schfrhnd adlı kullanıcının mesajları

pcp tüfekte alıcam ancak iyi bir yaylı olsunda istedim. gönlümdeki pcp fx royale 400 kısmetse birkaç ay sonra stoklara girecekmiş yatagunun, onu alıcam.
    kendime iyi bir pcp ve iyi bir yaylı seti yapmak isterdim yaylıyı aldık sıra pcp de.

Hımmm bilmeden yürüdüğüm yol sizinle aynı demek ki...Teşekkürler

Hayırlı olsun, kazasız ve zevkle kullanmanı diliyorum. PCP almayı düşündüğüm ve sizin daha bilgili olduğunuzu bidiğim için bir sorum olacak. MOD54 için ayırdığınız parayla niye bir pcp almadınız. Sorun yaşamamak için PCP nin daha yüksek fiyatlısını mı almak gerekiyor. Yoksa sizin tercihiniz yaylı pistonludan yana ise nedeni nedir.Teşekkürler

13 metrede atışlarını yapıp sıfırlamandan emin olunca 24 ve 35 metrelerdeki hedeflerin ortasına nişan alıp grup yapmaya çalış. Bak bakalım 35 metrede dürbünün yine gördüğü yeri vuracak mı? 24 metrede ise grubun diğerlerine göre 1 cm kadar yukarıda toplanmalı.

Böyle olunca çok atış yapacağımız mesafeyi uzak sıfır olarak belirleyip minumum atış hatası ile ayar yapmak için yakın sıfırda sıfırlamamızı yapmak mantıklı mı oluyor.

Atışlarımdan emin olmama rağmen bazı anlarda 5-6 cm hedef sapması oldu bugün ki 10 mt atışlarımda.. Dün 7 mt den attığımda 3 pellet de aynı noktaya girmişti; tabi onda da diğer attığım 3 kadar pellet de çok farklı yönlere gitti.

Aynı sorunu çözmek isterken 400 pellet harcayıp Serhadi, Raptorx, Senior74izmir'in yardımlarıyla hemen sonuca ulaştım. Pelletin kaliteli olması gerekiyor. İkinci olarak aynı mesafede dürbünsüz atış yapıp sonuç alırsanız hata dürbünde veya bağlantısının zayıf olmasındadır. Dürbünsüz atışlarınız da dağılıyorsa silahı tutarken kaslarınızı fazla zorluyorsunuz veya tepme anında karşı güç kullanıyorsunuz demektir. Yani silahı sadece atış pozisyonunda durmasını sağlamak için size temas noktalarının boşluksuz tutulması gerekiyormuş. Benim dürbün bağlantısında hata çıksa da emin olduğum tutmayı beceremiyormuşum ;tacli#

PCP alacağım için şimdilik iddialı atışlar yapmaktansa biraz zor şartlarda (magnum 350) çalışmak istiyorum.Onun için 70-80 metrede iyi sonuç veren bir dürbün fazla bile gelecektir.Asıl önemli olan çok atış yapacağım bu güçlü yaylının üzerinde yarı yolda bırakmamasıdır. Teşekkürler.

Bir cümlemde amacımı anlatmak için koleksiyon tarifi yapmış olduğum için görüp haklısınız diyorum. Fakat ben koleksiyonun ne olduğunu anlatmak istemedim. Şu anda antika halı, Cam su bardağı, Gaz lambası, Anahtarlık, Ayakkabı bağcığı, Fabrikasyon çakı, el yapımı bıçak, tel kırma işlemeli bez ve gözlük çerçevesi biriktirdiğimi düşününce koleksiyon konusunda sizinle aynı fikirde olduğumu anlarsınız. Fakat en büyük tatmini antika halıda yaşıyorum. El dokuması olup eskiden gelinlik kızların kendine dokuduğu her halının bir benzeri yok. Tabi onları bulup diğer rakiplerinizden önce alma uğraşlarından sonra x tl ye alıp bir sene sonra üç katına almak isteyen biri çıkınca o halı sizin çocuğunuz gibi oluyor.Bu koleksiyonun benim için maddi manevi ne anlama geldiğini siz takdir edin. İşte bu tecrübelerle meraklı insanlar imkanlarınca fabrikasyon olmayan nadir ürünleri biriktirsin istiyorum. Bakın bu formda çakı koleksiyonu şu anda üç kişide çıktı. Mehmet beyin çakılarını aynıları bende var. Beş sene sonra on çakı koleksiyoncusu bir araya gelsek aynı çakıları sergileriz. İyilik yaptığımı düşünüyorum yani g;$i ...saygılar

