namlu çıkış hızları gerçekte ne?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Üstadlar merhaba. Bugün atışa gittim yaklaşık 100 metre deki çöp konteyneri üzerine şişeleri dizdim. Silahım at 44 tac long pellet sport on 22grain hedefe atış yaptıktan yaklaşık 1 saniye sonra çarpma sesini alıyorum bir hesap yapıyorum 1sanıyede 100 metre 100*60 dakikada 6000 metre 6000*60 saatte 360000 metre 360000 /1000 saate 360km hız ama benim tüp regülatörlü ve hatsan reg takılı 820fps ye ayarlı ama neden gözlemlediğim böyle değil. Mermi 250 m/s ile bile çıksa dış faktörler olsa bile 100 metreyi çeyrek saniyede alması gerekmez mi? çünkü ses kızı san,yede yaklaşık 350 metre yani sesi geç duyma gibi bir sıkıntıda yok. çıkmadım işim içinden. sizde de böylemi oluyor.

Hayat herkes için bildikleriniden ibarettir. Ne bildiğinize ne öğrendiğinize dikkat edin.
    Herşeyin bir şeyini ama bir şeyi herşeyini bilin bu size ustad dedirtir.
    mod 125 sniper vortex .22 kullanıcısıyım
    at 44 tac long pcp ve 6lt scuba tup :)

• çok iyi bi konuya değinmişsiniz sırf bu konuyu açtığınız için bile size teşekkür ederim :) umarım güzel cevaplar alırız

• 820 fps 250 m/s ye denk gelir, yani 100 metreyi Pellet 0.4 saniyede kat eder. Birde pelletin oluşturduğu sesin kulağa gelmesi var. Ses hizi 343 m/s 100 metreyi 0.29 sn de alır. Toplamda gidiş geliş 0.69 sn yapar. Bir nokta vardı gozden kaçırmamak gerekir, namlu çıkış hızı mesafe kat edildikçe düşer yani yani 100 metreyi pelet sürekli 250 m/s de kat etmeyecektir. Dolayısı ile duyulan süre 1 sn'ye yaklasacaktir.

• 820 fps 250 m/s ye denk gelir, yani 100 metreyi Pellet 0.4 saniyede kat eder. Birde pelletin oluşturduğu sesin kulağa gelmesi var. Ses hizi 343 m/s 100 metreyi 0.29 sn de alır. Toplamda gidiş geliş 0.69 sn yapar. Bir nokta vardı gozden kaçırmamak gerekir, namlu çıkış hızı mesafe kat edildikçe düşer yani yani 100 metreyi pelet sürekli 250 m/s de kat etmeyecektir. Dolayısı ile duyulan süre 1 sn'ye yaklasacaktir.

yani pellet hedefe 0.40 saniyede ulaşacak ama biz etkiyi 1 saniyede mi göreceğiz

Hayat herkes için bildikleriniden ibarettir. Ne bildiğinize ne öğrendiğinize dikkat edin.

• Namlu hizi olan 250 m/s sabit kaldığı sürece Pellet 0.4 sn sonra hedefe ulaşır ama hava surtunmesinise hesaba katarsak 22 grain pellet 100 metreye 0.633 sn de ulaşır. Birde yukarıda bahsini ettiğim 100 metre öteden oluşan sesin Sizin kulağınıza gelme suresi olan 0.29 sn yide eklersek oldu Size 0.923 sn.

• ruzgar mermiyi etkiledigi gibi seside etkiler mi?

• Ruzgar konumuzun disinda baska bir etken, ben havanin salt varlığından kaynaklı surtunmesinden bahsettim.

• konumuza rüzgarı da dahil etsek. Rüzgarın yönü ve şiddeti önemli rol oynayacaktır. Diyelim ki fırtına şiddetinde bir rüzgar var 60 km/h hızında, 16 m/s ye denk gelir. Buda ses hizi olan 343 m/s hızın yanında ihmal edilebilecek bir etken. Kaldığı bu tarz havada atış yapmakta çok mantıklı olmayacaktır

• Merminin çıkış hızını veya hedefe çarptığında kulağımıza gelen sesin hızını arttırmanın bir yolu varmıdır acaba?
    Bir de uzun mesafe atışlarında 75 m ve üzeri namludan çıkarken hedefe giden pelleti görüyorum desem yanılmam herhalde, böyle bir durum işe karşılaşan var mı ki aramızda?

• Merminin çıkış hızını veya hedefe çarptığında kulağımıza gelen sesin hızını arttırmanın bir yolu varmıdır acaba?
    Bir de uzun mesafe atışlarında 75 m ve üzeri namludan çıkarken hedefe giden pelleti görüyorum desem yanılmam herhalde, böyle bir durum işe karşılaşan var mı ki aramızda

hava çok aydınlık yani ışık gücü yeterli ve pelletin gittiği yöndeki hedeflerin renklerine bağlı olarakta (Açık renkliyse) giden düşen uçan kaçan pelletleri görebiliyorsunuz :) ben inşaat alanına atış yapıyorum genelde pelletin hızla gidip hızla düştüğünü dürbünden net bir şekilde görebiliyorum mesafe 80m civarı hava çok açıksa

ATA Venza .12cal evil.png +;tuftabV#
    W̶e̶i̶h̶r̶a̶u̶c̶h̶ ̶H̶W̶1̶0̶0̶ ̶T̶ ̶F̶S̶B̶.̶2̶2̶
    V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶C̶o̶u̶n̶t̶e̶r̶p̶u̶n̶c̶h̶ ̶6̶-̶2̶5̶X̶5̶6̶ ̶F̶F̶P̶
    ̶V̶e̶c̶t̶o̶r̶ ̶S̶e̶n̶t̶i̶n̶e̶l̶ ̶6̶-̶2̶4̶X̶5̶0̶ ̶E̶-̶S̶F̶ ̶
    ̶H̶a̶t̶s̶a̶n̶ ̶M̶o̶d̶ ̶1̶2̶5̶ ̶S̶n̶i̶p̶.̶ ̶V̶o̶r̶t̶e̶x̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶O̶p̶t̶i̶m̶a̶ ̶3̶-̶9̶x̶4̶4̶E̶
    ̶K̶r̶a̶l̶ ̶P̶u̶n̶c̶h̶e̶r̶ ̶B̶r̶e̶a̶k̶e̶r̶ ̶S̶ ̶B̶u̶l̶l̶p̶u̶p̶ ̶5̶.̶5̶ ̶
    ̶B̶S̶A̶ ̶D̶e̶e̶r̶h̶u̶n̶t̶e̶r̶ ̶8̶X̶3̶2̶-̶4̶4̶