Hatsan Mod55 S VOTREX 4.5mm Kundak Vida Takımı İyileştirme

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba arkadaşlar. Bugün kundak vidası ile biraz uğraştım.

Elimdeki tüfeğin kundak vidası gevşediğinde gurupman da beraberinde dağılıyor. Hemen müdahale edip sıktığımda gurupman eski haline geliyordu. Kundak vidasını incelediğimde; vida güzelce sıkılıp üzerine küçük sabitleme vidası takıldığında malesef bu sabitleme vidası altındaki yüzük şeklindeki somuna temas etmiyordu.(temas etmesi için daha gevşek olması gerekiyordu) Gevşediğinde ise bu somun sabitleme vidasına değinceye kadar gevşiyor ve orada sabit kalıyordu. (yani gevşediğine sahit oldum ama yere düştüğü hiç olmadı. aksi halde yere düşene kadar gevşerdi)

Düşündüm ki bu vidaların kundakta oturduğu yuvarları uygun ölçüde o-ringler ile biraz doldurursam bu sabitleme vidası ile daha erken temas sağlarım ve gevşemenin de önüne geçmiş olurum. Kundak vidasının oturduğu sağ sol iki yuvaya da iç 8mm dış 10mm 2 adet oring koydum ve üzerine bu vida takımını sıktım sabitleme vidasını da ekledikten sonra yaklaşık 40-50 atış yaptım. 23metre Crosman HP 7,9gr ile de 5li grupman denemesi aldım. Şimdilik gevşeme yok. Ancak aklıma da pek yattı diyemem çünkü o-ring yerine birde aynı şekilde metal yüzükler olsa daha mı iyi olurdu? Tavsiyelerinizi ve deneyimlerinizi bekliyorum.68d6d0f2-6a62-4406-b504-eaf13f489a29.jpg

HATSAN AT44-10 Tac. 0.22cal | Discovery Optics VT-R 4-16x40

HATSAN Mod55s 0.177cal | Hawke Airmax 3-9x40 AMX + Protector Dampa

Kral N-03 Carbin 0.22cal | Vector Optics 3-9x40

Daisy Powerline 5501 0.177cal

Akkar AŞ Kırma Namlu (Gamo Delta Cadet Kopyası) 0.177cal (ilk Tüfek)

• Tekrar merhaba arkadaşlar. Akşam ve bu gün atışlara devam ettim. Kundak vidalarını tekrar kontrol ettim ve gevşeme yok. Gurupman denemesi aldım. Sanırım sürekli gevşeyen, her atıştan sonra kontrol isteyen vida takımına bir çözüm bulmuş oldum. 1 hafta sonra neler olacak merak ediyorum.

f59f15db-5d16-4b93-8d8b-4f002495db57.jpg

Mesaj defa düzenlendi, son düzenleyen TakeDawn ().

• 10 gün aradan sonra tekrar merhaba arkadaşlar. Bu süre zarfında hergun tüfeği kullandım ancak son 2 gündür isabetinden memnun değildim vidaları kontrol ettim. Öndeki yani burada oringler ile destekleyerek.taktigim vidada hicbir gevşeme yoktu. Ancak bu sefer tetiği arkasındaki kundak vidası gevşemişti. Bu Sebepten ötürü hem grupman biraz dağınık ve 1 dot aşağıdan vurmaktaydi. Arkadaki vidayı sıktıktan sonra hersey düzeldi. Bu vidayi yeterince guclu sıktığıma ınanıyorum. Daha fazla sikmayada kundagin agac olamasından sebep korkuyorum. Bunun icinde birsey dusunmem gerekecek ...

• 20221202_112934.jpg

Arka kundak vidası gevşek ve sıkılmış hallerinin bir karşılaştırması olsun diye dün aldığım gurubun altına bugün aynısını yaptım. Vidalar sıkıldıktan sonra gine an az 50 civarı atış yaptim öndeki vidada hiç bir gevşeme yok. Geriye arka vida kaldı. Onada sıcak bakmasamda vida sabitleyiciden başka bir çözüm gelmiyor.

