HW97k hakkında (zihni sinir) düşüncelerim.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • sağ yandan kurmalı bir hv 97k ya ek olarak 1mm genişlemiş gövdeye ek olarak yaklaşık 1,5 santim enine uzatma ,34cm namlu yada 37 cm ,şimdi oldu ama kurma kolu kibar sanat karane olmak şartıyla,tetik dışı oturduğu gövde hafif malzemeyle yapılmalı yada kenarlardan frezlye düzlenmeli kundak okşanmalı tetik kalıbını değiştirip eklentik yapılmalı ,muzle daraltılıp uzatılmalı.... yav boşverin beni ,ben anket dışı biriyim

• dağıldım abondone oldum hocam hagi tüfeğe ne takıcaz da neresini yontucaz anlayamadım #hims

• Official Post

dağıldım abondone oldum hocam hagi tüfeğe ne takıcaz da neresini yontucaz anlayamadım #hims

+1 +1 +1 #hims ;tufey# +;tuftabV# ;atlı{# #birtday£ £tabanxalı$ :love: 8o ;#^+. X( X]#+,

• hv 97k 'nın kurma sistemini aynı diana 54 gibi yandan kurma olsun ama onun gibi kaba değil kibar olsun demeye calışmıştım olmadı ,sonra yine gödeyi 1mm genişletmek ve buna ek olarak 1,5 cm gödeyi uzatmak demeye calıştım dedim ama yazamadım o da olmadı,tetik gurubunun girdiği o ayı ölüsü parcayı yanlardan frezelemek yada daha hafifleştirmek dedim o hiç olmadı ,sonucta namluyu az daha uzatmak ,kundagı gıdıklamak ...yine olmadı heralde artı birlere gülücüklere hazır olim en iyisimi

• hata bizde hocam kusura bakma hızlı gidiyorsun yetişemiyoruz g;$i
    tamamdır şimdi anlaşıldığı na göre ilave bi girişeyim müsadenle. mustafa serdar abide konuyu darmadağın ettiniz diyecek ya. ;$.,
    tetik yatağı ayı ğibi olan şey hafiflerse ne olur? zaten ağırlık merkezi tüfek kurulu iken başka kurulmadan başka mekenizmayı kapak takımınıda hafifletmekte şart olur iyide olur.
    namlu dayanma conta tasarımı da mekanizma kilitlemesi de soru işareti çözüm bulunmalı .her kurmada emniyete almasıda bi saaten sonra bayıyo .kurma kolu kilitleme misketi yuvasını oyuyo sulamak şart. kol kısa geldiğinden macari yay da olunca tüfeğe göz ucuyla bakarken kolum belim sızlamaya başlıyor . şimdilik bu kadar sağlıcakla kalın

• ankete katıldık fikrimizi söyledik ,düşündük yazdık daha yazacak bir dolu komplike tarif var ama yazmasını beceremiyorum bir anda bir başka parçaya geciyor tam anlatamadan diyerine uzun lafın kısası düşündüğümü yazarak ifadede zayıfım ,ilker abi babam konuyu dağıttınız derse fırcaya ben talibim bir tüfeğe bakıp fikir üretmek fikir almak cok güzel siz birde benim piston carpma duvarına triger kayışından sağlam olur diye yapmaya calıştığım ve hatsanda deneyip sonucuna şaşırıp kaldığım içerden sessizleştirme projemi bilseniz ama
    ALLAH büyük zahir birgün şu kpss sınavını atlatırımda atamam cıkar ozaman biliyorum ben havalı tüfek felsefesi diye bir bölüm açalım baba diyip uçuk fikirler kütüphanesi oluşturmammı.

• bu ancak ayrı bir başlık olurdu. olmuş-güzel olmuş.

• evet ilker abi konuya devam çok şükür ,hw 97 k 'nın piston duvarına yani keçenin carptığı alana plastik dayanıklı bir icat düşünüyorum transfer, deliğine gelen kısmını açık olmak kaydıyla piston çarpmasının verdiği sesi azaltmaktı düşüncem arkadaşım cepo bunu hatsanda denedi sonuc hayranlık verici lakin koyduğumuz parca 1000 atış gibi dağılıyor ,düşündüm daha dayanıklı olmalı arabadaki triger kayışı gibi 30,000 bin atış dayanmalı yada yay ömrüne den gelebilecek kadar ve aklıma arbaların triger kayişından yapmak geliyor siz bana ne tavsiye edersiniz parcayı 5mm yapsam fazla 3mm az olur 4mm diye düşünüyorum acaba siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ,yada fikir yürütecek arkadaşlar

• Official Post

Hatsanlar dışında buna bence gerek yok,nye Hatsan ? çünkü hatsan keçesi sert plastik,ayrıca unutmamalı bu parçayı koyarak transfer boyunu uzatmış,silindir hacmini azaltmış oluyorsunuz,bu ise doğrudan güç kaybına yol açar,

Vaktaki (piston seal) keçe Hatsanlardaki hava kaçırmıyorsa,zaten o kısımda hava yastığı oluşacak ve piston karşıya sert bir vuruş yapmayacak,bence gereksiz bir uğraş olur,sonu hayali sükût olur,iyi bir şey yapmaya çalışırken,silahın gücünü azaltırsınız.

