Posts by Borbayre

  üstat bizim yayı biraz araştırdım yabancı forumlarda bizim yay 7.5 j gücünde yay 35 spir ama spirler çok sık yani birbirine çok yakın tüfek kurulurken yay çok sıkılmamış oluyor. bu yay 35 spir ama normal yaydan yüzde 30 civarı daha kısa.

  Anladım,müsait olduğunuz ilk vakit standart güç sınıfı yayını taktırmayı ihmal etmeyin bu halde çok düşük güç keyif verirde power halindeki kadar veremez.

  Dün biraz çalıştım grupman ve isabet harika ama üşenip resimlemedim chronoda yapamadım zamandan dolayı,25mt güzel 50mt 1tl 75mt'de 1tl hatta yapışık attı 100mt de harika vuruyor 890 fps civarı 18,13 gr ile ayarlamıştım 30-40fps sıçrama veriyor daha ağır pelletlerde bu farkı 20fps lere düşürmüştüm 25,4 gr 800-820 arası gibi,namlu giriş ve çıkışlarında yapılan çok ince ayarlarda her iki taraf salgısı bulunarak işleme tabi tutulmuştu çıkış kısmı 11derece açıldı tüfek çok istikrarlı atıyor ama tetik her ne kadar ayarlanabilsede bir aa yı yakalayamaz zaten fazlasınıda beklemiyorum ben sadece üst grubun düzgün ve kusursuz çalışması için müdahalede bulundum bundan sonrası tüfeğin kabiliyetleridir, benim için çokta önemli değil attığımı vuracak kabiliyete geldi zaten, bir cricket hassasiyeti yada air arms hassasiyeti de beklemek doğru olmaz çekiç sisteminden başlayıp tetik ve valf sisteminden yola çıkarak çok fark var aralarında,buda at44 ün düzgünü oldu işte:).

  Tüfeği geçtiğimiz günler içerisinde tamamen toparladık kısacası hayalimdeki at44 oldu özellikle şarjör kısımı line hattı ve namlu girişleri çıkışları tam bir A kalitede ki tüfeklerle aynı seviyeye geldi bunun için gerekli zaman ve zamandan ziyade prova çalıştırma vs çok zaman aldı çünkü her işlemden sonra takma geri sökme deneme toleranslar vs zamana mal oluyor ama çıkan sonuç harika,sıfır tüfek alır almaz iyileştirmelere girmekte vardı kaderde zaten sırf hobi için uğraştım normalde para verseler uğraşamam:)keşke tüm bunları biz yapmadan fabrika önemseyip yapsada tadına doyamasak tüfeklerin çünkü onların üretimleri otomatik bizim çabalarımız her bir ayrı işlemde makinada takım sök tak ince ayarlar vs çok özenerek yapıldığı için zamanda uçup gidiyor, şimdi sadece grupmanlar kaldı bakalım artık ne zaman çıkabilirsek atışa o zaman yayınlayacağım..


  Merhaba,öncelikle aa s510'u anlamak için bu hobide belli bir zaman ve tecrübe geçirmeniz gerekir ki aradaki farkları önemseyip tercih sebebinizi oluşturabilesiniz,materyal kalitesi olsun namlu kalitesi olsun mekanik dizaynı olsun özellikle kullandığınız prodan fazlasıyla artısı bulunan bir tüfektir,tabi zevk konusuna gelince isteyen istediğini beğenir sonuçta istenileni vermesi yeterlidir ki kral tüfekler oldukça beğenildi bazı yönleriyle ortalamayı tutturdu,ama tamamen bir kol saati gibi değerlendirebilirsiniz ucuzdan pahalıya mekanik, işleme,özellik,kalite gibi ayrımlar paraya dönüşür.

  açıkça söylemek gerekirse hızını cihaz ile ölçmedim. lakin tüfeği alırken kutunun üzerinde bazı fabrika değerleri vardı ve hız olarak 480 fps-128 M/s olarak yazmakta idi . sonradan yaptığım araştırmaya göre iki çeşit gamo hunter 440 varmış bir combo olan bir de f model diye geçen benim tüfeğim. oradaki fabrika değerlerini referans kabul ettim yoksa açıkçası kesin bir hız söyleyemem. yabancı forumlarda da bir kaç yerde kaşılaştım orada da hız olarak eynı rakam vardı. en iyisi ölçmek ama elimde ölçüm cihazı ne yazık ki yok.


  Anladım bu bahsettiğiniz 7,5 joule kısıtlamasını işaret ediyor ama ideal av'dan 7,5joule yaylı çıkacağını düşünmüyorum isterseniz müsait olduğunuzda ideal avı arayıp tüfeğinizin modelini söyleyin size güç hakkında bilgi verirler.

  selam bir süre önce gamo hunter 440 tüfeğimin yayını değiştirdim. yayım 35 sarımlık bir yay 5.5 kalibre pelleti 480 fps ile gönderiyor. sizin tüfek 4.5 kalibre olduğu için yeterince hızlı olacaktır zaten. 35 spirlik orijinal yayı takın araya da hiç bir şey koymanıza gerek yok bence. eğer benim tüfeğim 4.5 kalibre olsaydı yayımı biraz daha kısaltırdım. o zaman hem daha kolay kurulurdu hem daha sessiz çalışırdı ve hemde sarsıntı çok fazla olmazdı. tabi çok fazla tahribat ve güç istiyorsanız o zaman başka.

  5,5mm kaç grain atıyorsunuz ki 480 fps atıyor merak ettim çok düşük bir güç.

