modelci adlı kullanıcının mesajları

50 m. grupmanı oldukça iyi.

Harici İçerik www.youtube.com
    Dış kaynaklardan gömülen içerik, izniniz olmadan görüntülenmeyecektir.
    Harici içeriğin etkinleştirilmesi yoluyla, kişisel verilerin üçüncü şahıs platformlarına aktarılabileceğini kabul edersiniz. Gizlilik politikamızda bununla ilgili daha fazla bilgi verdik.

aynı anda elevetor ayarını çevirerek artıkıl ın aşağı yukarı hareketini kontrol edebilirsiniz . ayarı değiştirdiğiniz halde yine aynı noktayı vurması

up-down turret inin bozuk olduğunu akla getiriyor.

FFP[ First Focal Plane ] ozelliginde olan durbunlerde ,zoom degistiginde atis noktasi degismez yani 100 metreyi 3. dot ile vuruyorsaniz ,farkli zoomlarlada ayni dot ile vurursunuz. SFP [ secont focal plane] ise klasik genelde kullanilan durbunlerde mevcut bunlarda boyle bir ozellik yok.

En dayanıklısı bazlamayı yumurtayla yoğurup hamur yap 12 numara küçük uzun (kalın telli) iğneye tak ama iğne gözükmesin . Misina flouracarbon 0.16 - 0.18 ideal . leblebi büyüklüğünde delikli kurşunu misinaya geçir sonrasında stoper tak (yaklaşık 20-25 cm. ileri ) misinanın ucuna iğne. Dip yada şamandıralı olabilir . İyi şanslar

guc verisi 25.4 grain icinse, yaklasik 70 fpe gorunuyor .bu muhimmata gore hiz cok yuksek. cekic yayi moduyla belki 100 fpe yakalanisa bigbore sinifina girebilir ,Hatsan bu tufek icin simdiden min. 50 grainlik solid ayarlasa iyi olur

JSB 18.1 grain Heaveies peletin BC değerinin zirve yaptığı 0,040 değeri 819 fps hızıdır . 900 fps de ise bir çok pelet in yakalayamadığı 0,032 BC değerini yakalasada , hızı dahada artırırsanız peletin verimi dahada düşer. Dürbünün büyütmesini artırdığınızda ise titreme artıp, hedefe odaklanma ve görüntü kalitesi bozulur. 32 büyütmeli nikko dürbünümü atışta max 12 -16 da kullanıyorum . DÜrbünün büyütme kabiliyetinden ziyade tüp çapı, görüş açısı ve netliği çok önemlidir. Saygılar

566 fps : BC = 0.030
    710 fps : BC = 0.036
    819 fps : BC = 0.040
    899 fps : BC = 0.032
    967 fps : BC = 0.027
    1004 fps : BC = 0.022

Konu açılmışken, 15 gün önce uzun bir ayar maratonunun sonunda istediğim stabliteyi yakalayınca krono ölçümü yaptım ve şimdilik bu şekilde bıraktım. pellet: 6,35 , 25.4 gr jsb , yay. orıjınal ve 15 mm sıkılı, hava transfer sarı vida( set screw) 1 tur açık , valf yayı ayar vidası (yanılmıyorsam) 1 tur açık , 3000 PSI : 853--855--848.6--857.5--858.2--858.6--858.4--858.8--864.5--857.3--857.1--852.3--846--839.8---2400 PSI 41 FPE tüp hacmi net 200 cc

Aynı durum benimde başıma gelmişti .5mm 'lik metal çubuğun arkasından çekiçle vurarak çıkarmıştım.3 tane ince memet birbirlerine saılmış vaziyetteydi. Çubuğun ucuna (keskinliğini almak için) pah kırmıştım buyüzden namluya zarar vermedi. Benimki hatsan olmaığı için kendi başımın çaresine bakmak zorunda kaldım , ama siz hatsan ayrıcalığından istifade edip gönderirseniz daha iyi olur.

