ChairGun hesabıyla atışlarım uyuşmuyor..

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Bugün 14mt sıfırlaması yaptıktan sonra 50 metre atışı yaptım fakat pellet 30cm aşağı isabet etti. Hızı 170m yaparsam ancak öyle 50mt de 30cm aşağı gösteriyor. Silahın 240m/sn çıkışı var fakat forumda üyenin hız ölçümünde 211-216 hız ölçümünden sonra 210 olarak programa giriş yaptım. Pellet, hatsan 0,910 gram diabola. Silahta çıkış hızı düşmesi olabilir mi acaba, yoksa hesaplamada bir yanlışlık mı var?

http://img12.imageshack.us/img…8/chairgunprintscreen.jpg
    [Resim Engellendi: http://img12.imageshack.us/img12/3838/chairgunprintscreen.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

Ali ihan okutkan
    Hatsan Mod 99 Limited Edition
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Hatsan pelletin BC değeri sanırım orada yok olanlarla mesela jsb pellet ile denersen sıkıntı olmaz sanırım kadir abinin testte ölçtüğü hızlara göre hesabını yaptın oda jsb 16gn kullanmıştı yanlışım yoksa, pelletler arasında balistik değerler çok farklı olabiliyor mesela aynı ağırlıktaki match pellet ile atışı yaparsan pellet o mesafeye ulaşamayabilir bile!!!

FİLİNTALAR GRUBU
    Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO

• Elimizde ölçü aleti olmadığına göre deneme yanılma yöntemiyle ölçüm yapmak da fayda var:)

Ali ihan okutkan
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Pelletlerin gerçek BC değerlerini bilmekte fayda var ama nasıl :) chrono lazım oda mesela bende yok forumda taş çatlasa 20 kişide vardır 1000 kişi varız yani ona göre :)

FİLİNTALAR GRUBU
    Daystate Airwolf MCT Tactical .22
    [size=12] [font='Arial, Helvetica, sans-serif'][b]Hawke Sidewinder30 6-24x56 IR SR PRO

• BC açılımı nedir , birde neyle ölçülüyor?

Ali ihan okutkan
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Chairgun'ın doğru çalışması için:
    1. krono ile silahın hızını doğru olarak ölçmek (kronolar farklı hızlar ölçebiliyor, her krono doğru ölçmüyor)
    2. programdan doğru pelleti seçmek,
    3. namlu-dürbün ekseni arasını doğru ölçmek,
    4. attığınız pelletin BC değerini ölçüp onu programa girmek,
    5. bu atışları rüzgarsız ortamda yapmak,
    6. kaliteli pellet ve istikrarlı atış yapabilen silahlar kullanmak,

gerekiyor. bu arada, şöyle problemlerde var:
    - mesela 0 derecede yaptığınız hız ölçümü yazın 30 derecede artacaktır, yani bu ölçümler (hız, BC gibi) atmosferik koşullardan etkilenmektedir, ve dönemsel olarak kullanabilirsiniz. Aynı silah ve pellet ile Ankara'da yapılan BC hesaplaması, örneğin İstanbul'da farklı çıkar.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Olması gerekenden 30 cm. mi yoksa 6 cm mi aşağı düşüyor :)

• 50 mt uzaklıktaki hedefi 30cm altına vuruyor. Programa göre 2 kat daha aşağı isabet.

Bundan sonra chairgun kullanmaya gerek kalmadı sanırım. Nasılsa doğru ölçüm yapamayacağım.

Bugün 30 mt den kapalı bir alanda atış yaptım ve olması gerektiği gibi 2 cm aşağısına isabet etti. Dün rüzgar olduğu için farketmiş olabilir; birde bugüne göre hava çok soğuktu.

Ali ihan okutkan
    3-12x44 Mildot Optima
    Zoraki HP-01 Ultra 4.5mm

• Aynı sorun bende de var. ChairGun a göre olması gerekenden çok daha alta vuruyor.
    Siz nedenini anlayabildiniz mi?

• metre ile ölçüm yapmadım fakat dotlara bakarsak benim atışlarıma uyuyor hem strelok + hem cahirgun proda sadece clikler de problem yaşıyorum
    ayriyetten chrono ölçerek giriyorum namlu çıkış hızını
    bu hafta sonu nasip olursa click ler e de çağre bulacazğız inşallah
    ;grin;