Benjamin Discovery Stoklarda

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Teşekkürler sayın Master.

Teşekkürler sayın avcı. Ben daha çok çok ufak bir müdahale (yay değişimi,vida sıkmak vs.) ile yapılacak birşey varmı merak etmiştim. Nedeni ise gezli olması sebebiyle aklımdaki diğer seçenekleri devre dışı bırakmış olması. Tabi şu andaki gücüyle değil. Ufak bir değişik ile 10 stabil atış bile yeterli.

Acaba T12 ye gez arpacık takabilirmi Yatagunda? T12 yi soruyorum çünkü yakın zamanda fiyat olarak edinebileceğim model T12 dir.

Kesinlikle Takilabilir. Dilerseniz tufegin orijinali uzerinde hicbir degisiklik yapmadan gezi durbun montaj kanalina sokulup takilabilecek sekildede yapmak mumkun.
    Arpacigida 1/2 unf dis uzerine montajli yapabilirsiniz. Bunun icin standart bir silahin yedek parcasi (ornegin hw 90) veya tamamen kendi zevkinize bagli bir tasarim kullanabilirsiniz.

RAW HM1000 .25
    RAW HM1000X .25
    MADMASTER PREDATOR .22

• Yurtdışı forumlarda rastladığım Crosman için tasarlanmış Benjamin Discovery'lerde de kullanılabilen HDD "Hammer Debounce Device" diye bir parça satılıyor.Bu parça takıldığı taktirde stabil atış sayında bir artış ve tüfeğin sesinde bir azalma olacağı söyleniyor.Güç ayar aparatı ile güçte bir artış yapılabildiğinden bahseden birçok kişi olmasına rağmen o parçanın tüfeğin orjinalliğine zarar verebileceğini ve atış sayısını azaltacağını düşündüğüm için o parça pek cazip gelmedi bana.Fakat "HDD" denilen bu parça ile aynı hızda daha fazla atış yapmak ve gürültüyü azaltmak mümkün mü acaba? Parçanın takılması ile ilgili şema olsada kendi başıma yapabilir miyim ondan da çok emin değilim.Başta Mustafa Bey ve Ülkü Bey olmak üzere modifiye konusunda deneyimi olan kişilerden fikir alabilirsem çok sevinirim.

FİLİNTALAR GRUBU

• Yurtdışı forumlarda rastladığım Crosman için tasarlanmış Benjamin Discovery'lerde de kullanılabilen HDD "Hammer Debounce Device" diye bir parça satılıyor.Bu parça takıldığı taktirde stabil atış sayında bir artış ve tüfeğin sesinde bir azalma olacağı söyleniyor.Güç ayar aparatı ile güçte bir artış yapılabildiğinden bahseden birçok kişi olmasına rağmen o parçanın tüfeğin orjinalliğine zarar verebileceğini ve atış sayısını azaltacağını düşündüğüm için o parça pek cazip gelmedi bana.Fakat "HDD" denilen bu parça ile aynı hızda daha fazla atış yapmak ve gürültüyü azaltmak mümkün mü acaba? Parçanın takılması ile ilgili şema olsada kendi başıma yapabilir miyim ondan da çok emin değilim.Başta Mustafa Bey ve Ülkü Bey olmak üzere modifiye konusunda deneyimi olan kişilerden fikir alabilirsem çok sevinirim.

http://www.network54.com/Forum…s+to+existing+powerplants

Üstteki linkte HDD ile ve HDD olmadan crosman 2240 tabancası ile yapılan atış sayısı ve hızı ölçülmüş. HDD kullanılarak yapılan atışlarda atış sayısı artmış ve hız sabit kalmış. Ayrıca aynı linkte HDD'nin 4 madde halinde ne işe yaradığı anlatılmış. Benjamin discovery ile HDD kullanırsanız atış sayınız artar örneğin 25 olan stabil atış sayısı 35'e yükselebilir. HDD ve güç ayarlayıcısı (power adjuster) kullanırsanız orjinal stabil atış sayısını azaltmadan daha güçlü atışlar elde edebilirsiniz. Yurtdışından getirttiğim discovery ile ilk fırsatta bunaları deneyeceğim.

• neyin nesi ve neresine takılıyor çalışma prensibi ney ben bunu anlayamadım. yardımcı olurmusunuz

• [Resim Engellendi: http://img8.imageshack.us/img8/4166/hdd.gif
    HDD (hammer debounce device) denilen parçanın çalışma prensibi.
    Çekicinin daha rahat bi şekilde ileri ve geri gitmesini sağlar.
    Sadece valfin kapanabileceği kadar geri gider.
    Valf kapandıktan hemen sonra çekici yakalayarak sekme sonucu valfin tekrar açılmasını önler.
    Böylece tüpteki hava daha az kullanıldığından atış sayısı artar.

