DarkDagger adlı kullanıcının mesajları

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.
    :thumbup:

evet dürbün konusunda haklısınız ama bir öğrenci olarak üst sekment bir dürbün alacak bütçem henüz yok ama bu amazon vs den vector optik almayı düşünmüyorum değil bana site ve dürbün modeli önerisi verirseniz babamın geçen gün verdiği 100 dolar ile bir dürbün almayı düşünebilirim.Bullet konusuna gelince tüfek İlk alındığında benden önce Akif abiye gitti hatta tüfeği o benim yerime kontrol edip teslim aldı desem daha doğru olur bakımlarını yaptı ve benim isteğim üzerine orjinal yayını biraz daha güçlüsü ile değiştirdi bu nedenle hafif pellet cinsi saçmalar isabetsiz oluyor ince mehmet 27 grain güzel sonuç veriyor tabi yabancı marka aynı ağırlığa yakın bulletler de düşünüle bilir ama çok pahalılar gereksiz gördüm almayı.

Geçtiğimiz hafta sonu yeğenim ve ben uzun zaman sonra atışa gittik.10 metrelik bir ip vasıtası ile önce 50 sonra 100 metre mesafeleri belirleyip buralara hedef koyduk.Hızlıca önce 50(6 atış) sonra 100(5 atış) metreye atışlar yaptım.Dürbün 50 metre için ucu ucuna yetse de 100 metrede hedef nokta neredeyse hiç gözükmüyordu.Atışlar arabanın tavanından destekli yapıldı.

Bu arada Sonik patlama efektini görmeyenler ve görmek isteyenler için güzel bir video paylaşayım.

Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Burda ise ilk başta wanter filmi mermiye falso verme efsanesini test ediyorlar sonrasında ise düşük irtifada sonic hıza çıkan uçakların bir kulübe ve içerisindeki eşşeyalara verdiği hasarı gösteriyor.(Kusura bakmayın Türkçesini Bulamadım)

Sertaç bey bahsettiğiniz limit hız kavramını biliyorum evet ama benim sorduğum soru ile arasında direkt bir bağlantı kuramadım,Diğer cevaplardan anladığım ise yörünge sapmasının merminin ses hızını aşması sırasında değilde yavaşlayıp ses hızının altına düşerken aynı çıkarken ki gibi ama tersi şekilde sesin mermi hızı geçmesi sırasında meydana gelen patlama efekti nedeniyle kaynaklandığı,çekirdeğin zaten namluyu terk etmeden ses hızını aştığı için ses üstüne çıkmasının yörüngede sapma meydana getirmeyeceği kısaca ne kadar ses üstü hızda giderse o ana kadar istikrarını koruduğu altına düştü mesafede ise istikrarının bozulduğu anlamını çıkardım bu durumda bir çıkarım yapmak gerekirse sonik hızlara çıkılacaksa oralarda uzun süre kalınmalı ki uzak mesafede istikrar sağlanabilsin öyle tam kritik 1300 fps hızla sonic hıza çıkıp 50 metre sonra altına düşeceksek hiç çıkmamak daha iyi en az şöyle bir 2000-2300 fp/s lazım. :!:
    Doğru anladıysam cevabımı aldım.Yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim.

Kafama takılan bir soruya daha cevap bulmak adına bu konuyu açıyorum.
    Şimdi birçoğumuzun bildiği ve kabullendiği üzere namludan ses hızına 1125fp/s(343.2 m/sn) yakın veya daha hızlı çıkan pellet,bulletlerin sonik sınırda oluşan kırılmadan (Sonik patlama) dolayı yörüngesinden sapıyor ve bu nedenle isabeti azalıyor,isabet için ideal hız aralığının 850-800 fp/s (260-274 m/sn) olduğu söylenir.Ancak Ateşli yivlilerde örneğin Barrett M82'nin namlu çıkış hızı 2952 fp/s(900 m/sn) ye kadar çıkıyor ve bilindiği üzere kilometrelerce mesafeden yüksek hassasiyetle atış yapabilen çok başarılı bir keskin nişancı tüfeğidir.Aradaki tek fark çekirdek ağırlığı gibi geldi bana ve bu çekirdek ağırlığı farkının bu konuda etkin olduğunu sanmıyorum sonuçta bu mermilerde ses duvarını aşınca bir sonic patlama yaşıyorlar.bu konuda bilgili okuyuculardan yorum bekliyorum.

Maalesef;biraz maddi imkansızlık birazda,zaman ayıramamam dan dolayı bu planımı hayata geçiremedim.
    Lakin size teorik olarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini(yukarıda yazanların özeti) anlaltayım.
    1.Öncelikle IR(kızılötesi) ışınlarını algılayabilecek bir kameraya ihtiyaç var.Hafif olması tercihtir,malum silahın üstünde duracak.Ayrıca alınacak kameranın bir ''lux'' değeri vardır buda ne kadar karanlıkta çalışabileceğini gösterir örneğin 0 lux bir kamera hiç ay ve yıldız ışığı dahi bulunmayan tam karanlıkta çalışabilir.Araç içi IR kameralar bu iş için gayet uyguna benziyor,zira Alitekin bey de sanırım sisteminde bu kameralardan kullanmış.
    Örneğin Everest DVR-015 2.4 Lcd Ekran 6 IR Led Araç Kamera - 59,00 TL -Aradığını Bulduğun Yer | Alkayaelektronik.com
    2.Kameramızın karanlıkta cisimleri algılayabilmesi için IR ışığına ihtiyacınız olacak bu ışığı da özel IR ışık üreten fenerler vasıtası ile sağlamanız gerekmekte aynı tüfeğin namlusuna monte edilen fenerler gibi buda namlu veya uygun bir yere monte edilecek bu nedenle hafif olmasında yarar var ayrıca ışık ne kadar güçlü olursa o kadar uzağı görmemize imkan sağlar.
    Örneğin 81.59 TL UltraFire WF-501B Taktik 3W IR LEd El Feneri Infrared
    5w Ir Kızılötesi El Feneri Seti GittiGidiyor'da 136909333
    Kamerayı dürbünün arkasına monte ederek kullanacaksınız.yoksa sağlıklı nişan alamazsınız.

