Hatsan BT65 gez ve arpacık sökümü

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar yeni bir Hatsan BT65 SB-w LW siparişi verdim, dürbün ve moderatör ile kullanmak istediğimden arpacığı ve gezi hiç hesap etmemiştim ama tabiri caizse jetonum yeni düştü. Arpacık nasıl sökülür, sökülebilir mi yoksa siparişimi durdurup arpacık ve gez olmadan tekrar mı isteteyim bilemedim. Forumlarda AT44 arpacığının zor söküldüğü hatta bazılarınca sökülemediği yazılmış. İlk PCP tüfeğim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Gökhan T

Hatsan BT65 SB-W + Optima 3-12x44 AOE + Ghost moderatör

İlerde belki bir Winchester m70

• gez bir tane torna vida ile sökülülür.Arpaçık ise bir alyan ile (dürbün standartınından ufak) çok basit 1 dkda sökersiniz.

Escape .25 + Hawke sidewinder 30 ( 20x mildot)

Husan + Vector optics Reaper 4-14x50

Talon P .22 + Vector optics condor 2x42 reddot

• AT44 ile ilgili bir örnek gördüm, basit gibi, oringte biraz sıkıntı çıkmış ama sanırım halledilebilir. İlginize teşekkürler

Gökhan T

• Hoşbulduk, asıl ben Eskişehili gördüğüme sevindim, malum PCP de yeniyiz. Eskişehirde buluşulan bir yer var mı yoksa pencereden dışarı çaktırmadan mı atış yapılıyor :))

Gökhan T

• Sonunda tüfeğim geldi, namluda Lothar Walter yazmadığı için kıllandım ama bayi kesinlikle Lothar Walter namlu olduğunu söylüyor, inşallah öyledir. Pompayı webley almıştım ama basınç göstergesinin yanında pompanın açılmasını engelleyen plastik bir tapa var bir türlü çıkaramadım, bununla ilgili fikri olan var mı acaba

Gökhan T

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen nester77 ().

• Buldum, belki başkasının işine yarar diye yazayım. Tıpanın altında gövdede ince bir alyan var, onu gevşetiyorsunuz. Tıpa aşağı basılabilir hale geliyor. Pompanın alt ucundada tıpanın aşağı inmesine olanak sağlayacak yarım ay gibi bir çentik var döndürünce buldum :) Bir diğer sorum da doldurma aparatını taktım, sonra da tüfeğin tüpünün deliğine oturttum. Pompalamaya başladım ama ne tüfeğin ne de pompanın manometresi kıpırdamadı. Bir yerde hata mı yapıyorum. Pompa manometresi hep sıfırda.
    Acemilik kötü. Bu kafayla daha çok yazarım buraya

Gökhan T

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen nester77 ().

• Pompanın alt kısımlarında küçük bir tahliye vanası var. Onu açık bırakmış olabilir misiniz? Eğer kapalıysa, tüpü söküp o şekilde doldurmayı deneyin, çünkü tüp tamamen boşsa çekiç basıncı valfin açık kalmasına sebep olur.

• Tahliye vanası kapalı, pompaya basınca zorla bir 30-40 bara kadar pompa manometresi çıktı ama pompalamayı bırakınca manometre yavaşça sıfıra iniyor, acaba tüfek dolum deliğinden kaçırabilirmi, gerçi oringler yeni. Bu arada tüfekteki basınç 130 da ben 200 e çıkartmaya çalıştım.

Gökhan T

• Dolum ucu oringleri hasar görmüş olabilir, aynı şeyi yaşadım tüfeği ilk alırken. Dolum ucuna yakından bakınca kusurlu olduklarını görmüştüm. Bir de, dolum ucu tam oturmamış ta olabilir. Tamamen soktunuz mu deliğe?

• tekrar denedim ama bu sefer dolum aparatını mengeneyle tutup hortuma bir yarım tur daha döndürdüm sanki bu sefer oldu. demekki bu dolum aparatını iyice sıkmak gerekiyor öyle böyle değil yani . Saçma gelebilir belki ama bu dolum aparatı ve tüpteki dolum ucu bana güvenilir gelmiyor sanki pompa basıncı 100-120 barı geçince dolum aparatı tüpteki dolum ucundan geri fırlayacakmış gibi hissediyorun, anksiyete yaptım :) başınıza böyle bir şey geldimi hiç. Bir soru daha (acemiyim kusura bakmayın) BT65 bolt action tüfek malum kurma kolunu geriye alıp tekrar ileri itince kuruluyor ama diyelim ben kurduktan sonra atış yapmaktan vazgeçtim ve kurma kolunu tekrar geri çekip şarjörü çıkardım bu durumda tüfek gene tetiği çekince patlıyor yani kurulmuş oluyor bunu engellemenin bir yolu var mı, yani yivli tüfekte olduğu gibi atıştan vazgeçince işlemi geri alabiliyormusunuz maksat hava boşa gitmesin tüfek boşa atmasın

