Cometa 400 Fenix Compact Star 50 mt sıfırlama ve grupman çalışması.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar,
    Bugün sabah bi ara fırsat bulup yarım kalan sıfırlama çalışmamı tamamlamaya karar verdim. Atış panosuna 1 tl çapında, 25 kuruş ve 5 kuruş çapında 3 farklı noktaya daireler oluşturup, sırasıyla 1 tl, 25 kuruş ve 5 kuruş noktalarına ölçtüğüm 50 metre mesafeden atış yaptım. 1 tl atışlarında dürbünün sıfırlanmasına az bir ayar kaldığı için onu tutturana kadar biraz uğraştım. 1 tl lik atışı tutturunca 25 kuruş alanına atışa geçtim. ayar düğmelerini azar azar döndürerek son atışta 25 kuruşu da vurduktan sonra kendime güvenim geldi ve 5 kuruşluk daireye 3 atış yaptım ve 3. atışta 5 kuruşu ortasından vurdum.

Sonra silahımı bıraktım ve bu hobiyi zirvede bırakayım dedim :)

Muhteşem bir duyguydu. Forumda gördüğüm konularda 50 mt de pcp silahlarla atılabilen bir nokta hedefe yaylı bir silahla atış yapıp hedefi vurmak kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibiydi :)

Velhasıl gelişmem gayet iyi gidiyor kanımca. şimdiki hedefim elimde kalan jsb heavy 18,13 grain peletlerle 100 mt de soda şişesini vurabilmek. sonrasında dürbünü yeniden sıfırlamam gerekecek zira 3 kutu JSB diabolo 15,89 gr peletlerim dün elime ulaştı. Bundan sonra sanırım sürekli onlarla devam edeceğim.
    Herkese iyi atışlar...

Saygılarımla

airgunturk.com/attachment/32630/airgunturk.com/attachment/32631/airgunturk.com/attachment/32632/airgunturk.com/attachment/32633/

Cometa Fenix 400 Compact Star 5,5 mm

Hatsan Mod 135 qe Wortex 5,5 mm + Yatagun Dampa + Hawke Vantage 3*9*40 AO

Hatsan Nova Compact LW 5,5 mm (M.Ekiz Reg) (SATILIK)

Kral Bigmax X 6.35 + Hawke Sidewinder 8*32*56 20x Half Mildot (SATILIK)

Effecto Px 5 Pro 5.5 Lamine Kundak

• Sıfırlamayı hangi peletile yaptınız?Birde sıfırlama için en uygun metre 50midir 75mi?

Makarov 12 cal.
    Cometa Fenix 400 Compact
    Hawke 6-24x50aoe -Spormatch dm60
    Zoraki hp01 5.5
    Kwc Jericho 4.5bb
    Umarex Walter p99

• Sıfırlamayı JSB Exact Heavy 18,13 grain pelet ile yaptim. Fakat elimdeki kutu bitmek üzere. Yeni 3 kutu JSB Diabolo 15,89 grain pelet aldim. Bundan sonra bu peletler ile devam edecegim.

Sıfırlama konusunda forumdaki deneyimli arkadaşlar daha sağlam bilgi verebilirler. Yanılmıyorsam 20 -25 mt sıfırlama için ideal mesafe. Ben en az 50 mt ye atacağım için o mesafeye sifirladim.

• Ben 200metreye kadar atmak istiyorum ama bu pellet belli seviyede yükselip alçaldırken yükseklik olarak kesişiyor.O metreler pellet ağırlığına göre değişiyor.Bunun hesabını yapacak var mıdır acaba?Normalde 2bin metreden atanlar bilir ama onların mermileri standart bizimkiler gibi ağırlığı ve hızı değişmiyor.x te problem yokta y de tahmini vurmak istemem.
    Bendede Cometa 400 fenix var.Bir arkadaş 200metreden şişeleri indiriyordu forumda

Makarov 12 cal.
    Cometa Fenix 400 Compact
    Zoraki hp01 5.5
    Kwc Jericho 4.5bb
    Umarex Walter p99

• Hocam ben max 105 m atış yapmıştım mod 85 sniper ile. Cometa ile de yalan olmasın ya 70 ya da 75m atışlarım olmuştu. 200m hiç denemedim. Cometa gibi isabeti güzel bir tüfek bile olsa 200m ve bu mesafede şişe vb küçük hedefler bir yaylı için çok iddialı bir mesafe değil mi?

