AT44 Chrono Ölçüm Sonuçlarım

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Benim için yaz tatilinin başlamasıyla birlikte hobiyle daha fazla ilgilenebilme imkanı buldum.
    İlk iş olarak tüfeğimi 200 bar'dan 130 bar a chrono ya tuttum.

05.06.2012
    Yer: Sakarya
    Tüfek: Hatsan AT44 10s (.22 Kalibre) (Setiskur Fabrika ayarlı)
    Pellet: Hatsan JSB (15.89 grain)
    Sıcaklık: 31 C
    Shooting Chrony Alpha

Başlangıç Basıncı: 200 bar
    873,8
    878,8
    877,6
    883,2
    891,7
    896
    900
    899,3
    896,2
    912,4
    Kalan: 170 bar
    908,7
    904
    903
    910,6
    927,1
    Kalan: 160 bar
    917,3
    920,6
    928
    943,5
    934,2
    Kalan: 155 bar
    937
    935,1
    940,3
    937,3
    937,8
    936,6
    937,4
    933
    921,8
    920,2

Kalan Hava ve Bitiş: 130 bar

İstatistikler

En Düşük Değer: 873,8
    En Yüksek Değer: 943,5
    Ortalama Değer: 914,7
    Fark: 69,69

Standart Sapma: 21,16

Yaptığım ilk ölçümün sonuçları bu yönde. Ölçümden sonra şahsi fikrim gücü benim için biraz fazla. Hava sarfiyatı da buna paralel olarak fazla atış sayısı 30 la sınırlı. Değerler sürekli düştüğünden 130 bar altı atış yapmak istemedim.
    Başlangıçtaki değerler belli bir stabilite göstersede yüksek basınçtan kaynaklanan valfin zor açılması değerleri normalden düşük kılmış. Ancak eğri sürekli yükselen bir özelliğe sahip.
    155 bardan sonra bana biraz stabil gibi geldi ama yorum siz değerli hobidaşlarımızın.
    Tüfeğin setiskur ayarıyla oynamayı düşünüyorum.
    Olan & olabilecek durum ile ilgili siz değerli hobidaşlarımızın fikirlerini alırsam çok sevinirim

Selamlar
    Samet

• elinize sağlık. :thumbup:

• benim at 44 de böyle hiç 900 fps altına düşmüyor 940 950 960 969 970 kadar çıkıyor 16 grain pellet ile 130bardan sonra düşmeye başlıyor ama isabetinde sıkıntı olmuyor bu değerlerin isabete sıkıntı yaratacağını zannetmiyorum

• çok güzel bi çalışma olmuş eline emegine saglık bende yenibir at44 kullanıcısı olarak yaptıgın çalışma faydalı oldu :thumbup:

hatsan mod 33 4,5mm 177cal

hatsan mod 70 4,5mm 177cal

hatsan mod1055.5mm 22cal winchester3-9*32

gamocfx5.5mm 22 cal square3-9 40

at44wx 10 lw 5.5 22 cal optima 3.12,44 AOE ;tacli#
    armsan phenoma carbo 12 cal otomatik av tüfeği tacli.png

• Güzel değerler , hızı da 900 altına düşerse isabeti muhteşem olur. Elinize sağlık.

filinta

dulce bellum inexpertis

• Tesekkur ederim setiskuruyla oynanmamis oldugundan yeni tufek sahiplerinede fikir verebilir.

Bu gucun iaabete etkisi olmaz belki ama ben 800 fps leri yeterli buluyorum bu sekilde stabil atis sayimi artirir cikis hizi egrisini daha duz bir hale getirebilirim. Once setiskur ayariyla oynayacagim Berkehan arkadasin forumda paylastigi teknigide denerim sagolsun.

• her bir atış 2 bara denk gelmiş :thumbup: geriye atış yapılıyormu?kaç barda havası net boşalıyor.

• Hocam geriye atisi tam anlamadim atislar arasi dusus hizlandigindan ben atisi 130bar da kestim. Havanin bosalmasi demek 0 bar demektir herhalde.

• benim tüfeğim 50 bara geldiğinde atışımla birlikte boşalıyor.kimi kullanıcıların setuskur ayarlarından sonra 70 barda böyle bir durum yaşadıklarını okumuştum.sizinki kaç bar gösterirken tüp boşalıyor enson.

• Bu zamana kadar hic bir pcp tufegim de( ki tum pcp deneyimim at44 turevlerinden ibaret) tup bosalincaya kadar atis yapmadim. Hatta hic birinde 100 barin aktinda atis.yapmadim. Bu durumun valfe zarar verebilecegi kanisindayim. Teorik olarak basinc dustukce valfin acik kalma suresi uzayacagindan hava.sarfiyati da artacak bu da vuus noktasinin hizla asagi inmesine sebep verecektir o yuzden atis yapmanin bir mantigi yok gibi geliyor.

