fender adlı kullanıcının mesajları

  Ayrıca bu namlulara 1300-1500 vs her neyse basınç testi yapılıyor ve maximum fişek 1050 bar iken namlular patlıyorsa burdaki tezat niye o zaman...


  Normal şartlarda 1050 bar mühimmat basıncı var ve namlular bunu kaldıracak nitelikte.. E soruyorum o zaman yüzlerce parçalanan tüfek var insanlar yaralanıyor kimileri ölüyor Neden acaba????


  Cevabı basit işte... Kimi Wax yapıyor bişey olmadı diyor, kimisi Pirinç yapıyor bişey olmuyor diyor, kimi çivi atıyor ben attım bişey olmadı diyor, kimi bilmem barut istikakını artırıyor.. Ondan sonra sonuçlar ortada.


  Tabi bu benim normal insani uyarım, herkes istediğini yapabilir istediği şekilde kullanabilir. Kendi tercihi.


  Fantziye lüzum yok.. Hobi adı üzerinde, hobilerinizi dönüşü olmayan zorluklara sokmayınız. Eğlenceden çıkar, ızdıraba dönüşür.


  Saygılar.  Bahsettiğin konunun benim anlatmak istediğimle hiçbir alakası yok.. Bahsettiğin 1050 Bar. NORMAL ŞARTLARDA olan fişeklerdeki maximum basınç değeridir. 1050 Bar basınca sahip birçok fişek var. Hatta remingtonun 1200 bar basınçlı tek kurşun fişeğide var. Belki sen bilmezsin onu..


  Bunlar NORMAL ŞARTLARDAKİ basınç değerleri. Bilmem anlatabildimmi? Mühimmatın anatomisi ile oynadığında oluşabilecek bir namlu tıkanıklığında o değerlerin kaç bar'a ulaşabileceği ile ilgilide biraz araştırma yap istersen.


  Fazla sözüm yok onun için firmaların basınç testlerini filan koyma gereği duymuyorum senin gibi :) Orada arkadaşa söylemek istediğim şey, kendini riske atma ! İmzasına bak Husan marka bir tüfek var örneğin. Bu tarz tüfeklerle bırak Wax ı tek kurşunu, 32 gramdan fazla atılmamalı bile. Onlara bırak 1200-1300 testi hiç test yapılmadığını bile görüyoruz, konyada...


  Bir gün motor almak istediğimde bir motorcu üstada dedimki Abi ben motor alacağım düşer miyim? O da dediki, motordan düşmeyen motorcu yoktur. Henüz düşmemişi vardır.


  Sen 4 yıldır sorun yaşamadığın başkalarının da yaşamayacağı garantisini vermiyor. Senin verdiğin cevaba Helal vs diyenler var, şimdi gaza geldiler sanıyorlarki hiçbir şey olmuyormuş..


  Yarın bir gün başlarına bir iş gelirse ki umarım gelmez. Kulaklarını çınlatırlar. Ben insanlık görevi olarak uyarıda bulundum. Bilinçsizce kimse mühimmat anatomisi ile oynamasın diye.. Var olan standartlar yılların tecrübeleri ar-ge ler ile üretiliyor.


  Yarın o bahsettiğin o yeterli ekipmana sahip olmayan birileri senin yazını okuyup Hiçbirşey olmuyor diye, bir hata ile bir uzuvunu yitirirse, vicdanen kulaklarını çınlatırım. Bu güne kadar olmamış olması bundan sonrasının olmayacağı gerçeğini getirmez. HEPSİNDE BİR RİSK VAR.


  Sana Wax'lı fişekler ile mutluluklar :) (geçenlerde birini gördüm fişeğin içini boşaltıp cam çivisi doldurup atıyordu, bi dene istersen pek birşey olmamış bu zamana kadar )

  peki senin elinde yeterli et kalınlığına sahip slug bir namlun varmı???? en az 1500 bar basınca dayanabilen? 5 şok genişliğinde?

  Ayrıca Tek kurşun atan arkadaşlar bu uyarıyı şöyle tekrar yineleyim.


  Yerli yapım ucuza satılan (marka vermiyorum) tüfeklerle de pek fazla tek kurşun atmanızı önermem. Tüfeğiniz sabit şoklumu?


