Atıcı değerlendirme

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba,
    Arkadaşlar soru biraz garip gelebilir. Ben havalı tüfekte oldukça yeniyim, elimde diana mod 48/52 5.5 var.
    Sorum şu : Burada grupmanlar ve tahribatlar verilmiş. Normal şartlarda, destekli veya desteksiz, iyi bir atıcı kaç metrede nasıl bir grupman yapmalı ? Bunu kendimi ölçebilmek için soruyorum. Yani, mesela ben 50 metreden her 10 atışta 10 bira şişesini patlatabiliyorum diyelim. Peki, bu ortalamanın neresindedir, 100 üzerinden kaç alırım ?

Aynı şey tabanca atışları için de geçerli, mesela 10 metreden sigara vurabiliyorum , ya da 10 metreden bira şişesini ıskalıyorum diyelim.

Bu normal bir atıcı için ne anlama geliyor ?

Sanırım derdimi anlatabilmişimdir.
    Saygılar.

Mustafa
    26.04.1975

• herhangi bir mesafede en çok atışı en küçük alan içinde toplayan atıcı en iyi atıcıdır.sitede yayınlanan gruplar ve altında yorumlar var.onlara bakarak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• herhangi bir mesafede en çok atışı en küçük alan içinde toplayan atıcı en iyi atıcıdır.sitede yayınlanan gruplar ve altında yorumlar var.onlara bakarak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Teşekkür ederim öncelikle cevap için.

Aslında sorunun cevabı dediğiniz gibi, ancak bunun bir ölçüm sistemi olmalı.
    Mesela, başlangıç seviyesinde bir atıcı 50 m. de atıyorum 30 cm. grup yapabilmeli, ortalama bir atıcı 20,
    iyi bir atıcı ise 10 diye bir cetvel var mıdır ?

Soruyu şu şekilde değiştirmek daha iyi olabilir belki, havalı silah atışlarında, tüfekleri belli kriterlere göre sınıflarsak eğer, ortalama bir grup değerlendirmesi cetveli mevcut mu ?

Mustafa
    26.04.1975

• mevcut değil.ayrıca başarı tüfekten tüfeğe de değişir.hatsan mod 125 ile yapılmış çok iyi bir grubun aynısı fx t12 ile yapılırsa,fx le yapılan kötü bir grup olur.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

mevcut değil.ayrıca başarı tüfekten tüfeğe de değişir.hatsan mod 125 ile yapılmış çok iyi bir grubun aynısı fx t12 ile yapılırsa,fx le yapılan kötü bir grup olur.

:him:s:him:s;$.,;$.,X]#+,X]#+,

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• şöyle ki;

elimizde bir tane grup çalışması var.30 metrede ctc 6 cm.4 atış.

eğer bu grup bir mod 125 le yapılmışsa başarılıdır.
    eğer bu grup fx ile yapılmışsa başarısızdır.
    başarılı ya da başarısız olan atıcıdır.
    sanırım şimdi daha anlaşılır oldu.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Teşekkür ederim öncelikle cevap için.

Aslında sorunun cevabı dediğiniz gibi, ancak bunun bir ölçüm sistemi olmalı.
    Mesela, başlangıç seviyesinde bir atıcı 50 m. de atıyorum 30 cm. grup yapabilmeli, ortalama bir atıcı 20,
    iyi bir atıcı ise 10 diye bir cetvel var mıdır ?

Soruyu şu şekilde değiştirmek daha iyi olabilir belki, havalı silah atışlarında, tüfekleri belli kriterlere göre sınıflarsak eğer, ortalama bir grup değerlendirmesi cetveli mevcut mu ?

Bir cetvel söz konusu değil senin hoşuna giden grup bizim de hoşumuza gider. ;d;

FX Revolution PCP 5.5 cal +Nikko Stirling TARGET MASTER 10X50-60 MD

BUREO 30,06 + REDFİELD 3*9-ELİPTİC35

ankarateam.png

• Silahın derecesini=kalitesini ortaya koyarak atış

yapacağız yani :whistling::whistling::whistling:

Hatsan la Fx karşılaştırması yerine,SW ile Browning olunca

(aklıma bu markalar geldi) buna kim karar verecek peki?? ;$.,

Fx Revolution

HW 97 k

Diana mod 350

HW 45

Diana P5 magnum

• bu noktada da değişik görüşler olacak.onun için kaliteleri birbirinden uzak markaları karşılaştırdım ben de.daha anlaşılır olması için.anlatmaya çalıştığım nokta birden fazla değişkeni değerlendirmeye dahil etmeden yapılan yorumun sağlıklı olmayacağı.bu değişkenlerin en önemlisi de tüfek kalitesi.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• aynı silahla aynı ortmada sürekli aynı atışı yapabilmeli bence iyi atıcı
    yani one shot one ring (tek atış tek delik )

• Bu ancak kaliteli bir namluyla ve pelletle olur mert. Yoksa hafifte olsa yalpa yapan bir pellet çizdiği daire içinde vuracaktır. Tüfeği sabitleyip atsan dahi. Bu yüzden mod 125 örneğini verdi deniz arkadaşımız.50 metrede 5 cm daire çizerek ilerleyen bir mod 125ten çıkmış pelletle 5-6 cm lik grupman yapıyorsan çok iyi bir atıcısındır. Ama pellete hiç daire çizdirmeyen bir fx le atıp 5-6 cmlik bir grupman yapıyorsan çok iyi olduğun söylenemez.

• o yüzden diyorum ya
    aynı kişi
    aynı tüfek
    aynı ortam
    aynı atış diye aynı şeyi anlatıyoruz sanırım yanlışsam özür dilerim

• yani one shot one ring (tek atış tek delik )

Bu arada ben cümleyi "all shot one ring" olarak kabul ediyorum. Yoksa sapanla bile one shot one ring yapar herkes. ;şrofls;. Bende bu cümleye istinaden yazdım. Dünyanın en iyi atıcısı dahi olsan kötü bir namlu yada mühimmatla ancak "all shot one simit" çıkar ;rofl.; Saygılar

• o yüzden diyorum ya
    aynı kişi
    aynı tüfek
    aynı ortam
    aynı atış diye aynı şeyi anlatıyoruz sanırım yanlışsam özür dilerim

Hiç bir zaman aynı ortamı bulma şansı olmaz.Heleki açık havada rüzgar faktörünü düşünürsek.
    Bence çok zayıf ihtimal. :thumbdown:

• Bir cetvel söz konusu değil senin hoşuna giden grup bizim de hoşumuza gider. ;d;

Hepinize teşekkür ederim,
    En güzel cevap buydu bence :)

Mustafa
    26.04.1975

• pardon hayri sen doğru demişsin literatürü de unuttuk all shot one ring