Nedir bu BIG BANG Deneyi !

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
    • Official Post

Evrenin nasıl meydana geldiğini anlamak için gelecek hafta büyük bir atom parçalayıcıyı çalıştırmaya hazırlanan bilim adamları, dünyayı yutacak bir kara delik meydana geleceği endişelerinin yersiz olduğunu söyledi.

[Resim Engellendi: http://www.ntvmsnbc.com/news/291234.jpg]

LONDRA - Bilim adamları Çarşamba günkü deneyin tehlikesiz olduğunda ısrarlı...
    Haberin devamı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı projesinin yeni güvenlik analizinde, yapılacak deneyin, dünyanın her gün yüksek enerjili kozmik ışınlarla çarpışmasından farksız olduğu vurgulanıyor.

Deneyi yapacak olan Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütünden (CERN) beş fizikçinin hazırladığı analizde âDoğa bugüne dek bu deneyi yaklaşık 100 bin kez yapmış durumda - ve gezegenimiz hala ayakta deniyor.

Özellikle internette dolaşan bazı mesajlarda, atom parçalayıcının 10 Eylül Çarşamba günü çalıştırılmasıyla bir kara deliğe yol açacak güçlü enerji alanlarının ortaya çıkacağı ya da garip bir parçacığın oluşarak, dünyayı sıcak bir sıvıya çevireceği söylentileri yer alıyor.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarındaki 27 kilometre uzunluğundaki bir tünele yerleştirildi.

Tünel Jura Dağlarının altında, 50-175 metre derinlikte bulunuyor.

Alet Çarşamba günü ilk kez çalıştırılacak ve birbirine zıt yönlerde hareket eden, iki paralel proton demeti yollayacak.

Protonlar ışık hızına yaklaştığında, çarpıştırıcının içindeki süperiletken mıknatıslar ışın demetlerinin yönünü değiştirerek, protonları muazzam bir hızla birbiriyle çarpıştıracak.

[Resim Engellendi: http://www.ntvmsnbc.com/news/291236.jpg]

Amaç, 14 milyar yıl önce evrenin meydana geldiği Big Bang/Büyük Patlamadan mikrosaniyeler sonraki ortamı yeniden yaratmak.

Çünkü bugünkü evrenin temel taşlarının o anlarda şekillendiği düşünülüyor.

Bilim adamları çarpışmadan doğacak âenkazı inceleyerek, evrende bugüne dek sır olarak kalan bazı konulara ışık tutmayı umuyor.

Örneğin madde, karşıt maddeye nasıl galip geldi? Karanlık madde nasıl oluştu? Hatta evrende daha da fazla boyut olduğunun kanıtları bulunabilir mi?

CERN bilim adamlarının hazırladığı yeni güvenlik raporu, ortaya çıkacak kara deliklerin âmikroskopik boyutlarda olacağını ve büyüyecek, hatta varlıklarını sürdürecek enerjiden yoksun olacakları için hemen yok olacaklarını savunuyor.

Rapora göre âHer bir proton çarpışmasından ortaya çıkacak enerji, iki sivrisineğin çarpışmasıyla ortaya çıkacak enerjiden farklı değil.

Fransa hükümeti ise resmi bir kuruluş olan Nükleer Güvenlik Kurumundan ayrı bir rapor istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de 29 Ağustosta deneyin durdurulması için yapılan başvuruyu reddetmişti. Başvuruyu Almanyadaki Tübingen Üniversitesinden bir biyokimyacı liderliğindeki bir grup vatandaş yapmıştı.

• tanrıyı inkar etmek için yaptıkları kontrollü bir çekirdek çarpışması, asla istedikleri sonucu alamayacaklar bu deney için kullandıkları teknolji almak istedikleri sonuç için çok ilkel milyrar dolarlık elektro mıknatıslar ve diğer cihazlar bu iş için beton fabrikasında bilgisayar üretmeye benziyor.

hamdım piştim yandım oldum.

• O harcadıkları paraya dünyadaki her kişiye birer havalı silah edindirebilirlerdi ;rofl.;

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Official Post

O harcadıkları paraya dünyadaki her kişiye birer havalı silah edindirebilirlerdi ;rofl.;

Üstelik YataGundan iskontoda alırlardı ;şrofls;.

• Higgs teorisini deneyecekler, yani boş alanda kütlenin oluşumu diyebiliriz. İtiraz edenler özellikle karadeliklerden korkuyorlar ama oluşacak karadelikler eğer o da oluşursa çok küçük olacak ve hemen çözüleceği yönünde....dünya için tehlikeli olabilecek bir kara deliğin yani etrafındakileri yutabilecek bir yapının en en az dağlar kadar büyük olması gerekiyormuş ki o da bu deneyde oluşması imkansız.

