bu fotoğrafı sizlerle paylaşmak istedim

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Sizlerinde dediği gibi, doğru ışık, doğru yönden, kararında alınırsa fotoğraf sanatsal bir değer kazanıyor.

Işığın doğru kullanımı fotoğrafın en temel unsurudur ancak bu, doğru ışıkta çekilmiş her fotoğrafın sanat değeri taşıyacağı anlamına gelmez. Estetiğin kendi içerisinde bir matematiksel mantığı vardır. Sanat değeri taşıyabilmesi için fotoğrafın, estetik anlamda belirli kriterlere uygun olması beklenir. Ben çektim, beğendim, demek ki sanatsaldır denemez. Estetik farklı bir kavramdır, beğeni ise bambaşka bir şey.

Evanix Windy City .22 Leapers UTG 3-9X40 TF2
    Байкал ИЖ-53М .177 Leapers UTG 4x32
    Darne (Saint Etienne) 12ga.

• Konu olmazsa fotoğrafın elbette bir anlamı yok :)
    Ben portre fotoğrafları çok beğeniyorum mesela, her yüz aslında farklı bir konu... Farklı bir hikaye.

Aslında bu filmli makine işi zamanın net fotoğraf sitesinde çok tartışıldı, konuyu oldukça iyi bilen analog kullanıcılar film düzleminde 50 mp ayrıntı taşınabildiğini fakat günmüz teknelojisinde bunu ekrana taşıyacak baskı ve tarayıcı imkanlarını çok kısıtlı olduğunu dile getirmişlerdi. Bende başlangıçta dijital filmli makineden çok üstündür çünkü yeni bir teknolojidir şeklinde düşünüyordum ama filmle çekilen fotoğrfaları kaliteli bir banyo ve yüksek çözünürlükte bir taramadan sonra elime alınca fikrim değişti. Burada analog makinelerde önemli elinizde canon ae1 nikon f serisi yada bir om 10 varsa iş değişiyor, ben om 10 gibi bir makineye sahip olmaktan çok mutluyum.

Sonuçta bu bir zevk ve farklı kulanım seçenekleri mevcut. Ornito çalışırken elbete filmli makine ile çekim yapmak zor olur, ona uygun film ve shutterı yüksek makine kullanmak gerekcektir. Digitalde bu iş çok daha kolay. Heleki kuş ve hareketli nesnelerin fotoğraflanmasında.

Burada konuyla ilgili ve bilgili kimseleri görmekten ayrıca mutluluk duydum.

Baki kalan bu kubbede hoş bir seda imiş...
    Gamo CFX Royal .22 cal. (envanterde)
    Zoraki Hp 01 Light .177 cal.(envanterde)
    Hatsan Mod 95 SAS .177 cal.(envanterde)
    Walther Falcon (.22 cal) ; dampa ayak + tasco 3-9x32 (envanter dışı)
    Webley Raider Tekli (.22 cal);maderatör + Tasco 6-24x50 AOE(envan. dışı)
    Webley Patriot I. Nesil (.25 cal) + Walther Red Dot (orijinal) (envan. dışı)
    Crosman 1377c (.177 cal) + Özel Yapım Ayak + optima 3x7-20 dürbün (envan. dışı)

• bende AE1 değil ama aşağıdaki makine var. 15 yıllık ama geçenlerde pillerini şarj edip denedim, hala tıkır tıkır çalışıyor. Ben zamanında bu makinayla hemen her zaman slide çekerdim, çocuk olunca negatife döndüm. Çok kötü banyolar ve baskılar yapılıyor malesef.

[gallery]3534[/gallery]

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• İlk makinam Canon FX'ti daha sonra Olympus OM1 N, Pentax K 1000 ve Lomo kullandım. Şu anda emektar Canon AE1P kullanıyorum ama küçük bir hatası var; batarya azalınca deklanşörü kendisi düşürüyor. Galiba artık emekliye ayrılması iyi olacak; ne de olsa 30 yıllık makina.

Ben portre fotoğrafları çok beğeniyorum mesela, her yüz aslında farklı bir konu... Farklı bir hikaye.

