dost adlı kullanıcının mesajları

Merhaba,

Her türlü silaha bağlamadan önce dürbünü mutlaka "sıfırlamanız" gerekir.

Bunun nasıl yapılacağını Internet'den öğrenebilirsiniz.

Sıfırlama iyi yapıldıysa ve bağlantılarda hata yoksa, dürbün makul mesafelere ayarlandığında taretlerdeki yukarı/aşağı (UD) ve sol/sağ (LR) çizgileri ortalarda bir yerlerde kalır.

Örneğin sol/sağ ayar tareti tek tarafa toplam 6 tur dönebiliyorsa, tareti 3 tur geriye döndürerek - teorik olarak - hedef tam ortalayabiliriz...

Hedefi vurmak için taretleri "uç" değerlerine doğru döndürmek (sıkmak veya gevşetmek), özellikle çift taraflı tepmesi yüksek, güçlü yaylılarda, dürbün ayarının sürekli kaymasıyla neticelenecektir.

Ayrıca ileri/geri şiddetli tepmeye dayanıklı kaliteli ve "marka" bir dürbün kullanmanızı tavsiye ederim.

Quattro tetik orjinal ayar vidaları hassas ayar için kısa kalıyor.

2-4 mm daha uzun M3 x 0.5mm vidalarla değiştirilmesi gerekiyor.

Ama tetiği çok hassas ayarlamayın, güvenliksiz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir bilene danışmanızı tavsiye ederim.

5898-fbef12cd.jpg

Tetik önünde 2 adet hassas ayar vidasını görüyorsunuz.

5899-bd1276d7.jpg

Soldakiler orjinal vidalar. Sağda yeni/uzun vidaları görüyorsunuz.

Atak Güvenlik ,Ankara, Kemal AKSU ile bir görüşün isterseniz.

(0312) 276 84 05

HATSAN (Yaylı/Vortex) Ve OPTİMA Satınalınması Hakkında...

Ürünler satınalındıktan sonra sıkıntılı durumlar yaşayan veya satınalmak üzere olan arkadaşlara nacizane tavsiyem forumumuzun ilgili bölümlerindeki üye mesajlarını "önceden" dikkatle okuyup çalışmalarıdır.

Satıcı personelin "tavsiyelerine" güvenmek herzaman iyi sonuç vermeyebilir. Anlaşılmayan veya daha kapsamlı/açıklayıcı bilgiye ihtiyaç duyulan hallerde ortaya "soru mesajı" göndermek yerine, belirleyeceğiniz bir/birkaç üyeyle birebir yazışmak/görüşmek çok daha yararlı olacaktır.

Neticede doğru bir alım yapılmış olsa bile kurulum sırasında ve uygulamada sorunlar çıkabilmektedir. Ön aşamada oluşturduğunuz kişisel bağlantılar bunların çözümünde size kolaylık sağlayacaktır.

Hatsan yaylı/vortex ve Optima "teknik" konularına gelince:

1- Dürbün bağlantısı yapılmadan önce açık nişangahlar ile 5-15 metre hedefe en az 200 atış yapılarak (Hatsan nişangahları gayet iyidir) tüfek yumuşatılmalı ve tüfeğe alışılmalıdır. 150-200 atıştan sonra, tüfeğin "sevdiği" peletle istikrarlı gurupmanlar yapamıyorsanız tüfekle uyumunuz henüz tamamlanmamış demektir. Bu durumda en iyi optiği bile kullansanız sonuç pek değişmeyecektir.

2- Optima dürbün ve birlikte gelen dürbün ayağı KESİNLİKLE kullanılmamalıdır. Mümkünse bu ürünler alım paketinden çıkarttırılmalı, varsa indirimi alınmalı ve yerlerine arkadaşlarımızın da belirttiği "parallax" ve "yakın mesafelere netleyebilme" özelliği bulunan iki yönlü tepmeye dayanıklı 3-9X32 veya 3-9X40 veya 4-12X40 dürbün satınalınmalıdır. TEK PARÇA dürbün ayağı şarttır. Dampa olmasa da olur fakat mutlak surette kaliteli bir tek parça ayak olmalıdır.

3- Kaliteli pelletlerle başarı şansınız artar. Tüfeği alıştırmak için ilk 150-200 atışta ucuz pellet kullanmak, sonrakilerde ise JSB, H&N, RWS pelletler arasından seçim yapmak en uygunudur.

Yararlı olması dileğiyle saygılarımı sunarım.

