tamayyildiz adlı kullanıcının mesajları

İlginiz ve değerli yorumlarınız için teşekkür ederim üstadlarım. Haftasonu cumartesi günü A Takımındaki üstadlar ile de yüzyüze görüşme imkanı buldum. Tüfeği ellerine alıp incelediler. Şekil şemal olarak beğendiler ancak üzerindeki plastik pikatin rayı hiç yakıştıramadılar ve dürbünü sıfırlayamama durumunun kuvvetle muhtemel plastik pikatin raydan kaynaklanabileceğini ifade ettiler. Pompayla dolum yapamama olayı ise daha da ilginç. Dolum ucu tüfeğin hava tankına monteli iken de değilken de yani boşta iken de 5-6 pompalamada gösterge 200 barın üstüne çıkıyor ancak tüfeğin hava tankına dolum yapılamıyor. Tüfekte 50 bar civarında hava kalmıştı. Sanıyorum dolum ucunda bir sıkıntı var. Bugün firma yetkilileri ile görüşmeyi düşünüyorum. Bakalım bir çözüm üretebilecekler mi? Hayırlısı olsun. Saygılarımla...

Selam değerli arkadaşlar... Ben daha önce pcp kullanmamıştım. Bu hafta bir tane Kral Bullpup 4,5 mm pcp ve pompasını satın aldım, ayrıca Nikko Stirling Target Master 10-50x60 FT dürbün satın aldım. Ancak bu konuda tecrübem olmadığı için sanırım, ne dolum yapabildim. Ne de 10 metrede tüfeği sıfırlayabildim. Tüfek 10 metrede tek delik yapıyor ancak nişan aldığım yerde değil. Dürbünün taretleri çalışıyor ancak hedefi ortalayamadım. Sanki hiç havalı tüfek ve dürbün kullanmamışım gibi hissettim kendimi. Hafta sonu Mühye'ye gidecek ve bana yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Saygılarımla...

Birinci olduğu için Erdem Bey'i ve bilahare yarışmaya katılan herkesi kutluyorum... Bakıyorum üstadlar her zaman konunun üstünde... Fotoğraflara bakınca masa-sandalye ofis ortamıda bir atış yarışması gibi göründü gözüme :) ... İnşallah çok keyif almışsınızdır...

Her ikisinin de artı ve eksileri var... Kısa mesafelerde kaliteli bir yaylı gerçekten çok başarılı işler çıkarıyor... Ben de bayramdan sonra biraz vakit bulup alıştırma yapsam iyi olacak... :rolleyes: Daha tüfeği ve üzerindeki dürbünü hakkıyla çözemedim... g;$i Bu arada tebrik ederim, gerçekten mükemmel atışlar...

Öncelikle herkese Selamlar... Ben de bir havalı tabanca kullanıcısı olarak, havalı tabanca kullanan diğer arkadaşlara nacizane şu tavsiyelerde bulunmak istiyorum...

1 - Havalı tabancanız hangi sistemle (CO2, multipump veya pistonlu) çalışırsa çalışsın, kullanacağınız saçma 7,56 graini geçmesin. JSB firması tarafından 7,33 grain olarak üretilen "Match Diabolo" saçmaların üzerinde özellikle havalı tabancalar için üretildiği yazılıdır... Yine H&N firması tarafından üretilen "Final Match" saçmalarının 8,18 grain (heavy yani ağır) olanı havalı tüfekler için, 7,56 grain (light yani hafif) olanı ise özellikle havalı tabancalar için üretilmiştir... Havalı tüfeklere göre güçleri nisbeten daha az olan havalı tabancalar için özellikle hafif saçmaların üretilmesinin temel sebebinin daha doğrusal bir atış eğrisi elde etmek olduğunu düşünüyorum. Kısaca söylemek gerekirse hafif saçmalar ağır saçmalara göre belli bir mesafede daha az düşme yapar. Bu sebeple, bana sorarsanız, amaç kısa mesafede tahribat değil ise "havalı tabancalarınız ile 8,44 grain saçma kullanmayın!" derim...

2 - Kağıt veya karton gibi hedeflere atış yapacaksanız, atışlarınızı çok daha temiz bir şekilde görebilmeniz için "match" türü (düz uçlu) saçma kullanın, sert cisimleri kırmak veya delmek istiyorsanız kubbe/yuvarlak uçlu saçmaları kullanın...

3 - Atış mesafeniz uzun (Örneğin Zoraki için 25 metreden fazla) ise "match" kullanmayın, kubbe/yuvarlak uçlu saçmaları kullanın!"... derim

Bende 13-14 kutu kadar açılmamış JSB Exact Diabolo saçma var... Zamanında almıştım... Ancak ben havalı tabancalarımda hiçbir zaman bu saçmayı kullanmadım... Benim havalı tabancalarda kullanmayı tercih ettiğim saçmalar 1 - JSB Match Diabolo 7,33 grain (ki kendileri kağıt hedeflere kısa mesafe atışlarında harika sonuçlar veriyor...), 2 - Yine JSB'nin Falcon'a ürettiği "Falcon Accuracy Plus" 7,33 grain (bu saçma da kubbe/yuvarlak uçlu olup sert cisimleri kırmak, delmek veya uzun mesafe atışları yapmak için idealdir...) Saygılar...