Ben en çok şu kütle oluşumu (Higgs teorisi) hakkında ne çıkacak onu merak ediyorum. Bu deney için milyarlarca dolar para harcadılar ve on yıldır buna hazırlandılar.

Hatsan AT44WX-10 Premium Combo 5,5 mm.+Optima 3-12x44 AOE
    Hatsan Mod 95 SAS 4,5 mm+Optima 1x40 Red Dot
    Huğlu 104A Süperpoze Çift Tetik. (Av tüfeği ama avcı değilim, rahmetli babamın hediyesidir.)

• tanrıyı inkar etmek için yaptıkları kontrollü bir çekirdek çarpışması, asla istedikleri sonucu alamayacaklar bu deney için kullandıkları teknolji almak istedikleri sonuç için çok ilkel milyrar dolarlık elektro mıknatıslar ve diğer cihazlar bu iş için beton fabrikasında bilgisayar üretmeye benziyor.

istedikleri sonuç ne?size göre ''gerçekleşmeyecek olan'' ne yani?

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Half life için hazır olun. Sabah a kadar half life te egzersiz yapın. Kapı yarın açılacak çünkü.

;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;;lol;

ARTIK ADAM GIBI BIR TANE ALMANIN ZAMANI GELDI.

;tufey# ;tufey# ;tufey# ;tufey# ;tufey# ;tufey#

• Official Post

Bence bu deney bilim açısından bir çok bilinmeyene yanıt vereceği için oldukça önemli, ama diğer tarafdan, bu inanan ve inanmayan kavgasını asla sonlandırmayacak.

• sayın bayayhan, bilim ve deney neden tanrıyı inkar etmek olsun ki. Allah'ın yaptıkları; dünyayı ,sistemi, biz insanları yaratırken pat diye herşeyin bir anda tepeden inmesi size mantıklı mı geliyor? Bir de olaya şölye bakın, Allah şu an ki sistemi yaratmak için bizim yeni keşfettiğimiz bilimleri zaten milyarlarca yıl öncesinden tasarlayıp uygulamıştı, biz ise bu yaratılış hadisesini sınırlı beynimizle yeni yeni kavrıyoruz. Kusura bakmayın ama bu tip düşünceler yüzünden biz hiç büyük buluşların altına imza atamadık. Çünkü insanlık için birşey keşfetmeyi, tasarlamayı, Allah'a şirk koşmak sandık. Bu yüzden Türkiye cerndeki bu deneye üye değil, sadece tek tük bilim adamlarımız iştirak ediyor ve gene bu yüzden o deneyi tasarlayan ve milyarlarca dolar yatıran ülkeler gene ilim konusunda sırf bu deneyle bile bizden bi kaç kat daha gelişmiş olacaklar. ayrıca kullandıkları yöntem ilkel falan değil, zaten büyük patlamayı mikron düzeyde gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Sizin 5 dakikada çürüttüğünüz deney için 10'larca yıldır dünyanın konusunda uzman, en büyük bilimadamları gece gündüz çalışmakta ve milyarlarca dolar bütçe ayrılmaktadır.
    saygılar...

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• sayın bayayhan, bilim ve deney neden tanrıyı inkar etmek olsun ki. Allah'ın yaptıkları; dünyayı ,sistemi, biz insanları yaratırken pat diye herşeyin bir anda tepeden inmesi size mantıklı mı geliyor? Bir de olaya şölye bakın, Allah şu an ki sistemi yaratmak için bizim yeni keşfettiğimiz bilimleri zaten milyarlarca yıl öncesinden tasarlayıp uygulamıştı, biz ise bu yaratılış hadisesini sınırlı beynimizle yeni yeni kavrıyoruz. Kusura bakmayın ama bu tip düşünceler yüzünden biz hiç büyük buluşların altına imza atamadık. Çünkü birşey insanlık için birşey keşfetmeyi, tasarlamayı, Allah'a şirk koşmak sandık. Bu yüzden Türkiye cerndeki bu deneye üye değil, sadece tek tük bilim adamlarımız iştirak ediyor ve gene bu yüzden o deneyi tasarlayan ve milyarlarca dolar yatıran ülkeler gene ilim konusunda sırf bu deneyle bile bizden bi kaç kat daha gelişmiş olacaklar. ayrıca kullandıkları yöntem ilkel falan değil, zaten büyük patlamayı mikron düzeyde gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Sizin 5 dakikada çürüttüğünüz deney için 10'larca yıldır dünyanın konusunda uzman, en büyük bilimadamları gece gündüz çalışmakta ve milyarlarca dolar bütçe ayrılmaktadır.
    saygılar...