Konu nerelere gelmis şaşırdım.
    Bencede o emegin karşılığı 50 100 degil is emege kalirsa ben şahsen 300 e bile yapmam. 50 100 verip yaptirdigin seyin karşılığı da o olur.
    Bence bunlari yapanlar genelde hobi amacli bu islerle ugrasan adamlardir diye düşünüyorum

Yani insanlar elbette emeğine istediği gibi fiyat biçmekte özgürdür.birisi yapar hiç işçilik almaz birsi yapar ''vay be sanat eseri yaptım'' der paha biçemez benim verdiğim fiyat maliyete yakın çok az bir işcilik alınarak çıkacak fiyattır bunun tartışmasını yapmakta anlamsızdır.Sert Alüminyum, 3 20 TL kilosu

Evet bu konuda size hak veriyorum,iyi bir usta zaten işi başından aşkın,parasını yeterince kazanan,tok bir adamdır biraz samimiyetiniz olmadan 100 lira için makinenin başında zamanını harcamak istemeye bilir.

bu moderatörlerin hiçbirini sanayide işini bilen ve hakkını alan CNC ustası yapmaz.bu tür işlerin hakkı pu paralar eğil.helede o glock 19 unkini hayatta yapmazlar.içindeki odacıkların tanesini 50 liraya belki yaparlar.olaya metal malzeme yada plastik palzeme olarak bakarsak,sıfır bi otomobili kiloyla satarlardı metal parasına.onuda geçtim bunların hiçbiri basit işler değil.Yasinin herzaman işaret bettiği bi söz var 'doğru yöntemlerle yapmak'.bu cümlenin içini anlatmak saatler sürer aslında.wrangler moderatörün içinde bgördüğünüz şeyi saç tokası olarak değerlendirmeyin.işlevine bakın derim.söylediklerimde asla iğneleme yok buarada yanlış anlaşılmasın.bakış açınıza dikkat çekmek istedim sadece.

Bende zaten glock 19 un modundan bahsetmedim yukarıda en üstte paylaştığım videoyu çeken adamında ''simple'' diye nitelendirdiği moddan bahsettim.Ayrıca o tür bir moderatör yapmak içinde illa cnc ye gerek yok basit bir torna makinasında da (videolarda görüldüğü gibi) usta bir elin,rahatlıkla yapabileceği bir iş.Ayrıca belirtmek isterim ki sanayi de otmotiv sektöründe birkaç yıl çalıştım ve birçok torna,cnc ustası tanıdığım var.

Orjinalin ucuna ufak bi rakor yaptirdim ve resimdeki gibi taktim ses inanilmaz azaldi ancak isabet sorunu yasiyorum.
    Tavsiyelerinizi bekliyorum

Bende bir takım bilgiler paylaştım ve tavsiyelerde bulundum Yasin bey,ayrıca daha önce yukarıdaki videolara hiç denk gelmemiştim sitede.
    Tüm bunların dışında ben gerçekten sizin alüminyumdan mod üretiyorum demeniz üzerine,yukardaki gibi odacıklı,parçalar halinde üretim yaptığınızı düşündüm,eleştirmek için söylemedim beklentim o olup da başka tür bir sistemle karşılaşınca biraz hayalkırıklığı yaşadığımı belirttim sadece işlevsellik olarak şu an halen sizin modunuz silahımda takılıdır bir desibel ölçer bulabilirsem ne kadar ses kestiğinide test edeceğim.Aslında tüfek burada (Trabzon) da olsa şu an üniversite makina mühandisliği bölümünde okuyan bir arkadaşımda desibel ölçer var onunla ölçerdim ama malesef yok.

İşini bilen bir CNC ustası 50-100 lira kazanmak için benim gibi onlarca detay soru mesajına cevap yazmaya saatlerini harcamaz.

Detay soru kısmına gelincede sorduğum bir dizi soruya cevap verdiğiniz için size o zaman teşekkür ettim gene ediyorum ancak zaten bu sitede bulunma amacımızda biraz bu değil mi ? Yoksa sadece satış yapmak için mi buradayız ?

Moderatörün çalışma prensibi

Ve çeşitli Mod. örnekleri

Eğer elinizde 3D yazıcınız varsa hiç metal ile uğraşmadan havalı silahlar için piyasadaki satılanlardan çok daha kaliteli ve çok daha ucuza kendi moderatörünüzü kendiniz üretebilirsiniz...

İşte buda glock 19 un susturucusu.
    Sanayide işini bilen ve yaptığı işin hakkını alan bir cnc ustası 50 ila 100 lira arası bir paraya,yukarıdaki tarz (

) bir moderatörü çok rahat yapabilir.
    Aslında bende wrangler moderatör alırken yukarıdaki dizayna sahip olduğunu düşünmüştüm,ancak içinden bir saç tokası çıkınca biraz hayal kırıklığı yaşadım.

yada biraz daha masraftan kaçınmam ve becerebilecek usta bulurum derseniz
    bu tarz bir moderatör de yaptırılabilir.

işe yarar basit bir sisteme benziyor ateşli modlarıda buna benzer dizaynlara sahipler.