• Sevgili arkadaşlar gördüğüm ve incelediğim kadarıyla at44 lerin ve diğer pcp tüfeklerin atış için basınçlı hava ve bu havayı dışarı atmaya yarayan valf ve ona darbeli vuran yay yani çekiç var.Çekiç yayı aşağı yukarı hep aynı güçte vurduğunu var sayarsak sitabilite için sadece falften aynı miktar hava çıkması kafi. Ama tüpteki hava 200 barda iken falf yüksek basınçtan dolayı az açılıyor ama 150 lerde basınca ters orantı fazla açılıyor ve sitabilite bozuluyor. At44 lerin valfi iğne yay ve tampondan başka birşey değil. İncelediğime göre ve teorik olarak 200 barda iğne 2 mm açılıyor yani çekicin vurmasıyla geriye gidiyorsa 150 barda 3 3.5 mm gidiyor.Burda eğer iğnenin hareketini tanpon bölgede tutup 200 basdaki gibi 2mm sabitlersek valf her barda aynı açılacaktır ve bir sitabilite yakalanacaktır diye düşündüm. Bunları ben benim tüfeğe yaptım yarında ölçüm yapacağım. Saygılar

• Omer hocam bahsettiginiz basinca bagli olarak valf ignesinin hareket araligi ve dediginiz teorik olarak dogru. Fakat bir konuda yine basinca bagli olarak valfin acik kalma suresi bence bu daha onemli bir nokta.
    Selamlar

• Sevgili arkadaşlar gördüğüm ve incelediğim kadarıyla at44 lerin ve diğer pcp tüfeklerin atış için basınçlı hava ve bu havayı dışarı atmaya yarayan valf ve ona darbeli vuran yay yani çekiç var.Çekiç yayı aşağı yukarı hep aynı güçte vurduğunu var sayarsak sitabilite için sadece falften aynı miktar hava çıkması kafi. Ama tüpteki hava 200 barda iken falf yüksek basınçtan dolayı az açılıyor ama 150 lerde basınca ters orantı fazla açılıyor ve sitabilite bozuluyor. At44 lerin valfi iğne yay ve tampondan başka birşey değil. İncelediğime göre ve teorik olarak 200 barda iğne 2 mm açılıyor yani çekicin vurmasıyla geriye gidiyorsa 150 barda 3 3.5 mm gidiyor.Burda eğer iğnenin hareketini tanpon bölgede tutup 200 basdaki gibi 2mm sabitlersek valf her barda aynı açılacaktır ve bir sitabilite yakalanacaktır diye düşündüm. Bunları ben benim tüfeğe yaptım yarında ölçüm yapacağım. Saygılar

Ömer bende merak ettim şimdi :) yarın kakarız. :)

AA s510 carbine .22 ( Audrius regülatör ) BSA 8-32*44ao

AB Rh (-)

• Güç ayarıyla oynamadan tüfek ve chrono arasını yaklaşık 3 metre açarak denediğim atışlarda sonuçlar biraz farklı çıktı chrono ölçümü yaparken çok fazla değişken var.
    Bu güç ayarında aldığım en stabil değerler: 155 bar 925-922-929-933-933-932-926-927-927-926 130 bar
    3,68 Standart sapma

Güç ayarına el değmemiş fabrika çıkışlı standart bir at-44 için değerler böyle. Tüfekten tüfeğe farklılıklar olsa da genel durum bu şekilde en azından ölçüm imkanı olmayanlar için genel bir fikir verir.
    Selamlar

• Elinize sağlık , chronoya atarken ilk ve ikinci göün üzerinden aynı yükseklikten geçmesi lazım , yani eğimli atışlarda çok farklı değerler verebilir. Eğer tüfeği açıp çekiç içindeki bileziği çıkartıp setuskuru da içeriye doğru sonuna kadar sıkarsanız 170-120 bar arası 30 atış ve çok güzel değerler elde edebilirsiniz. Şahsen bu gidişle bir AT44 almayı düşünüyorum :)

filinta

dulce bellum inexpertis

• Güç ayarıyla oynamadan tüfek ve chrono arasını yaklaşık 3 metre açarak denediğim atışlarda sonuçlar biraz farklı çıktı chrono ölçümü yaparken çok fazla değişken var.
    Bu güç ayarında aldığım en stabil değerler: 155 bar 925-922-929-933-933-932-926-927-927-926 130 bar
    3,68 Standart sapma

Güç ayarına el değmemiş fabrika çıkışlı standart bir at-44 için değerler böyle. Tüfekten tüfeğe farklılıklar olsa da genel durum bu şekilde en azından ölçüm imkanı olmayanlar için genel bir fikir verir.
    Selamlar

Samet benim chrony gelinceye kadar emin adımlarla her ayrıntıyı inceleyip metreleri zorluyorsun. Öğretmen olunca paylaşımlarında açık ve öğretici aman ara verme kardeşim. :) Bir şey soracağım; Chrony mesafesi 10 mt civarı olup hedef kağıdına atmak gerekmiyor mu?

• Samet benim chrony gelinceye kadar emin adımlarla her ayrıntıyı inceleyip metreleri zorluyorsun. Öğretmen olunca paylaşımlarında açık ve öğretici aman ara verme kardeşim. :) Bir şey soracağım; Chrony mesafesi 10 mt civarı olup hedef kağıdına atmak gerekmiyor mu?

Erhan abi, güzel sözlerin için teşekkür ederim öncelikle. Elimdeki tüfeği yavaş yavaş tanımaya çalışıyorum diyelim :)
    Chrono mesafesi konusunda; abi yurt içi, dışı değişik kaynaklarda farklı bilgiler bulunsa da hepsinin ortak söylediği chrono ve namlu arası mesafenin en az 45cm olması gerektiği.
    Bununla birlikte birkaç yerde 7 metrelik mesafeden yapılan ölçümlerin daha sağlıklı olduğu yazıyordu. Senin söylediğin 10 metre mesafeye hedef kağıdı koyarak atış yapma fikri gayet mantıklı tek dikkat edilmesi gereken Berkehan Bey'in söylediği gibi pelletin sensörlerden düz uçması. 9 metreye chronoyu 10 metreye hedefi uygun şekilde koyarsak sağlıklı bir ölçüm elde etmiş oluruz sanırım.