Safir için Fişek Seçimi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Selam Arkadaşlar,

Fabrika Palla Zuber öneriyor. O fişekleri denedim. Onların bir de çift bilyeli olanları ve de yine Zuber'in şevrotin fişeği var 9 bilyeli. Bunların namluya zararı olur mu?

Bir de saçmalı fişekler var. Yine bunların namluya bir zararı dokunur mu?

Deneme amaçlı birer kutu almayı düşünüyorum da. Victory Sport'un tek mermili olanında Zuber'den daha fazla barut var. Bu fişekler daha mı güçlü yoksa barut tipi farkından dolayı aslında aynılar mı?

Genel olarak bir de şevrotin'in saçmalı fişeklerden ne farkı var? Hangi fişek hangi saçma büyüklüğü hangi durumlarda kullanılır?

Vereceğiniz bilgiler ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim. :D

PCP: FX GLADIATOR .22cal + Gamo MD6-24x50 + Harris Bipod + Weihrauch Moderator
    Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod
    MultiPump: Daisy Powerline888 .177cal + Tasco 4x15
    Yaylı: Daisy 1938 .177cal
    CO2: Umarex Walther CP99 .177cal
    Kuru Sıkı: Voltran Blow Magnum Mod.2000 9mm
    [gallery]670[/gallery]ankarateam.png[gallery]671[/gallery] (UĞUR BAÇ)

• Uğur Kardeşim Kesinlikle o çift bilyeli fişekleri kullanma namluyu değiştirmek zorunda kalırsın benden söylemesi..Victory Sport iyi kalitede bir fişek bende denedim dediğin gibi barut hakkı biraz fazla 16 gr.Zuber 14 gr.Ama sana Zuber tavsiye ederim.. :thumbup: Tüfeğini fazla yormaz..Eğer ben av Yapacam, domuz vuracam diyorsan o zaman sana Federal veya remington tavsiye ederim..Piyasadaki Bütün 36 cal.fişekleri denemiş biri olarak yazıyorum...

• Tabii ki sonuna kadar itimad ediyorum bilgilerinize ve çift bilyelilerden vazgeçiyorum ;d; Peki bunların amacı nedir?

Remington'ların 5 adedine 30-35 ytl istiyorlar burada :( Ne gibi artıları var peki? Federal'i nereden temin edebilirim bir de onun da farkı nedir?

Son olarak saçma ve şevrotin'lerin amacı, şaçma büyüklüklerine göre kullanım alanları ve safir namlusuna dostluğu hakkında da bilgi alabilir miyim acaba?

Ateşli: SAFİR T14 CLASSIC S .410cal + Safir Laser Sight + Yakında: Bushnell 3-9x40 TriRail Red&GreenMD + Larue M16 RIS + Armed Forces Green Laser + QD CREE 1000lm Torch + M50 Bipod

• Çift Bilyeli dediğin fişekler merdiven altı üretimi Kesinlikle kullanma..Remington ve federal çok kaliteli ve dünya markası fişekler ama dediğin gibi pahalı..Sadece av için kullanılabilir ama zevkine atış için Zuber den şaşma..birde Safir le saçma atmak bana biraz ters geliyor..Tüfeğin duruşu ve tipi müsait değil gibi tabi bana göre..Sen Zuber den şaşma Kardeşim beni dinle.. ;)

• O konuda haklısınız hoca :) Ama başka tüfek atana kadar saçmalı fişekleri de tecrübe etmek adına denemek istedim. Bi de tabii öğrenmek istiyorum kullanım alanlarını tüm bu çeşitlerin ;)

Bu arada çift mermililer de zuber. Birinin kutusu kırmızı birinin yeşil sadece :S Gerçi hepsi aynı üreticiden çıkıyor sanırım kutuları bile aynı ;şrofls;.

• Uğur Kardeşim Kesinlikle o çift bilyeli fişekleri kullanma namluyu değiştirmek zorunda kalırsın benden söylemesi..Victory Sport iyi kalitede bir fişek bende denedim dediğin gibi barut hakkı biraz fazla 16 gr.Zuber 14 gr.Ama sana Zuber tavsiye ederim.. :thumbup: Tüfeğini fazla yormaz..Eğer ben av Yapacam, domuz vuracam diyorsan o zaman sana Federal veya remington tavsiye ederim..Piyasadaki Bütün 36 cal.fişekleri denemiş biri olarak yazıyorum...

Barut hakkı 16-14gr. mı??
    O fişeklerde 14-16 gram barut olsa namlu değil ne tüfek kalır ne kol ne bacak..
    Fişeklerin üzerinde yazan gramaj içindeki barutun değil, kurşunun veya saçmaların ağırlığıdır.
    Mesela domuz avında kendi yaptığım bilye tip kurşunlardan kullanırım 34gr. , burda 34gr. kulanılan barutun değil, kurşunun ağırlığıdır.
    12 nolar için bile 1,5-1,9 arasında değişir barut hakkı. Yaz ayları 1,5 kış ayları 1,7 falan koyarım dolularıma..

