Torun K-101 4.5mm "detaysız" inceleme

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Öncelikle söyleyeyim, konuyu incelemeler bölümüne açıcaktım ama yeni konu butonu yoktu, buraya açtım.

Evden mod90 diye yola çıktım ama gittiğim yerde Hatsan yoktu. Türk olarak Kral ve Torun vardı. Baya bi kazık olduğu için Kral'a 160ytl vermek istemedim, Torun aldım. Hemen yanında ahşap olanı vardı bu kaça diye sordum adam o başka dedi. Baktım ki o Gamo Hunter 440 imiş. Yani o kadar tıpa tıp benziyor. Konu tipinden açılmışken, ben çok beğendim bu tüfeği. internetteki resmi çok dandik bişeye benziyor ama bunu Gamodan ayırt etmek çok zor, kalite akıyor her tarafından. :rolleyes:

Yivlere gelince çok belirgin olmamakla birlikte düzgünlük olarak mükemmel. Pellet yuvası biraz dar. bütün pelletler zor giriyor. ama bence daha iyi. dürbünü 5-6 atışta ayarladım. gerçi pek dürbün sayılmaz ama (4x15 ve made in china) idare eder. ayakları öyle bir kere sıktım sonra gerisini dürbünden ayarladım. dediğim gibi 5-6 atışta ayarladım ondan sonra 20-30 mermi attım hiçbir oynama yok. Çünkü tüfekte tepme yok. Neyse şimdilik bu kadar. memnuniyetimi sorarsanız memnunum. mod90 alsaydım belki daha güçlü olacaktı ama, forumda yazılanlara göre, ne bu kadar kolay ayarlayabilecektim ne de dürbünün ayarı duracaktı...

ilk gruplarım burda:
    Torun 6 ve 9 metre grupman

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• hayırlı olsun, isabetli atışlar

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• teşekkürler... köye yaklaşık 1 hafta sonra giderim. o zaman inşallah daha iyi testler yapıcam. şimdilik en fazla 10 metre. :)

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• unutmadan bişey sorayım. şimdi dürbünü 6 metreye sıfırlıyorum 9 metreden atınca 5cm falan yukarsına vuruyor hedefin. 9 metreye sıfırlıyorum 6 metreden atışca 5cm altına vuruyor. bu kadar kısa mesafede nasıl bu kadar fark eder? normalmi? pellet nasıl bir yol izliyor namludan çıktığı zaman?

bir de galiba bu match pelletler hefede yan giriyor. bir ara "legokas" abimizin mod125inde olduğu gibi. bunu nasıl düzeltebilirim? yivler çok güzel görünüyor bu nasıl oldu şimdi anlamadım...

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• bu 4x15 bahseddiğin dürbün 20 ytl lik dürbün lerdenmi? hangi pelletleri kullanıyorsun?

• evet dürbün ondan. pelletler de bu bahsettiğim gamo match. expander ve ts-10 da var. ama expanderin grubu kötü, ts-10 da çok zayıf kalıyor tahtada daha az ilerliyor ve diğer pelletlerden daha aşağı vuruyor her zaman.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• evet yeni bişey daha keşfettim. dürbünden bakınca arpacık artıkılın solunda kalıyor. hem de baya bi solunda... artıkılı arpacıkla eşitlersem bu sefer hedeften baya bir sağa vuruyor pelletler. ne yapmam lazım? acaba arpacıkmı yamuk yoksa dürbün kızağımı yoksa dürbünmü? arpacıkta bana göre birşey yok. belki dürbün kızağında olabilir. dürbün zaten dandik orası kesin. eğer dürbün kızağı falan yamuksa uzak mesafelerde dürbünlü atışları unutmam lazım. :( başka ne yapabilirim?

2. olarak da üstte dediğim gibi match pelletler yan vuruyor bazer hedefe... bunun için ne yapmalıyım?

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• dürbünsüz 2-3 tane attım biraz yana vuruyordu. sonra nasıl olsa dürbünle kullanacağım için ayarlamadan dürbün taktım. ama bişey daha var. gez oynamıyor. aşağı yukarı oynuyor ama sağa sola oynamıyor. oynatma düğmesi var ama dönmüyor sabitlemişler oyuncak gibi. :)

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• Yani böyle ürünler gördükçe insan nasıl yerli mala güvensin ki ;atlı{# Bence silahınızı geri verin ve üstüne biraz para koyup crosman 2100 alın.Yada olmadı mod 90 alın hatsan daha kalitelidir... ;$.,

• eğer gerçekten dürbün kızağı yamuksa bile fiyatına göre ben memnunum. ben biraz pahalı aldım ama değeri 65ytl olan bir tüfek için bence güzel. hatsan alıcaktım zaten şansıma bu geldi ben de aldım. evet hatsan daha iyi olabilir ama (forumda yazılanlara göre) tepmesi fazla ve dürbün ayarı tutmuyor. ismini hatırlayamadım şimdi forumda bir abimiz 2 tane bu ufak dürbünlerden kırmış mod90 ile. ama ciddi söylüyorum bunda tepme denen bişey yok. ses de normal ölçüde. belki de bir havalı tüfekten çıkabilecek en az ses ve de mekanik bir ses yok namludan basınçlı hava çıkıyor onun sesi. yani bir moderatör taksam cıt çıkmaz.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• eğer gerçekten dürbün kızağı yamuksa bile fiyatına göre ben memnunum. ben biraz pahalı aldım ama değeri 65ytl olan bir tüfek için bence güzel. hatsan alıcaktım zaten şansıma bu geldi ben de aldım. evet hatsan daha iyi olabilir ama (forumda yazılanlara göre) tepmesi fazla ve dürbün ayarı tutmuyor. ismini hatırlayamadım şimdi forumda bir abimiz 2 tane bu ufak dürbünlerden kırmış mod90 ile. ama ciddi söylüyorum bunda tepme denen bişey yok. ses de normal ölçüde. belki de bir havalı tüfekten çıkabilecek en az ses ve de mekanik bir ses yok namludan basınçlı hava çıkıyor onun sesi. yani bir moderatör taksam cıt çıkmaz.

