atış için pellet seçimi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • yarın atışları yapıp hem mod 125 in performansını görürüz hemde pelletlerden hangisi dişine göre onu anlamış oluruz mesafelere göre tahribat ve sapma oranları grupman vs. neyse burada paylaşırım umarım güzel olur ve emeklere değer

• Pellet üretimi ciddi maliyet ve tecrübe gerektiren bir iş ... Kimsenin sahte pellet için o kadar uğraşacağını ve o kadar masrafa girmek isteyeceğini sanmam ... Uğraşan olsa da tecrübeli bir atıcı 5-10 atışda o pelletin ne olduğunu anlayabilir... Mesela burada yayınlanan bir pelletin isabetinin iyi olmayacağını resminden ve yapısından anlamışdık , daha sonra grupmanlarda isabeti istenen şekilde olmadığı görülmüştü ...

Mesela test için bir Pellet geldi kutusuna baksanız av bayiisinden almayabilirsiniz, ancak içindeki pelletin resmini bir mühendis abimize gönderdim çok hoşuna gitti ...
    DIş kutu bandrol falan bunlar göz alıcı şeyler olabilir ancak bazen ambalajı iyi olmayan bir malzeme de kaliteli çıkabilir...

16 grain pelletle uzun mesafe atışlarını bence düşünmeyin , jsb 18 grainin isabeti ve kalitesi belli iken ve benim en memnun kaldığım pelletlerden olmasına rağmen ben onunla bile 150 metre ötesini düşünmüyorum , ancak 125 metrede denemek istiyorum ... (hafif , sürtünme ve rüzgar gibi etkenlerden etkilenebilecğeini düşünüyorum şekli itibarıyla ... yakın mesafede 15.89 jsb kullanıyorum 60 metrelere kadar denedim , 18 jsb kadar olmasa da memnun sayılırım ... Ancak 125 metrede denemem
    de pek hoşuma gitmedi (tabii ki 1 kez deneme ile de not vermek insafsızlık olur)...

Yukarıda resmi olan gamo expander ile ilgili de (denememekle beraber) uzun mesafeye attığınızda önündeki yapının havada frenleme yapacağını ve bardak yapısı itibarıyla uzun mesafede grupmanda kullanılabileceği konusunda tereddütlerim var... Ancak bunlar fikir denemeden karar vermek uygun olmaz , ama frenleme konusunda zannım yüksek ... Uzun mesafeye atılacak pellet , bu işin tecrübelilerine de malum olabilirki sürtünmesi en az olacak ve rüzgar v.s. gibi etkenlerden en az etkilenecek bir yapıda olmalı...

Uzun mesafe atışı yapacam diyorsanız , isabetli ve güçlü bir PCP, isabetli ve rüzgar gibi etkenlerden en az etkilenecek yapıda bir pellet ve iyi bir dürbün en önemli etkenlerdendir ... NOt: Hatsan Torpedo şekil itibariyle uzun mesafede neticesini merak ettiğim bir pellet ancak ben denemedim ...

Birde şahsi tercihim : Hangi pellet olursa olsun PCP me sert bir pelleti koymayı kesinlikle düşünmüyorum (Özelliklede 235 bar gibi yüksek basınçda uzun mesafeli atışlarda)...

Airforce SSS LW 5.5 (Modifiye) + Vector 4-14x50 + Hill + Drager 6lt + İnceMehmet Solid (23 + 25 + 30 grain) + Jsb 15,89 Grain (kısa mesafe)

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen tyilmaz ().

• bu işin acemisi olan biri aa veya jsb pellet kutularına gamo pellet konulduğunda anlamaz..şahsen ben av bayiinden kutu içinde ne alıyorsam açıp bakıyorum ezik-büzük pellet olan kutuyu dahi almıyorum.Ayrıca yaylı tüfeklerde 21 gren üzeri piston keçeye ve yaya zarar veriyomuş ben yaylı olsun pcp olsun 16-18 grn ve 5.52 jsb-aa- kullanıyorum.