Evanix Windy City Söküm ve Bakım

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Uzun zamandır kullanmadığım Evanix Windy City tüfeğimi kendim söküp o ringlerini değiştirmek ve silikon gresle yağlamak istiyorum. Zira kullanımdan sonra tüpte kalan hava eskiden boşalmazken son defasında içinde kalan 50bar hava bir haftada sıfıra düştü.
    Ancak internette aramama rağmen herhangi bir söküm takım videosu yada anlatımı göremedim. Acaba bulmam konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar var mıdır? :?::?:

Evanix Widy City 5,5 mm 6-24X50AOE
    Gamo CFX Royal 4,5 mm 4-16X40AOE

• hocam forumda Ottoman empire beyin kral punher pro modelinin sökümü ve incelenmesi var ona bakın nerdeyse evanixsin birebir aynisi takıldığınız bir nokta olursa size yardımcı olurum.

• Çok teşekkür ederim. Hemen bakayım.

• Merhaba hobidaşlar, bu siteden bir arkadaşımdan aşağı yukarı iki sene önce aldığım ve o günden beri hiç bakım yapmadığım tüfeğime bakım yapmaya karar verdim. Bir süre konuyu inceleyip bilgi sahibi olmaya çalıştktan sonra bugün işe başlıyorum inşallah. Yaptıklarımı da buradan sizlerle paylaşıyorum ki belki arkadaşlardan istifade eden olabilir. Muhtemelen takıldığım yerler olacak, siz hobidaşlar yardımlarınızı esirgemezseniz çok sevinirim.
    Bu tüfeği öyle çok sevdim ki arkadaşlar, bazen çalışma masamın karşısına koyuyor ve çalışırken seyrediyorum. Umarım dağıttıktan sonra toplamayı da başarabilirim :)
    airgunturk.com/attachment/33568/

• Bu vida sökülünce ahşap kundak tüfekten ayrılıyor.
    Resim kalitesi çok başarısız olmuş arkadaşlar.
    Üzgünüm :(

airgunturk.com/attachment/33570/

• Sonra namlu ceketini söktüm arkadaşlar. Elle çevirmem yeterli oldu. Bunun için hiç bir ekipman kullanmadım.
    Ancak ceketi çıkartır çıkartmaz içinden iki adet pilastik parça düştü ve bunların hangi sırada olmaları gerektiğini göremedim :(

Namlu ve ceket arasında kalan kısım biraz tozlanmış. Kurşun tozu sanırım. Elle temas etmiyorum kurşuna. Bugün eldiven kullanarak namlunun dışını ve ceketin içini temizlemeye çalışacağım.
    Ve şu plastik parçaların nasıl takıldıklarını bulmam gerek.

Doğrusu bu kadar çabuk yardıma ihtiyacım olacağını düşünmemiştim :):S

airgunturk.com/attachment/33572/

• Sökerken zarar görmemesi için tüpü sardıktan sonra mengeneye bağlayıp elimle bir kaç kez vurmak suretiyle rahatça söktüm.

airgunturk.com/attachment/33586/

• Ancak tüple gövde arasındaki conta aşağıdaki gibi. Önce koptuğunu sandım. Ama sanırım bu contanın tasarımı böyle.
    Ne yapısı ne de ölçüsü standart değil.
    Bu malzeme nasıl temin edilir bilen var mı arkadaşlar?

airgunturk.com/attachment/33587/

• Oto tamir veya sanayi sitelerinde hırdavat (cıvata rulman) malzemeleri satan yerlerde bulunur dış çapı ve et kalınlığı ölçülür , Numune olarak götürmeniz yeterli, o ring diye isteyiniz.

'.

]

• Bazen ölçüler kırık ölçü olabiliyor piyasa ölçüleriyle uyuşmuyor sanırım buda öyle
    Bu durumda ya uydurma olacak yada servisine müracaat gerekiyor.

'.

]

• hocam söz vermeyeyim ama elimde varsa ben size gönderirim ama asıl değişmesi gereken valf sibobu ve namlu içi oringi en çok çalışan o ikisi

• Hocam, ikinize de çok teşekkür ederim.
    Manurhin abim. Doğrusu hırdavatçıda bu oring leri bulacağımı hiç beklemiyordum. Ancak bugün öğle arasında Eskişehir de sanayii ye uğradım ve "Zafer Baykul" ticaret te şu ana dek söktüğüm tüm o ring leri buldum. Hem de üç kuruş.
    Tekrar teşekkürler.

• Namlu ucundaki Oring i de değiştirdim.
    Yeni Oring silikon değil ancak bu iringin fonksiyonunun çok kritik olmadığı aşikar.
    Plastik parçaların sıralamasının da resimdeki gibi olduğunu düşünüyorum.
    Bu şekilde olduğunda,plastik parçadaki delikler, namluda pellet ilerlerken önündeki havanın namlu ve ceket arasından dışarı transfer edilebilmesini sağlayacaktır.
    airgunturk.com/attachment/33612/airgunturk.com/attachment/33613/

• Tüm bu oringlerden 5'er adet aldım ve sadece 10tl tuttu arkadaşlar.

Sayın Yeditepeli Hocam. Benim tüfekte bulabildiğim oringler bunlar. Müsait olduğunuzda;
    - 1, 2, 3 nedir? Buralarda oring var mı? Nasıl sökerim?
    - Üç adet alyan vida ile namluyu sökeyim mi? Orada da oring var mı?

Eğer zamanınız olur da yardımcı olabilirseniz çok müteşekkir olurum.

airgunturk.com/attachment/33617/airgunturk.com/attachment/33618/

• Hocam tüp içi oring muhtemelen raduzsuz , köşeli oring yuvarlak değil inşallah sorun çıkarmaz Bir diğer konuda çekicin vurduğu valf sibobu da küçük bir iring var büyük ihtimal onunda değiştirmeniz gerekebilir çünkü en fazla çalışan oring o

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen yeditepeli ().

• evet 3 'dende oring var ama dolum ucu hariç diğer oringler sabit olduğu için pek fazla deforme olmuyor. Namlu içi oringi soktuyseniz bence namluyu sokmenize gerek yok ama yinede siz bilirsiniz

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen yeditepeli ().