Gerçek sniper dürbünü ile bizim kullandığımız dürbünler aynımı ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Benim bildiğim en uzun menzilli keskin nişancı tüfeği mac milan (yazım hatası olabilir bilen arkadaşlar düzeltsin) komando taburunda görmüştüm, 5000m etkili menzili var 8000 mye kadar gidiyor ama isabet olayı cok azalıyor tabi.Üzerindeki dürbün dehset bişeydi yazıları silindiği için özelliklerini okuyamadım. ancak bu silak cok ağır olduğu için dragunov gibi(kanas)eline alıp dağ bayır gezilmiyor ,agırlıgı 15-20 kg civarında .Call of duty 4 oyununun bir bölümümde bu silahtan var. ;tufey#

Düzeltiyorum arkadaşlar geçen gün bu işi daha iyi bilen bizzat kullanan arkadaşla görüştüm 2500 m etkili menzil dedi mac millian için, g;$i önceki sorduğum sallamış demek ben de pek ihtimal vermedim 5bin den vuracagına bayagı bi kafama takılmıştı :him:s

Beretta FS92 9mm parabellum 15+1
    Ata Pompalı 12 cal. 7+1
    SATILIK;avci;

• detaylı bilgiler için teşekkür ederim hayri abi. Bu alıntı nerden yapılmıştı

• Şöyle anlaymaya çalışayım, bildiğim kadarıyla alıntı yaptığınız yazıda bahsedilen anlamdaki sharpshooter(telaffuzu: "şarpşuğtır") bizim "keskin nişancı"dan anladığımızla aynı şey değil. Sharpshooter İngilizce'de Marksman(telaffuzu: "mağksmın") ile aynı anlamda kullanılıyor. Eğer nişancılık eğitimi almışsanız ve standart bir tüfek değil de bir sniper rifle kullanıyorsanız ve askeri bir takım içinde hareket ediyorsanız Marksman oluyorsunuz ve nişancılık yanında kamuflaj, gizlenme, düşman hattına sızma, ve keşif eğitimi almışsanız ve konvansiyonel bir takım ile değil de yalnız veya başka sniperlar ile birlikte çalışıyorsanız bir Sniper oluyorsunuz.

Marksman'lar daha çok polis ve özel harekat timleri gibi birimlerde bulunurken Sniper'lar daha çok ordu tarafından mobil birim ya da küçük takımlar olarak kullanılır.

Türkçe'de keskin nişancı terimi ordudaki "keskin nişancı timi" kalıbında olduğu gibi Sniper anlamında kullanıdığı gibi İngilizce'de Marksman ve Sharpshooter terimlerinin anlamlarını da karşılamakta. Yani Sniper ve Marksman terimlerine ayrı ayrı birer karşılık bulunmuş olmadığından bu üçü için de Türkçe'de kelime anlamı İngizce'deki "sharpshooter"a karşılık gelen "keskin nişancı" kullanılıyor.

Bu arada Marksman'ların genellikle yarı otomatik silahlar kullandığına dair bir bilgiye rastlamadım. Görev için hangi özellikler daha gerekliyse o özelliklere sahip ve görevin ihtiyaçlarını karşılayabilecek silahlar şeçilir. Örneğin görevdeki hedef sayısı fazla ve hedef hareketliyse yarı otomatik silahlar tercih edilebilirken az sayıda ve statik hedefler için bolt action olup daha güçlü veya hassas silahlar tercih edilebilir.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Haha!
    Xaupau'nun mesajı bugün 10:35pm'de yani gelecekte yazılmış. Ben de gelecekten alıntı yapmış oldum.
    Uzay zaman akışını bozdun xaupau! Dünya yokolacak senin yüzünden! =))

Düzeltme: Xaupau'nun mesajı bugün 10:35pm'de "yazılacak". ;rofl.; ;rofl.;

Webley Raider 10 .22

• Keskin Nişancı Türkçe bir terim olmasının yanında ingilizce karşılığı SharpShooter dır ve sniper dan farklıdır. İngilizce bir sitede yazan " A sharpshooter is NOT a sniper. The word sniper is a "modern" term. The term sniper is a "trade specific" or jargon term. Its definition today applies to the modern, elite, highly skilled and trained soldier with a specific duty" Bir keskin nişancı sniper değildir. Sniper kelimesi modern mesleki-ticari bir terimdir. Bugünkü karşılığı modern , seçkin , iyi donanımlı eğitilmiş askerlerin özel görevleri yerine getiren halidir. Eksisozluk ise bakın ne yazmış. "Çogunlukla sniper ile karıstırlan adamdır bu. Ama ikisi de birbirinden farkli şeylerdir. Sharpshooter'lar açık alanda piyade takımlarının arasına yerleştirilerek vuruş/etki mesafesini arttırmaya yararlar, oysa ki sniper'lar tamamen bireysel olarak calişan, gizlillik ve kamuflaj uzerinde uzmanlaşmiş keskin nişancilardir. marksman'ler hızlı atış yapabilmek için yarı otomatik tüfekler kullanırken, sniper kardeşlerimiz bolt action tabir edilen tüfeklerden kullanırlar. Aldıklari üstün eğitim nedeniyle sniper'lara tabur düzeyinde görevler verilmektedir.Saygılarımla

• Ve ben (gelecekten gelen adam) ;şrofls;. sonunda foruma girdim ve yazabiliyorum. Eblemis bilgiler için teşekkürler daha açıklayıcı olmuş. ;d;

• Benim kullandığım Falcon T35 gerçek sniper dürbünüdür.

https://www.snipercentral.com/…cc78dcf926b8cb22891210894

[Resim Engellendi: http://i128.photobucket.com/albums/p183/PolarBearBait/IMG_0729.jpg]

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• üstad yukarıdaki silah ve dürbün seninmi :him:s hheee pordon imzan da o silah yok galiba

hamdım piştim yandım oldum.

