oparda06 adlı kullanıcının mesajları

:D Bende odada jarjörü takıp sürgüsünü çekerken mermi fişek rampasına takılmıştı, kapsülede üst sürgü vurunca rampada patlamıştı mermisi nerdeyse 1 gün boyunca call of duty çınlamasıyla gezmiştim :D:D

Kurusıkı ses mermilerindeki yerli üretim olanlarda genel olarak birbirlerine yakın basınca sahip ancak yanılmıyosam ithal olanlarda biraz daha yüksek basınca sahip.Yerlilerde istisna olarak kurusıkı revolver mermisi olarak kullanılan 380 R'lerde normal 9mm ses fişeklerine kıyasla basınç daha fazladır.Aynı şekilde ithal olan 380 R'lerde basınç yerli üretimlerden daha fazla tecrübeyle sabit.2.5inch namlulu ithal kurusıkı revolverim var 380r fişeği ile 15cm e yakın namlu alevi atabiliyo.Tabi sadece barutla o alev imkansız tahminimce barut dışında alev çıkarmasına yarayan maddede vardır.Eğer oturduğum yer müsait olsaydı 9mm ve 380r yi karşılaştıran bi video çekmeyi isterdim

Zorakinin kurusıkıları bence diğer markalara kıyasla oldukça kaliteli, konuyu ilk açtığınız yerin ilk sayfasında detaylıca bahsetmiştim.Bu silahı Enes kardeşiminde bahsettiği gibi kabaca sökülmesi oldukça kolay.Ancak merak edip dahada detaylı sökmeye çalışırsanız toplamanız pek mümkün olmayabilir... F92 kasa kurusıkılara kıyasla kesinlikle daha karmaşıktır ancak o karışıklılığının hakkını fazlasıyla verebilecek kadar sorunsuzdur.Amacım göklere çıkarmak değil ancak kullandığım süre boyunca saat gibiydi.Dezavantajı yok mu ? Kesinlikle var.Siyah üst kapağının kaygan bi yapısı yok bundan dolayı tırnağınızla bile çizseniz izi belli ediyo çoğu silince geçiyo ama derinler kalabiliyor.

Biraz konu dışı olabilir ancak kriterlere uyuyorsa nova compactıda tavsiye edebilirim, şahsen oldukça memnunum ancak at44e göre biraz daha pahalı olacaktır

Olan çocuklara olmuş ...... Keyfi yüzünden... Ancak bi yandanda merak etmiyo değilim mod 25 bile böyle yapıyosa tüfekler sağlam bi pelletle önden girip arkadan çok rahat çıkar heralde, fotoğrafı görünce gerçekten çok şaşırdım.Allah bilinçsiz kullanıcıya kullanmayı nasip etmesin...

Merhaba, stres atmak için birebir bi hobi heleki tek başınıza sessiz sakin bi yerdeyseniz ve müziğinizde çalıyosa tamamdır :)
    4 yıl boyunca mod 125 kullandım, ayar kaçırma olayı yaylı olanı için geçerli desem yeridir.Vortex olanları yaylıya kıyasla oldukça stabil ayak konusunda masraf açmayacaktır.Güç bakımından iki tüfeğide kıyaslarsak kesinlikle mod 125 daha güçlü.Mod 85te 125e kıyasla daha güçsüz ancak daha isabetli bi tüfek. 5.5mm olanıyla atış yapmıştım 50 60 metreden soda şişesi kırar güçte mod 85ler.Mod 125 ile 120 metre civarından soda şişesi patlatmışlığım vardı dahasınıda yapar ama isabet konusunda biraz uğraştırabilir.
    Şahsen ben olsam mod 125 vortexten yana kullanırdım.Fabrikadan geldiğinde 200 300 atış kadar fazla tepme ve isabetsizlik gösterebilir dizelleme durumundan dolayı, ancak sonrasında tabiri caizse tüfek rayına oturuyor.

Moderator benim bildiğim daha iyi sonuçlar vermesi lazım hatta ucuz 40-50 tl ye varken 90.tl ye aldık ama sapma yaptırıyosa açar içini boşaltırız artık :)

Hocam zoraki ultrada kullanıyodum wrangler borayı onda çok memnundumda novada öyle güzel bi sonuç alamadım umarım sizde yaşamazsınız :)

Tüfeğinizin 25 kalibre olduğunu farketmemiştim benimki 22 kalibre.Hocam wrangler bora moderatörü takıp kullandım compacta, yaklaşık 150 metreye 18 grain jsb ile atış yaptığımda dürbünden bile göremeyeceğim kadar çok sapma yapmıştı.2 jarjörü denemek için attım ancak hiç birinde isabet alamadım.Sonrasında moderatörü çıkarınca normale döndü.Yakın mesafelerde aynısı yaparmı bilmiyorum henüz denemedim ama uzun mesafede çok olumsuz etkisi oldu.