  Mesela bir örnek...


  Harici İçerik www.youtube.com
  Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
  Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.


  Bu da tek kurşun atan arkadaşlar !


  Tek kurşun ciddi anlamda saçma gibi bir olay değil. Slug namlu olmadan ve sağlam bir tüfek olmadan kötü sonuçlar doğurabiliyor.. Henüz 1 hafta oldu yerli bir tüfekle tek kurşun atarken patlayan namlu şahısın neredeyse eli bileğinden kopmak üzereydi. Aman dikkat, aman dikkat, aman dikkat. Bu işin şakası yok..

  Böyle işlere pek girişmeyiniz tavsiyem.


  Aşağıdaki videoda kaşıkla gelişigüzel dolduruyor. Maalesef bu iş öyle olmuyor. Fişek içerisindeki saçma gramajına göre barut istikak ı vardır. Siz fişeğin içinden çıkarttığınızdan daha az saçma koyarsanız altta kalan barut o saçma gramajı için hafif gelecektir. Peki o zaman ne olacak diye sorarsanız durum hiç iç açıcı olmayacak. Yüksek bar basıncında bir patlama meydana gelebilir ve bu basıncı kaldıramayan namlunuz patlayabilir.. Geçen gün bir kaç fotoğraf yayınlandı araştırırsanız bulabilirsiniz tüfek elinde patladığında sonuçlarının neler olduğuna dair. Benim midem kaldırmadığı için yayınlamıyorum.


  Kısacası oyunu kuralına göre oynayın derim. Bu benim nacizane tavsiyem. Ateşli patlayıcılar hususunda böyle şeyler tehlikeli. Ama ben ısrarla denerim dersenizde söyleyecek birşey yok.


  Saygılar :)

  [Resim Engellendi: http://i116.photobucket.com/albums/o14/jackroadkill/Refittriggerandsafety_zps57272773.jpg]  Anti bear trap, tetik önündeki (gazetede you yazısının u suna denk gelen büyük siyah yuvarlak parça) eminim biliyorsunuzdur, o parçayla fazla oynamamakta yarar var. Genelde hafif gevşek oluyor sıkmayın. Fazla sıkınca emniyet sistemi devreden çıkabiliyor. Birde kundak ile onun arasında bir pul olması lazım, kundağı ilk söküm anında o pul düşebiliyor ona da dikkat. :) Kaybedipte Günlerce aradığımı biliyorum. g;$i

  Tetiği hassas ayarlamak için tetik mekanizmasını tüfekten ayırabilirsiniz. Ayırınca mekanizmanın üzerinde yuvarlak bir delik var oradan mekanizmadaki parçaların birbirine ne kadar temas ettiğini görerek ayarlayabiliyorsunuz. Ama yine de yaylı silahları çok hassas ayarlamamakta fayda var. En güzel test yöntemi ayar yaptıktan sonra silahı boş olarak kurup dikkatlice silahı dipçik lastiğini sertçe yere vurarak güvenlik kontrolü yapmak. Bu sayede darbeyle geri gelen tetik kendiliğinden ateş alıyor mu görmek lazım.


  weihrauch uzmanı murat abi g;$i


  +1


  Bir de şunu eklemek istiyorum,
  Hw97k ların bir çoğunda o sarı vidanın hep ucu kırılmış aşınmış olarak görüyorum. Oradaki sarı vida o kadar hassas ki, tornavida izi oluyor hemen, lütfen sıkmadan yada gevşetmeden tornavidanın üzerine ince bir bez sarıp öyle sıkın. O vida aşınmasın, hep göze batıyor. g;$i

  Osman abi öncelikle fotolar için teşekkürler,
  Katılan herkese de teşekkürler. Çok keyifli bir gündü. Yeni tüfeğimin tadını doya doya çıkarttım. Çok özlemişim, haftaya görüşmek üzere. Daha şimdiden yeni hafta sonunu iple çekiyorum. ;tacli#

  Pompanın basıncı 10 bar, size lazım olan pcp pompanın basıncı 200-300 bar olmalı. Yani kullanılamaz. Bu pompa daha çok şişme bot, plates topu ve bisiklet lastiği için.


  +1


  Etkililik
  Basınç: 10 bar.