thieft3000 adlı kullanıcının mesajları

Arkadaşlar son zamanlarda piyasada yeni gördüğüm Shock solid pellet ler var bende Hatsan Hercules var 6.35 hollow point 46 grain kullanıyorum ve grupmanları gayet güzel H&N heavy duty 6.35 46 grn e şekilsel olarak benziyor bu yüzden BC 0.13 alınca (h&n 0.133 yayınlamış) hesap yaparak yaptığım atışlar da gayet başarılı sonuçlar alıyorum.

Hilal av da 40 grain ler mevcut ancak bana 46 grain lazım, av bayinde her zaman bulunmuyor. Bunun üreticisi kim nereden temin edebilirim bilen varmıdır.

ateşli yivli de çok güzel ama farklı kategoride silahlar. 10.000 tl. 7.62 mm olsaydı hemen alırdım. geçen hafta arkadaş ziyaretine sanayiye gittim. pcp silahlardan haberdar olmayan bir arkadaştı. silahları seviyor. akşam oldu atış yapamadık. dükkan uygundu içerde atış yapabiliriz dedim. atışlar çok eğlenceli geçti. atışların sonunda arkadaş şu kritik cümleyi kullandı. "benim otomatik tüfek olsa böyle dükkan içinde sanayide atış yapamazdık. benim de bundan bir tane almam lazım." 300 m üzeri ve av için alınacaksa pahalı da olsa ucuz da olsa ateşli yivli almak gerek. canım sıkıldı yağ tenekesini kevgir yapayım diyorsan havalı almak gerek. piyasada o kadar havalı varken forumda bazı sohbetlerde pistonlu mu yaylı mı sohbeti geçiyor. yani herkes kendine göre uygun olanı seçiyor.

Maksadımız av değilde insan bi 800-1000 metreden hedef vurmak istiyor illaki, onada havalılar yetmiyor.

Yabancı sitelerden okuduğum kadarı ile Amerika da çokça satmış zaten, bizim ülkeye yeni geliyor. Av bayindeki arkadaş 2021 fuarında yarı otomatik model var idi diyor demekki tam otomatiğe yeni ruhsat alabildiler.

Kızıl ötesi ile olmazsa birde mor ötesi Led dene, ancak 850 nm 5 mm IR kamera (kumanda Led i zayıf gelebilir) Led leri ile çalışması lazım, gece görüşü olan çıkma bi kameradan da sökebilirsin. Güneşte çalışmasının nedeni güneşten gelen kızıl ötesi ışınları kullanıyor olması, karanlıkta yeterli kızıl ötesi ışık bulamıyor cihaz demekki. Birde ölçüm sonuçlarını bende soracağım başka bir cihazla karşılaştırma şansın oldumu? Bir ara alacak oldum niyetlendim yorumlarda 4,5 mm 5,5 mm ölçmüyor, her 10 atışta 2 3 tane kaçırıyor ölçmüyor, ölçümler doğru değil gibi bi sürü olumsuzluk gördüm vazgeçtim.

7.5 J ile yurtdışında av yapıyorlar. hiç kücümsenecek güç olmadıgın bir kez daha gördük :)

Doğrudur da kinetik enerji olarak bakınca çok güçsüz kalıyor havalı silahlar gözümde. Mesela 44 (2,85 gram) grain 6,35 pellet Hercules den 270 m/s hız ile çıkıyor hemen hemen 104 kj (1/2 x m x V2), öte yandan en basitinden bi tabanca 9 mm parabellum yerli sterling 125 grain (8,15 gram) mermi 320 m/s ile çıkıyor 417 kj 4 katı :( , 308 win hesaplasak 140 grain yerli sterling (9 gram) 830 m/s ile çıkıyor namludan 3,1 Mj 31 katı ;( ne bilim ya bu silahlar çok güçlü ya bizim havalılar çok güçsüz

Arkadaşlar bayadır takip ettiğim Hatsanın Amerikada bolca sattığı Blitz modeli Türkiyede ruhsat almış gibi görünüyor, ön spariş almaya başlamışlar:

En ucuz Hatsan Blitz Full & Semi AUTO PCP Havalý Tüfek Hatsanstore.com'da..
    Hatsan Silah Sanayi tarafýndan üretilen Hatsan Blitz Full & Semi AUTO PCP Havalý Tüfek en ucuz fiyatlar ve en uygun ödeme seçenekleriyle Hatsan Store'da…
    www.hatsanstore.com

Tabi onlarda 1000 USD bizde 17.500 TL (oysa ki ben 8.000-9.000 TL civarı bekliyordum ;(), buda onlardaki:

Hatsan Blitz | Pre-charged pneumatic Air Rifle | Airgun Depot

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Şu arkadaş .30 (7,62) versiyonunu deniyor, dakkada 1000 mermi gibi bir rakam söylüyor videoda, 16 atış sonunda (şarjör kapasitesi 16 bu arada 7,62 için) 250 bardan 225 bar basınca düşüyormuş bu kalibre için.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

Şu arkadaşda 0.30 kalibre ile ortalama 730 fps (225 m/s) gibi bir namlu çıkış hızı ölçmüş, ancak kaç grain ile onu yakalayamadım videoda

Birde Türkiye'de 0,22 ile 0,25 kalibreler var 0,30 yok (zaten 0,30 pellet te yok).

Hatsan sitesinde "en geç 25.07.2022 kargoda" gibi bir ibare var buda bedne acaba yurt dışndan mı geliyor yerli fabrikada üretimi yokmu gibi bir kuşku uyandırdı. Durum gerçekten böle ise değişim, bakım ve yedek parça çok büyük sıkıntı.

Fiyata gelince huğlu ovis ile aynı (10.000 TL harç olmasa blitz yerine direk gider huğluyu alırdım, Ankara'ya yakacağım mazot bile vızz gelirdi ;tacli# )

MKE A.Ş. - SİLAH DETAY

Genede alan olursa bir ineceleme videosu bizlerede bahşedin lütfen :) .

Namlu ceketinden kasıt susturucu işlevi görsün diye namlunun üstüne taktıkları boru mu (üstünde QE yazan)?

https://hatsanairgunsusa.com/wp-content/uploads/2018/12/Hercules_exploded_view.pdf

şu şemada 2948 nolu parçayı diyorsan lastik şamyeli ile iyice sıkıştır çevir çıkması lazım. Gene çıkmıyorsa şamyelin de üstüne boru anahtarı tak çevir, boru anahtarını en uç kısmından tuttur ortadan biyerden tutturma. Parçayı geri takarkende çok sıkma namlu doğrultusunu bozuyor.

Eğer namluyu diyorsan (2901) çok sökülebilir bişey olduğundan emin değilim, fazlada zorlamadım gerçi hasar vermemek için.

Bi soruda benden bu konu ile pek alakası yok ama Hercules'in öndki 500 cc lik çelik tüpü söküp yerine 700 cc veya 1000 cc aynı çapta karbon fiber tüp takabilirmiyiz, yani toplam kapasiteyi 1,5 lt civarı yapmak istiyorum. Deneyen oldumu hiç diş çapları diş tipleri (metrik, bsp, npt vs) uyuyormu?

karbon tüpler şu tarz:

https://www.aliexpress.com/item/1005003779753005.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4aef6221FIAlZr&algo_pvid=1a0c16b6-25a7-4f5b-9e78-9bcc5e033691&algo_exp_id=1a0c16b6-25a7-4f5b-9e78-9bcc5e033691-22&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000027138941312%22%7D&pdp_npi=2%40dis%21USD%21%21181.77%21219.0%21%21%21%21%400b0a187b16560144002674290ef82c%2112000027138941312%21sea

bu konuda Ercan Beyin yazdığı detaylı bir yazı var inceleyebilirsiniz

şimleme işi biraz garip geldi bana onun yerine ayarlı dürbün ayağı kullansak daha net bir ayar olmazmı:

Birde örnekte bir yanlışlık var 100 yarda sıfırlanan dürbün 75 yarda 1.5 cm yukarı, 50 yarda 1.8 cm cm yukarı, 25 yarda 1 cm yukarı atar, 14 yarda gene tam hedeften vurur (benim çizime göre), mermi veya peletin namlu hizasından yukarı gitmesi mantıksız, dürbün nişan hizasından yukarı gider, mermi dürbün hizasını iki kez kestiği için bir aralıkta dürbün hizasının üstünde kalır mecburen.