Hocam bende bi kaç gün önce aldım nova compact jsbnin 25 grain pelletini denedim tahribatı mükemmel ancak isabet yok denecek kadar azdı.33 graini denerseniz eğer isabet durumunu paylaşmanız mümkün mü ? Sırf randıman alamadığım için 18 grain jsb kullanıyorum isabeti çok güzel ama tahribatı tatmin etmiyor

Amacınız eğer 100 metre üzeriyse;

Farklı silahlarlardır bence, 125in 1 neslinde 47cm namlu var sniper ise 38 cm civarı yanılmıyosam, bu durumda diğer tüfekleri geçin 2 mod 125 arasında bile uzun mesafede fark çıkması mümkün.Ancak kurma yönünden torpedoya kıyasla gerçekten pratik

Torpedo 155te 45cm civarı namlu var ve en önemlisi namlusu sabit, mod 125teki gibi zamanla kurmadan dolayı kronik olarak eğilme derdi olmaz veya mod 125 gibi hareketli bi namluya sahip değil.Buda onu daha stabil bi tüfek haline getiriyor emin olun.

Şahsen bana ait 1 nesil mod 125 ve arkadaşıma ait torpedo 155 kullandım, torpedo daha oturaklı bi tüfek ama kurma işi uzun sürdüğü için soğutabilir.Tabi kurmadan yana arızada çıkarmasıda mümkün benim gördüğüm torpedoda 2 defa servise gitmişliği oldu.

Çok doğru bi karar almışsınız bence hocam, zoraki diğerlerine göre biraz daha pahalıdır ancak hakkını fazlasıyla verir durumda bence.

917 modelini kullanıp detaylı olarak söküp incelemiştim.Bu modelde benim görebildiğim 2 dezavantajı vardı.Birincisi özellikle f92 kasa kurusıkılara kıyasla daha karmaşık bi yapısı var.Hatta söktükten sonra toplayamamıştım ben ankara yibadaki silahçıları dolaştı toplanması için toplayamadılar(veya uğraşmadılar). En son fabrikaya gitti.Yani detaylı olarak her parçasını sökeyim şöyle güzelce temizleyim deseniz geri toplayamamanız mümkün.Bunun dışında siyah olan üst kızağının kaplamasından dolayı kaygan bi yüzeyi yok bundan dolayı çizikleri hemen belli ediyor.

Amacım göklere çıkarmak değil sakın yanlış anlaşılmasın ancak blow ekol ve daha hatırlayamadığım kurusıkılara -özellikle f92 kasalara- kıyasla kesinlikle çok daha sağlam ve onlar gibi arıza verecek durum görmedim.Mesela aklıma gelen ilk kıyaslama örneği çoğu kurusıkıların horoz yayları soldaki gibi, bu yaylarda kronik olarak kısa sürede sertliğini yitiriyor ve tabanca mermi seçmeye başlıyor.Ancak zoraki horozda sağdaki yaydan kullanmış, bu yaylar sizde tahmin edersinizki uzun yıllar sertliğini koruyabiliyolar, ve bunun gibi ince ancak uzun vadede durumu kurtarabilecek detaylar.

airgunturk.com/attachment/35211/

Kısacası yapı olarak bakımsız olsa bile gerçekten yıllarca dayanabilecek yapıda bence, ses olarakta tatn edicidir. Zorakinin diğer modellerini incelemedim onlara yorumum olamayacak ancak 917 glock modelini dezavantajlarına rağmen tavsiye ederim.

An itibariyle kabaca öğrenmiş bulundum ve belki benim gibi merak edenlere fikir olması amacıyla (araçtan araca değişiklik gösterirmi bilmiyorum ama); 190tl muayene ücreti 200tl ruhsata işletme ve mühendise çizdirme (en az 250-300'tlymiş oda) masrafı ile sadece ruhsat işi 600 700 belkide dahada fazlaya patlıyormuş.Ankaradaki sanayileri dolaştım ve sırf motor takma işleminede 750tl istiyorlar.

