Nedir bu BIG BANG Deneyi !

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Rica ederim, hortlamasın bu konu... =))

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Estağfurullah, şaka yapıyorum tabii ki... =)

Webley Raider 10 .22

• kerem(oneshotonekill) ve ayhan(bayayhan) abileri buraya çağırıyorum. ;lol;

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

kerem(oneshotonekill) ve ayhan(bayayhan) abileri buraya çağırıyorum. ;lol;

iki sevgili dost ;kihhik,

• aslında ben konuya biraz daha farklı bir açıdan girmek istiyorum

Bence vede bir kaç bilimadamına göre insanlıgın varlıgını sürdürmesi için bir şekilde dünyadan kopması gerekiyor. Bu deneyin direk böyle bir sonuç olurmasa da bunun için bir basamak oldugunu düşünüyorum. sonuçta amaç bu olsa da ol masada Bilimde raslantısallıgın önüne geçemiyor bir şekilde. Raslantısallık kelimesini de rastgele kullanmıyorum. Çünkü teoride şu anki varlığımız gezegenlerin ve evrenlerin varlıgı bu rastlantısallı-ğa yada diğer bir deyişe kaotik düzene oturuyor.
    Nasıl mı! araştırılan big bang eger oldugundan saniyenin milyonda biri daha uzun sürmüş olsaydı buyuk ihtimalle bugun bildigimiz evren, sistem, canlı döngüsünün hiçbiri olmayacaktı. Belki bugune kadar bulabildigimiz elementlerin hiç biri olmayacaktı. O zaman bence en önemli varoluş sorusuna bilinçsizde olsa bir cevap aranıyor. Neden böyleyiz. Neden böyle yaratıldık. Bu sorunun en temeline inersek butun egomuzu,kimligimizi,açıklamalarımızı bir kenara bırakarak. Neden big bang'in mekaniginde gizli. Ha bu neden neye fayda edecek hiç bir fikrim yok gerekte yok. Ama ihtimal dahilindeki malzemenin en temel alt birimini bulundu birisi onu paketleyip satmanın yolunu bulacaktır.

saygılar

• Birkaç değil, bir çok bilimadamı aynı görüşte zaten. Dünyanın limtleri, kaynakları, yaşı belli. İnsanlık kendi ırkının devamını istiyorsa bir gün mutlaka bu gezegeni terk etmek zorunda.

Bu arada "big bang eger oldugundan saniyenin milyonda biri daha uzun sürmüş olsaydı buyuk ihtimalle bugun bildigimiz evren, sistem, canlı döngüsünün hiçbiri olmayacaktı." demişsiniz. Bunun yanlış olan bir tarafı yok fakat bir ekleme yapmak istiyorum. Belki de çok daha zengin canlı çeşitleriyle kaplı bambaşka yapıda bir kozmos oluşmuş olacaktı. Bu ihtimaller asla bilemeyeceğimiz şeyler ama zaten bilim "eğer"lerle ya da "belki"lerle ilgilenmez. Bilimadamları yapmaları gerektiği gibi "olan"ı bulmaya çalışıyor.

Webley Raider 10 .22

• Hımm bilimin eger ve belkilerle ilgilenmesi bencede dogru olmaz ama bilimi oluşturan bilim adamlarını eger ve belkilerden ayıklamak bence mumkun deyil ve hatta olmamalı. Felsefe ve etik gibi kavramlar kafası çalışan her insanın biraz kafa yorması gereken şeyler bence. Olan dedigimiz şeyin ne oldugunu bilmeden ne oldugunu bulmaya çalışmak bence guzel birşey( felsefi olarakta etik olarakta). Ve sizinle aynı fikirdeyim bambaşka bir evren olacaktı o kucuk saniye farkı ile. Ve İşte soru da burada zaten neden olmadı!!!!!! bilim bu deneyle bunun raslantısallıgını yada değişmez bir şekilde aynı olacagını kanıtlıyacak bizlere. Ve pek cok başka soruyu getirecek bilimin temel cıkmazına bir döngü şans eserimi yaratıldık yoksa buyuk bir planını parçasımıyız. Tabiki bilim bunu araştırmıyor ama bu deneyin sonucunu yorumluyan insanlar oldugu zaman bilim nasıl tarafsız kalacak bu konuda......İnşaat sektöründeyim ve her proje var olan en küçük yapı taşından başlar ve şekillenir. Var olan en kuçuk yapı taşını bulabilirsek birileri kopya koyun dolly gibi bu en kucuk yapı taşı ile oynamaya başlamaz mı sizce. Ve bu sizce etik bir problem deyil mi.