• Silah yok bayayhan keşke olsa dimi :thumbdown:

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• M700 ve FORTRES M40A3 Type Stock ! Bir nevi FT yada HTF Stock

Hayalimdeki tüfenk ve stock ;(

Dürbün de FALCON. Nighthawk ın güzel seçimi...

Sharpshooter ve sniper için de aynı konu başlığında bir yazım olmuştu sanırım.

Kısaca keskin nişancı SWAT larda bol miktarda vardır. Genelde 10*42 Dürbün kullanırlar. Sniper ise kelime anlamı ile daha önce Pirana arkadaşımızın anlatımında olduğu gibi aşağıdaki gibidir.

Sniper sözcüğü 1770 yıllarında İngiliz işgali altındaki Hindistan da orman içinde bir yere saklanıp kamufle olmuş İngiliz subaylarının, orman çulluğu (snipe) avlamalarından adını almıştır. O günlerde bu çulluk avcılarına snipers denmiş ve bu deyim sonradan keskin nişancılara atfedilmiştir.

Bir sniper aynı zamanda keskin nişancıdır. Ama bir keskin nişancı, sniper demek değildir. Sniper lık için çok sıkı bir eğitim vardır. Sadece nişan alıp tetiğe basmak ile olacak iş değil.

Gerçek sniper dürbünü ile bizim kullandığımız dürbünler aynımı ?

• Sniper görev ne gerektiriyorsa onu yapmak için eğitilir. Gerekiyorsa taş gibi kütüğün altında yatar hiç sesini çıkartmaz, düşmana da ateş etmez. Gerekiyorsa sessizce düşmana sokulup bıçağıyla boğazını keser. Sniper'ın farkı aldığı eğitim ve disiplinindedir. Bir sniper aylarca medeniyetten uzakta, yiyecek, barınma, haberleşme olmadan görevini yerine getirebilir. Keskin nişancı adı üstünde, normalin üzerinde nişancılık kaabiliyetine sahip kişilerdir. Genelde özel polis birliklerinde uzaktan koruma, ya da rehine kurtarma operasyonlarında uzaktan hedefleri etkisiz hale getirme gibi görevlerde kullanılırlar. Peş peşe ateş etmeleri gerekebileceğinden genelde yarı otomatik tüfekler kullanırlar (PSG1 gibi)

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• bana göre sniper ın tek bir açıklması var sniper denilince aklıma ilk gelen şey hani şu lanet heriflerin bir sözü var kaçarsan yorgun ölürsün bu söz aklıma geliyor ve görevi herney ise yapmadan ölmek yada dönmek yok diyen ciddi bir disipline sahip insan aklıma geliyolr.

• Öyle örnekleri var ki, atış parmağını kastırıyor diye birkaç el parmağını, ya da bayansa tüfek iyi oturmuyor diye o taraftaki göğsünü aldıran kadınlar var. Bir bakıma hayatlarını bu işe adıyorlar.

Zoraki HP-01 Ultra .177
    Gamo PR776

• ''Sniper'' için örnek tüfek: Intervention Model 200 Military

Bu resimdeki tüfek "shooter" filmindeki tüfek değil mi?

Beretta FS92 9mm parabellum 15+1
    Ata Pompalı 12 cal. 7+1
    SATILIK;avci;

• evet üstat keşke olsada kullansak ama nerede

hamdım piştim yandım oldum.

• Evet, bir Cheytac. Shooter'da da kullanılmıştı. Güzel filmdi.. =)

Webley Raider 10 .22

• Ne kadar yozlaştık 100 senede. Atıcılık Türk'ün oyunudur. Eğlencelerde gösteri amaçlı bile yapılırmış. Bırakın ateşli iznini ,Şimdi arazide elinde okla biri görse güler. Avcılar kahvesine gitsen dalga geçerler. Neydi " Her Türk Asker doğar" peki ya devamı ? Rahmetli komutanım derdi " Sadece bununla gurur duyanlar Asker ölür" Ne mutlu ki burada çok var. Sonsuz sevgilerimle.

• ben sana daha acısını söyleyeyim Hayri abi. şu anda araştırsankaç kişi osmanlı ok çeşitlerinden 5 tane sayar yada kaç osmanlı yay ustası var bunların terminolojisi nedir bilmezler Biz daha modern pcp ile 100 150 m atış yaparken Yavuz sultan Selim hanın sağ kolu Deli Osmanı 855 m ye okla atış yapabiliyordu bu da kırılamayacak dünya rekorudur