dürbün ayarlamak

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • ekli resimdeki anlatım sizce mümkünmüdür arkadaşlar?

webley patriot 5.5

• Mümkün değildir. Mermi her mesafede düşme yapmaz önce bir yükselir sonra düşer. Yani tüfeğinizin hızı ve attığınız pellete göre yükselmenin tamamlanıp tam düşme yaptığı noktaya göre tüfek sıfırlanırsa bundan sonraki metrelerde devamlı düşme yapacağından daha sağlıklı olur.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Peki 10 metereye sıfırlı bir tüfek ne kadar sonra düşmeye başlar yaklaşık olarak ?

• Peki 10 metereye sıfırlı bir tüfek ne kadar sonra düşmeye başlar yaklaşık olarak ?

1o metre yada 30 metre sıfırlama yapmış olmak merminin düşeceği mesfe ile alakalı değil aslında.Yani bu düşüş tamamen tüfeğin gücü , pelletin ağırlığı ve aerodinamik yapısı ile ilgilidir.

Dürbünün artı kılı yukarı aşağı istikametinde iki noktada mermi yoluyla kesişir.Bu merminin yatay bir yol izlemesinden kaynaklanır.Yani mermi çok hızlı olsa bile benim bildiğim düz bir yol izlemez namlu çıkışından sonra kısa bir yükselişle beraber düşüşe geçer.Bu iki kesişme noktasını tespit etmek tamamen tüfeğin gücü ve kullandıpğınız pelletle alakalı olarak değişir.Sabit pelletle oldukça fazla deneme yapmak ister.Ben artık bore sight kullanarak namluyu bir kere sağ sol ayarını tam yaptıktan sonra bore sightı 50 metre mesafede sıfırlıyorum.Daha sonra farklı mesafelere oldukça fazla atış yapıp aşağı yukarın dürbünün mildotunu kullanarak ne kadar yukarıdan yada aşağıdan alıcağımı az çok kestirebiliyorum.Sürekli aynı tip pellette atarsan şayet artık bir daha pek bir şeye lüzum kalmıyor.

• drezin,

Mümkün değildir. Mermi, uçuş hattı hiçbir zaman düz bir çizgi değildir. Namludan 1 metre uzaklıkta bile, namlu hattından (bore line) bir miktar aşağı düşmüştür. Gerek Gez-Arpacık gerek se dürbün ile yapılan sıfırlamalarda, görüş hattı (line of sight) ile mermi yörüngesi (bullet path), genel olarak iki noktada kesişirler. Yani iki sıfır noktası olur. Yakın sıfır ve uzak sıfır. 3000 fps lik bir merminin yakın sıfırı 30 metre uzak sıfırı ise 200 metre civarındadır. Bu iki nokta arasında, nişan hattından en fazla yükselişi 5-6 cm olur.

Silahında kullanacağın pelleti ve çıkış hızını bilirsen, örneğin 5 cm çaplı hedefi ayarlara dokunmadan vurabileceğin bir optimum sıfırlama mesafesi vardır. Bu tür hesaplamalar için Chairgun 2 programı çok faydalı oluyor.

TheNightHavk,

Genel inanışın aksine, mermiler namludan çıktıktan sonra (namlu hattına göre) yükselip alçalmazlar.
    Ancak dinamik balansı bozuk olan mermiler namluyu terk ettikten sonra bir savrulma yaparlar, bu savrulmanın yönü ise belirsizdir. Yani yukarı olduğu gibi, yana veya aşağıda olabilir.

Bunun dışında havalı veya ateşli tüm mermiler, namluyu terk ettikleri andan itibaren, namlu hattından aşağı doğru düşerler. Bu düşüş yerçekimi ivmesi (981 cm/sn2) ile orantılıdır ve mermi ağırlığından bağımsızdır. 155 lik obüs mermisinin birim zamanda düşmesi ile 4.5 mm havalı silah mermisinin düşüşleri aynıdır.

Hızlı mermilerin hedefe varış süreleri kısa olduğu için daha az düşme yaparlar. BC nin de düşmeye etkisi dolaylıdır. BC si yüksek olan mermi, hızını daha yavaş kaybettiği için hedefe daha çabuk varır. Havada kalma süresi daha kısa olacağı için de daha az düşmüş olur.

• Ben daha çok point blank range i kastederek yazmıştım. Nasıl açıklayacağım bilemiyorum u½%;

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• ihtiyar hocam ve arkadaşlar açıklamalar için teşekkür ederim. açıklamalardan olmayacağını anladım. bi sorumda patirotun fabrikası verisi 280 mt/sn için gamo ts18 18 grain lik mermiler için birinci sıfır noktası ve ikinci sıfır noktası kaç metredir. ayrıca kac santim max yükselir? sanırım buna göre kendime plan çıkarabilirm.

webley patriot 5.5

• ihtiyar hocam ve arkadaşlar açıklamalar için teşekkür ederim. açıklamalardan olmayacağını anladım. bi sorumda patirotun fabrikası verisi 280 mt/sn için gamo ts18 18 grain lik mermiler için birinci sıfır noktası ve ikinci sıfır noktası kaç metredir. ayrıca kac santim max yükselir? sanırım buna göre kendime plan çıkarabilirm.

nette chairgun programını bulup bilgisayarınıza indirin, orada bu sorunuz ve daha birçok sorunuza cevap bulabileceksiniz, havalısilah balistiği konusunda çok güzel bir program.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• programı bulup kurdum ama bana çok karşık geldi. bilen birisi yukardaki sorunun cevabını yazarsa çok sevinirim. selamlar

webley patriot 5.5

• 280m/s yi 918fps olarak alırsak, dürbün ile namlu ekseni arasıda 3,8cm ise :
    eğer dürbünü 15yardaya sıfırlarsanız, ikinci sıfırı 37 yardada oluyor.
    eğer dürbünü 30 yardaya sıfırlarsanız, 20yarda ile 30 yarda arasında hemen hemen aynı seviyede vurabiliyor.
    vs. vs.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• teşekkür ederim :)

webley patriot 5.5