Çıkan masrafından dolayı yeni motordan vazgeçip bari parçasını bulayım dedim ama benim için en kötü yanı Ankarada motorun üst kapağını bulamamam oldu, daha doğrusu arabaya dair çok fazla bişey bulamadım :) Bundan dolayı ilk arabam olarak benim için tarihe geçemeyecek :)

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.Değişecek diğer parçalarda düşünülürse aynı motoru taktırmak daha masrafsız olacak sanırım.Bu gün aksilik çıkmazsa sanayiye gidip detaylı bi şekilde arayacağım motoru.Fatura olayı hakkında herhangi bi bilgim yoktu bunu öğrendiğim çok iyi oldu :)

Yapı olarak çok sevdiğim ve ilk arabam olarak benim için tarihe geçecek olan 75 Model tek kapılı 1.3 benzinli golf 1'im olmak üzere ancak motordan masrafı var...Ne kadar ustaya gösterdiysek sibop kesme durumundan dolayı delinen 1 silindir değişecek diğerlerine segman atılacak ve yeni üst kapak alınacak diyolar ve bu tamir işlemine en kötü 1500-1700tl diyolar.Kaldı ki motor daha önceden bi kaç defa rektefiye olmuş şahsen bloğuna ve 1 silindirin değiştirilme olayına güvenmiyorum. :)

Ancak işin garibi ayaküstü araştırmayla daha pazarlık bile yapmadan 1500'e komple sağlam motor, 2000'tlyede bir üst kasası olan mk2 motor ve şanzumanı bulabildim.Komple motor değiştirmek, hatta bulabilirsem 1.6'sını taktırmak daha mantıklı geldi bana.Ancak ruhsata işletme veya daha bilmediğim, ancak varlığından hiç şüphe etmediğim onlarca işlemlerin ücreti hakkında en ufak bi bilgim yok. :)

Sizce motor değiştirmenin masrafı ne kadardır ? :)

Hocam elinize ufak tripotlardan geçme şansı olursa bendeki gibi de yapabilirsiniz oldukça memnunum.Bisikletlerin vites attırıcısının gidona bağlanan demir kısmını çıkarıp kullandım, gidona geçen yuvarlak kısmı namluya bağlı arayada kauçuk sardım diğer kısmında da vida dişi ve vidası olduğundan dolayı basit bi işçilikle tripotu delip takabilirsiniz.Tabi namluya sıkıştırması içinde ufak bi vida pul ve somonda lazım çok basit bi şekilde işinizi görebilir.Uğraşılırsa dahada iyi olabilir ama işimi fazlasıyla gördüğünden dolayı yeterli geldi bu şekilde 1 yılı aşkın süredir kullanıyorum :)

airgunturk.com/attachment/33757/

airgunturk.com/attachment/33758/

airgunturk.com/attachment/33756/

plastidip ile kurusıkıya yaklaşık 2 kat astar ve 6 7 kat plastidip atmıştım ve 2 gün bekletmiştim ancak sonuç hüsrandanda öte olmuştu benim için.Yüzeyi pürüzlü olduğundan saniye dayanmadı yırtıldı hemen sonra ben fazla atmışımdır diye plastidipi söküp astarsız 2 3 kat attım sonuç yine aynı.Eğer uygulamada yanlış bişey yapmadıysam tavsiye etmem kesinlikle hemen çıkıyo çünkü :)

Hatsana bakım için gönderirken yurtiçi kargo 30 küsür tl istemişlerdi benden resmen kavga dövüş 20tlye indirttim ve hep bu şekilde gönderiyorum artık.Aynı şekilde arkadaşımın tüfeğinide kargoya bırakmam gerekti onun adıyla olduğundan yine 30 küsür tl istediler ben 20tl ye gönderiyodum diyip kontroll ettirip onunkinide aynı şekilde gönderttim.Art niyet beslemiyorum ama demesek 30tlye gidecek yani :(

tesekkur ederim abi ancak aklima takilan arada 130 tl var az bir miktar degil bu fiyat farki neden var bir retikil aydinlatma bu kadar etki eder mi? Geri kalan ozellikler ayni ise ışığın bir gereği yok :D

Yararlılığı tartışılır ancak Şahsi fikrim Ir özelliği öyle çokta önemli bişey değil zorakide 2 ay boyunca kullandığım dürbünde vardı süs için açıyodum ben :) Yanlış hatırlamıyosam haziran 2015te 230tlye almıştım 3022yi yada bu rakama yakın bişeydi.Yanlış anlaşılmasın amacım hawkeyi göklere çıkarmak değil sadece iyiki almışım diyorum.Yinede başka dürbünleride araştırmanı tavsiye ederim başka dürbünleride kullanıp tecrübe edenlerde yardımcı olacaktır mutlaka :)

Linkteki dürbünde reticle aydınlatmasıda var bendeki aydınlatmasız.Yusuf abide yok sanırım arayıp sormak lazım.Şuan kullandığım dürbünden başka av bayilerinde mevcut sanırım.Linkte boşluk var orayı silip kopyalayıp bakarsın :)

http://www.hilal av.com.tr/Hawke-HK3022-Sport-HD-3-9x40-AO-Tufek-Durbunu-Mil-Dot,PR-148285.html