Dominator 200W Carbine' ye Dürbün Önerisi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhabalar hobidaşlarım, bu gün sizden ricam son kararım olan Dominator 200W Carbine' ye optik önermeniz çünkü dürbün hakkında sahip olduğum bilgi sınırlı. Dominator 200W Carbine' ye FT için 16j lük vortex piston taktıracağım yani tepme normalden az olacak. Dürbünü Hatsan Protector dampa ile kullanmayı planlıyorum, sizce gereği var mıdır? Pek fazla bir bilgim yok bu yüzden verimli ve mümkünse ucuz çözümlere açığım. Bütçem optik için yaklaşık 550tl civarı.

Seneye Kral Puncher Marine Pro 4.5mm PCP almak istiyor.

It will be ready for FT with a nice scope.

Tüfeğin kullanım amacı: 150-200 metrede tek delik şeklinde grupman yapmak.:D

Mesaj 4 düzenlendi, son düzenleyen TeamBravo_Sefer: Fikir değişikliği ().

• TeamBravo_Sefer

Konunun başlığı değiştirildi. Eksi Başlık: “Dominator 200W Carbine' ye Dampa ve Optik Önerisi” Yeni Başlık: “Dominator 200W Carbine' ye Dürbün Önerisi”.
  • Açıkçası fikrinizi çok beğendim.

Ancak anlamadığım konu şu ki: Hatsanın üst model alttan kurmalı tüfeklerini ben hiç bir yerde bulamadım. son 2 hafta içinde yaklaşık 6-7 tane bayi ile telefonlaştım, whatsapp'tan yazdım, ürünler yok. Ben havalı tüfekler konusunca çok yeniyim ve bu forumda da öyle. Buraya ilk geldim sanıyorum ki, burada beğeni ile alınmış her ürünü alışık olduğumuz gibi bir tık'la satın alacağım:)) Ben hiç anlamadım bu durumu. Bilmediğimden yazıyorum, acaba diyorum bu havalı tüfeklerin bir satış sezonu mu var ve o sezon daha gelmedi diye kendimi avutuyorum.

En son bir av bayisi arkadaşıma dedim: " bana 1-2 ay içinde son kararım olan sıfır Torpedo 155 vortex ve dürbün bul yada varsa daha yeni güçlü bir modelini.." Hatsan'a da bir eposta yazdım, piyasa ürün yok diye..

Tamam dolar ile yurtdışına ürün satıyor olabilirler, o zaman ya o fiyata yada ona yakın bir fiyata iç piyasaya da ürün versinler. Merak ediyorum şimdi Londra'da ikamet etseydim, yine Hatsan'ın bu güzel modellerini bulamacak mıydım? Bunu merak ediyorum.

m.

• Hocam açıkcası bende çok yeniyim, henüz ilk tüfek olarak seçtiğim 200w carbine nin fiyat bilgisine bile zor ulaştım, malum sitelerde stok olmayınca fiyat bilgisi de mevcut olmuyor. Sizi anlıyorum, katılıyorum ve bir o kadar ben de sizin gibi anlam veremiyorum. Aklıma internet arşivi ile sitelere geçmiş tarihler ile girmek geldi ve evet aslında bu tüfekler zamanında satılmış. ;lol;

• 550tl ye dürbün almaktansa biraz daha bekle derim!!! Zira o fiyatlara günümüzde iş görebilecek dürbünler bulmak çok zor hatta imkansız . Aklında bulunsun alacağın dürbün en azından SFP (Second Focal Plane) özelliğine sahip olmalı malum tüfeğini çok sevsen de yarın daha iyisi çıkar onu alırsın ancak optik teknolojisi mekanik teknolojisi kadar hızlı ilerlemediği için iyi bir optik alman daha mantıklı. Tüfeğini değişsen de dürbünün uzun yıllar yanında olur .Temel ekipman gibi düşüne bilirsin . :thumbup: Ayak konusunu da seçeceğin dürbünden sonra araştırmalısın ... örnek vermek gerekirse 24 tüp 22mm pikatini ray uyumlu yüzlerce ayak çeşidi bulabilirken 30 tüpte bu sayı yarı yarıya azalır 34 tüp ve üstünde artık seçeneklerin sadece onlarda kısıtlanır .

*Hatsan Hercules QE LW (6.35 mm) / Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 ebr-7c mrad

*GAMO CFX ROYAL (5,5mm) / Optima 2,5-10x50 E-SFT

*AKSA Crossfire T14 / Holosun HS503GU / SIGHTMARK 3x TACTICAL MAGNIFIER

*Barak Arms BR 20

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen Sungur ().