bende aynı kanıdayım 2 dakka da çürüttünüz kaç yıllık çalışmayı teoriyi bayayhan abiyi de buradan tebrik ediyorum

Hatsan AT44-10 LW .22 cal

Zoraki ultra .177 cal

• sayın bayayhan, bilim ve deney neden tanrıyı inkar etmek olsun ki. Allah'ın yaptıkları; dünyayı ,sistemi, biz insanları yaratırken pat diye herşeyin bir anda tepeden inmesi size mantıklı mı geliyor? Bir de olaya şölye bakın, Allah şu an ki sistemi yaratmak için bizim yeni keşfettiğimiz bilimleri zaten milyarlarca yıl öncesinden tasarlayıp uygulamıştı, biz ise bu yaratılış hadisesini sınırlı beynimizle yeni yeni kavrıyoruz. Kusura bakmayın ama bu tip düşünceler yüzünden biz hiç büyük buluşların altına imza atamadık. Çünkü insanlık için birşey keşfetmeyi, tasarlamayı, Allah'a şirk koşmak sandık. Bu yüzden Türkiye cerndeki bu deneye üye değil, sadece tek tük bilim adamlarımız iştirak ediyor ve gene bu yüzden o deneyi tasarlayan ve milyarlarca dolar yatıran ülkeler gene ilim konusunda sırf bu deneyle bile bizden bi kaç kat daha gelişmiş olacaklar. ayrıca kullandıkları yöntem ilkel falan değil, zaten büyük patlamayı mikron düzeyde gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Sizin 5 dakikada çürüttüğünüz deney için 10'larca yıldır dünyanın konusunda uzman, en büyük bilimadamları gece gündüz çalışmakta ve milyarlarca dolar bütçe ayrılmaktadır.
    saygılar...

+1

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• +1

+2 bilim bir şeyi sadece inkar etmez zaten.inkar ettiği olgunun aksini de aynı zamanda ispatlar.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Aslında bu insanlar tanrının varlığını kabul ediyolar. Ben fizik bölümünde okuyorum hemde ODTÜ gibi bir okulda. Burda ODTU dememin amacı böbürlenmek değil herkesin ODTU yü bu konuda nasıl bildiğini biliyoruz.

Bölümde hazırlık biterken hazırlık dersleri oluyor. Hoca derse geldi bize evrenin nasıl oluştuğunu anlattı ve dediki "evren hiçbirşeyden gelmiştir ama bu hiçbirşey hiçbirşey değildir".

Dönem başlamıştı okula devam ediyorduk bir gün zamanında atom enerjsi kurumu başkanlığıda yapmış bir fizikçi hocamız dediki biz herşeyi bilmiyoruz biz sadece görüp deneyini yapabildiğimiz şeyleri biliyoruz. Gerisinide kutsal kitaplar bilir demişti.

Mesela fizite herkesin bildiği artı yük eksi yükü çeker. Evet çeker ama kimse ilgilenmez neden çeker açıklamasıda yok. Biz sadece nasıl hangi kuvvetle çektiğine bakıyoruz. Yani bilim herşeyi açıklar diye bişey yok bunu fizikçilerde kabul ediyo

Hocamıza sorduk neden çeker hocam dedik (hani bilim insanı olucaz ya meraklı yapı :) ) hoca dedi ki sana ne biz nedenle değil nasılla ilgileniyoruz.

Yanlış hatırlamıyorsam bi yerde okumuştum Einstein evrenin yoktan var olduğunu kanıtlamış ve demişki "ben tanrının evreni neden yarattığını değil niçin yarattığını merak ediyorum"

Bu insanların yapmaya çalıştığı şeye gelirsek evrenin temel yapı taşını bulmaya çalışıyorlar ve bu temel yapı taşları birbirlerine hangi kuvvetle bağlılar, kütle sanıl oluşur sorularına cevap arıyorlar. Mesela şimdi biz proton nötron diyoruz (ve hala Allah'a inanıyoruz) bu insanlar onların da küçüğünü bulacaklar.

Ama tek amaç bu değil. İnsanlar elektronu araştırırken elektriği atomik enerjiyi onun gücünü ondan enerji elde etmenin yolunu ve sonuç olarak günümüzdeki çoğu şeyi buldular. Bu araştırma sonucundada bunun gibi buluşlar oluşabilir çünkü yeni bir kuvvet (çok büyük) bulunması bekleniyor.

