mod52 için uygun pellet

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • herkese selam.IMPO abimizden almış olduğum mod52 için sürekli olarak jsb ve son iki günde fx kullanıyordum.bu pelletlerin kalitesi herkes tarafından aşağı-yukarı biliniyor.birde ımpo abim silahla birlikte crosman premier ve field target pellet yollamıştı sağolsun,hiç kullanmamıştım bugüne kadar.bugün pelletlerimle değişik mesafelerde grupman çalışması yaptım(jsb,fx,crosman premier,gamo promagnum,field target)en iyi sonucu crosman premier in verdiğini gördümbravo.gif.frog abi mizin şu sözü aklıma geldi;"pelleti silahınız sevdiyse siz sevmesenizde olur"sanırım bundan sonra crosman premier ve fx kullanacağımclap.gif

• Resmi Gönderi

Güçlü Dianalarda Yani Mod48 - 52 - 54, 350 magnum, 460 magnum, şayet silah 5,5 kalibre ise 14,3 grain üzerinde daha ağır peletleri tavsiye etmem, bana göre ağırlık olarak en uygun peletler 14,3 grains olanları,

Yeri gelmişken PCP lerde de 16 grains in altına inilmemeli, pistonlu (yaylı) silahlarda namluya uygulana hava miktarı sabit iken ve pelet ağırlığı artıp azalması pelet enerjisini fazla etkilemezken, PCP silahlarda pelet ağırlığının artması yada azalması silahın kullanacağı hava miktarına doğrudan etki eder, bu miktar pelet ağırlığı arttıkça daha az hava kullanma şeklindedir ve pelet ağırlaştıkça üretilen enerjide artar.

Ses hızının başlangıç noktası 1025 fps dir, ideal hızlar ise 850 ila 1025 e kadar olan hızlardır yani en isabetli atışlar bu hızlarda gerçekleşir, birde süpersonik hızlar vardır ama o hızlar ancak ateşli yivli silahlarda gerçekleşebilir ve silahın ateşlendiği noktadan merminin hedefe ulaştığı noktaya kadar mermi süpersonik hızını muhafaza edebilecek hızlarda namludan çıkmalıdır, tabi konumuz havalı silahlar olduğuna göre, silaha göre pelet seçiminde PCP silahlarda silahınızın gücüne göre fazla ağır pelet kullanıp namlu çıkış hızınızı 850 fps lerin altına düşürmekte mantıklı değildir,

• Ozman bu nedenle 14 gramlık crosman hollow point 90 derecelik açıyla atılan 50 cm uzunluğundaki su dolu boryu delemezken 16 gram baracudalar param parça ediyor.

• Doğrusu "gram" değil "grain" brimini yanlış söylediniz

HATSAN AT44 - 10 .22 cal & Remington 6-24x50
    HATSAN Mod125 .22 cal & Tasko 3-9x44
    HATSAN Mod95 SAS .177 cal & Optima 3-9x32
    HATSAN Modxyz .177 cal (Kadim dost) & Optima 1-40 Red Dot
    GAMO CFX Royal .177 cal & Tasco 2-8x32 Bugbuster

uɐʞɹǝs™
    ll|l|lllll|l||ll||lll||lll|
    ²¹°¹³²³ °¹²¹³¹³²¹¹
    All Rights Reserved®

• 22cal için 14.3grain lik pellet in en uygun pellet olduğu fikrine tamamen katılıyorum mustafa bey.crosman premier 14.3,jsb 14.3 grain pellet lerde 100-120m mesafelerde isabet ve tahribat açısından gayet tatmin edici benim için.fx 16grain de bunlara nazaran biraz ağır olmasına rağmen özellikle 80-100m mesafelerde gayet başarılı.kısmet olurda pcp bir silah alabilirsem tavsiyelerinizi dikkate alacağımairgunturk.png

• Bencede pistonlu silahlarda 14.3 grain uygun ancak peletin sert veya yumuşak olmasıda etkiler diye düşünüyorum,sert peletin daralan namludan çıkarkenki sürtünme kuvveti artacağından yumuşak olan bir peletin yiv setlere kolayca oturarak sürtünmesi azalacağından hızında da bir miktar artış olacağı kesin.

Sert bir 14.3 gr ile yumuşak olan 16-18gr.(örnek fx-jsb) peletlerin aynı silah ile hız değerlerinin ölçülmesinde yarar var diye düşünüyorum krono olmadığından bir bilgim yok deneyerek sonuçlarına bakmak lazım.

FX Gladiator .22cal , BSA 8-32x44 SWF 
    Weihrauch Hw 97K .22cal

• Bende uzun yıllar Diana Mod 54 kullanmış birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu silahı en sevdiği pellet 14.3 Grain Crosman Premier (yada aynısı olan Benjamin) marka pelletlerdir.

BC değeri oldukça iyi olan bu pelletler enerjisini en uzağa taşıyan pelletlerden biridir. Yani uzun mesafeye isabetli atış yapacaksanız fazla seçeneğiniz yok.

FX Gladiator .22 + NikkoStirling 8-32x60

Bu Vatanın varlığının ve Bölünmez bütünlüğünün bedeli Çanakkale'de Ödenmiştir !

Arabalar ikiye ayrılır. SCENIC ve Diğerleri :) (SCENIC 2.0 16V BVA - Yollar gidişime, Kızlar duruşuma hasta :) )

Kula bela gelmez Hak yazmayınca, Hak Bela yazmaz kul azmayınca, Hak intikamını kuldan kul ile alır. Din, İrfan bilmeyen, bunu kul etti sanır.

