Pelletin Düşme Mesafesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar arkadaşlar, öncelikle herkese selamlar.
    Geçtiğimiz gün ilginç bir gözlemim oldu. Bunu sizlere sormak ve paylaşmak istedim. Elimde az kullanılmış yepyeni bir mod 125 var. Geçtiğimiz gün uzun süreden bu yana istediğim bir tüfek olan Stoeger x20 supressor aldım. Her iki tüfeğim de 5.5 kalibre. Malumunuz her 2 tüfeğin de güçleri farklı. Dün 2 tüfeği de alıp, açık ve rüzgarsız bir alanda atışa gittim. Bir arkadaşımla birlikte 2 tüfeği de sorunsuzca 40 metreye sıfırladık. Her 2 tüfekte de kullandığımız pellet aynı; jsb straton jumbo. Her iki tüfeğin dürbünleri de aynı.
    Yaklaşık 90-100 metre arasına (kesinlikle 90 metreden kısa değil) hedeflerimizi yerleştirdiğimizde ilginç birşey farkettim. Mod 125 ile attığım pelletler, stoeger ile attığım pelletlerden daha kısa bir mesafede alçalmaya başlıyor. Şimdi diyeceksiniz ki mod 125'in yayı eskimiştir. Fakat mod 125 te böyle bir durum söz konusu değil çünkü her 2 tüfekle 40 metre mesafelik atışlarda hiçbir sorun yok. Mod 125'imin tahribatı ve isabeti güzel. Kaldı ki tüfek daha yepyeni. Böyle birşey normalmidir? Ben bunu stoeger'in namlusunun mod 125 ten daha kaliteli bir namlu olmasına bağladım. Bunu en başta her 2 tüfeğe pellet koyarken farkediyorsunuz. Jsb straton stoeger in pellet yuvasına daha güzel oturuyor. Acaba pelletlerin alçalma mesafesi ile ilgili yapmış olduğum bu tesbit doğru bir tesbit mi? Daha önce buna benzer bir gözlem yapan bir arkadaş var mı?

• Ya tüfek güçsüzdür ya da stoegeri mod 125 ten daha uzak bir mesafeye sıfırlamışsınızdır. Uzak mesafeye sıfırlamak demek aslında tüfeğin namlusunu her clickte biraz daha yukarı açılı bakacak şekilde tutmak demektir. Stoegeri daha uzağa sıfırlarsan namlu yukarı bakar dolayısıyla pellet belli bir mesafe yükselir ardında gücü düştükçe alçalır. Dolayısıyla daha geç alçalmış olur.
    Yalnız ürettikleri enerji bununla paralellik göstermez o erken düşen mod 125 pelleti eğer çıkış hızı daha yüksekse çok daha fazla tahrip gücüne sahiptir.
    Farklılığın cevabının sıfırlama mesafesinde olduğunu düşünüyorum.

• Ya tüfek güçsüzdür ya da stoegeri mod 125 ten daha uzak bir mesafeye sıfırlamışsınızdır. Uzak mesafeye sıfırlamak demek aslında tüfeğin namlusunu her clickte biraz daha yukarı açılı bakacak şekilde tutmak demektir. Stoegeri daha uzağa sıfırlarsan namlu yukarı bakar dolayısıyla pellet belli bir mesafe yükselir ardında gücü düştükçe alçalır. Dolayısıyla daha geç alçalmış olur.
    Yalnız ürettikleri enerji bununla paralellik göstermez o erken düşen mod 125 pelleti eğer çıkış hızı daha yüksekse çok daha fazla tahrip gücüne sahiptir.
    Farklılığın cevabının sıfırlama mesafesinde olduğunu düşünüyorum.

Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat her 2 tüfeği de muntazam bir şekilde 40 metreye sıfırladım. İşin ilginç kısmı her iki tüfekte de aynı model optima dürbün var. Benim merak ettiğim asıl şey şu; namlu çıkış gücü düşük olan bir tüfeğin yüksek güçl bir tüfekten daha etkin atışlar yapması mümkün mü? Yani mesela namludaki yivsetin kalitesi, çıkış gücü güçsüz bir tüfeğin güçlü bir tüfekten daha etkin atışlar yapmasına sebep olabilir mi? Eğer böyle bir ihtimal yoksa dediğiniz gibi mod 125 de bir problem var demektir.

• daha etkinden kasıt daha isabetliyse olur tabi müsabaka tüfekleri belki soda şişesi kıramaz ama isabet konusunda en iyileri. Bahsettiğiniz farklılığın güç düşüklüğünden olduğunu düşünüyorum.

• Bence tamamiyle pelletlerin namluya oturma farklılıkları ile alakalı. Ateşli silahlardan bir örnekle açıklayayım.
    Şöyle ki;

Uzun namlulu ateşli silahlarda mermilerin namluya girdiği kısım daha geniş, namludan çıktığı kısım ise daha dardır kalibresine göre. Bu özellik merminin içerideki yiv-setlere daha fazla temas etmesini dolayısıyla namludan çıkana kadar daha fazla dönmesini sağlar. Bu nedenle namludan çıkan mermi daha fazla mesafe kateder.

0

• dürbünde de sorun olabilir. Dürbünleri değiştirip denemek lazım.

hatsan mod 99 22 cal -
    hatsan at44 s 10 22 cal -

hatsan mod 135 vorteks 22 cal-

hatsan nova compackt 22 cal

hatsan bt 65 elite 22 cal

gamo stutzen 17,7 cal

ersus ers 17 - 36 cal

ata arms neo 12 cal

canik 55 shark fc 9 mm

zoraki ultra 4,5 mm -

• iki tüfeği de 10 metreye sıfırlayın, sonra ikinci sıfırların kaç metrede olduğunu bulun. aynı dürbün yüksekliği, aynı pelet, aynı atıcı, mümkün olduğunca herşey aynı olsun.

o zaman 2. sıfırı daha uzak olan silah daha güçlü demektir.

