FX T12 ile Atışlar arası hız değerleri.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Resmi Gönderi

Değerli arkadaşlar,

2 gün önce yaptığımız FX T12 ile ölçümler.

• Silah FX T12 ve tüpdeki basınç 200 bar.(silah standart ayarında, yay gevşek)
    • Mermi FX Diabolo 16grains .22
    • Toplam 2 şarjör 24 Pellet
    • Yoplam 24 atış ve 2 tane boş sıkış tüpdeki hava 150 Bar a düştü

Değerler fps cinsindendir :

933 - 931 - 932 - 933 - 931 - 929 - 930 - 929 - 931 - 930 - 929 - 931
    932 - 928 - 930 - 928 - 929 - 931 - 928 - 929 - 930 - 928 - 929 - 929

Birde Yay tel kalınlığı biraz daha fazla olan Gladiatörün yayını takdım ve yine 200 bar hava basarak hız ölçümlerine geçtik.

1038 - 1040 - 1042 - 1046 - 1047 - 1049 - 1051 - 1050 -1052 - 1054 - 1053 - 1055
    1055 - 1048 - 1051 - 1046 - 1043 - 1047 - 1043 - 1040 - 1038 - 1041 - 1039 - 1038

Burada silahtaki hava 140 bar a düştü ve yine yukardaki 24 atış dışında önceki ile aynı olsun diye 2 tane boşa sıktım, yani 26 atış,
    Tabi bu ikinci tabloda çekiç yayının arka vidasını az birşey daha sıkmak yada gevşetmek bu tobloyu tamamen değiştirir.

Şimdi dikkatinizi 1. tabloya çekmek istiyorum, Değerleri iyi incelerseniz, bir Regülatörlü silahla neredeyse eş değer stabilite göreceksiniz, biz bile ekip olarak şaşırdık, bu da silahtaki mühendislik hesaplarının olağanüstü iyi yapıldığı sonucunu veriyor.

• Mustafa abi değerler gerçekten harika , ama bizim dün yaptığımız atışlarda baya düşme yapıyordu acaba benim silahın değerleri ne civardadır ?

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Resmi Gönderi

Mustafa abi değerler gerçekten harika , ama bizim dün yaptığımız atışlarda baya düşme yapıyordu acaba benim silahın değerleri ne civardadır ?

Sen silahını bana gönder bir güzel ayar yapalım, merak etme ücretsiz, ama benim tavsiyem kesinlikle FX T12 de güç artırımı yapılmadan müsabaka değerlerinde kullanılması, çünkü Orijinal ayarları harikulade, hatırlarsa sen bana abi silahı biraz güçlendir değmiştin ve bende acele ile çekiç yayını iyice sıkıp sana göndermiştim, silahı bana gönderirsen, ayarlarını Orijinaline çevirip sana geri göndereyim,

Güç isteniliyor ise bence Gladiator tercih edilmeli, Çünkü Gladiatorde yapılacak güç artırımları Yüksek hava hacminden dolayı istikrarı çok az etkileyecektir.

• Elinize Sağlık

Dün atış buluşmasında kronolar gelsede böyle bir çalışma yapsak diye konuşuyorduk. Basınç düşümleri benim gözlemimle eşdeğer. 3. şarjör sonunda da 120 bar civarı oluyor.

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• çok güzel değerler gerçekten. abi birde Gladiator'le yapsanız şu krono ölçümlerini? merak ediyorum.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Resmi Gönderi

çok güzel değerler gerçekten. abi birde Gladiator'le yapsanız şu krono ölçümlerini? merak ediyorum.

Maalesef şu anda yapamam, çünkü Şirkette test amaçlı kullandığımız Gladiatörün A dan Z ye tüm parçalarını dağıttım, 1. kademe modifiye gerçekleştireceğim, Daha sonra 2. kademe gelecek (SüperSonic) atışlar.

• Değerler süper !

Zamanında "Kontrolsüz güç güç değildir" demiştim. Gerçi bu cümlem bir reklamdan alıntı idi. Bu cümle insanların kafasına yatmış olacak ki bir çok yerde gördüm. Tüfeğin gücü artılırken stabilliğinide aynı oranda kaybeder (regülatörsüz). Ancak Modlanmış T12 in atış aralıklarındaki FPS oranları inanılmaz stabil. Bu değerler artırıldığında ise tüfeğinizi gücü yükselirken aynı zamanda mermi çıkış hızları arasındaki farkda artacak ve grupman/isabet gibi değerlerde çok büyük farklılık gösterecektir.

T 12 in standart hali ve inceden hafif modlanmış hali bence ideal. ;d;

not: mrt.trn ninde nasıl ki yurtdışındaki sitelerden alıntı yapıldığında link veriliyor ve isim veriliyorken, başka sitelerde, bizlerin araştırmalarından alıntı yaptığında etik olarak ve kibarlık anlamında, alıntı yapıldığı yeri ve kişiyi belirtmesinide rica ederiz.

• 2.tablodaki değerlerde pek fena değil ort.hız farkı yaklaşık 3 fps civarında peki gladyotör kendi orjinal yayıyla niye bu 2. tablodaki hız değerlerini vermiyor yani ort. 950 fps de kalıyor bu 2. tablo değerleri gladyotörün modifiye edilmiş halimiki acaba.