Eğer portre seviyorsanız bu linke bir göztmanızı öneririm: http://www.alialisir.com/ Sanatçının portfoliosunda Gallery 3te, beğeneceğiniz portreler var. Bu arada, fotoğrafları izlerken bilgisayarınızın sesini açmanızı tavsiye ederim. g;$i

• Siteyi çok beğendim, teşekkür ederim.
    günümüzde en büyük sorun banyo bence. Tarama bir şekilde evde de halledilebiliyor ama negatif banyosu çok zahmetli olduğu için evde yapmak çok zor.
    Benim filmlerin bazıları öyle çok çizilmişti ki adamlar filmin üzerinde mi tepindi acaba diye düşünmedim değil...

• Buda benim om 10

[Resim Engellendi: http://i55.tinypic.com/263jzgp.jpg]

• Güzel makinad, kıymetini bilen bir elde olması sevindirici. Güle güle kullanın. Film tercihiniz nedir?

• Güzel makine, mekanik makinalar daha iktisatlıydı zaten, şimdi hatırladım. Bir arkadaşım 36lık filmden 38-40 kare fotoğraf çıkartırdı. Benim EOS50 36. kareyi çekince zzzzzzzz filmi direk başa sarardı ;şrofls;. çok sinirlenirdim ^^

.

ankarateam.png

• Emin değilim fakat sanırım Hasselblad H4D-60 35mm filmden fazla detay yakalayabiliyor. Gerçi sonuçta orta format bir makina ama...
    60.1MP( 8956 x 6708 ), tek bir karesi raw olarak 80MB, tiff formatında ise ortalama 180MB. Bina boyunda afiş çekimi yapmak için ideal.=)

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Emin değilim fakat sanırım Hasselblad H4D-60 35mm filmden fazla detay yakalayabiliyor. Gerçi sonuçta orta format bir makina ama...
    60.1MP( 8956 x 6708 ), tek bir karesi raw olarak 80MB, tiff formatında ise ortalama 180MB. Bina boyunda afiş çekimi yapmak için ideal.=)

Zaten Hasselblad'tan başkasıyla aynı verimi beklememek lazım. :) Bir diğer alternatif de, 50 ASA veya altı 6x7 film... tabi eğer piyasada bulabilirseniz. Bazı doğu Avrupa ülkelerinde hala üreten markalar varmış diye biliyorum. Hatta sipariş üzerine istediğiniz duyarlılıkta film ürettikleri yolunda bazı yabancı forumlarda duymuştum.

• Sn. CenkHoca,

Teveccühünüz için teşekür ederim.

Fujifilm 100 Asa olan filmini gündüz çekimlerinde kullanıyorum, kodak 400 asa ise gece çekimlerinde.
    O kadar imrendim ki bugün bir kaç kere çekeceğim analog makinemle :)

Aslında filmi ebaydan almak daha ucuza gelebiliyor, özellikli filmleri. Net fotoğraf sitesinde bir kullanıcı kendisine siyah beyaz banyo kurmuştu evinde ve siyah beyaz filmleride ebayda satış yapan bir çinliden toptan alıyordu.

Şu günlerde film bulmak bir dert, banyo ayrı bir dert...
    Bu analog makineler bizde ölüyor ne yazık ki... Yurt dışında hala hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesi var.

Bir anekdot konuyla alakalı; Geçtiğimiz yaz bir tarihi eseri ziyarete gitmiştim, orada bir turist fotoğraf çekiyordu, makinesine baktım pentax marka filmli bir makine idi.
    Benim elimde de Olympus e300 vardı, ben adama ve makinesine dikkatlice baktım, adam benim elimdekine şöye bir göz gezdirdi... O kadar..
    O zaman şunu anladım, adamın ihtiyacını pentax görüyor mu? Öyle görünüyordu. Adam fazlası ile ilgilenmiyor, biz millet olarak hep daha iyisi gibi bir gayeye sahibiz... Avrupalı iktisat sahibi, elindekinin hakkını veriyori öldürene kadar kullanıyor.
    Ben bir ara e300 bana yetmiyor gibi saçma bir havaya girmiştim, şimdi bakıyorum da... Bu makine bozulmasa 20 sene sonrada bana yetecek gibi görünüyor..
    Analog makinelerin ölüp gitmesi, filmin tarih olmasına az bir zaman kalması talebin hep dijital makinelere kaymasından oluyor.
    Saat gibi çalışan Canon ae1, Pentax 1000, Nikon F serisi ve Olympus OM serisi makineler gerçekten evladiyelik makineler..
    Bu makineler kolay kolay bozulmazlar. Ama şimdiki dslr makinelerin her tarafı plastik... Oyuncak gibiler ve hele lensleri.. sürekli kullanıldığında bence 5 sene ömürleri ancak var..
    2 sene sonra her tarafı oynamaya başlıyor, benim fotoğrafta görülen lens vivitar 75-205 lensti, sattım zamanında ama şimdi çok pişmanım. Çok kaliteli bir lens olmamasına karşın kaya gibi sağlam bir lensti ve en az 20 senelik vardı. Bir gün diyafram bıçakları kilitlendi, ince makine yağı döktüm biraz ve yağ gibi çalışmaya devam etmişti..

