Pcp tüpte Co2 gazı kullanımı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Forumdaki ustalara danışmak istedim.Acaba pcp hava tüpüne (model de veriyim Hatsan At44 ) Co2 gazı doldurup kullanabilirmiyiz.Aklımda bir proje varda hem Co2 gazıyla hemde basınçlı kuru havayla kullanabileceğim bir tüp arıyorum.

Diana Mod 52 - Yatagun Dampa - Diana 4-16 AO

• Co2 ile çalışan silahlarda bir genleşme kabı bulunmaktadır, 56 bar basınçta Co2 sıvı hale geçer. Bu yüzden at44 de kullanırsan tüpün sıvı Co2 ile dolacak ve 31 derece sıcaklığa ulaşınca kritik sıcaklığıa ulaşıp gaz hale dönüşmeye çalışacak. Ama genleşecek bir yer bulamayarak valften sıvı halde çıkmaya çalışarak muhtemelen tüfeğinin valf kısmı donacaktır. Bu yüzden kullanamazsın. Ama dediğinin tam tersini yapan bir çok kişi var. Co2 ile çalışan silahlarını yüksek basınçlı havaya çeviriyorlar. Bu da basınçlı hava'nın Co2 den daha iyi bir seçim olduğunu gösterir. Diğer türlü senin valfini 31 derece sıcaklığın üzerinde tutacak bir ısıtıcı ve genleşme kabı eklemen gerekebilir. Bu işlerden çok anlamam. Yapmanı da tavsiye etmem :)

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Resimlerde de görüldüğü gibi tabanca ters tutulduğunda tabancanın valfine sıvı Co2 girmesini engelleyecek bir sifon sistemi mevcut değil. Yaşayacağınız muhtemel sorunu anlamanız için tabancayı ters tutarak bir kaç atış yapmayı deneyin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Evet fotolarda da görüldüğü gibi bütün valf sistemini söktüm bir tek Co2 tüpünün genleşme odacığına giriş yaptığı yeri (alttaki kısım )söküp incelemedim.Ama dediğin gibi orda bir sifon sistemi yok galiba .Peki benim aklımda bir proje var ve gaz girişini alttan değil yatay olarak vermeyi düşünüyorum bu durumda sıvı Co2 yine aynı problemi çıkarırmı :?? yada bunun için ne gibi bir tedbir alabiliriz..

• Usta çok yardımcı oldun gerçekten.Sağol :thumbup:

• Bişey daha soracaktım unuttum.Genleşme odası biraz daha büyük olsa misal iki katı ,bu bize artı bir güç sağlarmı yoksa bi faydası olmazmı .Çünkü bu silah replika olduğu için orjinaline uyğun olması için genleşme odacığının bu ölçüde tutulduğunu sanıyorum.

• Co2 sıvıdan gaza geçerken çevresinden büyük miktarda ısı çeker, genleşme kabının daha büyük olması atışlar arası hız istikrarı için önemlidir. Ayrıca bu kap büyük oranda soğumaya maruz kalır. Donarsa sıvı Co2 namludan atılmaya başlar, en sonunda mekanizma donar.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Peki genleşme kabının dışını izole etsek izocamla,cam elyafı gibi bişeyle faydası olurmu:??

• Faydası olacağını sanmıyorum çünkü Co2 sıvıdan gaza geçerken kabı içten soğutmak zorunda, kimyasal olarak zorunlu olarak. Kabı ısıtmak gerek. İzole etmek dışarıyla ısı temasını keserek daha da kötü olmasına sebep olur.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• Usta iyice soğuttun beni Co2 den , şaka bi yana Co2 nin performansı beni kesmiyecek onu anladım en iyisi projemde basınçlı hava kullanmak..