Evanix AR6 Dolum Sorunu

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar selamlar. Evanix AR6 Marka Pcp tüfeği 2. El bi tanıdıktan aldım. Hatsan'ın dolum tüpü ile dolum yapmaya çalışıyorum ancak namlunun ucundan ya da tüpten mermiye hava vuran ufak delikten sürekli hava kaçırıyor ve dolmuyor. Ne yapabileceğim konusunda bilgilendirebilirseniz sevinirim.

İyi atışlar

• Tüpu tufege takmadan disarda hava doldurmayi denediginizde de hava kaciriyormu

AT44 FT 0.177 +TAC Vector Optics Sentinel 10-40x50
    Hawke Sidewinder 8-32×56 20x ½ Mil Dot
    BSA 8-32×44
    Zoraki HP 01 Ultara 0.177 + Red Dot + Wragner Moderatör+ Zoraki Dipcik
    Beretta Elitte II 4,5 + Red Dot Laser Sight
    Bushnell 10x25 Rangefinder
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony
    iNTERSPiRO 6lt 300 bar Scuba Tüp

Optima 3x12-44 AOE
    Sniper 4x32 Compact Işıklı (MilDot)
    Stoeger X20 Suppressor 0.177
    Stoeger 4x32 Compact Işıklı
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

https://www.youtube.com/channel/UC1k_dMslFEFRSxrrc7R7NCw

• Onu denemek aklıma geldi ancak tüfeğe monte ettiğimde havanın boşalmasından ve oluşabilecek sorunlardan korktum blacksir. Bi türlü yolunu bulamadım. Bar yerinden bile kıpırdamıyor ve sürekli ya namludan ya da tüpten mermiye hava vuran ufak delikten sürekli hava kaçırıyor.

Telefondan giriş yaptığım için forumu tam inceleyemedim king. En kısa zamanda tanışacağız, uyarın için teşekkürler.

• Pcp tüpünü çıkarmak zor olmasa gerek. Çıkarıp denemenizde fayda var.

BSA 8-32×44
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony

Optima 3x12-44 AOE
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

• İstanbula döndüğüm zaman deneyeceğim tüpü söküp doldurmayı. Başka bir yolu, yöntemi, fikri olan varsa bilmek isterim. Gerçekten sinir bozucu bir durum. Daha hiç atış yapamadım.

• Tüpü söküp denemeniz istemekteki maksat. Sökülüp doldurmaya kalktığınızda hala kaçırıyorsa sorunun tüpte olduğunu büyük oranda doğrular. Çıkardığınızda Tüpte hava kaçışı olmuyorsa sorunu Tüfek aksamında aramak gerekiyor.

BSA 8-32×44
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony

Optima 3x12-44 AOE
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

• Anladığım kadarı ile Tüfeğin tüpü tamamen boşalmış durumda galiba, değilmi ?..

Öyleyse şayet; pompadan gelen hava az ve yavaş olduğu için tamamen boş olan tüpün valfinin kapanmasına fırsat vermeden içeri bastığınız hava , açık valften geçerek namludan yada transfer portundan dışarı çıkıyor..

Yakınınızda scuba tüpü olan var ise, onunla deneyin.. scubada dolum daha hızlı olduğundan valfi kapatır.. Dolumu başarı ile gerçekleştirebilirsiniz..
    Bulamazsanız pompa ile çok çok hızlı bir şekilde basmayı deneyin.. Bazen işe yarıyor..

( tamamen boş olduğunu düşünerek) Ayrıca çekiç yayının-çekicin, tüp valfine baskı yapmıyor olduğuna dikkat ediniz, gerekiyorsa dolum esansında kurma kolunu çekiniz..

..

Eğer tüpünüz zannettiğim gibi tamamen boş değilse, bu yazdıklarımı umursamayabilirsiniz. ;)

• En mantıklı cevap bu oldu gerçekten. Tüp dediğiniz gibi tamamen boş. Söyledikleriniz sayesinde sanırım sorunum çözülecek. Çekiç, çekiç yayı gibi terimleri ne yazık ki bilmiyorum ama araştırarak öğrenebilirim. Kurma kolu da Evanix AR6 için horoz oluyor sanırım ?

• eyvallah, aynen tahmin ettiğim gibi..

Varsa scuba, yoksa kısa kısa ama çok hızlı bir şekilde pompa ile valfi kapatacak miktarda-basınçta havayı basmanız lazım.. Geçenlerde ben yaşamıştım aynı sorunu, çok zor olsada pompa ile valfi kapatacak havayı basabilmiştim..
    Sonra normal bir şekilde doluma devam ettim.

