umitdulger adlı kullanıcının mesajları

Yorumlar için teşekkür ederim arkadaşlar ve abilerim... Elimden geldiğince hem tüfeğime görsellik katmak hem de dış etkenlere karşı korumak istedim... Bu arada tüpler sanırım yeni nesil yani dolum kısmı bilezikli...

Haftasonu ne kadar denediysem de kundağı karbon folyo ile kaplamayı başaramadım ben de namlu ve tüpü kaplamaya karar verdim ve bence hoş bir görüntü oldu... Belki yapmak isteyen arkadaşlar olur diye eklemek istedim...

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/2012-06-30174219.jpg]

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/2012-06-30184919.jpg]

Bir de resimlerde de görüldüğü gibi kundak hafif gri'msi duruyordu, onu da araba için aldığım silikon içerikli torpido parlatıcısı ile sildim ve simsiyah çilçil oldu :)

Güzel atışlar tebrikler... Eğer bayanlar arası bir turnuva düzenlenecekse ben de eşimi rakip olarak yazdırmak istiyorum :) Keza kendisi benden daha iyi bir atıcı olmakla birlikte mod 125 ile 40 metreden tek soda şişesini 3 atışta tasarruflu olarak 3 kere vurmuştu :) O gün hobiden soğudum zaten ben 5 atışta bi kere bile vuramamıştım :)

Arkadaşlar az önce atıştan geldim. Yaklaşık 3 saat kadar arazide tek başıma atış yaptım. İlk defa 50 metrede grupman yapmayı denedim ama anladım ki ben grupman değil tahribat adamıyım :)
    Atışları yaptığım sırada hava zaman zaman hafif zaman zaman da orta şiddette rüzgarlıydı. Atışlarımı oturarak ve sadece kundağı tripodun üzerine koyarak yaptım. Malesef kollarımı destekleme şansım olmadı ve aşırı titrediğimden dürbünün artıkılı hedef noktanın etrafında sürekli halay çekiyordu :) Bu arada tüfeğim AT44S-10 ve 18,13 grain'lik JSB Exact Jumbo Heavy Diabolo pellet kullanıyorum...

Burası atış alanım ve atış yaptığım nokta...

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/2012-06-23111922.jpg]

Bu da 50 m'den yaptığım grupman. Kağıdın sol alt köşesindeki 3 atış silah sıfırlanmadan önce yapıldı. O atışlardan sonra göz kararı dürbünü yukarı ve sola aldım. Hiç hesap yapmamama rağmen gayet iyi sayıda click çevirmişim :) Rüzgarın benim sağımdan sola doğru estiği resimlerde çok belli oluyor heralde. Uzağa düşen atışlar hep sola çekme yapmış. Rüzgarın grupmanı bozduğunu düşünsem de benim de moralim biraz bozuldu açıkçası bu atışlardan sonra...

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/2012-06-23111126.jpg]

Bunlar da atış alanımdaki misafirlerim :)

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/2012-06-23104833.jpg]

Grupman işini beceremeyince yanımda götürdüğüm 30 kadar yarım litrelik su şişelerinin yarısına kadar su doldurdum ve 50 metreden o şişelere atış yaptım. Rüzgarın hafif olduğu zamanlarda tam isabet sağlarken rüzgarın şiddetini arttırdığı zamanlarda yine nişan aldığım şişenin solundan kalkan bir toz bulutu oluyordu. Su dolu olan alt kısmından vurduğumda içeride oluşan basınçla şişelerin 20-30 cm kadar havaya fırlaması biraz olsun eğlenmemi sağladı...

Teşekkürler. Ben de deliğin genişlemesinin sebebi olarak dürbün artıkılındaki bulanıklığı görüyorum aslında. Hedef aldığım nokta da çok büyük olunca hassasiyet azalıyor ister istemez. Haftasonu açık havada 30 ve 50 metre denemeleri yapacağım, inşallah daha iyi sonuçlar alırım...

benimkide 115 cm geliyor ama moderatör hatsan değil.yükseklik te 24 cm abi

İsa kardeşim senin moderatör (sanırım) Hakan abinin yaptığı moderatör mü? Bu arada link yada site ismi yazamıyorum o yüzden resmi koyamadım ama google'da pcp tüfek için 1/2 unf diş moderatör yazınca ilk çıkan sitedeki moderatörü almayı düşünüyorum...

Bazı nedenlerden dolayı diğer arkadaşların yanlış anlamasından korktuğum iniş çıkışlarım olsa da beni doğru anlamış olmana memnun oldum. (izninle resmiyeti kaldırıyorum :love: ) Bence senin samimi paylaşımlarını herkes zevkle takip ediyor.