• Evet arkadaşlar henüz daha 1 gün geçti ve bu süre zarfında ilk atışı bu akşam üstü yine 23metrede yaptım. ilk atış tekrar 1 dot aşağı! ikinci atış yine 1 dot aşağı ve grupman yine dağılmış ....!!! Torna vida ile arkadaki vidayı kontrol ettim yine gevşemiş ?!? Oysaki dünden bu güne atışta yapmadım. Gevşemede öyle böyle değil sıkılık bir türlü doyuma ulaşmıyor. Bende sıkmaktan vaz geçip bu tetik korumasını söktüm. Gördüğüm manzara hem kötü hem de bu vidanın olması gereken sıkılığa bu plastiğin ve o plastiğin üzerindeki yükü aktaracağı ağacın nasıl dayanacağı ?!? imkansız. Dayanmamışta zaten! Tabi ki de sıktıkça bu vida kundağın ağacına gömülecekti. (bir miktar gömülmüşte) Sıkmasanız bu zayıf malzemelere, atış sırasında vura vura oyacaktır. Burada kesinlikle bir eksiklik var. Canımda çok fena sıkıldı... Adamların koyduğu rondela ya bakın ya vidadan büyük ...!

20221203_163749.jpg

Neyse bu şoku atlattıktan sonra çözüm yolunu düşünmeye başladım bu tetik korkuluğunu yenisi ile değiştirsem bir süre sonra yine aynı vaziyete gelecek ki o gevşeyecek atış noktası değişecek ben sıkacağım o gevşeyecek! eeeh!

Vidanın tetik korumasında oturduğu yere uyan bir somununun içini matkap ucu ile genişleterek yuvaya oturtum.

20221203_163801.jpg

Şimdi sırada kundağı bu eziyetten kurtarıp korumak vardı ki bu seferde koyduğum somun ahşaba zamanla gömülmesin... Bunun içinde bir adet çelik pul kullandım kalınca bir şey. Ancak pul yuvarlak ve tetik gurubu yüzünden yerine oturması imkansızdı. O yüzden onu da taş motoru marifeti ile biraz şekillendirdim.

20221203_163834.jpg

20221203_163912.jpg20221203_164035.jpg

Sırada montaş var.

20221203_164600.jpg

20221203_171943.jpg

Montajı tamamlarken bile oldum diye bağırıyordu. Vidayı sıkarken resmen benimle konuştuğunu hissediyordum. Sımsıkı oldum daha fazla sıkmana gerek yok diyordu. Önceki hali ile resmen vidayı sıkarken sanki çamura saplıyormuşsunuz gibi bir his veriyordu ve benim buradaki yazımı takip ettiyseniz hemen her gün gevşedi. Kullanmadığım halde bile ..

Akşam oldu alaca karanlıkta atış denemesi yaptım. Tüfek kurulurken bire sesi değişti. Kundaktan arada gelen yalvarırcasına çıtırtı sesi gitti.
    En son olarak gevşeme olursa gözlemleye bilmek içinde vidayı hanımdan aşırdığım oje ile işaretledim.

Sonuçları yine zaman gösterecek arkadaşlar. Gelişmeleri buradan paylaşmaya devam edeceğim. Ancak artık bu tüfekle ilgili başka bir sorun istemiyorum. :)

• Evet arkadaşlar tekrar merhaba,

Tüfekle ilgili en son yaptığım iyileştirme çalışmasından bu yana 1 hafta geçti. Bu 1 hafta boyunca her fırsatta tüfek ile atış yaptım. Kundak vidalarında herhangi bir gevşeme ve kesinlikle buna bağlı olduğunu düşündüğüm gurupmanda herhangi bir dağılmada yaşamadım. Son sıktığım vida ile nasıl ateş ediyorsa hala o şekilde ateş ediyor dürbün taretlerini 1 tık bile ellemedim :)
    Bu gün aşırı derecede rüzgar vardı. Rüzgarı bekleye bekleye atış yaptım.
    20221210_165915.jpg

Mesafe 23 Metre
    Aşırı rüzgarlı bir gün
    Pellet kutularını ve örnek pelletleri ters yerleştirmişin. Aşağıdaki yukarıda, yukarıdaki de aşağıda olacaktı. Bu arada pelletleri sabuna ateşleyerek hollowpoint özeliklerinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek istedim. Çalışıyorlar :)

Rüzgar önce beni korkuttu ancak atışlar rüzgardan beklediğim kadar etkilenmedi. Hemen ardından 5.5mm olan Kral n03 üm ile deneme yaptım onda ise beklediğim rüzgar etkisi bir haylı vardı. 1,5-2cm arası olan gurupman rüzgar yüzünden 3,5-4cm lere çıktı. Sanırım n03 ün 650fps gibi hızlarda attığı pellet havada daha uzun süre kaldığından ötürü rüzgardan daha çok etkileniyor. Neyse, N03 ile ilgili gurupmanı paylaşmıyorum. O başka bir konu olsun.

Rüzgarsız bir günde ,

20221204_134416.jpg

Mesafe 23

Tek bir yaprak kıpırdamayacak kadar sakin bir gün

8 atış