çekiç-çekiç yayı kurma koluna bağlı olan mekanizma.. Kurma kolunu çektiğinizde o mekanizma eğer valf üzerine bakı yapıyorsa bu baskıyı kaldrımış olursunuz.. Bu yüzden söylemiştim.

• Tekrardan selamlar.

İstanbul'a döner dönmez ilk işim tüfeği doldurmayı denemek oldu. Ancak ne yazık ki sonuç yine hüsran. İnatla basıyorum havayı ancak hava tahliye deliğinden sürekli hava çıkıyor. Sanırım bir scuba tüpüne ihtiyacım var doldurmak için. İstanbul'da ikamet eden scuba tüpü olan bi arkadaş varsa bana bi 50 bar hediye edebilir bence :D

Bir de horoz tamamen kapanmıyor. Sıkınca vuruyor tamamen ancak tam kapalı durmuyor.

• PCP Tüpü çıkarıp deneyiniz belki faydası olur

BSA 8-32×44
    Seben kamera aparatı
    The Beta Shooting Chrony

Optima 3x12-44 AOE
    Hatsan PCP Pompa

Tekparça Ayak

• ben at44 dolum ucu ile ar6ya dolum yapiyorum. dolum ucunu sona kadar taktıktan sonra 1-2 mm disari cikaracaksın ve oylece deneyeceksin umarım basarili olursun ben yillardir o sekilde sorunsuz kullaniyorum

• Tekrardan selamlar.

İstanbul'a döner dönmez ilk işim tüfeği doldurmayı denemek oldu. Ancak ne yazık ki sonuç yine hüsran. İnatla basıyorum havayı ancak hava tahliye deliğinden sürekli hava çıkıyor. Sanırım bir scuba tüpüne ihtiyacım var doldurmak için. İstanbul'da ikamet eden scuba tüpü olan bi arkadaş varsa bana bi 50 bar hediye edebilir bence :D

Bir de horoz tamamen kapanmıyor. Sıkınca vuruyor tamamen ancak tam kapalı durmuyor.

çok zor oluyor biliyorum
    scuba şart böyle olunca.

bir fikir:
    işe yararmı bilmem.. Tüpü sök tüfekten, valfin dışarıdan görünen pimini bir ayarlı pense ile yanlamasına tut-sık-kitle yani.. sonra varsa biri valf pimini pense vasıtası ile dışarı doğru asılsın.. yani valfi kendine doğru çekerel kapatsın.

pompayla sende bas bu arada 3-5 bar çıksan yeter zaten..

kimbilir, belki işe yarar..

• Bu gidişle bir scuba alacağım muhtemelen. Gülü seven dikenine katlanır misali...

Hepinize çok teşekkürler bilgilendirmeler için. En kısa zamanda grupman paylaşımına başlarım inşallah.

• sorun nedurum dadır bilemiyorum. Ancak horozu geri çekin öyle deneyin tüpü ayırmaya kalkmanız doğru olmayacaktır.
    Horozu çekip doldurmaya çalışın gene olmuyorsa teknik servisine gönderin eskiden hatsan servis yapıyordu bulamazsanız niğdeli51 nickli latif ustamıza bir danışın o yardım eder. Bu arada ar6 yı kimden ve nezaman aldınız öğrenebilirmiyim

TANRI TÜRK'Ü KORUSUN

870 exp. mag.12 ga. Slug+71cm
    Cesa süperpoze 12 ga 71 cm

Quantum A1168 20 ga 61 cm

Webley raider .177 cal.
    Diana mod54 Airking.177 16 j
    dominator 200w carbine ft vortex .177 16 j
    torpedo mod155 .25 46j-90j
    optima 635 .25 carbine 36j
    Webley Patriot .25 36j

mod 99 lmt. .22 24j
    mod 55s carbine .177 16 j
    striker edge carbine .22 26j
    strker edge .22 28j
    alfamax carbine .22 16j
    junior xl .22 16j
    mod45 .177 8j

mod25 supertact .22
    mod25 supercharger .177

Zoraki hp-01 FT .177

Retay troy 100x .177 16 j
    Retay troy 100x carbine .177 16 j
    Kral Alttan kurma carbine .177
    Kral Alttan kurma .177-.22

Kral AI-145 ahşap carbine .177 cal

• MErhaba Konu gorunce burdan yazdim...
    Evanix Ar6 tufegim var 1 yila yakindir kullanmiyordum.. bugun cikardim 100 bar hava var hatsan pompayla doldurmaya calistim ama nafile 1 bar bile ilerlemiyor.. ne yapabilirim...