akşemseddin adlı kullanıcının mesajları

Selam güçlü yaylilar konusunda size kesinlikle katılıyorum . Çöpe giden dürbünlerden iyi biliyorum. Öte yandan optik ile ilgili görüşünüz de kesinlikle doğru. Daha küçük hedeflere daha hassas atış yapma imkanı sağlıyor. Sağlık sorunları nedeniyle hafif bir tüfeğe ihtiyacım var öte yandan isabetli de olmali. Az hava ile bol isabetli atış yapacak kaliteli bir pcp olabilir. Hafif ve isabetli bir yaylı da olabilir. Yada en iyisi her ikisinden birer tane almak. Ama her halükarda kaliteli olmali. Bunu ateşli tüfekten iyi biliyorum

Öncelikle cok geçmiş olsun

Uerli firmalarda bu dediğinizi bulmaniz icin çok ama çok şanslı olmaniz gerekli. Yerli firmalar arge esnasinda kullanıcı görüşü olarak onlardan istifade edenlerin abuk ihtiyaçları ile yola devam ettikçe daha cok uzun süre guzel isler olmaz. Umarim en guzel en iyi tufek ve ekipmanlar sizin olur. Cunju uzun zamandir uzak olduğum için tavisyefe bulunamam doğru olmayacaktır. Tavsiye konusu Cemal ve Alperene birakmam daha sağlıklı olur

Dün evde bir boş atış yaptim. O kadar ses yaptı ki kulaklarım bir saat çınladı . Fırsat bulup araziye gidebilirsen uğraşacağım duruma göre yazarim.

Açıkçası ben tetik grubundan şüpheleniyorum ama bir yandan hatsan gibi bir firmanin tetik grubu ne kadar karmaşık olabilir diye düşünüp kendime kızıyorum. Bu yazdogimi okuyanlarin bana kizmadan once bir hw 100 ve at44 tetuk gurubuna bakmasini istiyorum.

Yaylı silahlarin yuksek güç iddasi olan modelleri kesinlikle tavsiye etmem gez ve arpacık atışlar keyif verir ama bu hobinin en bağlayıcı aksesuari optikler bu yuzden karar vermek icin acele etmeyin iyu düşünüp arastirma yaparak karar verin.

Pompa ile dolum yapmak bana biraz zor geliyor. Fiziksel olarak biraz zayıf sayilirim. Bu nedenle düzgün bir atışın bedeli biraz ağır geliyor bana. son kararımi verdim. Yaylı ve gez arpacıga döneceğim.

Oncelikle geçmiş olsun. Her zaman denk gelmez ama bu ve benzeri sorunları fabrikanın onarımı yada birebir değişimi yapması neye benziyor biliyor musunuz. Bizim icin sorun yom getir ne halt yediysek düzeltelim. Dost acı söyler. Malum firma cok sayida model yapmak ugruna kalite ve görselliği unuttu kslite kontrolü zaten yok. Sıfır bir silah getirin söküp yaptıkları kötü iscilik vs hatalara beraber bakalım. Uzun uzun konuşuruz bu mecrada ama sonuç yine sıfır bakin yıllarca bu konular dile getirildi ve sonuç auni olunca birçok ustad bu işlerin sadece ithal markalar ile devam etmek gerektiği kanısına vardı. Kizan gucenen olmasın yaptıkları tanitimda bir tufek icin dunyada ilk dediler. Varin siz düşünün. Sorun neden kaynaklı nasil oldu bir fikrim yok ama Alperen'in dediği gibi kurşun hatta nadir bulunan pirinç (sari metal) ile bile çelik namluda bu seviyelerde hasar olursturamazsiniz.

Boşluk durumunda isabetsiz atislar olur ama sıkışma konusu pek muhtemel degil diye düşünüyorum ama cap farkıni dijital kumpas ile de tespiti kolay olur. Sıkışma konusunda aklıma gelen tek sey peletin cap olarak buyuk olması

Sonuç kiyaslama şansim olmadı. Benim silah at44 long lw 4.5 mm jsb 10.34 pellet ile 270-273 m/sn hızla atiş ile gayet gûzel grupman yappiyorum.

