Pelletler Hakkında ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Forumda gezinirken eski konuların birinde bi kullanıcı pelletleri bakır kaplama yapsak nasıl olur gibicesine soru sormuş fakat tam cevap gelmemiş merak ettim araştırdım evde basit şekilde pellete bakır kaplanabilecek sanırım 8o Fakat bunu forumdan deneyen var mı ? yada bunun yivset'e bi zararı olur mu bilen ?duyan ? var mı ? :rolleyes:

[Hatsan Mod 99 LE (.22)] + Optima 3*9x-32

Jsb Exact Jumbo RS 13.43 gr :thumbup:

• Erime noktalarini iyi bilmek lazim. Kaplayacagim derken pelletten olmayalim. Ayrica .22 cal lik bir pelletin uc tarafi yaklasik 5.5 mm dir. Siz bakirla kapladiginiz da bu deger 6 mm ve ya daha uste cikarki. Ya pellet namluya daha cok surtunur ya da hic girmez. Ama boyle fikirlerle neden bize has bir pellet uretmeyelim ki. Dusunsenize Ted bizim gorunce sevindigimiz sincaplari avliyor videosunda ve en sonunda da kullandigi pelletleri gosterirken Türk pelletleri diyor. Çok hayal kurdum sanirim :) saygilar..

Crosman m4-177&bsa sniper 3-9*40&gamo match

Elbet bir gun benim olacak (Daystate Huntsman Classic .22)

• Ben denemist bu isi.olmadi hocam.bence digital bir kumpasla peletleri guruplandir ve imkan varsa ayrica peletleri tart.iyi sonuc alirsin.ben peletlerimi olcup yarttigimda cok daha basarili atislar yapıyorum.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Erime noktalarini iyi bilmek lazim. Kaplayacagim derken pelletten olmayalim. Ayrica .22 cal lik bir pelletin uc tarafi yaklasik 5.5 mm dir. Siz bakirla kapladiginiz da bu deger 6 mm ve ya daha uste cikarki. Ya pellet namluya daha cok surtunur ya da hic girmez. Ama boyle fikirlerle neden bize has bir pellet uretmeyelim ki. Dusunsenize Ted bizim gorunce sevindigimiz sincaplari avliyor videosunda ve en sonunda da kullandigi pelletleri gosterirken Türk pelletleri diyor. Çok hayal kurdum sanirim :) saygilar..

Ya nette araştırdım sirke, tuz, 1 kaç pil ile yapılıabilir denilmiş bakır kaplama. Yarın denemeyi düşünüyorum ki sanmıyorum 0.5 mm kadar yogun bi kaplama olacagını tahmini olarak ( tamamen atış 8o ) 5.52 yada 5.53 filan olur. Ama korktuğum nokta yivsete zarar veriri mi ? sonuç olarak bakır kurşundan daha sert bi malzeme.

• Ben denemist bu isi.olmadi hocam.bence digital bir kumpasla peletleri guruplandir ve imkan varsa ayrica peletleri tart.iyi sonuc alirsin.ben peletlerimi olcup yarttigimda cok daha basarili atislar yapıyorum.

Hmm peki herhangi bi zararı olmuşmuydu namluya ? ölçme tartma işi olmaz imkan yok dijital kumpas filan.

• Evet benim aklima gelmemisti elektrik kullanarak kaplayabilirsiniz. Hem de cok ince bir kaplama olur. Benim aklima direk bakiri eritip icine pelletleri daldirmak gelmisti :) yivsete cok zarar verecegini zannetmiyorum ama namlu ozelligini daha iyi bilen abilerim bi yorumda bulunacaktir elbet

Crosman m4-177&bsa sniper 3-9*40&gamo match

Elbet bir gun benim olacak (Daystate Huntsman Classic .22)

• Zarari olacagini dusunmuyorum. Sonuc olarak mikron derecezinde bir kaplama olacaktir.fakat bir fayda saglayacagini dusunmuyorum.ayrica ekektroliz yapmak istiyorsan çözeltisiyi cok iyi ayarlaman gerek.hn nin bakir kapli peletleri var zahmetsiz.

