Borbayre adlı kullanıcının mesajları

Tüp sökümünü gerçekleştirdim,tüpün içerisi çok temiz çıktı sizler için fotoğrafladım,dişlerin durumu iyi içindeki parçaların sökülüp takılması çok kolay ve akıllıca olmuş mantıken,oldukça hoş bir mantıkla dizayn edilmiş, parçaları dediğim gibi temiz ve kaliteli, resim yükleyemiyorum sürekli hata alıyorum en kısa zamanda yükleyeceğim selamlar.

HATIRLATMA;Tüplere hava basarken nizami kurallarıda göz ardı etmemeliyiz,scuba tüpümüzün içinde nem/su olmamasına ve pompalarımızında nemli hava basmamasına özen göstermeliyiz.

Başka bir yerde daha yazmıştım ama gözünüzden kaçtı sanırım, pelet seçmesi havşayla çözüldü mü? Peleti seçen namlu mu yoksa şarjör mü?

Saygıdeğer fairgunner,geçenlerde bir kaç pellet markası örnek;gamo expander zor giriyordu yeni şarjörler gelmesine rağmen,havşa durumunu fark ettim ve hatalı olan yani havşalanmamış olan namluya denk geldim bu arada sayın valibeyin tecrübesi ile 6mm matkapla tersine dikkatlice yapabildiğim kadar bir hamle gerçekleştirdim ve önemli ölçüde düzelmeler oldu haliyle fabrikasının yaptığı bu işlemin çapı daha iyi seviyede, çünkü özel makinelerde sabitlenerek yapıldığı için,böyle sıkıntılarla karşılaşan olursa direk fabrikaya göndersin namluyu düzeltip geri gönderiyorlar yada yenisini veriyorlar zaten satın almadan önce biraz ilgili olursanız direk fabrikadan tüfek sipariş ettirmek en mantıklısı bu sayede bayilerde tüfekleri geri göndercek yenilerini almış olacaklar.

Ve bu arada ben hala göndermedim:)birkaç marka ile iyi anlaşıyor şimdilik (gamo prohunter,krm ultradome,rws hobby)

1. Şarjör sıkıntısı fabrikadan gelen yeni şarjörlerle çözülmemişmiydi2. şarjör indexleme nedir?
    3. Crown nedir? Ne işe yarar?
    4. .22 kalibre istetiğimiz pelleti bu tüfekle atamıyormuyuz?
    5. Tüfeğin namlusunun işlem görmesi gerekli mi yoksa mükemmeliyetçilik için mi

Selam,şarjör sıkıntısı giderildi.

Şarjör indexleme;
    şarjör takıldığında yuvaya oturur ve burada işlevini görmeye başlar, kurmalı bir oyuncak düşünelim kurarız bırakırız oda çalışmaya başlar, biz şarjöre pellet koyarken şarjör sabit bir parça ama içindeki şarjör topu hareketlidir her saçmayı koyduğumuzda saat yönünün tersine klik sesi gelinceye kadar bir tık geri sararız ve diğer saçmayı koyarız, şarjör kendi içindeki mekanizmalar yardımıyla birlikte bu esnada kurulmaya başlar işlem bittiğinde kurulu vaziyettedir,yerine takıldığında çalışmaya hazır vaziyette iken biz kurma kolunu her çektiğimizde şarjör içindeki minik çelik ve hassas kuvvetle çalışan bir tırnak,içinden geçen pelleti namluya iten pellet itici milinin sürtünmesi ile çalışır,biz kurma kolunu her geri çektiğimizde boşa çıkan tırnak çalışır, bir sonraki saçmayı pelleti itici milin önüne gelmesini hazırlar ve kurma kolunu kapadığımızda pellet itici mil yardımı ile yerine sürülmüş olur ve kurma kolunu tekrar geri çektiğimizde bu işlemler tekrarlanır.

Crown dediğimiz tabir aslında havşa ile birbirine benzesede crown aslında namluların çıkış ucuna açılan oldukça düz ve yivleri aynı ayna boşa çıkaran etrafı hafif genişletilmiş ters bir konik, namludan çıkan merminin,saçmanın arkasındaki tepkiden kurtulmasıdır,bizimde pellet girişindeki istediğimiz aynı benzer ters konik havşadır,bu havşa pelletin daha rahat girmesini sağlıyor eğer havşa olmazsa pellet/saçma takılabiliyor,amaç buradaki eksenlemeyi tolere etmek,haliyle bir çok çeşitli markalarda ve türlerde tüfeğimize uygun kalibrelerdeki saçmaları kullanabilmek,zaten bir çok havalı silahta bu mevcut, bu bizim karşılaştığımız bir hata ve bu arada puncherin fabrikasıda bu durumu düzeltmiş isteyende namlusunu söküp gönderebilir bizzat aradım ve öğrendim sadece küçük bir bölümde çıkmış.

Saygıdeğer ferhat bey,size şöyle sıralayayım ben daha açıklayıcı olsun forum açısındanda, mesela puncherdeki namlu ağzına açılan crown tarzı havşanın puncher açısından hiç bir yive zararı yok,neden derseniz çok basit, açılan havşadan sonra oring kanalı geliyor oring kanalından sonra yiv ve set başlıyor burdaki amaç pelletin rahat yolunu bulmasını sağlamak zaten kurma kolu pelleti itince pellet yolunu bulunca oringide geçtikten sonra direksiyona oturuyor,bu yaptığım işlem punchere zarar vermiyor ama diğer elle pellet koyulan havalı tüfeklere zarar verebilir dediğiniz gibi düzgün açılmadığı için, ama puncere ilaç gibi gelir:)iyi bir usta şart yani.

forumdaki atış videosunda gayet güzel toplanıyordu oysaki. Belki gözden kaçan bir detaydır olmadı efe beyi ararım cuma

isabette herhangi bir problem yok,sorun pelletin girdiği kısım çok düz haliyle saçma merkezden çok az kaçtımı sürtünerek giriyor,bunu havşalandırarak yani crown gibi genişleterek düzeltilmesi lazım buda pellet girişindeki arızayı tolere edicek ki hatsan 44 'de aynı havşalı sistem açılmış dikkatlice baktım.