• 1- Bu inceleme gladiator için değil T-12 için yapılmış
    2- İlk tablo T12'nin orijinal haliyle
    3- ikinci tablo T12'ye gladiator yayı takılyken

Selamlar

FX :love: T12 + BSA 6-24 x 44 MD Side Focus
    AA :love: S410 XTRA (Mustafa Serdar tarafından modifiye edilmiştir ;d; ) + 8-40 x 50 MD Side Focus No Name

"MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR"
    ankarateam.png

AB RH (-)

• Resmi Gönderi

2.tablodaki değerlerde pek fena değil ort.hız farkı yaklaşık 3 fps civarında peki gladyotör kendi orjinal yayıyla niye bu 2. tablodaki hız değerlerini vermiyor yani ort. 950 fps de kalıyor bu 2. tablo değerleri gladyotörün modifiye edilmiş halimiki acaba.

2. Tabloda yine FX T12 fakat silaha Gladiator ün çekiç yayını takıp denedim, her iki silahın çekiç yay dış çapları aynı, yani yuvaya şık diye oturuyor, fakat FX T12 nin çekiç yay tel kalınlığı 1,20mm iken Gladiator ün çekiç yay tel kalınlığı 1,40mm

• Anladım o kadarda açık görünüyor zaten Rıfat bey kardeşim, de gladyotörün kendi değerleri niye 2. tablo değerleri değil yani gladyötör ort. 950 fpd hızlarda kalmıyormuydu bu 2. tablo değerleri gladyötörün yayını T12 ye takıncamı böyle 1. tablodaki gibi oluyor.

• Üstadım benim silah da ayar istiyor olabilir mi?.Gerçi bunu şimdi söylemem yanlış birkaç dolumdan sonra değerler yerine oturacaktır ama...

• Harika stabil değerler cidden. Ellerine sağlık Mustafa Abi. Gladiator değerlerini ve modifiyesini sabırsızlıkla bekliyorum :)

PCP: FX GLADIATOR .22cal + Gamo MD6-24x50 + Harris Bipod + Weihrauch Moderator
    Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod
    MultiPump: Daisy Powerline888 .177cal + Tasco 4x15
    Yaylı: Daisy 1938 .177cal
    CO2: Umarex Walther CP99 .177cal
    Kuru Sıkı: Voltran Blow Magnum Mod.2000 9mm
    [gallery]670[/gallery]ankarateam.png[gallery]671[/gallery] (UĞUR BAÇ)

• Resmi Gönderi

Üstadım benim silah da ayar istiyor olabilir mi?.Gerçi bunu şimdi söylemem yanlış birkaç dolumdan sonra değerler yerine oturacaktır ama...

Serdar ın silahı dışında kimsenin silahının çekiç ayarları ile oynanmadı, Serdar talep ettiği için o ayar oynanmıştı.

• evet benim sailahın ayarı değiştirildi ama şimdi anladım standart hali en iyisi , ;tacli# gerçi gladiatör yayı takılsa daha iyi olur gibime geliyor ;tese;kkur

AA S410 5,5

• T12 pcp lerin tüp hacmi büyütülebiliyormu acaba.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Resmi Gönderi

T12 pcp lerin tüp hacmi büyütülebiliyormu acaba.

Ancak servisinde büyültme imkanı var, Kaç cc istersen o kadar ama boyunun namluyu aşacağınıda hesaba katmak gerekiyor.
    Örnegin 45cc lik bir ilave parçası var, bundan 1 yada daha fazla sayıda ekleyebiliyorsun, yada 240cc olanını alıp takabilirsin.

• Anladım o kadarda açık görünüyor zaten Rıfat bey kardeşim, de gladyotörün kendi değerleri niye 2. tablo değerleri değil yani gladyötör ort. 950 fpd hızlarda kalmıyormuydu bu 2. tablo değerleri gladyötörün yayını T12 ye takıncamı böyle 1. tablodaki gibi oluyor.

Bu formda herkes herşeyi ilgili konularla ilgili tartışabileceğini, bilenlerin bilmeyenlere bi şeyler katacağını düşünüyorum bir konuda bir şeyi anlamamış yada anlatamamış olabilirim öylede olsa bana sorulsa sıkılmadan defalarca elimdemn geldiği kadar anlatmaya çalışrdım herhalde. gerçi anlamak istediğim konunun sorusuda o kadar komplex değildi bi daha sorayım isterseniz 2. tablodaki hız değerleri gladyotorün çekiç yayı T12 ye takıldıktan sonraki hali.Bende diyorumki eğer marifet çekiç yayında ise ( değilse açıklanabilir )Gladyatörün hız değerleri niye 2. tabloyla örtüşmüyor yani gladyatörün ort.hız değerlerinin 3. kadmede 950 fps hızda olduğunu biliyorduk.
    selamlar saygılar..

• pcp konusun çok hakim değilim ama aynı çekiç yayı ile farklı silahlarda alınan farklı değerler , silahların transfer deliği (pcp de öylemi deniyor bilmiyorum) ölçülerinin birbirinden farklı olmasından dolayı olabilir diye düşünüyorum

AA S410 5,5

• Demek ki Gladiator'ın tasarımı 950fps hız için T12'de olduğundan daha güçlü bir yay kullanılmasını gerektirmiş. Tek tüp yerine daha büyük hacimli iki tüp kullanılıyor olduğundan dolayı daha sert bir subap kullanılmış, bu da çekiç yayının sert olmasını gerektirmiş olabilir.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/