• Fotoğrafçılık da fotoğraf da sistemden nasibini aldı. Tüketime dayalı anlayış daha önce hiç görülmediği kadar acımasız: Consume, obey, die... Uzun zamandır Kodak Profoto kullanıyorum ama İstanbul'daki toptancısında da artık zor bulunduğunu duydum. Tamamen piyasadan silindiğinde, forumda pellet üretmeye çalışan arkadaşlar gibi, evde film üretmek zorunda kalıcaz diye korkuyorum.

Bu arada, doğa fotoğrafçımız Süha Derbent'in sitesi, http://www.suhaderbent.com/ Göz atmanızı tavsiye ederim.

• Süha beyi uzun süredir biliyorum.

Kendisi kedileri ve özellikle büyük ve vahşi diye nitelendirilenleri çok sever.

Ben size haddim olmayarak bir fotoğrafçı ismi vereyim;
    http://www.dijitalakademi.com/

Melih Özbek sitenin kurucusu, Melih abiyi 5 senedir tanıyorum, kuş fotoğrafçılığında benim bildiğim kadarı ile ülkemizde ki en iyi fotoğrafçı.
    Fotoğraf uğruna mesleğini bile değiştirdi.

• güzel fotoğraflar var gerçekten, özellikle puma serisi hoşuma gitti. yalnız ben Afrika'da vs iyi ekipmanla çekilmiş aslan-kaplan fotoğraflarından çok etkilenmediğim gibi gerçekçi de gelmiyor. Parayı bastırıyorsunuz size sırayla hepsini gösteriyorlar, hayvanlarda kaçmıyor zaten. Bir solistimiz bile bu yolla doğa fotoğrafçısı oldu (daha doğrusu tanıtıldı) biliyorsunuz.

.

ankarateam.png

• Melih Beyi FotoKritik'teki bir kaç fotoğrafından hatırladım ama dijital akademiden haberim yoktu. Teşekkürler. Detaylı incelemek lazım siteyi.

• Rica ederim.

Site gerçekten çok faydalı..

Ben 2005-2006 arasında foto kritikte bulunan tüm kuş fotoğraflarını takip ettim diyebilirim :)
    Bu sayede baya bir türde öğrenmiştim...
    O sırada çok güzel dostlar edinmiştim ama bir kısmı ile irtibatı ne yazık ki geçip giden zaman içerisinde yitirdik.

• Aslına banyo işini iyi halleden bir yer bulabilsem negatif tarama özelliği bulunan bir tarayıcı ile bu işi çözebileceğime inanıyorum.
    İstanbulda olsam kristal fotoyu kullanabilirdim, kullananlar çok memnunlar.

İstanbulda bulunanlara film ile ilgili bir adres;

Cağoloğlu Yokuşuna doğru devam edin. Murat Ekinci'de her türlü ucuz filmi bulabilirsiniz.

Murat Ekinci
    Ankara Cad. Cağaloğlu Yokuşu
    Evren Han Kat 2/44
    Sirkeci / İstanbul

Konuyu yazan arkadaştan nakil;

Taze filmlerden en ucuzu Fujicolor 100 ASA ve Kodak Colorplus 200 ASA'dır. Yalan olmasın ama 2,5 TL ya da 3TL olması lazım. Siyah beyaz filmler de 4 TL'den başlar.

• Adres için teşekkür, giden-gelen bir arkadaş olursa rica ederiz artık. :)