Alper abiye aynen katılıyorum. Yaptığınız yorum ve eleştiriler benim gibi bu hobide taze olan arkadaşlara ders niteliğinde olmalı, alınacak hiç birşey yok bu forumdaki eleştirilerde. Buraya show yapmaya değil öğrenmeye, öğretmeye ve paylaşmaya geliyoruz sonuçta... Teşekkürler yorumunuz için...

O tüfek 10 metrede işaretlediğiniz kırmızı nokta kadar gurup yapmalıydı bence zamanla alışır bu gurubu 50 metrede yaparsınız.saygılar

İnşallah zamanla o da olur. Mod 125'ten sonra bu grupman bile gelecek için umut veriyor en azından :) Dürbünün sabit paralaxlı olmasından dolayı nişan alırken zorlanıyorum ev içerisinde ve 10 metre mesafede, artıkıl çok bulanıklaşıyor ve buna bağlı olarak kalınlaşıp hedef noktayı kaplıyor...

hayırlı olsun bende plastik kundak seviyorum bana daha güzel geliyor,acaba fuardaki fiyatı nedir daha mı avantajlı fuarlarda bazı şuursuz satıcıların milleti saf yerine koyup fazla fiyat çektiğini daha önce duymuşluğum var sizin adlığınız fiyat nerdir.

Aynen dediğiniz gibi çok fazla şuursuz satıcı vardı fuarda ve bu işle alakası olmayanları (çok afedersiniz) kazıklamak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Ben piyasa fiyatına aldım tüfeği, dürbün hariç 550 liraya yani. Fakat bir kaç yerde bu tüfeği bana 900 liraya satmaya çalışanlar oldu ki biraz bu işten anladığımı görünce kızardılar utançtan :) İlk başta hiç birşey bilmiyormuş gibi yaklaştım özellikle, adam tüfeği 385 m/sn hızı var diye anlatmaya başlayınca fazla dayanamadım ve bildiklerimi sıraladım, 900 lira dediği tüfek için bir sonraki cümlesi şu oldu, abi sana 600 liraya verelim o zaman, ben de kalsın diyerek uzaklaştım :)

Geçen hafta fuardan almış olduğum AT44-10 S kundak tüfeğim ile ilk defa grupman deneme şansım oldu... Her ne kadar ev içinde 10 m mesafeden de atmış olsam sizlerle paylaşmak istedim. Mod 125'ten sonra bu tüfek ilaç gibi geldi bana, atış yaparken çifte yememek çok güzel bir şey :) Destekli olarak 10 atış yaptım ve durum aşağıdaki gibi, bir tane kaçak var sol üstte diğer 9 tane sürü halinde takılıyorlar. Bu arada dürbünümün artıkılı 10 metre mesafede bulanık gözüküyor ve her yerini kurcalamama rağmen düzeltmeyi beceremedim. Fakat 20 metreden sonra çok net bir görüntü veriyor. Dürbün GAMO 3-9x32 WR SPORTER...

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/2012-06-18190740.jpg]

[Resim Engellendi: http://i1123.photobucket.com/albums/l547/umitdulger/2012-06-18191753.jpg]

peki hocam 260 barla kaç dolum yapabiliyorsunuz tüfeğinize

Henüz tüpümü tam olarak kullanma şansım olmadı ama 190-100 bar arası 20 civarı tam dolum yapar diye tahmin ediyorum. Sonrasında kalan 190 bar hava ile de onun 3 katı kadar tüfeğe bağlı olarak atış yapabilirim...

Kardeşim sen 300 bar dolum yapan yer bulamasan da bence 300 bar al. 230 bar civarı doldurtursun dalış okullarında, nasılsa tüfeğe bağlı kullanacaksın en azından geleceğe yatırım olur. Benim tüp 6 litre 300 bar ama ben de 260 bar doldurtabiliyorum burada, şimdilik yeter bana, 300 bar dolum yapan bir yer bulduğumda full'lerim tüpümü bakarım keyfime...

Ben de bu konularda çok yeniyim fakat bildiğim kadarı ile scuba tüp kaç litre olursa olsun 200 barı tüfeğinize sadece bir kere doldurabilirsiniz daha sonra her dolumda basınç giderek azalacaktır. Eğer tüfeğinizi 190 bar 100 bar arası kullanırsanız ( ki AT44 için 200 bar tavsiye edilmiyor zaten ) scubada 190 bar kalana kadar tüfeğinize 6 tam dolum yapabilir ve ve daha sonra da scubaya bağlı olarak 100 bara kadar 2000 civarı atış yapabilirsiniz sanırım... Eğer 200 yerine 232 bar bir scuba bulabilir ve doldurtabilirseniz 190 bar 100 bar aralığındaki tüfek dolum sayınız chairgun programının verilerine göre 28'e çıkacaktır ve daha sonra scubada hala 190 bar kalacak ve bağlı olarak yine 2000 civarı atış yapacaktır... Eğer hatam varsa affınızı diliyorum...