Ben esasinda sunu söylemek istiyorum chorongraflar arasında değer farkı var mı? Çünkü kapsli ortsm aydinlatmasi led vs ile yspilan ölçüm farklı gün ışığında yspilan ölçümler arasinda fark çıkabiliyor. Bu cihazin çalışma prensibi ile alakalı dogru veriler verdigini kabul ettigimiz f1 chrono ile kiyaslama olursa daha sağlıklı bir cevap almış oluruz.

Benim tavsiyem kalibrator bir adet 5.5mm pellet capina uygun imal edilmiş bir parca ile uygun capta olmayan peletleri hem tespit eder hemde kullanmak isterseniz bu parçada elden geçirek uygun çapa getirmiş olursunuz. Fiyat malzeme vs konulari bilemiyorum ama mustafa ekiz ile gorusup bu ne parçayı yaptırmaniz gayet kolay ve islevsel olacaktır yasadiginiz sorun solidlerin cap farkimdan meydana gelebilir ayrıca bu tarz durumlarda namluya sıkışan pellet çıkarılırken kurşun namluya sivana bilir bu gözle cok görülmeyecek kadae da olur bariz belli edecek kadar da olabilir yani işlem sonrasi iyi bir temizlik gerekir.

Gamo hakkonda cok guzel bilgiler vermişsiniz. Gamo pcp tufekleri ingiliz bsa firmasinda yaptırıyor burda onemli konu bsa namlular sizinde belirttiğiniz gibi soğuk dovme çelik bu kotu fegil tam tersi uygun muimmat ve hiz aralığını yakaladiginizda size güzel heri dönüş yapacaktır benim size naçizane tavsiyem hız ile orantili olarak pellet ağırlığını artırın ve bunun disinda sertlik farkıolan iki marka da denemeler yapın sert olsn hn yumusak olan jsb diyebilirim. Guzel bilgi ve deneyimlerinizi buradan paylasirsaniz teorik olarak bilgi sahibi olur secim açısından karar vermekte nircok arkadaş icin yol göstermiş olursunuz. Hatsan konusunda ne yazikki fikrim cok fazla model yapan ama ince işçilik konusunds ve stabilite konusunda zayif kalıyor ne yazikki

epey aradım taradım bahsettiğim videoyu bulamadım. çogunlukla 22 kalibre kuru sıkı fıseklerın(çekirdeksiz) ucuna pellet yerleştirilip ateşli silahlarla ateslenmesinden bahseden videolar dolu. anladıgım kadarıyla çekirdekli fişekler oralarda pahalı galiba ucuz yollu ateşli silah talimi yapmak için bu şekil birşeyler yapmaya çalışıyorlar. benim gördüğüm havalı silahtan atılan pellet, ateşli silahtan değil. pelletin arkasına hassas terazide ölçüp hazırladığı bir kartuş yerleştiriyor ateşliyor pelletin ucunda 4.5 bb var 2700-2800 fps aralıgında hızla metal levhayı delip geçiyor. aklıma geldi daha basit birşeyler yapanlar var pelleti yerleştirip biraz ileri itip açılan boşluğa vazelin doldurup ateşliyor 1400 fps civarlarında hızlanıyor. anlatmak istediğim şeyden sormak istediğim şuydu bu satılan havalı fişeklerden alsak(havalı silahın namlusuna uygun üretildiği için) içine hava basıncının patlatabileceği bir madde koysak ucunada pelleti yerleştirsek onun ucunada 4.5bb koyup fişek hazırlasak havalı silahı yivli ateşli silaha cevirmiş olmazmıyız? aklıma düşen fikir buydu.

Anladığım kadarı ile flobert silah ve mubimnattan bahsediyorsunuz bu sistem sonradan değil fabrikasyon bir üretim diye biliyorum. Çünkü ses fişekleri ile gerçek fişekler arasında ölçü farkı var yani eşleşmez flobert ise 6mm yada 5mm gibi bir kova sahip diye hatırlıyorum havalı silahların atesluye uyarlanması konusu hali hazırda satılan atesliler varken gereksiz aksıyon olur. Çünkü ateşli silahın kovan yatağı ne kadar o patlama basıncına dayanabilir boş kovan yada kartuş nasıl tahliye edilir birçok sorun olur şayet siz video yu bulursanız mutlaka arkadaşlarda inceler

