amatör telsizcilik belgesi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • forumda kimimiz avcı kimimiz sadece atıcı. her durumda doğada insanların ve teknolojinin ulaşamadığı bazı bölgelere gitme durumumuz oluyor. cep telefonlarının çekmediği veya cep telefonunun iletişim şeklinin uygun olmadığı durumlar oluyor. bu durumda akla gelen ilk iletişim aracı telsizler. telsiz kullanımı da Türkiyede güvenlik güçlerinin, çeşitli yardım kuruluşlarının ve terör örgütlerinin de iletişim aracı olması sebebiyle kısmen kontrol altında tutuluyor. ayrıca farklı kullanım alanları olması sebebiyle birbirinden farklı sınıfların birbirlerinin haklarını ihlal etmemesi açısından da bazı kurallar var. ben de çoook başlangıç seviyesinde olduğum için başlangıç seviyesinde ve kısaca telsizciliği anlatıp ruhsatının nasıl alındığını anlatacağım.

ruhsat gerektirmeyen telsizcilik var. halk bandı diye tabir ediliyor. bu bandı kullanan telsizler ayrı ve çok dar bir frekans aralığında çalışıyor. pmr telsiz de denilen bu telsizleri kullanmak için herhangi bir ruhsata belgeye ihtiyaç yok. 3-5-10 km menzilli iletişim kurulabiliyor.

bir de amatör telsizcilik ruhsatı almanız gereken durum var. radyolardan da duyduğumuz uhf vhf badlarında iletişim kurmak istiyorsak uzak mesafelerle iletişim kurmak istiyorsak bu belge gerekli. bu özelliği bulunan telsizleri yanımızda bulundurmak için bile amatör telsizcilik belgesi almamız gerek. telsizcilik çok teknik çok elektirikli bir konu.

gelelim nasıl alacağımıza;

ulaştırma ve altyapı bakanlığına bağlı kıyı emniyeti genel müdürlüğü yılda iki defa amatör telsizcilik sınavı açıyor. sınav başvurusu e devlet üzerinden fotoğraf yükleme ve parayı yatırma şeklinde. sonra sınavın açıklanacağı zamanı bekliyoruz. sınav milli eğitim bakanlığı aracılığıyla yapılıyor. e sınav merkezlerinde yapılıyor. yakın zamanlarda ehliyet alanlar ile aynı e sınav merkezlerinde. sınavda sorulan sorular normal bir vatandaş için inanılmaz zor. ama internetten rahatlıkla bulunabilecek 500 tane kadar daha önce çıkmış sorular var. bunların içinden 50 soru soruluyor. sorular elektrik devreleri kanunlar ve kullanımla alakalı sorular. çıkmış sorulara çalışıp inanılmaz kolay bir şekilde sınavdan geçilebiliyor. hatırladığım kadarıyla çıkmış soruların dışında hiçbir soru yoktu. sınavı geçtikten sonra harç yatırılıyor ve size özel (tc kimlik numarası gibi) harfler ve sayıdan oluşan bir kullanıcı ismi (çağrı işareti) tanımlanıyor ve kart basılıyor. bu belgeyle çok geniş bant aralıklarında çok uzak yerlerle iletişim yasal yollarla kurulabiliyor.

Kral Puncher Ekinoks 6,35

Kral Puncher NP 04 4,5

hatsan blitz bullpub 6,35

bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

yüksek basınçlı el pompası

6-9 litre 300 bar karbon tüp

reximex rp 5.5

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot

• evet abım senelerdır ugrasıyor ben 11 yasındaydım abım ozamanlar telsızle konusurudu uzak yerlerle tango1 1kg yankı alfa kesme bıseyler soylerdı suan 40 yasındayım abım hala telsızcılık yapar amator telsızcılık dernegınede uye zeytınburnunda

Hatsan Mod 125 Sniper VORTEX 5,5

Reximex Throne Gen2 -5,5--6,35 ;tufey#

Spina Optics HD 4.5-27X50 FFP

Cobra

• evet abım senelerdır ugrasıyor ben 11 yasındaydım abım ozamanlar telsızle konusurudu uzak yerlerle tango1 1kg yankı alfa kesme bıseyler soylerdı suan 40 yasındayım abım hala telsızcılık yapar amator telsızcılık dernegınede uye zeytınburnunda

:) çağrı işareti. Uluslar arası kodlaması.

Kral Puncher Ekinoks 6,35

Kral Puncher NP 04 4,5

hatsan blitz bullpub 6,35

bushnell 8-32-50 dürbün (çin malı)

Leupold Red Dot

Çin Malı el pompası

aranıyor:

yüksek basınçlı el pompası

6-9 litre 300 bar karbon tüp

reximex rp 5.5

hatsan 125-135 vortex

parallax free red dot