• dürbünün tüfek namlusuna olan yükseklikleriylede alakalı olabilir

Samyang Sumatra Carbin .22 + 3-9x32 optima

Kral arms bigmax .25 (güç modifiyeli) 3-9x32

Kral arms puncher breaker
    Hatsan at-44 10 .22 cal + 6-24x50 bsa
    Perfect line 60 libre makaralı yay + Lazer nişangah
    Hatsan mod 85 sniper .22 + 3-9x32 optima
    Beretta Stoeger x20 suppressor + Yatagun dampa + 3-12x44 AEO
    Hatsan mod 125 .22cal SportsMatch DM60 dampa breaker 3-9x32

Cobra 80lb pistol crossbow
    Ekol 55 .177
    Crosman 357 .177
    Zoraki 925 full auto
    Zoraki 918
    Zoraki r1
    Blow magnum
    Blow c06
    Blow mini
    Blow class

• Merhabalar arkadaşlar, öncelikle herkese selamlar.
    Malumunuz her 2 tüfeğin de güçleri farklı. Dün 2 tüfeği de alıp, açık ve rüzgarsız bir alanda atışa gittim. Bir arkadaşımla birlikte 2 tüfeği de sorunsuzca 40 metreye sıfırladık.
    Şimdi diyeceksiniz ki mod 125'in yayı eskimiştir. Fakat mod 125 te böyle bir durum söz konusu değil çünkü her 2 tüfekle 40 metre mesafelik atışlarda hiçbir sorun yok.

Yukarıda ki cümlenizde -40 mt sıfırlama ve 40 mt atışında sorun yok, o nedenle 125 te güç sorunu yok- birbiriyle çelişen ifadeler :) Tüfeklerin gücü ne kadar farklı olursa olsun 40 mt sıfırlama ile 40 mt de ikisi de aynı yeri vururlar.Bu nedenle 125 in gücünün normal olduğu kesin olarak söylenemez. Böyle olunca da fazla düşüş yapan 125 te güç düşüklüğü olduğu düşünülebilir. İki tüfek ile
    0.5 mm saç levhaya 10 mt den atış yapıp çökmeler ile fikir edinebilirsiniz. 305m/sn lik tüfekle 240 m/sn tüfeğin saçta ki tahribatından (delinmeyecek çökecek bir saç) çok kolay sonuç çıkarabilirsiniz. Saygılar

• Yukarıda ki cümlenizde -40 mt sıfırlama ve 40 mt atışında sorun yok, o nedenle 125 te güç sorunu yok- birbiriyle çelişen ifadeler :) Tüfeklerin gücü ne kadar farklı olursa olsun 40 mt sıfırlama ile 40 mt de ikisi de aynı yeri vururlar.Bu nedenle 125 in gücünün normal olduğu kesin olarak söylenemez. Böyle olunca da fazla düşüş yapan 125 te güç düşüklüğü olduğu düşünülebilir. İki tüfek ile
    0.5 mm saç levhaya 10 mt den atış yapıp çökmeler ile fikir edinebilirsiniz. 305m/sn lik tüfekle 240 m/sn tüfeğin saçta ki tahribatından (delinmeyecek çökecek bir saç) çok kolay sonuç çıkarabilirsiniz. Saygılar

Evet 2 tüfeği de 40 metrelik mesafede sıfırladık. Farkında olmadan çelişkili birşeyler söylemiş olabilirim havalı tüfek hobisinde çok usta birisi değil tersine acemiyim. Şimdi meseleyi daha net olarak anlatmaya çalışayım. 2 tüfekte de aynı dürbün var. Aynı zoom derecesinde stoegerle 90 metre mesafedeki bir şişenin yaklaşık 20 cm üstüne isabet aldığımda şişeyi kırıyorum. Fakat mod 125 te yaklaşık 40-50 cm üstüne isabet alınca vurabiliyorum. Fakat 30-40 metre uzaklıktaki küçük bir hedefi her iki tüfekle de direkt olarak vurabiliyorum. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

• Anlattıklarınızı gayet iyi anladım. Hiç olmazsa öncelikle en az 5 cm kalınlığında bir ahşaba aynı mesafeden atış yapın. Burada mod125 in pelleti stoeger den daha derine girerse gücünden şüphe etmeyelim. Yok stoeger daha derin tahribat yaparsa sorununuz kesin 125 in kendi gücünden düşük olmasındandır. Artı 90 mt mesafede şişeyi mod125 ile en az 10 atışta vurabilirsiniz. O nedenle vuruşlarınız rastlantı olabilir ve bu da sizin gereksiz şüphe etmenize neden olabilir. Doğru tespit için 60 mt de hedef kağıdına aynı şartlarda 3 er atış yapıp değerlendirin. Bu sorun her atışta aynı şekilde oluyorsa dürbünler de hata olamaz. Diğerinden çok güçlü bir tüfeğin namlu farkından 20 cm aşağı vurması da çok zor. Kısacası önce tahribatla tüfeklerin gücünü deneyin. Saygılar

• Schfrhnd, Cevabınız için teşekkürler. İlk fırsatta her 2 tüfek ile ahşaba yaptığım atışları sizinle paylaşacağım.
    "Diğerinden çok güçlü bir tüfeğin namlu farkından 20 cm aşağı vurması da çok zor" demişsiniz. Asıl merak ettiğim nokta bu. Tekrar teşekkür ederim saygılar.