FX T12 de güç artırıcı neler yapılabilir ?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Ellerinize emeğinize sağlık sayın üstadlarım, ;d; ya T12, T12 ye neler yapılabilir 8o

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Official Post

Ellerinize emeğinize sağlık sayın üstadlarım, ;d; ya T12, T12 ye neler yapılabilir 8o

Serdar T12 de hiçbir geri dönüşümsüz oynama yapmadan sadece yay değiştirerek 16 grains FX pellet ile zaten 1055fps hız elde var, zaten ses hızı 1126fps daha ne olsun, ama radikal değişiklik isterim dersen aynı hızlar yakalanabilir, ama bana sorarsan gerek yok, tüp hacmi az, ha sen dersen, ben afrikaya gidip fil vuracağım ve toplamda 10 pellet atacağım o zaman sorun yok ;şrofls;.

• Serdar T12 de hiçbir geri dönüşümsüz oynama yapmadan sadece yay değiştirerek 16 grains FX pellet ile zaten 1055fps hız elde var, zaten ses hızı 1126fps daha ne olsun, ama radikal değişiklik isterim dersen aynı hızlar yakalanabilir, ama bana sorarsan gerek yok, tüp hacmi az, ha sen dersen, ben afrikaya gidip fil vuracağım ve toplamda 10 pellet atacağım o zaman sorun yok ;şrofls;.

Valla Mustafa abi fil vurmasamda, illa vuracak bişiler bulurum ;şrofls;. Ama korkum valf, sert yay kullanıpta valfe zarar verme ihtimalimizde var değilmi ?

Steyr Challenge 4,5 - Schmidt&Bender FTII 12.5-50x56
    Steyr Hunting 4,5 - Sightron SIII 10-50x60
    FX Bobcat 6,35 - Bushnell 4200 6-24x50
    AA S410 5,5

• Official Post

Valla Mustafa abi fil vurmasamda, illa vuracak bişiler bulurum ;şrofls;. Ama korkum valf, sert yay kullanıpta valfe zarar verme ihtimalimizde var değilmi ?

Alınabilecek tedbiri var, ama neden hava yok iken boşa sıkasınki ? 35 40 barın üzerinde hiç bir sakıncası yok, Ha sen dersenki abi silahta hava yokken tetik düşürmek istiyorum, onunda çaresi var ;kihhik,

• pcp lerde boş atış neden arızaya yol açar.

Evanıx s 10 blızzard - BSA 3,5x10-40

• Official Post

pcp lerde boş atış neden arızaya yol açar.

Yusuf bu sorun 2 - 3 hafta önce forumda yanıtlanmıştı . . . ama ben yanıt vereyim, PCP lerde mekanizma gövdesi Alüminyumdur ve çekiç karşıda basınçlı hava sayesinde direnen valfe vurarak durur, hava olmaz ise çelik çekiç olanca gücü ile karşısında valf direnci olmayacağı için alüminyum gövdeye çakar, belki bir kaç vurmada bir şey olmaz ama bir süre sonra alüminyumu şişirmeye başlar ve valf miline yataklık yapan alüminyumun şişmesi ile valf mili yatağıda daralma yapar ve çalışamaz hale gelir, tedavi için valf mili genişliğinde özel üretim rayba yaptırabilirsen kanalı raybalarsın vs.. vs... yazık olur yani silaha.

• bunu aliminyum yerine çelik yapsalar bu risk ortadan kalkmazmı.

• Official Post

bunu aliminyum yerine çelik yapsalar bu risk ortadan kalkmazmı.

Kalkar ama

• Silah çok ağırlaşır,
    • ne gerek varki, silahta hava yokken sıkmayın, ateşlilerdede iğne kırmazmı boş atış,
  • Çok doğru aslında boş atış yapmaya lüzum yok cevabınız için çok teşekkür ederim SAYGILAR.

• Ancak anlamadığım birşey var pcp'yi boşken sıkmak bütün pcplere aynı zararı verir mi? Örnek olarak http://extorian.co.uk/shooting/index.html linkinin en alt kısmında valfin sökülmesinden önce adam ''tüfeği boşalana kadar sıkın (yaklaşık 200 atış) emin olunca açın'' diyor. Bunu yazan adam tüfeğe zarar gelebiliceğini bilmiyormu, yoksa anlattığınız şey webley raider için geçerli değil mi? Sonuçta raiderın üzerinde manometre yok ve anlattığınza göre içinde hava olduğunu zanneden bir insan tüfeği hemen bozabilir.

Weihrauch HW97K 0.177-Hawke Sport HD 3-9x40 AO
    Hatsan Mod 87 QE 0.22 - Hawke Vantage 4x32 AO

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Official Post

Adam yanlış söylemiyor, boşa sıkmaktan kasıt, silahta hava yok iken sıkmak, adam hava boşalana kadar sıkın diyor, ve bu durum her PCP için geçerli değil, bir çok PCP de tarasımına özel hava boşaltma aparatları var, bu bazı silahlarda hava boşaltılmadan silah sökülemez, oysa Raider, AT44 te, FXT12, HW100 de silahta hava var iken tüpü sökebilirsiniz, bunlardan HW100 hariç diğerlerinde valf sistemi tüpün üzerindedir, AA da ise silahta hava var iken silahın namlu ve kurma gurubunu alt gövdeden ayırabilirsiniz, ama tüpünü sökemezsiniz, havasını boşaltmanız gerekir, bunun içinde AA da bu sökümü tamamladıktan sonra tüpdeki havayı boşaltacaksanız, manometreyi tutan vidayı 1 tur gevşetip beklerseniz silahtaki hava tamamen boşalır.

• Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ancak 200 atıştan bahsediyor dediğim gibi, birçok atışı da muhtemelen 30-40 barın altında olacaktır. Hatta belli bir hesabı, manometresi olmadığından boşaldığını anlayana kadar boş sıkma tehlikesi bile mevcuttur.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177

• Official Post

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ancak 200 atıştan bahsediyor dediğim gibi, birçok atışı da muhtemelen 30-40 barın altında olacaktır. Hatta belli bir hesabı, manometresi olmadığından boşaldığını anlayana kadar boş sıkma tehlikesi bile mevcuttur.

Bakın bu konu çok derin, daha doğrusu, silahların özellikleri çok farklı, AirArms S410 u ele alalım, bu silahta bu işlemi yapmanız halinde yaklaşık 25 ila 50 bar arasında valf açık kalır ve tüm hava boşalır, bunun nedeni ise silah kurulu değilken valf çekicinin yüksek bir yay basıncı ile valf miline basıyor olmasından kaynaklıdır, oysa FX lerde silah kurulu değilken, valf çekici valf miline hafif temasla baskı yapmadan boşluksuz durur.

Ayrıca o yazıyı yazan adam ya çok cahil, yada detaylı hava boşaltma tekniğini anlatırımda okuyanlar anlayamaz ve bir kaza olur diye bu yöntemi yazmış, bu yöntem silahın ömrünü bitirir.

• anladım çok teşekkürler gerçekten, çünkü bende raiderın mekanizması farklı birşey olmaz diye düşünmeye başlamıştım.

Gamo Viper Express 0.22
    Zoraki HP-01 Ultra 0.177