Ne çok iğneli olta ile .nede çok olta ile ,şansınız artmaz ,öyle olsaydı zaten dünyada balık kalmazdı.yıllardır tatlı sularda özellikle kefal ve sazan avlarım ,genellikle tek iğneli ve tek olta kullanırım . kefal için 0.16 ,sazan için 0,30 mm koyu gri renk kaliteli .çekeri yüksek (şhimano olabilir) misina idealdir. kefal için max. 3 gramlık ince uzun şamandıra sazan için 10 grama kadar olabilir.Kefalin en favori yemi tavuk ciğeri iğnenin ucu kesinlikle görünmemeli , yoksa açlıktan ölse yemez ,ikinci yem (sazan içinde)solucan . göl kıyısında, yem görünmeyecek kadar derine, akarsularda ise ,suyun durgunlaşıp anafor yaptığı yerlere bırakılır.oltanın başında beklenmez , oturup uzaktan şamandıranın durumu izlenir .Kesinlikle gürültü yapılmaz şamandıra gömülüp gözden kaybolunca .hafif bir tasmalamayla balık yakalanır.Kalama (makinanın debriyajı) uygun miktarda açık olmalı ,bu sayede 0,30 misinayla bile 5 kg'lık balığı yorarak kıyıya çekersin. İYİ ŞANSLAR.

Bende marauderden memnunum sadece atış sayısı düşük (42 fpe güçle ve 215 cc tüple ancak bu kadar olur, ne kadar ekmek o kadar köfte)yaptığım güç ayarıyla 42 fpe'de 12 atış yapıyor kronoyla yaptığım ölçümlerde atışlar arasındaki fark2-3 ü geçmiyor . HDD takılırsa artacaktır.HDD'yi nereden nasıl aldınız acaba ? benimkinede lazım teşekkür ederim

Pelletleri hassas kalibre etmek için ,önce basit bir kalıp yaptım .esas düzgün yüzeyli ve ölçüde deliği oluşturmak için rayba denilen ve bu işler için özel yapılmış matkap ucunu andıran bir alet kullandım. Raybaların piyasada .22 - .25 olanları var (0.177 ve 0.30 da olacağını tahmin ediyorum.) ilk önce yaklaşık 2 cm kalınlığında bir demiri 5.30 mm çapında matkap ile ön delik deldim ve kılavuz kolu yardımıylada raybayı deliğe sokup soldan sağa hafif bastırıp çevirerek deliğin hem temiz bir yüzey, hemde hassas ve düzgün bir yuvarlak olmasını sağladım. Deliğin iki tarafınada havşa matkabıyla havşa yaptım. Raybaların iki çeşiti bulunmakta, biri el operasyonu için diğeride makina için, elde kullanılanın (benim kullandığım) yapısında da biraz farklılık var , bunların uçtan itibaren 2 cm'lik kısmı açılı yapılmış , uç çapı yaklaşık 5.20 mm, bu çap 2 cm sonrasında 5.52 'e çıkıyor ve daha sonraki 4-5 cm 'lik kalanıda 5.52. olarak devam ediyor ,dolayısıyla 2cm lik yerin açısı sayesinde 5.20 'den 5.52'e kadar istediğim delik ağız ölçüsünü elde edebiliyorum.daha sora pelleti içine koyup 5 mm çapında ve ucunu (pelletin arkasındaki oyuk şekli bozmasın diye ) bombeleştirdiğim pime çekiç ile hafifçe vurarak geçiriyorum. Ölçümleride mikrometre denilen 0.01 hassasiyetindeki aletle yapıyorum. bunların 0-25 mm arası ölçüm yapanları uygun , ve kaliteli olanları yaklaşık 50 lira. Dijital kumpas önermiyorum ,biraz gevşek yada sıkı tutsanız buna bağlı olarak en az 0.03-0.05 yanlış gösteriyor. raybanın fiyatına gelince, ben 15 liraya aldım, uzun ömürlü olanları 30 lira civarı. Bu malzemeleri ,sanayi ürünlerinin satıldığı hırdavatçılarda bulabilirsiniz.