• mustafa abi ses hızına geçi 1025 fps demiştin. ülkü abinin yada senin bir yazında ses hızının üstünde harekete başlayan bir pellet ses hızının altına inince hareket eğrisinde
    pellet bu geçiş hızında takla atması isabeti çok kötü derecede etkileyeceğini okumuştum. Bu ses hızının ne kadar üstünde harekete başlayan bir pellet bu tip bir harekete maruz kalır. Yani ses hızının ne kadar üstüne çıkarsak uniform bir hareket elde ederiz.

• sorumu yanlış sorduğumun farkına vardım
    sormak istediğim şey bu 1025 fps sınırının 25 fps üstü 50 fps üstü ne kadar üstü ses hızının üstüne hiç çıkmamış gibi davranır

• Resmi Gönderi

mustafa abi ses hızına geçi 1025 fps demiştin. ülkü abinin yada senin bir yazında ses hızının üstünde harekete başlayan bir pellet ses hızının altına inince hareket eğrisinde
    pellet bu geçiş hızında takla atması isabeti çok kötü derecede etkileyeceğini okumuştum. Bu ses hızının ne kadar üstünde harekete başlayan bir pellet bu tip bir harekete maruz kalır. Yani ses hızının ne kadar üstüne çıkarsak uniform bir hareket elde ederiz.

Ses hızı 1115ft/sec - 340m/san. 1025 fps lerde ses hızına girilmeye başlanılır, mermi bu ses hızı üzerinde namludan çıkıp hedefe varmadan ses hızına indiğinde etkilenir ama bu takla atmak gibi değil sadece süpersonik hızdan ses hızı altına inişte titreşir diyebiliriz.

Bu etkiye maruz kalmamanın formülü namludan ses hızının üzerinde çıkan bir merminin hedefe varıncaya kadar ses hızı altına düşmemesini sağlayacak süpersonik hızlarda namludan çıkmalı, çünkü namludan x hızında çıkan mermi hedefe kadar sürekli yavaşlayacaktır, bir başka bakış açısıyla mermi hedefe vardığında hızı en az 1150 fps olmalıdır,

• peki abi bu nedenle mi birçok tüfekte maksimum hız 1100-1150fps ler gibi ayarlanıyor. Bu ekstra etkilere maruz kalmamak için

• Resmi Gönderi

sorumu yanlış sorduğumun farkına vardım
    sormak istediğim şey bu 1025 fps sınırının 25 fps üstü 50 fps üstü ne kadar üstü ses hızının üstüne hiç çıkmamış gibi davranır

Ses hızı başlangıç değeri küçük oranlardada olsa tartışmalıdır ama hemen hemen ortak yaklaşım 1115 fps yani 340metre/saniyedir tam etkilenme 1115 fps dir, 1025 de yaklaşık başlangıcı dersek bana göre 1050 nin üzerine çıkılmamalı, çıkılırsada atış yapacağınız mesafede merminin hedefe vardığı yerde hızı 1115fps ye düşmeyecek kadar yüksek hızlarda namludan çıkmalı.

• Resmi Gönderi

peki abi bu nedenle mi birçok tüfekte maksimum hız 1100-1150fps ler gibi ayarlanıyor. Bu ekstra etkilere maruz kalmamak için

Ses altı maksimum ideal hız 1050 fps dersek daha doğru olur, genelde ses altı subsonic atışlar 900 - 950 fps lerde yapılır

• Güçlü Dianalarda Yani Mod48 - 52 - 54, 350 magnum, 460 magnum, şayet silah 5,5 kalibre ise 14,3 grain üzerinde daha ağır peletleri tavsiye etmem, bana göre ağırlık olarak en uygun peletler 14,3 grains olanları,

Yeri gelmişken PCP lerde de 16 grains in altına inilmemeli, pistonlu (yaylı) silahlarda namluya uygulana hava miktarı sabit iken ve pelet ağırlığı artıp azalması pelet enerjisini fazla etkilemezken, PCP silahlarda pelet ağırlığının artması yada azalması silahın kullanacağı hava miktarına doğrudan etki eder, bu miktar pelet ağırlığı arttıkça daha az hava kullanma şeklindedir ve pelet ağırlaştıkça üretilen enerjide artar.

Tecrübelerinize dayanarak sizce (sürat , tahribat ve mesafede ve bunların ortalama değerlerini alacak olursak;çünkü benim düşünceme göre hafif olan uzağa gider ancak ağır olanın enerjisi fazladır,bilmiyorum yanılıyor muyum) en uygun yaylı ve Pcp 'de kullanmak üzere 2 pelet seçmemiz gerekirse hangi markayı tercih edip kullanırsınız?Saygılarımla.. g;$i (Tercih silahlara göre değişir biliyorum ,örneğin bendeki 460 Magnum ve AT 44 için tercihiniz ne olurdu?)

• fiyatı uygun en isabetli ve az çok uzak mesafelere dahi atabileceğimiz pellet gamo pro magnum dur,bu benim şahsi görüşüm g;$i

buda at44 ile yaptığım 20 metre grupmanı promagnum pellet ile ^^

http://s10b.directupload.net/file/d/1779/62j248fl_jpg.htm

diana mod48 ve fx pellet ile 100 metre grupman,yarım yamalak destek ile bu kadar olabildi ;kihhik,

http://s10.directupload.net/file/d/1779/6rbhyaxo_jpg.htm