200 metre için sıfırlama ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Sayın Schfrhnd,

Anladığım kadarı ile yaylı pistonlu silahlar kullanmışsınız hep. Yazdıklarınıza göre isabette sorun yaşıyor olmanız bana silahı fazla sıkı tutup, sabitlemeye çalıştığınızı düşündürttü. Yaylı silahlar için bu bir hatadır. "Artillery hold" denen konuyu internette araştırırsanız yararlı olacağına inanıyorum. Tıpkı yatağında geri tepen bir top bataryası gibi saçma namludan çıkana dek tüfeğin serbestçe salınımını tamamlamasına izin vermek gerekir. Özellikle el kundağındaki elinizin tutuşunun gevşek olması saçmaları her seferinde aynı yere yollayabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Saygılarımla..

TEŞEKKÜRLER

Aynen söylediğiniz gibi atış yapıyorum. Silahla adeta güç savaşı verdiğim bir gerçek. Anlattığınızı gayet iyi uygulayacağımı söyleyebilirim. Sonucu yazarım. SAYGILAR.

• Hobidaşlarım çok çeşitli silah kullandım. Silahlarla birlikte olduğum yirmi senede pratik yanında teorik olarak da öğrenmeye çalıştım. Bir Magnum 350 ve dürbün alıp yüzlerce atış yaptıktan sonra 30 metrede ancak 20 cm içine grupman yapabiliyorum. Silahının kundak ve dipciği sabit sehpada, iki el ve omuz silahta klasik şekilde, ayrıca iki kolda sehpa üzerinde, yani silah yedi noktadan sabit şekilde atış yapıyorum. Birikimlerimden sonra sonuca ulaşamamam ciddi stres yaptı. Dürbün montajı, kundak gevşemesi, Pellet kalitesi, yiv-set temizliği, yorgun atış gibi sorun olacak nedenleri gözden geçirdim.Çare olarak her zaman 100 metrede 25 cm grupman yapabilen bir arkadaş izin verirse bir pazar günü mesafe önemli değil yanına gidip silahlarımızla atış yapmak istiyorum. İddialı olmasın 60 metrede 15-20 cm grupman yapan arkadaş da olabilir. Yardımlarınız için teşekkürler.

Sayın Schfrhnd ;

Bu pazar Sarnıç-İzmir'de Efeler olarak buluşma yapacağız.Gelmeniz durumunda size yardımcı olabiliriz ki 25-30 cm grupmanlar bile yaylı pistonlu tüfekler için o mesafeden çok fazla.Dürbünün sabitlenmesi vs. gibi problemler de olabilir.Veya başka bir zaman yapacağımız bir buluşmaya da gelebilirsiniz.

SAyg.

AirRanger 80 (90) FAC Special Edition .25 RR Stock ;
    BKL; 6-24x50 Full Size Mill Dot Reticle;
    Webley Patriot 1. (.22);
    Zoraki Ultra HP-01(.22);
    SupremeMax 12 ga 61 cm Cantilever Optima 3-12x44 + 71 cm;
    Üzümlü Çifte 12 ga;
    Çatüs .410 ga 53 cm + 65 cm (7+1 Şarj.)x2;
    BKL Dovetail Riser&BKL ; 4-16x50 Silver;
    Ve BAR II Sırada :)

www.emarstore.com

• Bu pazar Sarnıç-İzmir'de Efeler olarak buluşma yapacağız.Gelmeniz durumunda size yardımcı olabiliriz ki 25-30 cm grupmanlar bile yaylı pistonlu tüfekler için o mesafeden çok fazla.Dürbünün sabitlenmesi vs. gibi problemler de olabilir.Veya başka bir zaman yapacağımız bir buluşmaya da gelebilirsiniz.

Dürbün sabitlemesi olduğunu düşünmüyorum çünkü on pellet ikili olarak ayrı noktalarda olsa da neredeyse üst üste vuranı da oluyor. Daha bilinçli olarak biraz daha atış yapıp denemek istediğim birkaç nokta daha var.Fakat ilerlesem de ilerlemesem de Denizli'de paylaşım yapacağım kimse olmadığı için sizlerin yanına gelmek benim için sorun olmayacak. TEŞEKKÜR EDERİM-SAYGILAR

• Ankara'ya gelebilirseniz bir cumartesi günü buyrun , ancak biz PCP kullanıyoruz, yaylı değil. Buna rağmen mod350 ile 30m de 20cm çok kötü sonuç bence... Bütün etkenleri gözden geçirip, bunlarda sıkıntı yok ise bence silahta sorun vardır. Krono ölçümü yaptınız mı? silah istikrarlı mı?