Bir de maccari kitli hw 97k ile atış yapın derim ;) Neyse memnunsanız sorun yok.Hayırlı olsun. :thumbdown:

• sağol. dediğin tüfekle tabi kıyaslanmaz ama başlangıç için iyi bence.

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• en iyi tüfek, kullanıcısını en çok memnun eden tüfektir.

• kardeşim bendede vardı torun marka 5.5 luğu hatsandan o daha iyi grup yapıyodu ondan öncede kral vardı o torundanda iyiydi neden bu kadar dürbünle kullanma isteği duyuyorsun bence dürbünsüz çok daha zevk alacaksın, bu tüfeklerde dürbün fazla işe yarıyacağını sanmıyorum o dürbün kızağını gösteriş için yapmışlar zaten bana göre nese (hayırlı olsun güle güle kullan)smile.png

• bugün aklımı kemiren sorulardan kurtulmak için dürbünü söküp 10 metreden atışlar yaptım. gezi de ayarladım şimdi üstte verdiğim grupmanlar gibi grup yapıyorum. ve böylece rahatlamış oldum. demek tüfekte sorun yok. dürbün kızağında da olabilir ama büyük ihtimal dürbünde.

hazır başlamışken birkaç ayrıntı daha yazayım. merak edenler için, tetik metal. şimdiye kadar atış sayım 100 olmuştur gücünde hafif bir azalma oldu. ben de pelletleri makine yağıyla yağladım süper oldu. normalde 3cm.lik suntaya 1-1.5 cm girerken, şimdi arka tarafı çatlatıyor. yani h&n, diana gibi pelletler olsa belki de delecek. ama namludan çok duman ve yanık kokusu çıkıyor. acaba namluya zarar verirmi diye korkuyorum. ama aynı zamanda namlunun içi de parladı, yağlandı. :rolleyes:

bir de ek olarak yine merak eden varsa, ağaçtan yeni düşmüş yeşil kabuklu büyük cevizi delip arkadan parçalayarak çıkıyor. içi su dolu pet şişeyi delip çıkıyor ve arkadan duvara da hasar veriyor baya. bunları gördükten sonra iyi ki de mod125, patriot gibi bişey almamışım diyorum, başıma bela olurdu. :thumbdown:

Torun K-101 Magnum 5.5mm

korfezteam.png

• Hhayırlı olsun. Güle güle kullan. Şimdilik seni idare eder. Silahınla mutluysan gerisi boş.

FX T 12 + BSA 8-32X44+FX Pompa
    Remington Airmaster 77 + Tasko 3-9X32
    anadoluteam.png

• bak arkadaşım aldıgın tüfek tamam başlangıç için ideal hemde en idaeal tüfek, neden biliyonmu? böle sorunlarla karşılaşman sana tüfek olayını en güzel şekilde yaşatarak öğretir o sebebden sakın 65 ytl lik bir tüfek için grup yapmıyo atamıyom felan gibi düşüncelerle bu hobiden soğuma sana dürbün içinde diyeceğim şu dürbün kızagına bak tüfekle aynı hizadanmı gidiyo yoksa biraz sol da yada sağdamı dürbünü takdıgın zaman dürbüne yukarıdan bakınca pistonun ne tarafına daha yakın veya ortalı ona bak sonra eğer yamuk değilse arpacıgı vede gezi hiç bir şekilde düşünmeden onları unut artık onlarla işin yok çünkü sağında görünüyo solunda görünüyo önemi yok dürbünü monte et ayrıca tek parça ayakla kullan iki parça ayaklarda dürbünde yamukluk oluyor kızak düzde olsa yamukluk oluyor ancak kalite olanlar hariç sebebde kızaga bağladıgın vidalardan kaynaklanıyor biri sıkıyo diğeri sıkmıyo birisi yamultuyo felan gibi sen tek parça ile kullan sonra sıfırlamanı yap ve dene bakalım nasıl yamuksada yamukluğu gidermen için şöle yapacaksın diyelim kızak sol tarafa kayık açılmış dürbünü taktımmı pistonun solunda kalıyor yani namlu ile aynı düzlükde değil ozman dürbünün artı kılını tüfeğe göre yamukluk ne kadarsa o kadar sol tarafa yamuk tak yani tüfeği biraz yamuk tut artı kıl düz olsun ozaman namluya düz olmuş olucak tek olay tüfeği yamuk tutması olucak oda önemli değil bende bu taktiği uyguluyorum tecrübe ettim ondan yazdım hadi hayırlı olsun ilerdede alacaksan paranı birkere ver tam ver iyi bişi al acemiliği attıkdan sonra ben şimdi 4 ncü tüfeğimi alıcam ama kesinlikle yerli malı almıcam ve ilk avrupa tüfeğimi almış olucam buda tecrube edilerek yazılıyor. şimdi alıcakoldugum tüfek diana 460 yada hw 97 olacak inşallah iyi atışlar

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen meseduzu ().