Saygılar,,,

Akkar Apache Bronze 12ga 47 cm slug semi-auto
    Yıldız SPZ ME 12 ga superpoze
    Huğlu 12 ga. 7+1 semi auto + Tasko 1x40 RedDot
    Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    MKE 12 ga. çifte (Kırıkkale Efsanesi)
    Beretta 16 ga. tekkırma
    Optima 550 Magnum airgun + Optima 3-9x32

• geçen meraktan yaf ın skeet ve trap fişeklerini parçalayıp 0,000 terazide tartık barutlarını

tam hatırlamıyorum ama 1,2 ile 1,5 arasında bir değerdi yazmadıkta tüh
    neyse bizim asıl merak ettiğimiz iki fişekteki barutta aynımıdır diye ama farklı çıktı
    hatta barut yapıları bile değişikti

ama bildiğim 2 gramın üzeri namluyu ne yapar bilmem

• 14-16 gram kurşun için 1,5 bence çok fazla...
    Belki kovanın sıcaktan şişip tutukluğa sebep vermesi bundan kaynaklanabilir.
    36 noda 1-1,2 idealidir bana göre kaldıki 12 no 28-34gr. kurşunlarda bile 1,5 kullanırız..
    2-2,1 ölçüler sadece 36gr. üstü kurşun ve saçmalarda 89mm. atış yatağına sahip süper magnumlarda kullanılıyor zaten.

Barut özelliklerine gelince,, yanıcılığı en önemli nokta.
    Özellikle yerli fişekler kullandıktan sonra silahı temizlerken namlu ve atış yatağını boşverin, mekanizma kızağında, yayda bile yanmamış barutlarla karşılaşıyorum.
    Babam da avcıydı ve geçen yıl köydeki evi karıştırırken 10larca yıl öncesinden kalma 1,5kg yeşil barut buldum.
    Hemen 15-20 fişek doldurup test ettimki sonuç mükemmel...
    Bu yüzden artık kendim dolduruyorum fişeklerimi...

Saygılar,,,

Akkar Apache Bronze 12ga 47 cm slug semi-auto
    Yıldız SPZ ME 12 ga superpoze
    Huğlu 12 ga. 7+1 semi auto + Tasko 1x40 RedDot
    Torun 20 ga. superpoze
    Artemis 36 ga. superpoze
    MKE 12 ga. çifte (Kırıkkale Efsanesi)
    Beretta 16 ga. tekkırma
    Optima 550 Magnum airgun + Optima 3-9x32

Mesaj 2 düzenlendi, son düzenleyen Lamek ().

• safir 100 mt de varili delebilir mi ?

webley patriot 5.5 + hawke reflex 4-12*50 mildot
    TOZ MC 20-01(SATILDI)
    ARMSAN A612W 71+61 slug namlu(ahşap kundak,karbon plastik kundaklı,satılır)
    REMİNGTON 870 20" F.R.

• Bu yüzden artık kendim dolduruyorum fişeklerimi...

Saygılar,,,

Aaaaaaaaahhh ah eski günlerimi hatırladım şimdiiii...

Lise yıllarında haftalığımla beraber 50 gr barut alır hafta sonu kendimi köye atardım... akşamları fişeklerimi doldurur sabaha ava giderdim...

Fişek doldurması ayrı bir zevktir. bilen bilir....
    Birde 50 gr barut ile 30-40 fişek dolduruyordum galiba buna göre fişek başı yakalaşık 1.25gr ile 1.5gr arasına denk geliyor... 20 numara tüfek için Tek kırma emaktar ;kihhik,

• Peki arkadaşlar şevrotin, değişik büyüklüklerdeki saçmalar, tek kurşun v.s. bunlar hangi amaçla nerelerde kullanılır bana anlatabilir misiniz?

• Hehe ben de küçükken köyde eniştemlere fişey doldurmuştum. Allahtan eniştem atmadan açıp bakmış fişeklere. Söylediğine göre 3 fişeklik barut koymuşum her birine X]#+,

Victory Sportu bir arkadaş sayesinde imalatçısından kutusu 14 Liraya bulunca 10 kutu stokladım, yarın güzelce test edeceğim köyde. Saygılar...

Safir T14 Uzun Kundak Ayarlı Dipçik + Tasco 2x8x32

War doesn't determine who is right but who is left...

• Abi o bilyeyi nasıl sabitliyorsun peki?

• Hehe ben de küçükken köyde eniştemlere fişey doldurmuştum. Allahtan eniştem atmadan açıp bakmış fişeklere. Söylediğine göre 3 fişeklik barut koymuşum her birine X]#+,

Victory Sportu bir arkadaş sayesinde imalatçısından kutusu 14 Liraya bulunca 10 kutu stokladım, yarın güzelce test edeceğim köyde. Saygılar...

Nerden aldın hocam :D Ben birazdan denemeye çıkıcam. Sen de izlenimlerini yazarsan sevinirim ;)

• bana mı sordun ?
    anlamadım tam

Evet, kurşunun ucuna o bilyeyi nasıl sabitliyoruz sağlam bi biçimde?

• ben şöyle yaptım
    4,5 çelik bb yi
    4 mm matkap ucu ile delip bilyeyi sıkıştımak suretiyle yerleştirdim
    4 mm matkap ucu ister istemez biraz daha kalın açıyor deliği bb yi oraya yerleştirip pense ile hafif vurunca cuk diye oturuyor
    sorun şu çok derin delmeyin, bilyenin kafası dışarda kalmasın
    hafif oynama yaparsa bir damla japon iş görür

ben 12 cal tek kurşuna mermi tapası takmışştım bu yolla nasıl patlıyor inanılmaz

• Abi matkap bozuk da direkt yapon sürüp koysam bb'yi?