at44 ve dürbün sıfırlama sorunu her metrede değişik vuruş

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar hepinize selamlar yeni aldığım at44-10 tüfeğimi defalarca sıfırlamama rağmen tüfek her mesafede değişik vuruşlar yapıyor öncelikle tüfeği 20 metreye sıfırlıyorum inanın pelletler üst üste vuruyor sonra 75 metreye sıfırlamaya çalıştığımda 12 cm soluna 12 cm altına vuruyor alta vurması normal bunu biliyorum ama sol vurması anormal geldi bana tüfeği tekrar 75 metreye sıfırlıyorum inanın grupmanı 100 yeni kuruş kapatıyor tekrar 20 metreye atış yapıyorun mantık olarak pellet hedefin üstüne ve tam düzüne vurması gerekiyor bildiğim kadarı ile ama nafile hedefin 3 cm sağına 4 cm üstüne vuruyor tüfekte yada namluda bir sorun olma ihtimali varmıdır, dürbün montajını hassas teraziler ile yaptım ayaklar yan ve düz olarak silaha tam paralel ayarladım silahın reticlesini şakül ile ayarladım silah ve dürbün tam dengede iken bukadar sapma neden kaynaklanıyor dün gece itibariyle namluyu söktüm düz bir yüzeyde ışık desteği ile yuvarladım eğrilik görünmüyor daha olmadı torna makinası ile baktıracağım yardımlarını bekliyorum kullandığım pellet ise gamo pro hunter

• Vuruş noktasının farklı mesafelerde sağa sola kayması dürbün artıkılının tüfeğe tam olarak dik olmaması ya da tüfeğin tatışlarda tam olarak dik tutulamaması sonucunda olur.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• bence , de artikil tam ortali olmayabilir yani dikey ve yatay olarak tam degilse bu sorun ortaya cikar,
    ayrica.

tufek te, namlu ile durbun kizak hatti duzgun degildir; bu durum da diyelim 1 mm nin onda biri kadar kizak sol bakiyor , siz 20 metre de sifirladiniz o noktaya kadar, mermi yolu ile durbun gorus yolu kesismeden gelecek yani mermi , 20 metre ye kadar sag vurur 20m de hedefe vurur, sonra hep sol artarak cogalan bir yol izler namlu nun egri olmasi gerekmez bu durumun olusmasi icin namlu ile bakis hatti nin ayni duzlemde olmamasi da bu sonucu verir,

ayrica kullandigin pellet le hic bir sonuc bekleme , once bir jsb yapimi fx yada airarms sacmalarda durumu degerlendir derim ondan sonra , en onemli konu hafif bile olsa ruzgari mutlaka hesaba kat mutlaka ,
    normalde 20 metre de sifirladin ve hafif ruzgar var sag dan sola esiyorsa , 75 metre de sol vurmasi gerekir oraya sifirlarsan da 20 metre de yine sag vurmasi gerekir , cunku ruzgar a ragmen yaptigin sifirlama ile 75 metre deki sapma ile 25 teki haliyle ayni olmayacaktir ve sag vuracaktir,

umarim aciklama cok karisik olmamistirr,

turgayttt
    ANTALYA
    Airarms s410 xtrafac pcp 22 cal, Xd optics 10-40x60 esf y reticle & green lazer sight
    Eser 177 cal , Tasco 3x12x40
    Gamo 177 cal, Tasco 2-9x40 ;tufey#
    SUMATRA 500 22 CAL VECTOR OPTİCS 4X16 50 FFP .
    yıldız superpoze 71 cm
    huğlu 103 de superpoze
    huğlu klasik çifte
    sarsılmaz verona camo semi auto 12 cal 4+1 71 cm
    lazer magnum slug molybdenum 12 cal 7+1 47 cm
    superpoze dolma tufek el yapımı antika tek tetik.
    cz 7mm rem mag ...
    sapan ve taş :)

• Çok teşekkürler bilgileriniz için turgayttt ve eblemis kardeşim bilgileriniz çok faydalı oldu :D dürbünü artı kılında bir sorun yokmuş tüfeğin kızağıyla namlunun bakış yönünde hata olduğunu farkettim :thumbup: bu sorunuda kola tenekelerinden kestiğim parçalarla çözdüm şimdi doğru vuruşları yapıyor ;d;
    pellet konusunda bir sıkıntı yok 75 metresen kola bidonunu kapağını sorunsuz arka arkaya vurdum grupman çalışmamdada aynı sonucu aldım ama tabiki daha uzun menzilli atışlarda jsb pelletlere ihtiyat duyacağımı biliyorum tekrar bilgileriniz için teşekkürler :thumbup:

• Coriolis effect.

FİLİNTALAR GRUBU
    Biz Türkler mümkünü ihmal eder imkansızı başarırız.
    ‘‘Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim.’’
    «Her kim atıcılığı öğre­nir de sonra terk ederse bizden değildir.»