Geçmişten gelen deneme yanılma ile kalıplaşmış ayarlamalara alıştığım için tablo ve kişişel hesaplamaları uygulamakta zorluk çekiyorum.Kendinize göre olan bu ayar şeklini herhangi bir silahta nasıl uygularız. Yani baştan başlayıp sırasıyla daha açık anlatırsanız sevinirim.Teşekkürler

Mehmet bey aynı hobilere sahip olduğumuz için merhaba demek istedim. Bende çakı ile başladım ama sonra bıçak olarak devam etmeye karar verdim. Çünkü koleksiyon nadir ve el yapımı ürünlerden olmalı diye düşünüyorum. Çünkü ömrünüzce para ayırıp oluşturduğunuz koleksiyon ileride değerlenip hem maddi hem manevi tatmin yaşatmalı diye düşünüyorum. Yanlış değerlendirip merakınızı çöpe atın dediğimi sanmayın çünkü başladığım için bende hala çakı alıyorum. Ama bu merak varsa niye ucundan diğerine de başlamayasınız. Ben erken gidersem belki bir gün arkamdan allah razı olsun dersiniz :) Size sinopta el yapımı bıçak yapan bir ustamızın adresini vereyim. Çelik, sap, işçilik avrupadan koleksiyoncuları çekip bende ülkemde olduğu için böyle övünüyorum.Aman pazarlama yaptığımı sanma burası Denizli orası Sinop - Merak işte...www.ozekes.com

Daha iyi silah ve dürbün almadan önce kendimi geliştirmek için sizin dürbününüzün magnumda sorun çıkarmayacağına eminseniz alabilirim. Atış sapmaları için aynı silah ve pellet kulanıp dürbünü on metrede sıfırlayıp her artı on metrede sapmalara çıt belirlesek hesaplarla uğraşmasak olmaz mı? :rolleyes: Bu arada başka ortak hobimiz serbest dalışla balık avlama da varmış. Üç sene öncesine kadar her hafta denizdeydim diyebilirim. Bütün malzemem yasak balığı bilmeyen sahil güvenlik tarafından gasp edildi. Meralarımıza da yasaklar getirilince dalıştan uzaklaştım. Yine arada dalışa gidiyor ve her kasım ayında da değişik şehirlerden arkadaşlarla Fethiye de bir hafta birlikte kamp yaparak dalıyoruz. SAYGILAR

100 metre vuruşlarını izleyebilecek (yeterli ise) 6-24x50 veya 56 gibi bir dürbün istiyorum. Hesaplamaları bilmiyorum ama hobilerime çok derin girdiğim için ileride yeterli olabilecek bir ürün olmasını istiyorum. Metrik ölçümlü dürbünlerin avantajı varmıdır. Şimdilik 350 magnuma dayanabilecek sonra üst sınıf bir pcp üzerine takacağım dürbün için 1000 tl ye kadar zorlayabilirim. Sizin dürbününüzü de hatsan havalı tüfeğimiz için alabilirim. Yardım severliğinize sığınarak sizi sıkmazsam tecrübelerinize danışmak beni memnun edecektir. Teşekkürler

Ankara'ya gelebilirseniz bir cumartesi günü buyrun , ancak biz PCP kullanıyoruz, yaylı değil. Buna rağmen mod350 ile 30m de 20cm çok kötü sonuç bence... Bütün etkenleri gözden geçirip, bunlarda sıkıntı yok ise bence silahta sorun vardır. Krono ölçümü yaptınız mı? silah istikrarlı mı?

Sayın Schfrhnd,

Anladığım kadarı ile yaylı pistonlu silahlar kullanmışsınız hep. Yazdıklarınıza göre isabette sorun yaşıyor olmanız bana silahı fazla sıkı tutup, sabitlemeye çalıştığınızı düşündürttü. Yaylı silahlar için bu bir hatadır. "Artillery hold" denen konuyu internette araştırırsanız yararlı olacağına inanıyorum. Tıpkı yatağında geri tepen bir top bataryası gibi saçma namludan çıkana dek tüfeğin serbestçe salınımını tamamlamasına izin vermek gerekir. Özellikle el kundağındaki elinizin tutuşunun gevşek olması saçmaları her seferinde aynı yere yollayabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Saygılarımla..

