Yivli av tüfekleri için doğru dürbün seçimi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • ateşli ve av için bilinmesi gereken bilgiler için teşekkürler :thumbup:

• Peki bu yivli av tüfekleri ile havalı tüfeklerin dürbünleri arasında yapısal bir farklılık var mı? Sonuçta ateşli silahın tepmesi yüksek olduğundan aynalara veya merceklere zarar verebilir, oynamasına sebep olabilir.

• yivli tüfekler havalı tüfeklere göre daha az zarar veriyor dürbüne ateşli tüfekde tepme tek yönlü iken havalıda(yaylı tüfekler) salınım söz konusu bir ileri bir geri şeklinde

• Çok ilginç adam 250 m ye 6x büyütme demiş, biz 50 m ye 12x atarken zorlanıyoruz 8o

• abi mesafe uzadıkça yakınlaştırma yapıldığında merminin düştüğü yer görünmüyor

• yivlilerde zoom olayı bizim havalılar gibi aşırı derece uzaklık arttıkca pelettin düşme oranı var fakat ateşlide çok daha farklı bide dediği gibi yazının bi domuzun üzerinize kostugunu düşünsenizde 20x le gelde vur onu :) bana şahsen 100 metrede 8x yeterli geliyo birde hedefin bir köpek büyüklüğünde oldğunu düşnünce bence 6x gibi bir rakam bile çok yeterli

• tabi yivli için tavsiye edilen dürbünlerdeki 6x yada 8x bizim kullandıklarmızla kıyaslamak hata olur oda ayrı nokta tabiki

• keskin nişancılar nasıl hedefi 1500 metreden ve nokta hassasiyetinde vurabiliyor. Bu kadar az yakınlaştırmayla uzak atışlar hayal gibi görünür herhalde.

• 1500m mesafelere 10x gibi sabit odaklı optiklerle atıyorlar!

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• keskin nişancılar nasıl hedefi 1500 metreden ve nokta hassasiyetinde vurabiliyor. Bu kadar az yakınlaştırmayla uzak atışlar hayal gibi görünür herhalde.

tek değiller benim bildiğim birde yardımcıları var

• kanas, 300 metrede 45 cm kadar huni şeklinde helezon yaparak ilerliyormuş. ubdoğru mu doğruysa, 1500 metreden isabet şansı yok. Ama gerçekte 7.62 mm gibi hafif mühimmatlarla bile 1000 - 1500 metre hedefleri vurabiliyorlar. bu nasıl oluyor

• Bildiğim kadarıyla Kanasın üzerindeki standart optik 4 sabit yaklaştırmalı bir dürbün. Kısaca halk arasında efsane olan 2 km den nokta atışı olayı zaten büyük yalan. Bildiğim kadarıyla dünya rekoru 2430 mt . Kanadalı 2 marksman ın Afganistanda yaptığı atış.Üst düzey bir El kaide üyesini bu mesafeden yanılmıyorsam 2. atışta göğsünden vuruyorlar.Marksman bildiğimiz klasik sniper değil sadece 2 kişi görev yapan ve sadece belli bir hedefi vuran kişiler.Yani bu kanadalı marksman oraya o adamı vurmaya gitmişler.Kullandıkları tüfek Mc millan çap .50 dürbün sanırım Schimidt&Bender PM2. Dürbün seçimine gelirsek, Orman avında kullanılacak dürbünün mümkün olan en az yaklaştırma seviyesi ile başlaması ve geniç görüş açısı olması tercih edilir aksi halde avı dürbüne sokamaz soksanızda takip edemezsiniz zira yaklaştırma fazla olursa avınızı bulanık bir karaltı olarak gürürsünüz. Ancak tek bir dürbün ile her avı yapmayı düşünürseniz 2.5 10 50 gayet iyi bir ölçüdür zira ben kullandım 5 ila 350 mt arasında çeşitli mesafelerden çeşitli boylarda domuzlar vurdum. Ancak günümüzde artık bilinen kalıplaşmış ölçülerin dışına çıkılıyor örneğin 1.7 10 42 , 2.5 15, 3 18 56 gibi ölçülerde de tüfek dürbünleri artık üretilmekte ki bu ölçülere sahip bir Swarovski z6i yaklaşık 2500€.Avcı gece de av yapmayı düşünüyor ise seçimini geniş çaplı dürbünden yana kullanmalıdır.Zira 50 56 gibi bir mercek çapı çevredeki sınırlı ışığı insan gözüne ya da kendinden daha küçük merceklere göre çok daha fazla toplayabildiği için çok daha net görüş sağlar.Kişisel olarak benim dürbün seçimimde olmazsa olmazım ise ışıklı artıkıl dır. Ancak ışıklı dürbünü de seçerken benim tercihim sadece artıkılın ortasını nokta şeklinde ışıklandıran modeller.Zİra artıkılın tamamının ışıklandırılması gece görüntüyü çok bozduğu için benim tercihlerim dışında kalıyor.