Sayın thebilenadam,
    Size ve benzeri sıkıntılı durumları yaşayan veya ürünü satınalmak üzere olan arkadaşlara nacizane tavsiyem forumumuzun ilgili bölümlerindeki üye mesajlarını "önceden" dikkatle okuyup çalışmalarıdır.
    Satıcı personelin "tavsiyelerine" güvenmek iyi sonuç vermeyebilir. Anlaşılmayan veya daha kapsamlı/açıklayıcı bilgiye ihtiyaç duyulan hallerde ortaya "soru mesajı" göndermek yerine, belirleyeceğiniz bir/birkaç üyeyle birebir yazışmak/görüşmek çok daha yararlı olacaktır.
    Neticede doğru bir alım yapılmış olsa bile kurulum sırasında ve uygulamada sorunlar çıkabilmektedir. Ön aşamada oluşturduğunuz kişisel bağlantılar bunların çözümünde size kolaylık sağlayacaktır.
    Hatsan yaylı/vortex ve Optima konusuna gelince:
    1- Dürbün bağlantısı yapılmadan önce açık nişangahlar ile 5-15 metre hedefe en az 200 atış yapılarak (Hatsan nişangahları gayet iyidir) tüfek yumuşatılmalı ve tüfeğe alışılmalıdır. 150-200 atıştan sonra, tüfeğin "sevdiği" peletle istikrarlı gurupmanlar yapamıyorsanız tüfekle uyumunuz henüz tamamlanmamış demektir. Bu durumda en iyi optiği bile kullansanız sonuç pek değişmeyecektir.
    2- Optima dürbün ve birlikte gelen dürbün ayağı KESİNLİKLE kullanılmamalıdır. Mümkünse bu ürünler alım paketinden çıkarttırılmalı, varsa indirimi alınmalı ve yerlerine arkadaşlarımızın da belirttiği "parallax" ve "yakın mesafelere netleyebilme" özelliği bulunan iki yönlü tepmeye dayanıklı 3-9X32 veya 3-9X40 veya 4-12X40 dürbün satınalınmalıdır. TEK PARÇA dürbün ayağı şarttır. Dampa olmasa da olur fakat mutlak surette kaliteli bir tek parça ayak olmalıdır.
    3- Kaliteli pelletlerle başarı şansınız artar. Tüfeği alıştırmak için ilk 150-200 atışta ucuz pellet kullanmak, sonrakilerde JSB, H&N, RWS pelletler arasından seçim yapmak en uygunudur.
    Saygıyla

8 Ara 2015
    Sanırım 4 yıl kadar önceydi.
    Adı geçen firmadan Hatsan Airmax AS satın almıştım.

İlgili web sayfasında Quattro tetikli halihazır model gösterilmesine karşın
    bana, artık üretilmeyen eski tetikli Airmax gönderdiler...
    Hani "belki yer..." gibisinden...

Tüm resimlerini çekip kayda geçirmiştim... angry.png

Telefonda müşteriye yaklaşımlarını hiç beğenmedim.
    Biraz mücadeleden sonra geri almaya razı oldular.

Kanaatim olumsuzdur.
    ...

Zihniyet değişmemiş demek ki...

Sayın Süper Moderatör KaraPence

Adınızı bilmiyorum, kusura bakmayınız.

"Yeni weihrauch hw 110 - Salı, 23:09" konu başlığı altındaki yazışmalara göre, Cesurus17 üyemize (kendisiyle tanışıklığım - hiç bir ilintim yoktur) "sınırlı uzaklaştırma cezası" vermeniz hakkında şahsınızda forum idarecilerine ve üyelerimize kişisel görüşlerimi aktarmak isterim.

"İlana koymadığınız silahı burada tabiri caizse el altından ilana çıkarıyorsunuz" yazmışsınız...
    Anladığım kadarıyla üyenin forumumuza yeterli sayıda katılım mesajı göndermediği ve/veya üyelikte yeterli süreyi doldurmadığı halde "dolaylı satış ilanı" vermesi "cezalandırılma" gerekçesini oluşturmaktadır.

Bendeniz 1955 doğumluyum, 1975'den beri havalı ve ateşli silah kullanırım. Sportif özelliği nedeniyle 1990'dan itibaren ağırlıklı olarak havalı tüfeklerle ilgilendim. 7 havalı tüfeğim (3 İngiliz, 2 Alman, 2 Türk), 1 havalı tabancam var. Sökerim, takarım, iyileştiririm, bakımlarını yaparım. Ona yakın yabancı sitenin/forumun aktif izleyicisiyim. AirgunTürk'e Haziran 2014'de üye oldum. Şimdiye kadar 10 mesaj gönderdim, konularının seçimine ve yazımına özen gösterdim.