• 550tl ye dürbün almaktansa biraz daha bekle derim!!! Zira o fiyatlara günümüzde iş görebilecek dürbünler bulmak çok zor hatta imkansız . Aklında bulunsun alacağın dürbün en azından SFP (Second Focal Plane) özelliğine sahip olmalı malum tüfeğini çok sevsen de yarın daha iyisi çıkar onu alırsın ancak optik teknolojisi mekanik teknolojisi kadar hızlı ilerlemediği için iyi bir optik alman daha mantıklı. Tüfeğini değişsen de dürbünün uzun yıllar yanında olur .Temel ekipman gibi düşüne bilirsin . :thumbup: Ayak konusunu da seçeceğin dürbünden sonra araştırmalısın ... örnek vermek gerekirse 24 tüp 22mm pikatini ray uyumlu yüzlerce ayak çeşidi bulabilirken 30 tüpte bu sayı yarı yarıya azalır 34 tüp ve üstünde artık seçeneklerin sadece onlarda kısıtlanır .

Cevabınız için teşekkürler hocam, zaten PCP alemine girmeyi planlamadığım için çok uzak mesafelere atış gerçekleştiremeyeceğim bu yüzden SFP dürbünler FFP dürbünlere göre sanırım daha avantajlı oluyor artı kıl büyüklüğü ve davranışı bakımından. Zaten dürbünü tüfekle birlikte yaklaşık 1 sene sonra alacağım inşallah ama yine de bütçemi arttıracağım çünkü dediğiniz gibi iş görecek dürbünler bu fiyatlara satılmıyor. Ayrıca önden paralakslı dürbünler dağılmaya karşı daha dayanıklı diye biliyorum, bu doğru mudur hocam?

• Cevabınız için teşekkürler hocam, zaten PCP alemine girmeyi planlamadığım için çok uzak mesafelere atış gerçekleştiremeyeceğim bu yüzden SFP dürbünler FFP dürbünlere göre sanırım daha avantajlı oluyor artı kıl büyüklüğü ve davranışı bakımından. Zaten dürbünü tüfekle birlikte yaklaşık 1 sene sonra alacağım inşallah ama yine de bütçemi arttıracağım çünkü dediğiniz gibi iş görecek dürbünler bu fiyatlara satılmıyor. Ayrıca önden paralakslı dürbünler dağılmaya karşı daha dayanıklı diye biliyorum, bu doğru mudur hocam?

Öncelik olarak rica ederim yardımcı olabilmişsem ne mutlu. Şimdi SFP dürbünler ikincil odak düzlemini kullanır zaten SFP nin açılım anlamı da budur. Bu yüzden artı kılları sana daha büyük gözükür ancak merkezi dotun dışındaki dotlar zoom büyüdükçe yer değiştirir buda dotlar arası değişimleri hesap etmeni gerektirir , FFP (bu arada FFP nin de açılım anlamı ilk odak düzlemidir. ) dürbünler ise ilk odak düzlemini kullandığı için artı kıl daha küçük gözükür ancak zoom yaptıkça büyüyen artı kıl dotlar arasında bir değişim göstermez. Buda senin zoom aralıklarına göre değil artı kıl değerlerine göre daha pratik hesaplar yapabilmeni sağlar. FFP dürbünler daha gelişmiş teknolojiye sahiptirler bu yüzden SFP dürbünlerden daha pahalıdırlar ancak bahsettiğin artıkıl büyüklüğü atış yapacağın mesafeyi çok da ilgilendirmez bu dürbünlerin zoom değerleriyle ,lens büyüklükleriyle, tüp genişliğiyle ilgili doğru orantılı bir konudur . yani yakın mesafelerde SFP daha iyi olur diyemezsin . dürbün ve özellikleri hakkında ki seçimin tamamen senin tercihin ve ayırdığın bütçeyle ilgili bir konu olacak . sorduğun soruya gelirsek önden paralakslı dürbünler daha mı dayanıklıdır ? Sanmıyorum zira bunların çoğu birer halk efsanesi bu gün zorlu şartlar için üretilen askeri sınıftaki ürünlerin çoğu hatta tamamı yandan paralakslı . paralaksın yandan olmasının da en büyük sebebi ulaşım kolaylığıdır . özetle paralaksın yanda yada önde olması dayanıklılık konusunda fikrimce bir şeyi etkilemeyecektir. dayanıklılıkla ilgili temel esas lens kalitesi (lenslerdeki kaplamalar ,lenslerin görüntü kaliteleri vs.) , kıliklerin kalitesi (üretildiği malzeme ve esas alındıkları değerlerle doğru orantıda üretilmiş olmaları örnek : mil , moa ) , dürbün gövde kalitesi vs. gibi değerlerle belirlenir.

*Hatsan Hercules QE LW (6.35 mm) / Vortex Strike Eagle FFP 5-25x56 ebr-7c mrad

*GAMO CFX ROYAL (5,5mm) / Optima 2,5-10x50 E-SFT

*AKSA Crossfire T14 / Holosun HS503GU / SIGHTMARK 3x TACTICAL MAGNIFIER

*Barak Arms BR 20