frog adlı kullanıcının mesajları

enim merak ettiğim 270 300 bar"ı ne ile dolduruyordunuz

Yüksek basınç kompresörüyle.Bursa'da bir yangın söndürme firmasında kompresörler var,kendisi arkadaşım;deneme amaçlı kendim doldurdum. g;$i

hatsan 125 in her kullanıcı ısabetsız olduğunu söluo böle olunca ne kadar guçlu olduğu pek önem teskıl etmıo ayrıca durbunu uzerınde sabıtlesneız bıle tepmeden dolayı ayarı kaçıcaktır.

Güzel Türkçe'miz ne oldu... :him:s

Güçlü Dianalarda Yani Mod48 - 52 - 54, 350 magnum, 460 magnum, şayet silah 5,5 kalibre ise 14,3 grain üzerinde daha ağır peletleri tavsiye etmem, bana göre ağırlık olarak en uygun peletler 14,3 grains olanları,

Yeri gelmişken PCP lerde de 16 grains in altına inilmemeli, pistonlu (yaylı) silahlarda namluya uygulana hava miktarı sabit iken ve pelet ağırlığı artıp azalması pelet enerjisini fazla etkilemezken, PCP silahlarda pelet ağırlığının artması yada azalması silahın kullanacağı hava miktarına doğrudan etki eder, bu miktar pelet ağırlığı arttıkça daha az hava kullanma şeklindedir ve pelet ağırlaştıkça üretilen enerjide artar.

Tecrübelerinize dayanarak sizce (sürat , tahribat ve mesafede ve bunların ortalama değerlerini alacak olursak;çünkü benim düşünceme göre hafif olan uzağa gider ancak ağır olanın enerjisi fazladır,bilmiyorum yanılıyor muyum) en uygun yaylı ve Pcp 'de kullanmak üzere 2 pelet seçmemiz gerekirse hangi markayı tercih edip kullanırsınız?Saygılarımla.. g;$i (Tercih silahlara göre değişir biliyorum ,örneğin bendeki 460 Magnum ve AT 44 için tercihiniz ne olurdu?)

Arkadaşlar öğüt ve önerilerinize çok teşekkür ederim,manometre üzerinde 35 görünce ne olur ne olmaz diye 27 ye kadar doldurdum;yoksa 30 da bırakacaktım,iyiki yapmamışım,artık foruma değil,gazetelere çıkıcakmışız;Hatsan'ı da 220 de bırakıyordum,180' i de geçmem bundan sonra.Benim çok doldurmadaki amacım şiddetinden ziyade (ki zaten pcp'ler çok güçlü) aradaki 20-30 bar fazlalık extradan 20 atış fazla yaptırıyor onun içindi.Az ve sık doldurucam bundan sonra.Teşekkürler ve saygılarımla. g;$i

Sahibolduğu "Dünyanın En İyi Havalı Tüfeği" ile bayağı uzak mesafede çok iyi grup yapan ama kişiliği sözkonusu olunca çok yakın mesafede hiçbir grup oluşturamayan tek boyutlu Havalı Silah Nişancısı bir tanıdığımı hatırlattı bana.... Anlayan anladı... :thumbdown: :thumbdown:

Ben anlamadım,anlayanların arasında olmak isterim.. g;$i Anlayan anlamayana anlatmalıdır,daha doğrusu konuyu bilmeyene (en azından bana konuyu açan tarafından) bir kere söylenmelidir. :thumbup: Saygılarımla...

evanix tüpünün kullanım basıncının 300 bar olduğuna eminmisiniz, yanlış bilgi veriyorsanız hayati tehlikesi olan bir konuda yanlış yönlendirme olur, şayet tüpün kullanım basıncı 200 ise ki öyle olduğunu biliyorum sizin 270 bar denemiş olmanız tehlike yok anlamına gelmez risk almışınız.

Abi sanırım tüpün cc sini bar olarak algılayıp basmış 270 i. Çünkü Tüp 320 CC hacime 200 Bar kullanım basıncına sahip.

Arkadaşlar ben tüpü 20 ile 30 yazan yerın aşağı yukarı ortasına kadar doldurdum.Ama o gösterge cc mi bar mı bılmıyorum,bar dıye tahmin ettim 27 civarında bıraktım, fazla da çıkmak istemedim,anlattıklarınızdan da inanın korktum. 8| Hepinizin dileklerinize ve önerilerinize teşekkür ederim,bir daha da denemem zaten,kaldıki tüfeği deneyip verdim;daha önce de tüfek hakkında yazmıştım.Resmini yayımladığınız ,benim de tüfeğin altında görerek hava doldurduğum gösterge cc mi yoksa manometre mi :him:s ,sizler eminim ki benden daha tecrübelisiniz;doldurduğum hava belkı de cc ydi.(Ama manometre sanıyorum,o kadar da bilmiyor olamam aklım karıştı ayrıca 35 e kadar gösterge koymuşlar,otomatikman 350 bar hava alıyor diye düşündüm)Aydınlatırsanız sevinirim,teşekkürler... g;$i

Hayırlı olsun,güle güle kullanın.Max 300 bar'a kadar dolduruluyor.Üzerinde 350 bara kadar manometre var.Ben 270 bar cıvarında denedım 5.5 calıbreyi.Muazzam bir tahrip ve delme gücü var.Delikli tuğlayı Diana 460 magnum 2 tane delıp düşüyor,ilk tugla vuruşundan sonra pelet halıyle ezılıyor,2 katman delebılıyor ;evenıx' te ezık halıyle 4 tane delıp arkadan cıkıyor birhayli de büyük bir delik şekliyle tabii.Ağaçtan blok tahtaya attım,7 cm içine girdi. g;$i

Forum dostlarım Yatagun'da yedek parçalar bölümünde gezerken Piston yayı ve Keçesi dikkatimi çekti.Diana'nın bu parçalarını takriben kaç atış sonrası ve kime değiştirtmemiz gerekir :him:s ,teşekkürlerimle. g;$i

gamo expander yerine daha kaliteli bir pelletle daha iyi sonuç alacağınıza eminim. bu pellet için gayet iyi atışlar olmuş. ama aynı hedefe 5'er atışlık gurupmanlar denerseniz, silahın-pelletin isabetliliği daha iyi ortaya çıkaracaktır.

g;$i ;d; ;d;

Arkadaşlar 100 metrelere kadar 900 fps ve üzeri silahlarda küçük pelet ağırlık farkları vuruş noktasında fazla bir değişiklik yaşanmaz oysa Pistonlu (yaylı) silahlarda 50 metrede bile ciddi farklılıklar gözlenir çünkü biri 33 - 38 fp/lbs enerjiye sahip iken yaylılar 10 - 22 fp/lbs gibi düşük enerjilere sahiptir.

Evet çok doğru,ben bizzat denedim.Diana'da 60-65 mt.de,pelet ağırlığı değişince isabet noktası da değişiyor.Pcp de daha ileri mesafelerde pek sapma olmuyor.Birde AT 44 te Diana ve H/N Baracuda kullanamıyorum;şarjör eni kısa olduğundan bu bahsettiğim peletlerin ucu ileri çıkıyor (diğerlerine göre daha uzun pelet) ve kurarken peletin önü traşlanıyor,takıntı yapıyor. g;$i Buda beni sinir ediyor. X(