Serdar 1 Solid pellet 2.72gram 41.94 grain

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • umarım sonuçlar başarılı olur.ne zaman test edilecek.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Alıntı

umarım sonuçlar başarılı olur.ne zaman test edilecek.

Benim yurt dışı programım cumartesine attı. İstanbula hafta sonu gidecegim gibi gozukuyor. Akşam gözümü karartırsam evde bir tek atış yapacagım. Evanix ile. Chrono değerlerini merak ediyorum.

• ben de grupmanı.

Zoraki HP-01 4.5 mm
    Walther ppk .380
    ZVI Kevin .380

• Official Post

Tonguç bu kurşun değil, sakın evde deneme, evin tüm eşyalarını ve sizide ziyaret edebilir o çekirdek, tabi birde eva namlusu kesebilecekmi, tam çizimini dün Ülkü abi ile SolidWorks de çizdik bugün geleceksin diyede programımızı değiştirmiştik, Ülkü abiyi arayayımda akşam programını eski haline getirsin. :)

• Mustafa bey

Bugun için ayarlama yaptıysanız bozmayın
    Ben akşam gelir sabah dönerim demek isterdim............... ama şimdi patronla konuştum yarına izin alamıyorum. Mecburen hafta sonuna kaldım gibi Mustafa Bey.

Kusura Bakmayın.

Ankadaki arkadaşlarda bilir benim programlar hep boyle şaşıyor.

• Official Post

önemli değil Tonguç,

Yalnız fotoğraftaki örnek üretimlere baktımda 5,60 olan setlerin genişliği sanki fazla gibi geldi kesemeyebilir yani bolt ile mermiyi ittiğinde kafa kısmındaki setleri kesemeyebilir, birde sanırım özel bir çakı dizaynı kullanman gerekecek çünkü yüzey çizik olmuş, parlak ve pürüzsüz olmak zorunda.

• sonuç ne olursa olsun yine de en içten dileklerimle tebrik ediyorum. inşallah en iyiyi bulana kadar devam edeceğiz.
    sonsuz başarılar ve saygılar.

• bunların arkasında havayı yakalıycak boşluk yokmu?

webley patriot 5.5

• Alıntı

önemli değil Tonguç,

Yalnız fotoğraftaki örnek üretimlere baktımda 5,60 olan setlerin genişliği sanki fazla gibi geldi kesemeyebilir yani bolt ile mermiyi ittiğinde kafa kısmındaki setleri kesemeyebilir, birde sanırım özel bir çakı dizaynı kullanman gerekecek çünkü yüzey çizik olmuş, parlak ve pürüzsüz olmak zorunda.

ön tarafta 5.60 lık kısım uzunluk olarak 1mm Mustafa Bey ama pelletin uc egiminden dolayı fazla gibi gorunuyor. Evet aslında durum şu numune oldugu için tek cakıda işlemi bitirmek istedim. normalde ikinici bir parlatma cakısının yuksek hızda yavaşça gecmesi gerekiyor. Parlaklık için şimdilik yapacak fazla birşey yok. Belki gümüş yada teflon kaplama dısında. Teflon kaplama şaka deyil yapılabiliniyor. Aslında Namlu içini de TiCN kaplamayı duşundum ama malesef namlu içine işlemiyor TiCN yoksa sertlik 3500 e cıkacaktı.

Alıntı

sonuç ne olursa olsun yine de en içten dileklerimle tebrik ediyorum. inşallah en iyiyi bulana kadar devam edeceğiz.
    sonsuz başarılar ve saygılar.

Teşekkur ederim. Bir kere başladık durmak yok.

Alıntı

bunların arkasında havayı yakalıycak boşluk yokmu?

Yok ondeki ve arkadaki cıkıntıların havayı kesecegini duşunuyoruz. Arkadaki tatlı daralamanın pelletle havayı geniş bir yuzeyden birbiri ile ilişkilendirecegini umuyorum.

• Official Post

Arkanın düz yani konik olmaması halinde uzun mesafede burada oluşacak hava odacığı mermiyi yavaşlatır, diğer raftan havalı silahlarda hızların düşük olmasından dolayı o odacık normalde peletin düzgün gitmesine fayda sağlar, ama bu dizaynda amaç yüksek hızlar ve enerjili silahlarda kullanmak, kıçtaki eğim merminin uzun mesafelerde nefesinin kesilmesini engeller.

• sonuç güzel olur inşallah.çok düşünceli bir çalışma.

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA

• Official Post

Tonguç, namlu arkasından boltla ittiğinde çekirdeği geri çıkarıp baktınmı? setler kesmişmi? kesmişse sorun olmaz zaten namlu ucunda mermi maksimum hızına ulaşmıştır,

Şimdi birde 15 - 20 metre gibi bir mesafede düz bir tahtaya 90 derece yani alından sık ve merminin tahtaya giriş açılarına bak, yani yanmı dkm girecek, tahtanın arkasından nasıl çıkacak.

• Silahın namlusunu gözden çıkarmadıysanız atış denemesi yapmayın.
    Bronz kurşuna nazaran çok sert. Brinell metoduna göre 38'e 241 gibi. Setlere hasar vermeniz bir yana, namluda sıkışabilir ve çıkarması zor olur.
    Bir başka sorun da merminin boyu. Bu mermiyi atabilseniz bile, yalpalama yapıp hedeften sapacaktır.
    Bildiğiniz gibi namlu içindeki yiv-set, merminin kendi ekseni etrafında dönmesini sağlayarak yarattığı jiroskop etkisi uçuş stablizasyonu sağlar.
    Mermi boyu uzadıkça stablizasyon için gerekli tur (devir/dakika) sayısı artmaktadır.
    Bu nedenle uzun mermileri stablize etmek için, yiv-setlerin turlarını daha kısa mesafede tamamlamaları gerekmektedir.
    Havalı silahlarda genel olarak 1:16" dönme oranı kullanılır. Yani mermi 40-41 cm yol aldığı zaman 1 tur atmış olur.

2800 fps altında hızlar için yiv-set dönme oranını veren formül :
    [Resim Engellendi: http://upload.wikimedia.org/ma…3bbde34972528dbaf3dc4.png]
    C=150 sabit
    D= mermi çapı, inch
    L= mermi boyu, inch
    SG= mermi malzemesinin özgül ağırlığı

Ref: http://en.wikipedia.org/wiki/Rifling

Bu formüle göre, 1:16" dönme oranlı .22 cal namlu ile stablize edilebilecek merminin boyu 11.5 mm hesaplanıyor.
    Bu netice kurşun çekirdek için. Yoğunluğu daha düşük malzemeler için boy daha da kısalıyor.
    Sizin merminizin boyuna (17 mm) göre 8.5 yoğunluk için gerekli tur oranı 1:9.5 çıkıyor. Yani 1:16" dönme oranı ile bu merminin stablize edilmesi mümkün görünmüyor.

• mükemmel açıklama.çok teşekkürler. ;keyf;

HATSAN TORPEDO 155 .22 CAL.+ 3-9*32
    GAMO HUNTER 440 .177 CAL.+ TEK PARÇA AYAK 3-9*44
    MARKSMAN 1010 AIR PISTOL .177 CAL.
    SARSILMAZ
    AIR PISTOL .177 CAL.
    REMINGTON 870 MAGNUM 12 GA TEFLON KAPLAMA