Hatsan Mod 85 Sniper 5.5mm (.22) + Optima 3-9x32 Dürbün ;tufey# (SATILDI)
    Gamo V3 4.5mm (.177) £tabanxalı$ (SATILIK)
    Cometa Fenix Mod 400 Compact Star 5.5mm (.22) + Hawke 6146 + Diana 4-16x42 AO Dürbün ;avci;
    Hatsan Bipod ;keyfs;
    Hatsan Torpedo Sniper 5.5mm (.22) + Yatagun Dampa + UTG Leapers 3-9x40 AO Dürbün f;s;s
    Optima 3-9x44 Dürbün ½bay£bay`; (SATILDI)

Gamo P25 4.5mm (.177) ;#taban^l
    Crosman 1077 4.5mm (.177) bs,;s
    Ata Neo 12 Sentetik Mat Siyah 66cm +;tuftabV#

• Bence de 200 mt yaylı bir silah için iddialı bir mesafe. Ben de en fazla 100 mt de 2,5 litre pet şişe büyüklüğünde cam şişeye atıp parcaladim. 100 mt üstü mesafeyi daha denemedim ki sanırım benim dürbün o mesafelerde yetersiz kalır .

• Tebrik ediyorum güzel bir grupman çalışması olmuş .
    Gurupman çalışmasında havanın rüzgarsız olması lazım heleki 50 ve 100 metre gibi atışlarda bu çok çok önemli tüfeğiniz agaç dipcikse tüfeğinizi koyduğunuz zeminin sert olmaması gerekir birde 200 m gibi atmak istiyorsanız dürbün cilikleri yetersiz gelecektir .
    Selamlar.

Gamo Hunter 440 4,5 mm
    Gamo cfx 4,5 mm Tasco 3- 9 *40
    Benjamin Discovery 5,5 mm Nikula 6-24*50

• Benim dürbün
    Hawke spor optik eclipse 6-24x50aoe , Işıklı mil-dot ir reticle, 1/4 moa, 25.4mm tüp,

500metreye kadar yetiyor yazıyordu aldığım yerde .Birde bir arkadaş cometayla 200+atış yapıyordu diye hatırlıyorum.Millet tebrik ediyordu soruyordu felan ondan dolayı söyledim

Makarov 12 cal.
    Cometa Fenix 400 Compact
    Zoraki hp01 5.5
    Kwc Jericho 4.5bb
    Umarex Walter p99

• Benim forumda gördüğüm kadarıyla cometa ile en fazla 110 mt atışları var.

Cometa Fenix 400 Compact Star 110 metre atışları

• Merhabalar,
    Arkadaşlar bir sorunum var. En son atislarimda yukarda da görüldüğü üzere 50 mt de 5 kuruşluk alana dürbünümü sıfirlamisken dün yaptığım atışlarda hedefin 1 karış yukarisina atiyordu. Önce rüzgarın neden olduğunu sanmıştım ama eve gelip evde de denediğim ruzgarsiz atislarda da ayni sorunu yasadim.
    Dürbün saglam, bağlantıları saglam. Bu sorun neden kaynaklanir. her seferinde atıştan önce dürbün mü sıfırlayacagim ben :/

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Ramazan B. ().

• Abi kesin olmamakla beraber belki hava şartlarındaki değişimden kaynaklanacağını düşünüyorum. Veya tüfeği arabada muhafaza edip git gel yapıyorsan titreşimden kaynaklı ayar bozması da olmuş olabilir. Dediğim gibi kesin bunlardır demiyorum tahmin yürüttüm sadece.

• Benimde aklıma geldi bu durum, ama dürbün ayar düğmelerinin muhafaza kapakları kapalı hep. Silahım da taşıma kilifinin içinde taşıyorum. Aklıma da başka bişey gelmiyor.

• Abi ayar kapaklarıyla alakasız benim bahsettiğim durum. Titreşimden falan artıkıl oynuyor. Benim de başıma gelmişti. Her defasında sıfırlama yapmak sıkıcı bir durum umarım çözüme ulaşırsın.

• O kadar hassas ise bu durbunler işi bulduk o zaman. Eğer artıkıllar oynadiysa yeniden optik merkezleme gerekir mi yoksa sadece sıfırlama ile yırtar miyiz ?