Namlu hızı farklılıklarının isabete etkisi

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Yabancı siteleri karıştırırken böyle bir tablo buldum. Namlu çıkış hızlarında maksimum ne kadar fark olursa ne mesafede 1 MOA gurup yapılabileceğini gösteriyor. Bunu chairgun'ı kullanarakta yapabiliriz. Ancak hazırı varken uğraşmayalım, buyrun:

örneğin 950fps ile 70yardaya atış yapıyorsak, atış hızları arasındaki farkın maksimum 17fps olması durumunda 1 MOA'dan küçük gurup yapılabilinirmiş. Tabiiki burda rüzgar, pellet ağırlığı farkları vs. gözardı edilmiş.

[Resim Engellendi: http://img29.imageshack.us/img29/1624/mvstring.gif]

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Yabancı siteleri karıştırırken böyle bir tablo buldum. Namlu çıkış hızlarında maksimum ne kadar fark olursa ne mesafede 1 MOA gurup yapılabileceğini gösteriyor. Bunu chairgun'ı kullanarakta yapabiliriz. Ancak hazırı varken uğraşmayalım, buyrun:

örneğin 950fps ile 70yardaya atış yapıyorsak, atış hızları arasındaki farkın maksimum 17fps olması durumunda 1 MOA'dan küçük gurup yapılabilinirmiş. Tabiiki burda rüzgar, pellet ağırlığı farkları vs. gözardı edilmiş.

[Resim Engellendi: http://img29.imageshack.us/img29/1624/mvstring.gif]

Erdem, çok değişik bir konuya temas etmişsin. ;tese;kkur Anladığımı yazıya dökmek istiyorum, bakalım anlamışmıyım? Değişik görüşü olan arkadaşlarımız da olabilir, tartışabiliriz.

1. Birinci pellet 70 yardaya 950 fps ilk hız ile atılıyor.

2. İkinci pellet 967(950+17) fps veya 933(9650-17) fps ilk hız ile atılır ise,

3. 1MOA: 100yd. 2,5cm. ise 70 yd. da 70x2.5/100= 1,75 cm.

4. İki pellet arasında DİKİNE fark +/- 1,75 cm. oluyor(mu)?

Eğer anladıklarım doğruysa tablonun adını "VURUŞ NOKTALARININ 1 MOA DAN KÜÇÜK DİKİNE SAPMA YAPABİLMESİ İÇİN ATIŞ HIZLARI ARASINDA OLMASI GEREKEN AZAMİ FARKIN BULUNMA TABLOSU" koyabilirsin. ;şrofls;. ;şrofls;. ;şrofls;.

Ha bu tablodan ne çıkar? Kıssadan hisse; hedefe atış esnasında aynı zamanda Kronograf ile tüfeklerin ilk hızını ölçtüğümüzde vuruş noktalarımız dağınık ise bunun nedeninin ilk hız değişikliğinden değil biraz bizim kabahatimizden olduğu açığa çıkar. g;$i

Sevgiler.

• Official Post

Atilla bey'e katılıyorum, başlık yanlış Erdem, başlık çok daha farklı bir çağrışım yapıyorki, bende ilk bakışta şaşırdım, şayet başlığa uygun bir tablo bulabilirsen o da çok güzel olur, eline sağlık.

FX Revolution .22 - AirArms S410 .22 - Samyang Recluse .357 - Samyang Sumatra 2500 .25
    Weihrauch HW100 .22 - Weihrauch HW50 .177 - Weihrauch HW35 .177 - Diana Mod52 .22
    Diana Mod48 .22 - Diana Mod250 .177 - BSA Mercury .177 - Gamo Stutzen .177
    Gamo CF20 .177 - Webley Patriot .22 - Webley Longbow SE .177 - Benjamin Mod392 PA .22
    Daisy Powerline 917 .177 - Nightstalker NS1200 .177 - Smith Wesson Revolver .25

Forum Kuralları
    Foruma Yeni üye oldum, öncelikle hangi bölümleri incelemeliyim ?

• Atilla abi evet aynen dediğin gibi, chairgun'a FX pelleti 943-960-977 fps hızlarla girip 70 yardayı döktüğümüzde gurupmanın (düşey farkın) yaklaşık 2cm olduğu görünüyor:

ama dediğim gibi bu hassasiyetle atış yapmak için, yabancı ciddi atıcıların yaptığı gibi:
    1. atılacak pelletleri hassas tartıyla tartmamız
    2. bu pelletleri görsel muayene ile eteği ezik vs pelletleri ayıklamamız
    3. pelletleri yıkayıp kurutmamız falan lazım

[Resim Engellendi: http://img97.imageshack.us/img97/2074/70yard.jpg]

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png