Ben çok bisrsey anlayamadım kusura bakmayın airgun shell dediğiniz kartuşu gamo da duydum ama görmek yada kullanmak nasip olmadı ayrıca güç ve dağılım beklentisi konusunda hüsran bir çalışmaydı o yüzden rağbet görmedi ama sizin bahsettiğiniz çalışmanın linklerini paylaşırsanız hız verileri çok yüksek merak ettim

Online alışveriş kadar risk teşkil eden bir durum yok ama günümüz şartlarında vazgeçilmez hdlski bu hastalık sonrası daha bir kıymeti arttı ama bu işi yürütmek sanıldığından daha çok dikkat ve emek istiyor yani bizim esnaf kesimi için uyum sağlaması yada devamlı kontrol etmesi gerektiği için iyi işlemiyor ileriki zamanlarda ne olur bilemiyorum bu tarz sorunlar Olabilirim ama önemli olan sorun yaşamak değil sorunu çözmek bizim esnafts bu konuda zayıf iyi örnekleri yokmu var tabiki dikkatli olmak biraz stres yaşamaktansa bildik yerden almak daha iyi oluyor

Gayet basit ve görseller olduğu için anlatım çok ama çok başarılı elinize emeğinize sağlık oringleri montajda önce silikon gress uygulamak gerekiyor bunun şunun için söylüyorum bir kaç firma yada av bayisi paket içeriği zengin görünsün diye petrol bazlı yağlar veriyor ve bunlar hiç uygun bir yağ değil. Hatsanın işçiliği konusunda durum beni şaşırtmadı tetik ara kolu bile parmak kalınlığında firma anca bildiğini okusun yıllarca yapılan özelleştiriler sonuçsuz kalıyor. 1500 ve 2000 zımpara ile namlu ucunu da bir elden geçirin eliniz yatkın hocam

Aslında spoton piyasayı bayaga ele geçirdi gayet iyiler her bayii firmaya sipariş veriyor ve ürünlerini satıyor. Yani bence artık filiz değil ve ağaç olma yolunda. Hatsan nasıl ki lw namlulu tüfekleri fiyat farkı koyarak profesyonel düşünen müşteriye yetişebiliyor sa; spot on da carefully selected saçmalarını fiyat farkıyla piyasaya sokmalı derim.

Yerli bir firma zor şartlar olduğunu sanıyorum üretim açısından bir miktar fark ile daha iyisi olabilecek ise neden olmasın ama hatsan konusunda yanılıyoruz firma ürettiği modellere biraz alıcı ve atıcı gözüyle bakmak lazım en son çıkardığı bir model var mesela lever action şimdi biz bu sistem tüfekleri kovboy filmlerinde görüyorduk peki hatsan bunu modelleme çalışmasını yaparken neden biraz görsellik konusunu da dikkate almadı lw namlu konusunda ben herhalukarda bir pazarlama stratejisi olduğu kanısındayım yerli firmalar peki hicmi düzgün değil size çok bildiğiniz bir örnek vermek istiyorum Atak arms yani Zoraki hp01-01ultra bu çok güzel bir örnek teşkil ediyor spot on da keza bu skalada yer alır ama sorunlu olan ürün piyasaya çıkmadan dur diyebilmeli yani kalite kontrol açığı kapatılmalı

Burada yapabileceğiniz tek şey servise yollamak olacak. Bu sistemi farklı farklı isimler altında birçok firma kullanıyor nasilki hasan vortex gamo igt diyor vs çok emin değilim ama ilk çıktığı zamanlarda firma (hasan) pompa ile güç ayarı yani güç arttırma olanağı sunuyoruz demişti ve pompa ile pistona hava basildigini söyledi tabi bu sonradan değişti mi bilmiyorum şayet böyle ise servise yollayıp eksilen hava yada gaz vb neyse tamamlanıp size geri yollayacaklar sonra bu durum tekrar ederse şayet bunu sizin müdahale etmeniz gerekecektir buda biraz risk teşkil ediyor. Umarım farklı bir problemdir ve tek seferde çözülür zira servise git gel olmaktan başka yolu yok

Spot on ile jsb yi kıyaslamak yerli firmaya haksızlık olur. Öncelikle yerli firmaları en çok zorlayan iki unsur var bir kurşun yani hammadde ikinci unsur kalıp yada üretim sistemi hammadde sertlik farkı gösterir ise kalıp çabuk deforme olur yada tam olarak isleyemez buda son kullanıcıda patlak verir yani çok uzun olan yol (üretim bayi son kullanıcı) aslında çok kısa burada firma ciddi kayba uğrar ne yazikki birde bizim başımızın tatlı belası olan üretime tatlı tatlı balta vuran firmaları yanlış yönlendirme yetenegine sahip kişiler var. Firmalar kendi ayakları üzerinde durmalı.