Sayın Schfrhnd,

Anladığım kadarı ile yaylı pistonlu silahlar kullanmışsınız hep. Yazdıklarınıza göre isabette sorun yaşıyor olmanız bana silahı fazla sıkı tutup, sabitlemeye çalıştığınızı düşündürttü. Yaylı silahlar için bu bir hatadır. "Artillery hold" denen konuyu internette araştırırsanız yararlı olacağına inanıyorum. Tıpkı yatağında geri tepen bir top bataryası gibi saçma namludan çıkana dek tüfeğin serbestçe salınımını tamamlamasına izin vermek gerekir. Özellikle el kundağındaki elinizin tutuşunun gevşek olması saçmaları her seferinde aynı yere yollayabilmenizi kolaylaştıracaktır.

Saygılarımla..

Sayın Schfrhnd ;

Bu pazar Sarnıç-İzmir'de Efeler olarak buluşma yapacağız.Gelmeniz durumunda size yardımcı olabiliriz ki 25-30 cm grupmanlar bile yaylı pistonlu tüfekler için o mesafeden çok fazla.Dürbünün sabitlenmesi vs. gibi problemler de olabilir.Veya başka bir zaman yapacağımız bir buluşmaya da gelebilirsiniz.

SAyg.

Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Dürbünün sabitlemesi sağlam olmasına rağmen isabetleri uyarılarınız ışığında inceleyince şüphelenip dürbünü söküp 30 metreye atış yaptım. Grupman on cm içinde olup merkeze yakın toplandı. Ayrıca kaslarımı aşırı kullandığım uyarısı için de çalışma yaptım. Sonuç 40-50 atış sonra 30 mt den grubu 5 cm içine toplayıp 1 mm kalınlığındaki saç levhayı 10 mm çapta açmayı başardım.Sayenizde artık ciddi ilerleme kaydedeceğime inandım. Şimdi Diana 350 magnuma kendisi değerinde dürbün alabileceğim bilgisiyle ne tavsiye edersiniz. Sonsuz teşekkürler

• Yardımcı olabildiğime sevindim. Dürbün için bütçeniz ve şu anda elinizde nasıl bir dürbün olduğu ile ilgili bilgi verirseniz o konuda da yardımcı olmaya çalışayım. Benim bu forumun ilan panolarında bir satılık ilanım da var. Bence işinizi fazlasıyla görecektir. Dürbünü inceleyip özel mesaj atabilirsiniz.

Saygılarımla..

0.177 H.Weihrauch HW97k + Hawke SW30 8-32X56IRSF SR12
    0.22 HATSAN AT44 Long + Hawke
    SW30 8-32X56IRSF 20X 1/2 Mil Dot
    0.22 H.Weihrauch HW40 + 0.177 Zoraki namlu
    0.22 H.Weihrauch HW45 + Maccari yay
    6 mm. WE Model GBB Colt's 1911
    6 mm. WE Model GBB S&W M&P

• 100 metre vuruşlarını izleyebilecek (yeterli ise) 6-24x50 veya 56 gibi bir dürbün istiyorum. Hesaplamaları bilmiyorum ama hobilerime çok derin girdiğim için ileride yeterli olabilecek bir ürün olmasını istiyorum. Metrik ölçümlü dürbünlerin avantajı varmıdır. Şimdilik 350 magnuma dayanabilecek sonra üst sınıf bir pcp üzerine takacağım dürbün için 1000 tl ye kadar zorlayabilirim. Sizin dürbününüzü de hatsan havalı tüfeğimiz için alabilirim. Yardım severliğinize sığınarak sizi sıkmazsam tecrübelerinize danışmak beni memnun edecektir. Teşekkürler

• Bence Magnuma objektif çapı 50 mm. ve yukarısı ağır gelir. Emperyal ölçü birimleri ile aranız iyi değilse tabi ki metrik ölçümlüler hesaplamalarda avantajlıdır. Almancanız iyi sanırım. İngilizceniz de iyiyse aşağıdaki siteden CHairgun Pro yazılımını indirip bilgisayarınıza kurarak hesaplamaları yapabilirsiniz:

http://www.hawkeoptics.com/apps/chairgun-pro.html

Bu arada siteye gitmişken değişik dürbün ve artıkıl seçeneklerine de bakabilirsiniz. Benim PCP ile kullandığım dürbün de aynı marka.