[Resim Engellendi: http://img8.imageshack.us/img8…iscoverypoweradjuster.gif]

Power Adjuster (güç ayarlayıcısı) çalışma prensibi sadece çekiç yayını sertleştirmektir. Döner mekanızması ile yayı sertleştirmeye yada gevşeltmeye yarar.

Eğer gücü arttırmak isterseniz sadece çekiç yayını daha sert bir yayla değiştirseniz aynı işi görür yani illaki yurtdışından bu parçayı getirmenize gerek yok. HDD üretimini ise sert bir plastik boruyu maket bıçağı ile keserek yapabilirsiniz.

Parçaları ve nasıl takıldıklarını gösteren şemeları bu linkten görebilirsiniz. http://www.airgunsofarizona.com/CustomParts.htm

• Konu benim için daha da netleşti.BigEd diye bir kişi var ve sanırım bu parçaların esas üreticisi o.Hem BigEd'e hemde Airguns of Arizonaya e-mail attım.Türkiye'ye parçaları yolluyorlar mı diye.Pek ümidim yok ama bakalım cevap gelecek mi.Ülkü bey sanırım krono ölçümlerini yapıp 24 stabil atış yapılabildiğini yazmıştı.Kronom yok ama bende 20-25 arası tahmin ediyorum kendi tüfeğim için.Anladığım kadarı ile 16 grain pelleti 800 fps civarı bir hızla atmaya razı olunursa 1600-900 psi arası en verimli basınç.Bahsedilen 1600 psi - 900 psi arası 40 civarı atış gerçekten çok cazip gözüküyor.2000 psi pompalamak bile çocuk oyuncağı , 1600 psi dolumla atış yapabilmek çok daha iyi olur tabi.Hızı 900 lere çıkarırsanız atışa 2100 psi lerde başlamak daha netice veriyormuş.

Umarım bir şekilde bu parçaları getirtebilirim.

FİLİNTALAR GRUBU

• Konu benim için daha da netleşti.BigEd diye bir kişi var ve sanırım bu parçaların esas üreticisi o.Hem BigEd'e hemde Airguns of Arizonaya e-mail attım.Türkiye'ye parçaları yolluyorlar mı diye.Pek ümidim yok ama bakalım cevap gelecek mi.Ülkü bey sanırım krono ölçümlerini yapıp 24 stabil atış yapılabildiğini yazmıştı.Kronom yok ama bende 20-25 arası tahmin ediyorum kendi tüfeğim için.Anladığım kadarı ile 16 grain pelleti 800 fps civarı bir hızla atmaya razı olunursa 1600-900 psi arası en verimli basınç.Bahsedilen 1600 psi - 900 psi arası 40 civarı atış gerçekten çok cazip gözüküyor.2000 psi pompalamak bile çocuk oyuncağı , 1600 psi dolumla atış yapabilmek çok daha iyi olur tabi.Hızı 900 lere çıkarırsanız atışa 2100 psi lerde başlamak daha netice veriyormuş.

Umarım bir şekilde bu parçaları getirtebilirim.

Ben e-mail atmıştım airgunsofarizonaya. Cevap olarak gönderebiliyoruz demişlerdi.

• Benjamin Discovery Fx 16 grain peleti çok sevdi...Tek delik.
    bu tüfekle tek delik yapacak 16 grain den hafif hangi peletleri kullanmalıyım..

Sabun testi yaptım uzunlamasına 2 sabun koydum 1.sini deldi geçti 2. sabununda ortasına kadar ilerlemiş (pellet Fx 16 grain)

Gamo Hunter 440 4,5 mm
    Gamo cfx 4,5 mm Tasco 3- 9 *40
    Benjamin Discovery 5,5 mm Nikula 6-24*50

• Official Post

Hamza öncelikle Yeni silahın Bünyamin Discovery hayırlı olsun, :) Bana sorarsan daha hafifine gitme ama denemek istiyorsan Crosman Pointed i dene.

• Mustafa bey teşekkür ederim iyi dileklerinizden dolayı..
    Crosman pointed 14.3 gr. ve hollow poınt zaten aldım ama daha denemedim.

selamlar...

Gamo Hunter 440 4,5 mm

• Öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun.Ben en iyi verimi Fx 16 grn ile buldum.Fakat hız ayarlayıcısı takıp silahın hızını arttırdıktan sonra geçenlerde elimde kalan Crosman Hollow Pointlerle biraz atış yaptım sonuç oldukça iyiydi.Crosman pelet yüksek hız seviyor olabilir.Fakat bu peletler namluyu çok kirletiyor.Zaten Chairgun da baktığınız zaman uzun mesafede de en iyi 16 grain peletlerin değerleri çıkıyor.50 yards (45 m.) Fx peletle yaptığım 10 atışlık bir grubu ekliyorum.Fikir verebilir.
    http://s6b.directupload.net/images/090601/264yv3hb.jpg

FİLİNTALAR GRUBU

• 10 atışlık grup için gayet güzel atış olmuş....
    gamo mach denedinizmi ...