• baba atacagım parcanın iç kısmı yani keçeye gelen kısmında keçe yan duvarına vuracak içe dogru oval olup transer deligine içe dogru kadar 1mm gelecek dolayısıyla transferdeliği 1mm uzayacak ,4mm düşünüyorum evet güçdüşer ama içe dogru oval olmasıda hava partiküllerini simetrik yüzeyden daha doğru ve merkeze dogru yönelimi konusunda daha verimli olacağını düşündüm tabi yastıklama konusunda ve diğer söylediklerinizde de hakısınız ama düşünmeden edemedim deneyim ama hızdaki düşmeleri nasıl alet olmadan ölcebılırım bir fikriniz olurmu

• Official Post

baba atacagım parcanın iç kısmı yani keçeye gelen kısmında keçe yan duvarına vuracak içe dogru oval olup transer deligine içe dogru kadar 1mm gelecek dolayısıyla transferdeliği 1mm uzayacak ,4mm düşünüyorum evet güçdüşer ama içe dogru oval olmasıda hava partiküllerini simetrik yüzeyden daha doğru ve merkeze dogru yönelimi konusunda daha verimli olacağını düşündüm tabi yastıklama konusunda ve diğer söylediklerinizde de hakısınız ama düşünmeden edemedim deneyim ama hızdaki düşmeleri nasıl alet olmadan ölcebılırım bir fikriniz olurmu

Koyacağın parçayı ne kadar oval yaparsan,aynı ovalliğe birebir öpecek karşı ovallik gerekir,yani keçe kafasıda kubbe olup o oval çukura oturmalı,bu takdirdede yine çok değerli silindir hacminden çalmış oluyorsun,boş iş bu evlat,bak bu HW77 - 97 lerde en büyük sıkıntı,transfer deliği önündeki contanın namluyu tam öpmemesi,yaklaşık elimden geçen 15 civarı HW77 - 97 de bu sorun vardı,en son "Bulleye" Enes'in HW77 sinde 3,60 yay taktım,silah 14,3grains pelleti 650fps hızla atıyor,bu conta aklıma geldi ve oraya biraz gres sürdüm ve sıktım gağ kople dağıldı,bunun üzerine bu contayı söküp altına klindirik kesip koydum ve yeniden yerine taktım,hız 840fps

• Koyacağın parçayı ne kadar oval yaparsan,aynı ovalliğe birebir öpecek karşı ovallik gerekir,yani keçe kafasıda kubbe olup o oval çukura oturmalı,bu takdirdede yine çok değerli silindir hacminden çalmış oluyorsun,boş iş bu evlat,bak bu HW77 - 97 lerde en büyük sıkıntı,transfer deliği önündeki contanın namluyu tam öpmemesi,yaklaşık elimden geçen 15 civarı HW77 - 97 de bu sorun vardı,en son "Bulleye" Enes'in HW77 sinde 3,60 yay taktım,silah 14,3grains pelleti 650fps hızla atıyor,bu conta aklıma geldi ve oraya biraz gres sürdüm ve sıktım gağ kople dağıldı,bunun üzerine bu contayı söküp altına klindirik kesip koydum ve yeniden yerine taktım,hız 840fps

Ben de o parça ne diyordum 8o Mustafa amca o olay benim de aklıma geldi ve gerçekten çok işe yarıyor.Namluya tam temas ediyor hatta biraz fazla temas ediyor ki kurma kolunu kaparken o parçayı esnetip(kolu kapatırken sonunda hafif bir sertlik) de oturtuyorsunuz.

• babacım bu conta konusunda şöylebir düşüncem var evet söylediğiniz gibi altına parca atılması illaki lazım ,ama hava kaçırma yine oluyor acaba bu conta etli değil ondan mı yani transfer deliğine kadar etlendirip yaklaştırılıp , namlu transfer deliğine yanaşınca tam pelletin arkasına doğru hava gelmeli ,trasfer deliğinin kenarlarına doğru cıkmadan delik kalınlığında direk namluya ,bu fikir olurmu acaba

• hayır hayır trasfer deliğine müdahale yok sadece cevresindeki contayı etlendirip bu delikle bire bir aynı kalınlığa yaklaştırmak pellet namluya yerleştiriliyor conta ise bu saçmanın sürüldüğü namlu yüzeyine geliyor ve havanın kaçışına mani olmadan namluya verilmesini sağlıyor .saçmanın düşmesiyle bir ilgisi yok

• Tamam dediğinizi anladım.Fakat namlunun bu etli contaya biraz zorlayarak oturması lazım değil mi?Kapatırken zorluk olmasın?

• onu deneme yanılma yoluyla yapmak gerek kanattindeyim ama şuda var yani biraz sıkı otursunki hava kaçmasın ,
    bakın babam tüfekte ;en son "Bulleye" Enes'in HW77 sinde 3,60 yay taktım,silah 14,3grains pelleti 650fps hızla atıyor,bu conta aklıma geldi ve oraya biraz gres sürdüm ve sıktım gağ kople dağıldı,bunun üzerine bu contayı söküp altına klindirik kesip koydum ve yeniden yerine taktım,hız 840fps '' diyor .
    aradaki fark çalışmaya değer bence acele etmeden iyi bir çözüm yolu buluna bilir ,biraz tatlı sıkı oturmasında bir sakınca olacağını tahmin etmiyorum .

• sayın hocam hürmetler
    karşı duvara lastik takacağımıza piston keçesinin formunu deyiştirelim ?12 kalibre sabot kovanların altında şok emici bi form var (büyük ihtimal abd telifli ) fayda eder ön kısmını karşı duvarı da 30 derece konik yaptıkmı tamamdır.conta işi mekanizma kilit sistemi conta boyu değişsede itmeye devam eden tabii belli bir tölerans dahilinde bi sistem olmadıkça gene sorun çıkacaktır .çözüm namluyu yandan yakalamak oringle diye düşünüyorum . düşünmeye devam boşkafa mezara yakışır ;şrofls;.