Gez Ayarı

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar öncelikle herkeze merhabalar foruma yeni katıldım ismim Ege..Sorunuma şöyle başlıyayım kullandığım havalı tüfek eski model muhtemelen 1995-2000 yılları üretimi hatsan. Geçen hafta tüfeği bakım için hatsana yolladım.Yayı,piston contası,kol pimi,tetik pimi,kundak yan vidaları,gez tamburası,gezi,rondela,raynel değişerek bakımı yapılarak bana geri gönderildi..Doğrusu bu kadar eski tüfekte bukadar değişimi ücretsiz yapmaları şaşırttı beni.
    Sorunum bugün 10metre sıfırlama yaparken gurupmanlarım 3cm üstte toplandı fakat gezi sonuna kadar sıkmama rağmen hedefin 1.5cm üstüne grupman yapabildim.gezin sıkılıcak tarafı kalmadı..sizce ne yapmam gerek bu ayarı nasıl düzeltebilirim? yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

• Hocam aynı sorun bende de var yapacak birşey yok yapabiliyorsan arpacıkla oyna yoksa tüfeği tekrar hatsana yollamaktan başka çare yok.

• Kullandığınız pelet i bilmıyoruz, mümkünse biraz daha ağır
    Peletle deneyin ,

Böyle durumda gez tam altta ise dahada alt vurmak gerekiyorsa
    Arpacığın yükselmesi gerekir, böyle bir mod imkanı varsa en pratik
    Yol,

Değişen gez parçaları orijinalinden farklımıydı?

Kolay gelsin.

'.

]

• gezi tüfeğe vidalanan sabit yerinden yükseltin..
    ama ayar yapıldığında namlu bloğuna doğru inecek olan hareketli kısmın altı boş kalsın..

böylece gezi, ön taraftaki vidalı kısmın altına ilave olarak koyduğunuz parçanın kalınlığı ile orantılı olarak daha aşağılara indirebileceksiniz ;).

Aşağıdaki resimde, gezin bloğa vidalandığı sabit parçanın altındaki kırmızı alan besleme yapacağınız alan..

Kolay gelsin..

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen valibey ().

• Evet pratik bir çözüm , ancak ayar tanburu tam sıkılıymış
    Tanburun altına bir kalınlık konabilir, bu kezde yüksekte kalan
    tanbur gez yarığını kapatabilir, deneyip görmek lazım.

'.

]

• yazmadan önce kontrol ettim abi, ne yapılabilir diye, tamamen aşağıya indirdikten sonra bi 5 mm daha kurtarıyor ;)

• cevaplar için çok teşekkürler dediğiniz şekilde destek koyup tekrar deniycem..sonucu yazarım

• Bazı tüfeklerde arpacık bir ray üzerinde hareket ettirilebiliyor. Tüfeğinizde böyle bir arpacık sistemi var mı? Varsa onunla da oynayabilirsiniz.

• teknik olarak şöyle birşey yapsak;
    yükseltme yada alçaltmanın karşılığı olarak sonuç verirmi?..

uzatmadan ;)

arpacık ile gezin arasındaki mesafeyi oynasak,
    pratik değil belki ama; hani olurda herşeyin bittiği bir mesafede :) arpacık en yukarda.. gez tükenmiş .. ama biraz daha bişeyler istiyor :))
    (nereye atacaksa :) )

sanki arpacık-gez hattındaki bu ara mesafeyi değiştirmek; yukarı aşağı müdahaleye denk geliyor..

• gezin yerini değiştirmek için namlu üzerinde arpacıkla aynı hat üzerinde bir delik daha açılması gerekmez mi?
    yapılır nihayetinde ama namluyu deldirmek istemeyebilir çoğu kişi. kaldı ki nasıl yapılacağı ayrı bir muamma :) herkesin elinden gelmiyor bu tip işler.
    şunun gibi bir arpacık daha makul göründü bana. arpacığın yeri tüfeğin orjinalliği bozulmadan değiştirilebilir, beğenilmezse tamamen çıkarılabilr, arpacığın boyu istendiği gibi ayarlanabilir vs.
    [Resim Engellendi: http://l.rgbimg.com/cache1nGivC/users/h/hi/hisks/600/mhYex7Y.jpg]

• bende tam arpacığı kaydırsın, arkasına ilave parça koysun yada tam tersi duruma göre traşlasa olmazmı diyecektim ki, resimde ona benzer hareketi kastettin galiba...

• Aynen arpacık namlu üzerinde istenen yerde sabitlenebilir. Fotodaki de çok basit bir sisteme benziyor. Hatta uydurmuyorsam plastikten imal edilmiş.
    Sacdan bile yapılabilir bir sac makası ile. İçine kaydırmaz bant, dışına karbon dcfix denen bantlardan. ne derece kozmetik olur bilemedim ama iş görür tahminimce :)