Karadeliklere gelincede ilk olarak daha karadeliklerin ne olduğu bile bilinmezken oluşur denmesi zor ama bu insanların yaptığı açıklama şu: normal zamanlardada protonlar çarpışıyor biz bunu kontrollü yapıcaz sadece

Hayırlısı görücez bakalım neymiş :)

Her Türk Asker Doğar... X]#+,

Webley Patriot 5.5mm (1. nesil)

• Yanlış hatırlamıyorsam bi yerde okumuştum Einstein evrenin yoktan var olduğunu kanıtlamış ve demişki "ben tanrının evreni neden yarattığını değil niçin yarattığını merak ediyorum.

demişsiniz.

sanırım Einstein evrenin yoktan var olduğunu kanıtlamış ve demişki "ben tanrının evreni neden yarattığını değil nasıl yarattığını merak ediyorum" demek istediniz.yazdıklarınıza göre mantıklı olan bu çünkü.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Yanlış hatırlamıyorsam bi yerde okumuştum Einstein evrenin yoktan var olduğunu kanıtlamış ve demişki "ben tanrının evreni neden yarattığını değil niçin yarattığını merak ediyorum.

demişsiniz.

sanırım Einstein evrenin yoktan var olduğunu kanıtlamış ve demişki "ben tanrının evreni neden yarattığını değil nasıl yarattığını merak ediyorum" demek istediniz.yazdıklarınıza göre mantıklı olan bu çünkü.

Yok hayır daha çok espri gibi. Hani tanrı kesin evreni yarattı ondan eminimde niye yarattın Allah'ım der gibi :) belkide yine discovery de seyrettiğim bir belgeselden kalmıştı aklımda.

Her Türk Asker Doğar... X]#+,

Webley Patriot 5.5mm (1. nesil)

• istedikleri sonuç ne?size göre ''gerçekleşmeyecek olan'' ne yani?

istedikleri sonuç 15 milyar önce kainatın big bang sonucu olşumundan hemen sonraki durumu tekrarlamak ama tekrarlayamayacaklar hawkins bile benimle aynı fikirde beyhude işler o kadar parayla herkeze fx alsalardı valla daha iyi olurdu şunuda ekleyeyim ben marmara üniversitesinde doğada fizik dersleri verdim tabiki quantum fiziği veya plazma fiziği değil ama bir kaç arkadaşla verdik ve oldu

• arkadaşlar fizik konusunda bir çok şey tamamen teoriktir çoğu şey ispatlamamış teorilerden oluşur bu yüzden yazdıklarınızın çoğu malayani şeyler boğaziçinin en iyi fizikcilerinden birisidir aynı zamanda zekeriyaköyde tılsım eğitim ve etüt merkezinin sahiplerinden ve hocalarındandır bu konularda kendisinin gözetimi altında beyin fırtanası öneriyorum fizikle ilgilenen herkez davetlidir fikirlerinize güveniyorsanız buyurun misafirimiz olun . ele avuca gelen bilim matematikdir , fiziği matematik yönüyle incelerseniz bir yerlere varır bişe yarayan sonuçlar elde edebilirsiniz.
    ama yok ben protonları tokuşturacam evrenin oluşumunu inceleyecem derseniz iş zor nedenmi bu deneydeki en büyük sorun ki deneyi yapanlarında söylediği gibi yüzlerce binlerce parametrenin değişkenin olması zaten umdukları sonucu en iyimser tahminle 15 20 yılda alabiliriz diyorlar. :huh:;kffx; anladığım kadarıyla bu arkadaşların deneyleride kanser araştırmaları gibi iyi bi kaynak bulmuşlar indiriyorlar nasılsa kimse anlamaz takılın arkadaşlar hesabı ohhh sömürr

• anladığım kadarıyla bu arkadaşların deneyleride kanser araştırmaları gibi iyi bi kaynak bulmuşlar indiriyorlar nasılsa kimse anlamaz takılın arkadaşlar hesabı ohhh sömürr