Yeni başlayan herkesin ilk olarak biraz forumda paylaşımları eski dahi olsa okuyup incelemesinde fayda var. Güç yaylı tufekte ne gibi sorunlar teşkil eder örneğin aşırı bir çift yönlü salınım istediği kadar gasram, nitro, vortex veya igt olsun bu durum optik kullanımı için uygun değil olmayacaktırda gaz dolu piston tek farkı yay titresimden kurtulmuş olması youtube de hw90 vibrasyon videosu var burada pistonun vurması ile namludaki salınımı çok net görürsünüz. Gamo bunu namlu üzerine giydirdigi bir plastik(malzeme olarak tam adını bilmiyorum) ile nispeten azalttı ama bu işlemi en iyi ortadan kaldıran ise yine hw airarms gibi firmalar oldu namlu boyunu kısaltarak dayanım birazdaha artti daha sonra nsmlulara ceket uygulandi vs vs ama bu iki firmada hep hızları belli bir seviyede tuttu çünkü isabet olmadığı zaman güç hiçbir anlam ifade etmiyor. Yerli firmalar ne kadar yeni model çalışmasi yapıyor uzun zamandır takip etmedim ama gördüğüm kadarı ile hatsan ceket uygulaması yapmış ama yine meşhur olan 1250FPS POWER demekten vazgeçmemis neyse güç mü istikrar mi alperen in de yazdığı gibi olaya biraz daha keyifli hale getirmek gerekiyor bende aynı güç seviyesinde uygun fiyatlı bir tüfek aynı zamanda rustunu ispat etmiş bir dampa ayak tavsiye ederim (alperenin de dediği gibi) ikisi aynı fiyata denk(dampa çok pahalı demeyin) gelecek belki ama kullandığınız zaman anlayacaksınız farkı kalitesinden Ayrıca tüfek elinize ilk geldiğinde bir iki kutu pelleti optik kullanmadan atmanız da sağlıklı olur sakın bu yay çok güçlü kurulu bırakarak yay tansiyonnu düşürürüm demeyin deforme olur yay şimdiden hayırlı olsun paylaşımlarınızı bekliyoruz

Cemal'inde söylediği gibi iki şekilde de regülatör yaptırabilirsiniz. Burada karar sizin. Ama iş regülatör ile bitmeyecek fabrika montaj yapıp yollar tahminim o yönde tabi sizin bu konuyu araştırmanın daha sağlıklı olur. Diğer alternatifte ise sabırlı olursanız hem regülatör montajı hemde diğer işlemleri yapıp test ederek stabil bir halde teslim alırsınız ama dediğim gibi burada sabırlı olmanız gerekiyor çünkü regülatörün testi için yüksek basınca beklemesi gerekiyor yani birkaç farklı teste tabi tutacak çekiç yayı valf yayı değişmesi gerekecek bunlar hep sistemin verimli çalışması için gerekli ayrıca montaj bitti hersey istediğiniz gibi oldu bundan sonraki süreçte dikkat etmeniz gereken bazı konular olacak en basiti ama en basit olanı tüp basıncını regule basıncın altında tutmak gibi bunun size faydası regülatörün ömrünün uzaması konusunda faydası olacak ayrıca bir başka konu daha var tüp basıncı 250bar kullanım için uygun olabilir ama sağlıklı atış için benim düşüncem regule basınçtan 30-40-50bar üstünde basınç ile doldurulması sistem hem daha verimli hemde daha üçün ömürlü olur yapacağınız 20-30atis ekstra için sistemi zorlamak benim kanaatimce yanlış olur. Bunlartamamen benim şahsi fikrimdir saygılar