Gökhan T

• İlk seferinde ben de çekinmiştim yüksek basınçtan dolayı, ama bu parçalar çok sağlam ve güvenilir. En fazla hortum yırtılır, o da hasarlıysa. Tahminimce biraz yüksek bir boşalma sesi çıkartır yırtıldığı zaman, ama içindeki hava basıncı yüksek olsa da, içinde biriktirdiği az hacim yüzünden hiçbir şekilde kazaya neden olmaz. İkinci sorunuza gelince: Eğer namlu içine saçma sürülmüşse, mutlaka onu atmanız gerekir. Çünkü, daha sonra içinde saçma olduğunu unutabilir ve kazaya neden olabilirsiniz. Silah temizlerken yaralanma ve ölüm olaylarını duymuşsunuzdur, neredeyse tamamı atım yatağında unutulan dolu kovan (havalı içinse saçma) yüzünden oluyor. Kurulmuş tüfeği eğer namluda saçma yoksa kurulmayı serbest bırakabilirsiniz, bunun için kurma kolunu tam çekin ve bırakmayın, tetiğe basın ve tetik basılı durumdayken kurma kolunu yavaşça kontrollü olarak serbest bırakın. Çekiç serbest kalacak ve yavaşça kurulumdan çıkacaktır. Bu esnada küçük bir tıklama duyarsınız, endişelenmeyin. Bunun nedeni kurma kolunun çekiç hareketinin tam güçle boşalmasını engellemek için önüne set oluşturmasıdır.

• Bu arada, öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun, dürbün ve moderatörle kullanmak için gez ve arpacığı sökmenize gerek yok aslında. Eğer dürbün ayakları alçak değilse ya da dürbün ön merceği gez üzerinde gezin engellemeyeceği şekilde rahatça duruyorsa, hiçbir sıkıntı olmadan dürbünü ve moderatörü kullanabilirsiniz.

• Hocam çok teşekkürler, bu saatte bu kadar hızlı yanıtlarla beni rahatlattınız. Oyuncak yeni, acemilik had safhada olunca insan soru sorarken bile çekiniyor. İlginize teşekkürler

Gökhan T

• Rica ederim, soru sormaktan hiç çekinmeyin, forumdaki bütün arkadaşlar ellerinden sorularınızı geldiğince yanıtlarlar, gerçekten çok bilgili arkadaşlar var burada. Tüfeğinizin aynından daha önce kullandım, gerçekten çok güçlü bir tüfektir ve uzak mesafede tahribatından memnun kalırsınız. 200+ mesafede bile tahribatı iyidir.

• Hocam 200 + kim biz kim. Aslında LW namlu ile siparis etmiştim ama normal namlu ile yollamışlar özür dileyip farkı iade ettiler ama LW namludan da olduk insallah cok farkettirmez

Gökhan T

• Zamanla 20,50 metreler insanı tatmin etmiyor, deneyim kazandıkça daha uzak mesafeler isteyeceksiniz. :) Bu arada, Hatsanın kendi namluları lw namluları aratmayacak kalitededir. Bende At-44 var ve Hatsan namlulu, aşırı rüzgarlı havada bile 120 üstü mesafelerde dahi başarılı. Sıkıntısızca kullanırsınız. Tüfeğinizin seveceği saçmaları kullandığınızda, sonuçlar sizi tatmin edecektir. Bt65 JSB, H&N ve Hatsan Torpedo saçmaları sever, bunlarla istikrarlı atışlar yapabilirsiniz. Eğer tahribat atışları yapacaksanız, İnce Mehmet point lead 30 grain saçmaları kullanın, tahribatı gerçekten de iyidir. Size sadece dürbün sıfırlaması yapmak ve sonrasında atışlarınızdan zevk almak düşüyor. Zevkli atışlar yapmanız dileğimle. :thumbup:

• HN diabolo baracudayı aldım bile. İnsallah dürbün sıfırlamasını da becerebiliriz yoksa gene başınızı ağrıtırım. Bipod icin ne önerirsiniz

Gökhan T

• Estağfurullah, yardımcı olabiliyorsam, ne mutlu bana. :) Açıkçası, bipod hakkında pek bilgim yok, şimdiye kadar kullanmadım çünkü. Ancak Harris bipodların iyi olduklarını biliyorum. Ama Türkiye'de bulunabilir mi bilmem, fiyatları da çok. Hatsanın kızaklı bipodları var, fena görünmüyor. Hem, kundağın altındaki kızağa da uyumlu. Bir bakın isterseniz, fiyatı da uygun. A.rmer'ın sitesinde vardı yanılmıyorsam.

• Çok teşekkürler Hakan Bey, son soru :) pompa ve tüfek için oringleri nereden bulabiliriz. Bayram sonuna kadar soru yok artık :) Bu arada aileniz ve sevdiklerinizle iyi bayramlar geçirmenizi dilerim

Gökhan T