Mauser M03 300 Win mag

Blase R8 Luxus 300 Win mag

CZ 550 Ha Hunter 300 Win mag

Beretta A400 Extreme Plus

Glock 19 Gen5

Abellan Denton 120

• Bildiğim kadarıyla Kanasın üzerindeki standart optik 4 sabit yaklaştırmalı bir dürbün. Kısaca halk arasında efsane olan 2 km den nokta atışı olayı zaten büyük yalan. Bildiğim kadarıyla dünya rekoru 2430 mt . Kanadalı 2 marksman ın Afganistanda yaptığı atış.Üst düzey bir El kaide üyesini bu mesafeden yanılmıyorsam 2. atışta göğsünden vuruyorlar.Marksman bildiğimiz klasik sniper değil sadece 2 kişi görev yapan ve sadece belli bir hedefi vuran kişiler.Yani bu kanadalı marksman oraya o adamı vurmaya gitmişler.Kullandıkları tüfek Mc millan çap .50 dürbün sanırım Schimidt&Bender PM2. Dürbün seçimine gelirsek, Orman avında kullanılacak dürbünün mümkün olan en az yaklaştırma seviyesi ile başlaması ve geniç görüş açısı olması tercih edilir aksi halde avı dürbüne sokamaz soksanızda takip edemezsiniz zira yaklaştırma fazla olursa avınızı bulanık bir karaltı olarak gürürsünüz. Ancak tek bir dürbün ile her avı yapmayı düşünürseniz 2.5 10 50 gayet iyi bir ölçüdür zira ben kullandım 5 ila 350 mt arasında çeşitli mesafelerden çeşitli boylarda domuzlar vurdum. Ancak günümüzde artık bilinen kalıplaşmış ölçülerin dışına çıkılıyor örneğin 1.7 10 42 , 2.5 15, 3 18 56 gibi ölçülerde de tüfek dürbünleri artık üretilmekte ki bu ölçülere sahip bir Swarovski z6i yaklaşık 2500€.Avcı gece de av yapmayı düşünüyor ise seçimini geniş çaplı dürbünden yana kullanmalıdır.Zira 50 56 gibi bir mercek çapı çevredeki sınırlı ışığı insan gözüne ya da kendinden daha küçük merceklere göre çok daha fazla toplayabildiği için çok daha net görüş sağlar.Kişisel olarak benim dürbün seçimimde olmazsa olmazım ise ışıklı artıkıl dır. Ancak ışıklı dürbünü de seçerken benim tercihim sadece artıkılın ortasını nokta şeklinde ışıklandıran modeller.Zİra artıkılın tamamının ışıklandırılması gece görüntüyü çok bozduğu için benim tercihlerim dışında kalıyor.

+1 arkadaşalr bende 2.5 10 44 hawke kullanıyorum mod52 de.Kücük zoomla atmaya öyle alıçtım ki Fx T12tüfeğimdekullandığım platinium bsa 8-32-44 IR Dürbünümün 8x le başlayan zoom oranı bana büyük gelmeye başladı :)

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• iyi de sonuç olarak 7.62 bir merminin yaklaşık 300 m de 45 cm helezon çizerek gittiği doğrumudur.

• Verdiğim linkte ki kısa video da; dürbün Schimidt&Bender (nasıl göründüğüne dair fikir verebilir), mühimmat 7,62 (uzak mesafelerde etkisi hakkında fikir verebilir)ve mesafe de yanılmıyorsam 600 mt. nin üzerinde. Ayrıca mermi giderken arkasında, oluşturduğu sirkülasyonu görebilirsiniz. Teknik olarak bilgim yüksek değil ama bu konular da maalesef ülkemiz şehir efsanelerinden öteye geçemiyor.
    Üyesi olduğum bir site var, bu sitede hem sivil hem de askeri platformda çok fazla kullanıcı mevcut. Üye olmadan da konulara vakıf olabilirsiniz. Size örnek teşkil etmesi adına bir link veriyorum. Umarım faydası olur.

http://www.tabancatufek.com/fo…3%BCrb%C3%BCn+se%C3%A7imi

Saygılarımla.

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen karabasan ().

• yani merminin huni şeklinde helezonl çizerek ilerlediği doğru mu.