Satış yapmak istediğimden değil fakat mesaj sayım yeterli olmadığından envanterimdeki tek bir ürün için dahi satış ilanı veremiyorum smile.png.
    Bu hakkı kazanabilmek için onlarca muhtelif mesajı kısa zamanda herkes kolayca yazabilir, ben de yazabilirdim ama yapmadım.
    Gerekli gereksiz 3-5 cümlelik katılımlara da asla yönelmedim.

Kısıtlamaların amacı forumun denetimsiz bir "satış platformuna" dönüşmesinin ve bu bağlamda üyelerin kandırılmasının/istismarının engellenmesi ise halihazır uygulamanın yararsızlığını - forumda izlediklerime ve deneyimlerime dayanarak - üzülerek belirtmeliyim.

Örneğin "kıdemli" bir üyenin forum ilanındaki "neredeyse hiç kullanılmamış..." veya benzeri nitelik tanımlı satış ürünü adresime geldiğinde, ürünün gerçekten de kullanılamaz(angry.png) durumda olduğunu görmek beni çok şaşırtmıştı (ürün elbette ki iade edildi).

Örneğin uzak doğu malı, kaynağı/kalitesi belirsiz, hiç kullanılmamış muhtelif optik ürünler bazı "kıdemli" üyelerce "ihtiyaç fazlası" vs. adı altında forumda rahatlıkla ve sürekli satışa sunulabilmektedir.

Niteliksiz, eksik açıklamalı, resimsiz, anlatım özürlü, çalakalem yazılmış satış ilanlarına sıkca rastlanmaktadır.

Bunlar yanlış şeylerdir ama izin verilmektedir...

Ayrıca, "toygarbey" isimli kullanıcının da belirttiği gibi düzeysiz/kaba yazışmalar, gereksiz kabadayılıklar, hakaret içeren mesajlar, yanıltıcı/yalan ilanlar olmadığı sürece üyelerin katılımlarının sınırlanması bence de doğru değildir.

Burası bir cezalandırma veya taltif etme yeri değil ama kişilerin üyelikten keyif alacağı, hobilerini geliştirebilecekleri bir forum olmalıdır.

Satış ilanı vermek kapsamında önerilerim şöyledir:

1-Yeni üye ise, moderatör ilan içeriğini yayımlanmadan önce kontrol eder, gerek duyarsa üyeyle temas kurar, güvensizlik halinde ilanı kabul etmez.
    2-Sıfır/kullanılmamış veya çok az kullanılmış ilanlarda satma nedeni teknik bir sorundan kaynaklanıyor ise bu husus "açıklıkla" ve "mutlaka" belirtilir.
    3-Satış sonrası sorunlarının - gerekirse moderatör desteğiyle - çözümüne kolaylık sağlaması için satıcı ürünün "güncel" teknik ve kozmetik durumunu gösterir ayrıntılı resimlerini hazırlar. Yeteri kadarına ilanında yer verir. Alıcı ve moderator tüm resimleri her aşamada görme hakkına sahiptir.
    4-Ayrıntılı ve güncel resimsiz ürün ilanı kesinlikle kabul edilmez.
    5-Tarafların yalan/yanıltıcı açıklama veya iddiaları moderatörce saptandığı takdirde ilgili kişi/kişiler forumdan temelli uzaklaştırılır.
    6-Alım/satım sürecinde, tarafların birbirlerine güvensizliği halinde ve talep edilirse, mümkün olan şehirlerde yerleşik moderatör forumca belirlenmiş ücret karşılığında ve isterse ürün ekspertizi yapabilir.
    7-Yurt dışı kaynaklı sıfır/kullanılmamış ürün satışına izin verilmez.

Zamanınızı aldım, teşekkür ederim.

Yararlı olması dileğiyle...

Merhabalar,
    Alttaki bağlantıda söküm işlemini gösteren videoyu izleyebilirsiniz.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Hatsan pistonlu silahlar üzerinde uzman bir kişi Mike Ellingsworth.
    Diğer youtube videoları da görülmeye değer.
    Saygı, sevgi.

Sizi gönülden kutluyorum, saygıyla selamlıyorum.

Babaannem derdi ki: "Her kim sanatla ilgileniyorsa onlar iyilerdir, kötülük bilmezler... ".

Sanal ortamda da olsa sizi tanımak ve ortak değerleri paylaşmak güzel.

Mutluluk sizinle olsun.