  Merhaba,araya takoz koyuyorlar ise bence bir sorun yok dışardan sardıracağınız yaylarda performans açığı verir kısa sürede,servisten temin edeceğiniz yay en iyi yaydır takozlar orjinaldir sanırım yeni nesil bir çok tüfekteki yay tutucusundan bahsediyorsunuz galiba,5 sarımdan birşey olmaz 80-100 fps kaybedersiniz belki en fazla,takozda yine tansiyon vereceği için aradaki puanlamada çok kayda değer birşey çıkmaz orjinalden şaşmayın tüfeğinizide tadında kullanın.

  Mesafe çok yakınsa dürbünün çalışma toleransıları dışında da kalmış olabilirsiniz.Max. 10 yard altına inilmez kağıt üzerinde, siz bunun en aşağı 15mt olarak algılayınız.

  Ayrica kullandiginiz pellet nedir kac kalibredir? bu ise sansli ve talihsiz baslama cok cok yasanan iki yonlu bir durum umarim zorluklara sabirli cikar umdugunuzu bulursunuz,bu hobiye ilk basladigimda tufegimi 3 kere servise yolladigimi hatirliyorum ozellikle namlu yamulmasi icin 2 defa gitmesi benichic ama hic yildiramadi inatla istedigimi elde etmemi sagladi sadece:)ne kadar zaman kaybi yasadigimi ama sabrettikce pes etmedikce ne cok sey ogrendigimi bunlara borcluyum:)

  Merhabalar,tufeginizin markasi nedir?Saga sola gibi sorunlar namlu yamulmasi sorununu isaret veriyor gibi.Bu arada durbun benden aldiginiz durbun olmali cometa 220 de kullaniyordum yukari asagi yada saga sola gibi bir problemi yoktu,namlu yamulmasi olmasi kuvvetle ihtimal,sifir tufeklerde ozellikle hatsanlardada yasanan bir durum,siz yinede simlemeyi deneyin kullandiginiz ayak tipi ve markasini da paylasirsaniz daha net cevaplar alabilmeniz mumkun.

  Sn; daciabmw

  Sanırım mobil cihazdan girdiğiniz için ilgilenemiyorsunuz konu resimsiz kaldı,1 adet fotoğrafını görsel olarak sizin albümünüzden alıntıladım şimdilik.


  4262-bfd157cd-large.jpg

  elinize kolunuza emeğinize ve bunu paylaşıp bilgimize bilgi katan ince düşüncenize sağlık. öncesi ve sonrası olarak bide grupman paylaşsanız ? ne çok mutlu olurum aradaki farkı bide öyle görmüş olurduk.şu torna tesviye işlerinden anlamayı en azından anlayan birini tanımayı isterdim ne yazık çevremde öyle biri yok

  Rica ederim bende teşekkür ederim,tabiki tüm çalışmalar neticeleriyle birlikte chrono,isabet,grupman gibi detaylı test edilecek ve paylaşılacak,yapılan işlemlerin artı ve eksilerini karşılaştıracağız.

  Sn. akşemseddin

  Sn. acemi

  Teşekkür ederim,aslında deliklerinin fazla olmasının fazla yan etkisi yok yeterki yataklama ve sızdırmaz alan tertipli çalışsın fx'in kullandığı balanslı valf dediğimiz valf sistemi gibi bir dinamik,yeterli basınç aralığını ve güç ayarını bulduğunuzda fazlasıyla tatmin eder,ama yinede başından beri aklımda yatan valfi tek deliğe düşürmekten ziyade biraz daha ciddi bir valf sistemi var ilerleyen zamanlarda arz talep meselesi hayata geçirebilirim belki, bu valf sistemi hem kolayca 60fpe'lere çıkabilecek hemde sarı metal transfer burcu sizin bahsettiğiniz tek delik dediğimiz kısıma burç portlanacak yani bir nevi ingiliz sistemi olacak,bu sayede hava kaçağı imkansıza dönecek,şuanki namlu burçlandırmadaki açılan delik tam ölçü ve hava hiç bir yere kaçamıyor çünkü port içinden delindi yani herşey orjinal biçimde yapıldı,iğneden bile yüksek basınçlı havanın kaçma sansı yok tüm bunlar düşünülerek yapıldı.


  .60fpe ye gelince bir zamanlar 27 ve 32 grain ince mehmed solid attığımı hatırlıyorum at44 ilk tüfeğimde sanırım yine yeterli olur olmadı isabetsiz jsb monster atarız :)

  Selam güzel çalışma ben aldığım yerli silahların genelde namlu ucuna ve pellet yatağın çok daha sade basit sizinki kadar sağlıklı olmasada 2000lik zımpara ve kontrollü bir şekilde işlemler yaptım ve gayet başarılı sonuçlar elde ettim. Mustafa Ekiz'in yanına gidersem bu defa çok daha özel bir çalışma için tepesine çökeceğim güzel paylaşım ve emek için teşekkürler

  Tesekkur ederim:)

  Ben bişey sorayım misal bu dönüş hareketi sonrası az miktarda eksenel kaçıklık oldu. Pelet namluya rahat sürülmek yerine zorlanarak girdi dolayısıyla baş ve etek bölümünde sürtünme kaynaklı deformasyon oluştu atış eğrisi değişti.

  Sizin yaptığınız çalışma eksenel kaçıklığı giderip pelletin zarar görmemesi için mi?

  Evet murat bey tam olarak dogru anladiniz.:)