beyin fırtınası bu şekilde yapılacaksa sizin davetinize icabet eden çıkmaz.bu nasıl bir yaklaşımdır böyle.bir kere sizin öne sürdüğünüz ''istedikleri sonucu alamayacaklar'' tezi bile bilimsellikten uzak.neye göre söylüyorsunuz bunu?bu adamlar 10 yıldır buna hazırlanıyorlar.sonucun 15-20 yılda alınacak olması deneyin önemini azaltmaz.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Bunca iddiayı sanırım verdiğiniz doğada fizik derslerinden edindiğiniz tecrübeye dayandırıyorsunuz. Yazmayayım, tartışma çıkarmayayım diyorum ama olmuyor. Bir şekilde bilimin b'sine bulaşmış her kişi bilir ki fizik tamamen somut bir bilimdir. Matematik ise tamamen teorilere dayalı ve kağıt üzerinde geçerli bir bilim dalıdır. Fizik, matematik gibi her durum için ayrı kurallar, kanunlar oluşturmaz. Fizik doğa bilimidir. Doğada olmayan şeyin fizikte de yeri yoktur. Fizik belki de insanlığın uğraştığı en pozitif bilim dalıdır.

Protonları tokuşturucam derseniz tabii ki işiniz zor. Ama bu konuda 18 farklı ülkeden 7000 kadar bilim adamıyla kökenleri 1980'lere uzanan deneysel çalışmalar yapmış ve proje için 2.19milyar Euro harcayıp yerin 100 metre altında 27km uzunluğunda bir deney mekanizması inşa etmişseniz işiniz biraz kolaylaşmış demektir. Sanırım zekeriyaköydeki eğitim merkezini sahiplerinden olan hocanız bu 7000 bilim adamının hepsinden daha bilgili ve tecrübeli. Keşke 7000 kişilik dev bir forum düzenleseydi de bu insanların vakitlerini boşa harcamalarına engel olsaydı.

Bilim adamlarının bu proje ile servet kazanmak amacı taşıdığını düşünmeniz ise tüm bilim dünyasına bir hakaret sayılır. Bilmiyorsanız söyleyeyim, bu adamlar "takılmıyor", LHC fasilitesi içinde yaşıyorlar. Gündelik hayattan feragat etmiş ve normal insanların sahip olduğu pek çok şeyden vazgeçmiş durumdalar. En basitinden normal bir aile hayatına bile sahip değiller. İçeride uyuşturucu partileri düzenlediklerini falan mı düşünüyorsunuz anlamadım ki...

İsterseniz şöyle bir örnek vereyim geçmişten: Nikola Telsa Amerika'ya gidip Edison'la ilk kez görüştüğünde ona alternatif akım hayallerinden bahsetmiş ve elektrik enerjisinin kilometrelerce hiç bir kayıp olmadan taşınabileceğinden, bir gün Niagara şelalerine alternatif akım jeneratörleri kurma hayallerinden bahsettiğinde bugün hala modern çağın kahramanlarından sanılan Edison ona "Gençsin ve parlak bir zekaya sahipsin. Böyle saçmalıklarla vaktini harcama." diye cevap vermişti. O günden yıllar sonra Edison'un tüm sabotaj çabalarına rağmen alternatif akımın üstünlüğünü kanıtlayan Tesla'nın tasarladığı, Niagara şelalelerine kurulacak olan alternatif akım jeneratörlerinin enerji iletim hatları ihalesine Edison'un kurmuş olduğu ve yönettiği General Electric de katılmıştı. Tesla alternatif akımın çok daha verimli ve güvenli olduğunu kanıtlayabilmek için hayatının büyük kısmı boyunca uğraşmak zorunda kalmıştı ve bugün onun sayesinde tüm bu elektrik cihaz ve nevale ile haşir neşir olabiliyoruz. Bugün onun insanlığa kabul ettirmek için hayatını harcadığı alternetif akım hala dünyanın en temiz enerjisi. Kim bilir, Edison gibi kibirli ukalalalar engel olmasaydı belki bugün kablolara hapsolmuş olmayacaktık, Tesla'nın havadan elektrik taşıma çalışmaları ekonomik bir sonuç sunmuş olacaktı. Belki de en büyük hayali olan, gücünü kozmik ışınlardan alan bedava ve sonsuz elektrik enerjini kullanıyor olacaktık. Ama onun müthiş hayalleri ile dalga geçip onu deneylerini otel odalarında ve bodrum katlarında yapmaya zorlayıp en sonunda bir otel odasında ölümüne kadar dışlamış insanlık bu hayaller ve yüzlerce dökümante edilmemiş teorilerin somut sonuçlara dökülmesini ebediyen engelledi.

Şimdi dünyanın en seçkin bilim adamları ellerinde dünyanın büyük kısmının desteği ve bu desteğin getirdiği muazzam olanaklarla bırakın işlerini yapsınlar. Bırakın protonlarını tokuştursunlar. 7000 bilim adamının oyun oynadığını iddia etmek bizim haddimize değil.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/