Güvenli ve keyifli atışlar..

• Daha iyi silah ve dürbün almadan önce kendimi geliştirmek için sizin dürbününüzün magnumda sorun çıkarmayacağına eminseniz alabilirim. Atış sapmaları için aynı silah ve pellet kulanıp dürbünü on metrede sıfırlayıp her artı on metrede sapmalara çıt belirlesek hesaplarla uğraşmasak olmaz mı? :rolleyes: Bu arada başka ortak hobimiz serbest dalışla balık avlama da varmış. Üç sene öncesine kadar her hafta denizdeydim diyebilirim. Bütün malzemem yasak balığı bilmeyen sahil güvenlik tarafından gasp edildi. Meralarımıza da yasaklar getirilince dalıştan uzaklaştım. Yine arada dalışa gidiyor ve her kasım ayında da değişik şehirlerden arkadaşlarla Fethiye de bir hafta birlikte kamp yaparak dalıyoruz. SAYGILAR

• O çıt hesabı yazık ki diğer arkadaşların emek harcayıp tabloya döktükleri gibi olmuyor pratikte. Benim sözünü ettiğim yazılımı indirip kurarsanız, silahınız, tercih ettiği saçma ve dürbününüz hakkında istenen verileri girdiğinizde sizin için ideal sıfırlama mesafesini bulacağınız gibi, arzu ettiğiniz bir sıfırlama mesafesi de girerek değişen mesafeler için yukarı aşağı kaç çıt ayarlama yapmanız gerektiğini kesin olarak bulursunuz. Şahsen bu hesaplamalar ile oynamak benim için hobinin bir parçası olduğundan büyük keyifle yapıyorum. Bir kez verileri doğru girince, nereye düştüğünü görmediğiniz boşa yapılan atışlar ve hayal kırıklığının yerini tatmin edici hızlı, kesin sonuçlar alıyor. Benim dürbünüm 63 yarda (58m)ye sıfırlı. Rüzgarsız havada sadece kliklerle oynayarak orta noktaya nişan alıp ardarda 2 atışta önce 30m. ardından 130 m. deki hedefleri vurmanın zevki bir başka. :)

Size teklif ettiğim dürbüne gelince; bir kez sıfırladınız mı, 70-80 metrede gayet iyi sonuç alırsınız. 100 ve yukarısı için memnun kalacağınızı garanti edemem. Kaliteli de olsa atış tekniğini yeni geliştirmekte olduğunuz güçlü bir yaylı var elinizde. PCP gibi atıştan sonra saçmanın hedefe gidişini izleme şansınız yok. 100-150 m. sevdası bana da imzamın ilk satırındaki konfigürasyonu satın aldırttı sonuçta :D

• PCP alacağım için şimdilik iddialı atışlar yapmaktansa biraz zor şartlarda (magnum 350) çalışmak istiyorum.Onun için 70-80 metrede iyi sonuç veren bir dürbün fazla bile gelecektir.Asıl önemli olan çok atış yapacağım bu güçlü yaylının üzerinde yarı yolda bırakmamasıdır. Teşekkürler.

• Konuyu dağıtmışız. Admin'i kızdırmadan size özel mesaj ile cevap vereceğim.

• Anladığım kadarıyla namlu açısı ( Hedef yüksekliği) nı derece olarak incline kutusuna yazmamız gerekiyor. Derece olarak bu değeri namlu açısına göremi yazıyoruz.Bu değeri nasıl buluyoruz? Örneğin silahta namluya sıfır su terazisine bağlı derceli bir sıkala ile açı bulunuyorsa soruma gerek kalmıyor:rolleyes: Ya da su terazisini sıfıra sabitleyip hedefi gösterinnce değeri veren bir mobil cihazla mı bulunuyor. :P

• E) şıkkı, Hepsi!

Hatta Zeiss gibi üst seviye dürbünlerin bir bazı modellerinde reticle'ın alt tarafında dijital olarak hem Incline, hem Cant açısı değerlerini gösteren sensör var.

• Uzun mesafe atışlarında, kliklerin yetmediği durumlarda, dürbün sıfırlamasında artıkıl merkezi yerine üstteki dotları kullanırsak, mesela en üst dota sıfırlasak diğer dotların karşılık değerlerini nasıl hesaplarız?
    Chairgunda buna bir çözüm bulamadım.

• Dotların aralığı eşittir. Saygılarımla.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776