Gamo Hunter 440 4,5 mm

• Gamo pelet hiç denemedim.Tüfeğimde tetik modifiyesi yok.Başlıkta daha önce bahsettiğimiz "HDD" ve güç ayarlayıcısı takmıştım , geçenlerde HDD plastik bir parça olduğu için hasar gördü ve çıkarttım.Yedeği elimde var ama şu anda boş bir zamanımda sadece güç ayarlayıcısı ile farklı güçlerde atış adeti hakkında çalışma yapmak istiyorum.Gez ve arpacıkla sadece ev içinde deneme atışı yaptım pek yorum yapamayacağım.

FİLİNTALAR GRUBU

• Şimdi bu tüfeğin tüpü güsel bir 200-220 barlık tüple değiştirilse ve hemen peşinden iyi bir 139 barlık regülatör takılsa dimi ... dadından yenmez bu arada namlusu bronz-prinç-sarı gibi bir malzemeden yapılmış diye okumuştum bir yerde yani alışılagelmiş çelik değil acaba yanılıyormuyum bir bilen cevaplayabilirmi (alın size konu)

• Namlu bildiğimiz diğer havalı tüfekler gibi çelikten.200 barlık tüp takmaya gelince , o zaman tüfeğin cazip olan düşük basınç yani az bir eforla doldurulabilen tüp özelliğini kaybedersiniz.O sınıfta 200 barla çalışan birçok tüfek zaten var.Kaldı ki Benjamin Marauder isimli yeni ürünleri istenirse 135 bar , istenirse 200 bar ile çalışıyor.Yüksek basınç hızda bir değişiklik yapmıyor ama atış adetini arttırıyor.Buna siz karar veriyorsunuz.Daha Türkiye'ye gelmedi heralde ama dediğiniz fikre göre üretilmiş sanki.

FİLİNTALAR GRUBU

• Zaten ironarm da tüfeğin gücünü değil, stabil atış sayısını ciddi biçimde yükseltmeye yönelik bir fikir sunmuş.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Evet namlu malzemesi konusunda muhtemelen yanlışım bu arada performansın sebebi namlunun boyu 63 cm. alışılmışın epey uzunu muhtemelen fiyatında biraz yüksekçe olmasının sebebide bu olsa gerek . 130 barlık regülatörün bir getiriside normal 200 barlık scuba tüpüyle full güçte epey atış sağlanabiliyor aynı avantajı 200 barla atan tüfeklerde yakalamak için 300 barlık scubaya çıkmanız lazım ki oda kendi sorunlarıyla geliyor yani özetle benjamin dicovery de bir mantık var

• Rüştü abi bi düzeltme yapayım fiyatının uçuk olmasının sebebi getirenlerin aşırı derecede karkoyması yurt dışında 400 dolara satılan tüfek ülkemizde 1400 liraya satılıyorsa diyecek bişey yok uygun fiyatı olsa raider yerine bunu alırdım.

• Benjamin Discovery Fx 16 grain peleti çok sevdi...Tek delik.
    bu tüfekle tek delik yapacak 16 grain den hafif hangi peletleri kullanmalıyım..

Sabun testi yaptım uzunlamasına 2 sabun koydum 1.sini deldi geçti 2. sabununda ortasına kadar ilerlemiş (pellet Fx 16 grain)

FX ve JSB 16 grain peletlerle silah gayet isabetli. Ben 30 metrede 5 atış tek delik yaptım. 16 grainden daha hafif 14.3 grain JSB kullanabilirsiniz böylece uzak mesafede daha az üst atarak daha kolay şekilde hedefi vurabilirsiniz. Ben 14.3 grain JSB pelet aldım ama daha deneme fırsatım olmadı.
    Ayrıca bu silahına tetik modifiyesi yapmak çok kolay. Ben tetiği söküp içerisindeki yayı kalem yayı ile değiştirdim ve tetik şuan tek kelime ile harika.

• Öncelikle tüfeğiniz hayırlı olsun.Ben en iyi verimi Fx 16 grn ile buldum.Fakat hız ayarlayıcısı takıp silahın hızını arttırdıktan sonra geçenlerde elimde kalan Crosman Hollow Pointlerle biraz atış yaptım sonuç oldukça iyiydi.Crosman pelet yüksek hız seviyor olabilir.Fakat bu peletler namluyu çok kirletiyor.Zaten Chairgun da baktığınız zaman uzun mesafede de en iyi 16 grain peletlerin değerleri çıkıyor.50 yards (45 m.) Fx peletle yaptığım 10 atışlık bir grubu ekliyorum.Fikir verebilir.
    http://s6b.directupload.net/images/090601/264yv3hb.jpg

10 atışlık grupman için çok iyi, elinize sağlık. Birde tetik modifiyesi yapsanız o mesefade tek delik olacak heralde.