fx t12 100m atışlarında sorun.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Herkeze merhaba arkadaşlar.Dün havanında güzel olması sebebiyle sabahtan babamla araziye cıkarak biraz atış yaptık.T12 tüfeğimi ilk kez 100m civarlarında test etme şansı buldum.Ayrıca bir süredir kullandığım Hatsan mod99 th 6.35 lik tüfeğide uzun mesafede denedim.t12 tüfeğimin üzerinde bsa 8 32 44 dürbün pellet hatsan jsb 14grn var Hatsanda ise optima 3 9 32 hatsan jsb 6.35 var. Atış yapılan mesafe kabaca 80 ila 100 m civarında.Aynı noktadan şişelere iki tüfeklede destekli atış yaptık.Farkettim ki İki silahtada silahı kaldırdığım mesafe aynı.tani Üst atarak atış yaptım ve silahları neredeyse aynı değerde yukarı kaldırarak atış yaptım.İki dürbününde "up" klikleri sonda ve iki silahınha dürbün ayakları eşit uzunlukta.t12 tüfeğim scuba tüpüyle 200 barda dolu ve ayrıca çekiç yayı tam sıkı pozisyondan 3 tür gevşetilmiş durumda.Ortalama 800fbs(240m/sn) civarında bir cıkış hızı var diye düşünütorum.Hatsan ise 200m/sn ile cıkıyor namludan.Öyleyse benim t12 de bir anaormallik yokmu?yani 100m mesafeden dürbünün up kliklerini sona dayamama rağmen hala hedefe üst atarak vurabiliyorum(soda şişesinin yaklasık olarak 2 katı mesafesi kadar yukarı)Sonuçta Hatsan agır bir pellet atmasına ve cıkış hızının ve enerjisinin düşük olmasın(17joule) karşın o mesafeye t12 ile yapılan atış kordinatlarıyla sişeyi kırıyor.Acaba pelletin 14gr olmasımı sorun yaratıyor?Ben bu tüfekle 150 200 m atışları planlıyordum ama zor sonırım o mesafeye havan topu gibi atmak gerekecek sanırım :(
    not:atışların tamamı moderatörle yapıldı.moderatörü çılardığmda pelletin nereye gittigini bile göremiyorum.Saçma sapan yerlere gidiyor sanki.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Dürbünlerin önce artıkıl sonra silah sıfırlamasını yaptınız mı? SAYGILAR

• Artıkıl sıfırlamasının n olduğunu bilmiyorum fakatat silahı kabaca 10m de sabitleyerek sıfırladım.Artıkıl sıfırlamasını ve sağlıklı bir tüfek sıfırlamasını nasıl yapabilirim?

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• T 12 kullanıcısı olarak uzak mesafelerde 16-18 grain kullanın derim, bu tüfekler için 100 metrede vurmama şansı yok.

T 12 kullanıcısı olarak uzak mesafelerde 16-18 grain kullanın derim, bu tüfekler için 100 metrede vurmama şansı yok.

peki 16 gr neya 18 grn için ceçiç yayını tam sıkı pozistondan kaçtur boşaltmalıyım.Osman abini bir yazında 3.5tur 850fbs diyordu.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Tüfeği sabitleyin.Dürbünün üst keplerini gevşetin. Artıkıla bakarken dürbünü çevirin.Artıkıl egzantrik yani merkezde dönmüyorsa clicklerle tam merkezde dönecek şekilde ayarlayın. Cick çıkıntıları dönerken silaha değerse bir kutuyu iki kenardan V gibi kesip orada çevirerek artıkılı sıfırlayın. Sonra dürbünü silaha takın. 10 mt atışı yapın.Aşağı vuracaktır. Dürbünün arka ayağının altına parça koyarak hedefi vurun.Clicklere hiç dokumadan 10 metrede böyle sıfırlayın.Sonra 100 mt de yeterli cliğiniz olacaktır.

• "dürbünün arka ayağının altına parça koyarak hedefi vurun" derken bu parcayı dürbünle ayağın arasınamı_? tüfekle ayak arasınamı?ayrıca bu parcanın kalınlığı ne olacak? Aklıma gelen başka bişi var peki on ayağı daha kısa bir ayakla değiştirsem yada iki ayagıda uzatsan olurmu?

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• çekiç yayını ellemene gerek yok,

Sizin tüfeğinizin çek.yayı kaç tu açık acaba_?(tam sıkı pozisyondan)

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• "dürbünün arka ayağının altına parça koyarak hedefi vurun" derken bu parcayı dürbünle ayağın arasınamı_? tüfekle ayak arasınamı?ayrıca bu parcanın kalınlığı ne olacak? Aklıma gelen başka bişi var peki on ayağı daha kısa bir ayakla değiştirsem yada iki ayagıda uzatsan olurmu?

Dürbün borusunun altına 1 mm şim veya plastik bidondan keseceğiniz parçayı koyup vidaları sıkıp on metreye atış yapın. Hedefin hala altına vuruyorsa parçayı sapmaya göre kalınlaştırın.Yukarıda ise tersini yapın. Ayağın birini kısa veya uzun olamaz.Kolay gelsin.

• yanlış yazdım alt vuruyor.mildotlarıda kullanıyorum.Bakalım arkadaşın dediklerini deneyeceğim.tesekkürler

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177