Alıntı

Bu ihtimaller asla bilemeyeceğimiz şeyler ama zaten bilim "eğer"lerle ya da "belki"lerle ilgilenmez. Bilimadamları yapmaları gerektiği gibi "olan"ı bulmaya çalışıyor.

Belki bizim yaşam zamanımızda deyil ama bir gun bu ihtimaller bilinecek ve ne zaman oldugu onemli deyil. Bilim adamları kendilerini "nedensellik", "eğer" ve "belkilerden" ayıkladıkları zaman inşa ettikleri makinanın küçük bir parçasına yada çarkına dönüşmuyorlar mı sizce. Burada tabi ki kişisel tercihler ön planda benim tercihim dönüşmemeleri yönünde ama iki durumunda deger olarak birbirinden bir farkı oldugunu tabiki iddaa etmiyorum.

Saygılar

• Doğru söze ne denir?.. =)

Webley Raider 10 .22

• ben geldim huu huuu , eee ne oldu deney arkadaşlar iptal galibaa. :him:s anladığım kadarıyla geçen sene söylediklerimi arkadaşlar yanlış anladı konuyu açmadan yazdığım için olabilir . bu deneyin başarısız olmasındaki en büyük sebep içinde barındırdığı milyonlarca bilinmeyendir kağıt üzerinde binlerce bilinmeyenli denklemi çözmek kolay olabilir ama bunu uygulamaya koymak neredeyse bu çağda imkansız belki 100 --200 yıl sonra deneyde kullanılacak cihazların dahada geliştirilmesiyle , belki ama belki ufak tefek başarılar elde edebilirler, bunun dışında gerisi yalan bence g;$i;atlı{#

hamdım piştim yandım oldum.

• deney iptal değil.sadece artık medyatik değil.hem bu deney uzun soluklu.yani tüp içindeki sıvıları karıştırıp patlama gerçekleştirmiyorlar orada. :)

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Bizim çukurova üniversitesinden ; bu deney için deney alnına giden profesörlerden duyduğum kadarıyla ertelenmiş .

• 19 Eylül 2008'de sektör 3-4'ün ışınsız atamasında 5Teraelektronvolt gerilim altında(%35 yük) meydana gelen bir arıza sebebiyle tünel içerisine büyük çapta bir helyum sızıntısı olmuştu. İki mıknatıs arasında yanlış yapılmış bir elektrik bağlantısı sebebiyle mıknatısların gerilim altında eriyerek mekanik hasara sebep olduğu kazada meydana gelen hasarın onarımı için -270 santigrat dereceden yeniden dış ortam sıcaklığına kadar ısıtılması gerekirken tamirat için en az 2 aylık bir tahmini süre verilmişti.

30 Nisan 2009 itibarı ile tünelin değiştirilmesi ya da onarılması gereken 53'üncü ve son mıknatısı da yer altına indirildi. Tünelde yeni magnetlerin bağlantıları ve benzer kazaların engellenmesi için geliştirilen yeni sistemlerin kurulumu yapılmakta. Önümüzdeki sonbaharda çalışması planlanan parçacık hızlandırıcıya benzer kazaların yaşanmaması için yeni güvenlik sistemlerinin kurulumu yaza kadar sürecek. Ardından düzeneğin ömrü boyunca olası kazalarda salınabilecek helyum gazının güvenli ve kontrollü bir şekilde tahliyesini sağlayacak olan fazla basınç tahliye valflerinin kurulumu yapılacak ve çarpıştırıcı tekrar -270 dereceye soğutulacak.

15 ila 20 yıl boyunca aralıksız olarak çalışması planlanan LHC, 225petabyte(225.000.000Gb, yaklaşık 50 milyon dvd)'dan fazla veri sağlayacak.

Webley Raider 10 .22