1.png

Resimde mavi hat optik sıfırlanmış dürbün, turuncu namlu dikey hizası, yeşil dürbün için nişan görüş hizası, kırmızı mermi iz düşümü şeklinde bakarsanız yeşil ile kırmızı iki kez kesişiyor bu durumda dürbün 14 ve 100 yard da iki kez hedefi tam vuruyor.

2.png

Birde turet leri neden kullanmamak ve şimlemek gerek onu çok anlayamadım.

Kendim sordum kendim buldum ;tacli# üretici standart olarak ISO 46 mineral bazlı yaz öneriyor, yabancı sitelerde ISO 100 kullanın daha iyi diyenler var, birde teminini yaptığım firmada sentetik bazlı yağ mevcut litresi 18 USD dediler sabahki dolar kuru ile (17,11) 308 TL ediyor idi.

ISO 100 için N11 de şöle bi ürün var:

(açılmamış kapalı kutuda)

birde ne olduğunu anlamadığım shell'in bir ürünü var:

AÇIK-SHELL CORENA S2 P 100 KOMPRESÖR YAĞI - 1 LİTRE Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor
    AÇIK-SHELL CORENA S2 P 100 KOMPRESÖR YAĞI - 1 LİTRE en uygun fiyatı GittiGidiyor'da! AÇIK-SHELL CORENA S2 P 100 KOMPRESÖR YAĞI - 1 LİTRE incelemesi, yorumlar,…
    www.gittigidiyor.com

Anladığım kadarı ile 20 lt bidondan 1 lt'lik şişelere dolum yaparak (açılmış ürün) satıyor buda mineral bazlı.

Sentetik bazlı yağ koku yapmıyormuş ve nemi bünyesinde daha iyi absorbe ediyormuş farkı bunlar ama fiyatı neredeyse 2 katı, yabancı sitelerden okuduğum kadarı ile mineral ve sentetik bazlı yağların çalışma ömrü çokta farklı değil.

Birde motor yağı kullanmayın patlayabiliyor diyenler var öbür tarafta 10W40 ya da 20W50 gibi kullananlar var bir sıkıntısı varmı bilmiyorum ama her durumda yağ 1-2 saat kullanım sonrası kararıyor, herkes aynı durumdan şikayetçi.

Tüp var evet daha önce denemedim ama en son denememde yapmadı bu durumu 230 ile 150 bar arası 100 atış yaptım nerdeyse ama daha önceki 3-4 seferde yaptığını yapmadı denemeye devam edicem çok sık atışa gidemiyorum ve pelletlerde oldukça fiyatı uçtu

Pelet fiyatları uçtu mu? sen bide 308 win fiyatlarını gör :rolleyes:

Dürbün ayağından olma ihtimali var bende de aynı sorun vardı sırıflıyorum koyuyorum bi köşeye sonraki atışta tekrar sağa çekiyor bir noktadan sonra dürbünün ayar sınırı yetmemeye başladı, tüfeğin pikatin rayı yamuk olabilirmi diye servise yolladım onda da sorun yok, farklı dürbünle denedim onda da durum aynı en son ayakları değiştirip denedim düzeldi, dürbün ayağının pikatin raya tam oturmamasından kaynaklı bir oynama yapıyormuş, vidasının ne kadar sıkı olduğunun bir önemi olmaksızın el ile zorlayınca bile dürbün ayağı sağa sola oynuyordu,