Şimdi 14 atış daha yaptım kalan hava net 80 bar.Genel olarak türkiyeye 50 adet verilmiş şuanki en belirgin sıkıntısı şarjör indexleme ve namlu ucundaki crownun aynısından pellet girişinde olmaması,saygı değer valibeyin tecrübesiyle namluyu söküp 6mm matkap ucunu çok dikkatli bir şekilde tersine döndürüp kanal açtım oldukça düzelmeler oldu bir kaç marka pellet girmeye başladı,namlu ucundaki gibi ustaca açılmış aynı çapta bir crown olsa iş tamamdır,bu fabrika için çok kolay birşey ,birde namlu ucu crown soruluyordu forumda evet var crown açılmış şimdi birde pellet girişine açılması gerek bence alacak olanlar bunu dikkate alsınlar herşey düzelir umarım.

Tabi herkezin alma amacı farklı şuan Benim kıstasım. Kalibre 4,5 olması hız değerleri 500-850 fbs olması ve dışardan gücüne kolayca müdahil edilebilir olması stabil 40 atış toplam 60-80 atış yapması mümkünse gurupmanı iyi olması boyu 105 cm ne kadar aşağıysa okadar iyi 1000 tl altı olması gibi kriterler varmı böyle bir fiyata araştırıyoruz Kralın PUncher bu acıdan takip ediyorum

Bende sizin güzel bir tüfek sahibi olmanızı yani aradığınızı bulmanızı ümit ediyorum,puncher alırsınız şarjörü pellet seçer ondan sonra sebep olmak istemem,fazla abartmak istemiyorum,konu takip ediyorsanız yorumlar ortada.

Bir konuda sıkıntı var tüfeğin satışı yapılıyor. Resmi dispiritör belli değil. Satışı yapılan bir ürünün pratikte uygulamasının sonuçları neyse resmi bilgilendirmede sıkıntı var. Tüm işlemler bittikten sonra piyasada tanıtımı ve satışı yapılsaydı daha iyi olacaktı şuan bu ürünü eksik bilgi ile alanlar oluyor soradan aynı ürünün başka versiyonu belkide daha çok beğenecek. Fuar varmış sanırım Umarım fuardan sonra bu işlemler oturur.

Dediklerinize katılıyorum, evet fabrika bayilerle direk çalışıyor olabilir bu fabrikanın satış düzeyine bağlı bir husus,ama henüz yorum olmadığına göre yanlışlık durumuna rastlamadık,almadan öncede bayağı takip etmiştim forumları ve sadece bir tip ürün satılıyor olabilir bayiler sormadığına göre,fakat dikkat çekmek isterim şuan air arms sayfasına girin pcp tüfeklerde technical kısma tıklayın tüfeğin tüpünün hacim bilgisine ulaşamazsınız,air arms'ın gözümüzdeki yeri gayet bellidir,kendim air arms düşünüyordum bir zamanlar ama bu bilgiye orada bir türlü ulaşamadım.Tüm bunları ne için yazdım sürekli konunun kilitlenmesine neden olan yorumlar geliyor,lakin ben tüketiciden yanayım, açıkçası tüfeği alırken başıma gelecekleri hesap ederek aldım, gelmiş geçmiş bir çok tüfekte sıkıntılar yaşanmış birçoğunu okudum gerekse fabrikaları burada Saygıdeğer camia'ca değerli üstadlar bilgilendirmiş ve kullanıcı yorumlarıyla da bugüne gelmişler.

Sayın blacksir selamlar,bende daha yeni öğrendim pazar günü böyle bir şey olduğunu alırken sadece 5,5mm puncher diye sipariş ettim zaten elime gelen bu oldu, sitesinde sadece 47cm/51cm namlu olarak seçenek görünüyor ama ben 320cc/180cc konusunda belki piyasaya tek bir tip sunulmuş olabilir türkiyeye,çünkü pazar günü gördüğüm tüfeklerin hepsi aynı diye hatırlıyorum, hepsi yan yana idi bir farklılık yoktu bu arada tüpün kendi hacmi 320cc fakat parçalar montajlı iken kuru hava hacmi 280cc'miş.

Sanırım sert pelletleri daha çok sevdi az önce yine deneme yaptım, sert pelletleri yeni şarjör ile rahat atıyor fakat jsb 18 grainleri birazcık sürttürdü yani 5.52 gibi pelletler sıkıntı olabilir birde crosman hollowpoint kullandım onuda sıkıştırıyor gerçekten şaşılır, krm süperpoint ve krm domed koyuyorum sanki hiç sürmemiş gibi alıyor şaşırtıcı.

Pardon alalımmı bekliyelimmi demişsin bence al,evet rahatsız eden çınlama sesi yok,şarjörü index sorunu olan parti nekadar çıktı sormayı unuttum,sorun değil bayiye söylenirse büyük ihtimal ilgilenebilir,bayilere düzeltme amaçlı gönderilmişde olabilir ki ben sorulmasını öneriyorum, servisi telefonla ararsan hemen göndericekler benimkiler dün aras kargo ile geldi eski arızalılarda bende kaldı mühendis bey sende kalsın kasa hariç yedekparça olarak kullanabilirsin dedi:) sonuç hediye ile beraber toplam 3 adet şarjörüm 2 takımda yedekparçam oldu mutluyum:)saygılar.