Steyr lg110 ft

Nikko 10-50-60

Huglu Px5 pro .22

Vektoroptic 3-18-50

Hw100s .177 (12fpe)

Zoraki .177

• Zarari olacagini dusunmuyorum. Sonuc olarak mikron derecezinde bir kaplama olacaktir.fakat bir fayda saglayacagini dusunmuyorum.ayrica ekektroliz yapmak istiyorsan çözeltisiyi cok iyi ayarlaman gerek.hn nin bakir kapli peletleri var zahmetsiz.

Hmm deneme yanılma ile bulurum sanırım çözelti işini. hn denemek lazım o zamn merak ettim gece gece 8o

• Elektroliz yönteminin ayrıntıları internette var. Ancak elektrotları ters bağlarsanız, kurşun kaplı bakır plakanız olur :) Çok kalın olmadıkça namluya pek zarar vermez. Ancak, bakır ceketli mermilerin ateşli silah namlularının ömürlerini 10.000-20.000 atıma düşürdüğünü unutmamak gerekir. Zira, yoğunluğu daha az olan alaşım, yüksek hızlar ve ısı dolayısıyla daha yoğun alaşımlı materyale zarar verebilir, namlu değişiminin de külfetli bir şey olduğunu da düşünürsek, bu konuda alanında uzman ateşli silah ustalarından bilgi almakta yarar var.

• Bu bilgiler ışığında sanırım biraz tehlikeli :) ayrıntılı bilgiye sahip birinden öneri almadan yapmim ben en güzeli g;$i

• Namlu açısından sıkıntısı olabilir, tek tehlikesi bu. Çünkü havalı silah namluları ateşli silah namluları kadar dayanıklı alaşımdan yapılmazlar. Bakır kaplı bir saçma, eğer bakırın kalınlığı fazlaysa namlu yivsetlerine bu yüzden zarar verebilir. Ancak bu durum bakırın kalın olduğu durumlarda geçerli. Mikron kalınlığındaki kaplama zaten namlu içinde namluya zarar vermeden soyulacaktır, ama bu durumda da namlu içinde gereğinden fazla kalıntı kalacaktır. Aslında en iyisi hiç denememek.

• Pil, akü vb ile bakır kaplamanın yapılabildiği sadece gözlemlenebilir. İşlevsel değildir. Elokrolizde çözelti vb sağlasanız dahi ev ortamında gerekli amperi üretemezsiniz. Gerekli amper yoksa bakır sadece yapışır, elinizi sürtseniz çıkar. Bunu pelete uyguladığınızda namlunuz bakır çamuru ile kaplanır. Firmaların bakır kaplamasının ana sebebi, kötü görünümlü bozuk yüzeyli ürünlerini satılabilir bir görünüme ulaştırmaktır. Bakır kurşundan daha kayıcı değildir.

• bilgiler için teşekkürler.

Peki altın vb kaplamanın nedeni nedir. yadsa daha sert olması için tahribat peletleri, namluya değmeyen uç, sivri kısımları kaplanarak yapılabilir mi ?

namlu içindeki kurşun sıvanmasını temizlemek için sert pelet atmak çözüm olmaz mı ? (keçe pelet zor bulunuyor- kendi yapabileceğimiz bir şey daha işlevsel olacaktır)

• Altın çok düşük ayarlı da olsa, pelete kaplandığında, yüzeyinde incecik ve kaygan bir filim tabakası oluşturur. Pelette esas sorun sürtünme yüzeyidir. Sürtünme azaldıkça, diğer veriler sabit kabul edildiğinde namlu çıkış hızı yükselir. Ama bakır aynı etkiyi yapmaz.

Peletin malzemesinin içine gümüş katıldığında daha kayıcı bir malzeme ortaya çıkar. Kalay katıldığında ise parlaklık elde edilir. Bunlar ek maliyettir. Kaliteyi gözeten firmalar parlaklığa önem verirler çünki peletler beklediğinde yüzlerinde korozyon oluşur yani yüzeyde kurşun oksit birikir ve bu da namlu çıkış hızını düşürür, aynı zamanda da yivleri doldurur. Kalay ve gümüş bunu engeller. Tersi durumda, uzun süre bekleme halinde pelet kutusunun içi pudralanmış gibi kurşun oksit ile dolar. Parlak olmayan peletlerin yüzeylerinde aslında bir çeşit çamur oluşmuştur, kararmanın da mat beyazlanmanın da sebebi budur. Satın alırken bunlara dikkat etmekte fayda var.

• performans açısından nasıl bakır kaplı pelletler deneyen var mı ki ?