Sayın Schfrhnd ;

Bu pazar Sarnıç-İzmir'de Efeler olarak buluşma yapacağız.Gelmeniz durumunda size yardımcı olabiliriz ki 25-30 cm grupmanlar bile yaylı pistonlu tüfekler için o mesafeden çok fazla.Dürbünün sabitlenmesi vs. gibi problemler de olabilir.Veya başka bir zaman yapacağımız bir buluşmaya da gelebilirsiniz.

SAyg.

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Dürbünün sabitlemesi sağlam olmasına rağmen isabetleri uyarılarınız ışığında inceleyince şüphelenip dürbünü söküp 30 metreye atış yaptım. Grupman on cm içinde olup merkeze yakın toplandı. Ayrıca kaslarımı aşırı kullandığım uyarısı için de çalışma yaptım. Sonuç 40-50 atış sonra 30 mt den grubu 5 cm içine toplayıp 1 mm kalınlığındaki saç levhayı 10 mm çapta açmayı başardım.Sayenizde artık ciddi ilerleme kaydedeceğime inandım. Şimdi Diana 350 magnuma kendisi değerinde dürbün alabileceğim bilgisiyle ne tavsiye edersiniz. Sonsuz teşekkürler

Bu pazar Sarnıç-İzmir'de Efeler olarak buluşma yapacağız.Gelmeniz durumunda size yardımcı olabiliriz ki 25-30 cm grupmanlar bile yaylı pistonlu tüfekler için o mesafeden çok fazla.Dürbünün sabitlenmesi vs. gibi problemler de olabilir.Veya başka bir zaman yapacağımız bir buluşmaya da gelebilirsiniz.

Dürbün sabitlemesi olduğunu düşünmüyorum çünkü on pellet ikili olarak ayrı noktalarda olsa da neredeyse üst üste vuranı da oluyor. Daha bilinçli olarak biraz daha atış yapıp denemek istediğim birkaç nokta daha var.Fakat ilerlesem de ilerlemesem de Denizli'de paylaşım yapacağım kimse olmadığı için sizlerin yanına gelmek benim için sorun olmayacak. TEŞEKKÜR EDERİM-SAYGILAR

Sayın Schfrhnd,

Anladığım kadarı ile yaylı pistonlu silahlar kullanmışsınız hep. Yazdıklarınıza göre isabette sorun yaşıyor olmanız bana silahı fazla sıkı tutup, sabitlemeye çalıştığınızı düşündürttü. Yaylı silahlar için bu bir hatadır. "Artillery hold" denen konuyu internette araştırırsanız yararlı olacağına inanıyorum. Tıpkı yatağında geri tepen bir top bataryası gibi saçma namludan çıkana dek tüfeğin serbestçe salınımını tamamlamasına izin vermek gerekir. Özellikle el kundağındaki elinizin tutuşunun gevşek olması saçmaları her seferinde aynı yere yollayabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Saygılarımla..

TEŞEKKÜRLER

Aynen söylediğiniz gibi atış yapıyorum. Silahla adeta güç savaşı verdiğim bir gerçek. Anlattığınızı gayet iyi uygulayacağımı söyleyebilirim. Sonucu yazarım. SAYGILAR.

Ankara'ya gelebilirseniz bir cumartesi günü buyrun , ancak biz PCP kullanıyoruz, yaylı değil. Buna rağmen mod350 ile 30m de 20cm çok kötü sonuç bence... Bütün etkenleri gözden geçirip, bunlarda sıkıntı yok ise bence silahta sorun vardır. Krono ölçümü yaptınız mı? silah istikrarlı mı?

Silah Diana 350 magnum ve henüz 550 mermi attım. Diana, RWS ve airarms pellet kullandım. Havalı hariç üç 12 kalibre ve bir ateşli yivli silahımla yıllarca atış yaptım. Nişancılık merakım havalı ile devam için başlangıç yaptım. Bu katagoride farklı bilgi gerekiyorsa tecrübem olmadığından söylediğiniz etkenler nelerdir bilemem. ilk mesajımda yazdıklarımı sanayide teknik adam olduğum için bence yeteri kadar gözden geçirdim. Şüphelendiğim dürbünün sağlam olması yanında çin malı olması ve atış anı bu silahta hata yapmam. Başka önerebileceğiniz hususlar varsa rica edeceğim. Hırslı bir insan olmam nedeniyle bir çok hobimde üstün başarı edinip bunu becerememek çileden çıkarıyor g;$i Biraz daha çalışıp sizi sıkmadan bilgi alabilecek duruma gelirsem Ankara ya kesinlikle gelmek isterim.SAYGILAR