ilkyardım acıl bakım

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • ilkyardım ve acıl bakım ıcın aklınızı karsıtıran her soru yazın arkadaslar

airarms s410 FP raptor mp8 reticle 6-24x50
    green laser 300 lumen flashlight

B RH +

• Official Post

Dişi bir dogodan ilk yardım hemşiresi olurmu? ;kihhik,

• mustafa abı eger dişi dogo baronesse hemde 10 numara olur

B RH +

• arkadaslar baronesı mustafa abı bana verdı baronesınde orduya gelme hıkatyesı baya renklı oldu baronesı almaya ambulansla gıttım donuste trafık kazasına rastladım ambulansta (tabıkı arjantın dogo var tehlıkelı dıyemedım halıyle) kazada otobusle mınubus carpısmıs gerede cıvarında ıkı olu 8 yaralı yaralılarda agır ambulansta baronesle bırlıkte 5 yaralı var ınanın hav bıle demedı onlara kazasız belasız yaralıları hastaneye ulastırdık boyle bır macera

B RH +

• Official Post

;,;-;lol; Gördünmü efendiliği, nasıl terbiyeli ama değilmi babası ½bay£bay`;

• ilkyardımın abcsı yanı bıldıgımız abc her zaman ılk bakıcagımız en onemlı olan
    a- airway: havayolu
    b- breath: solunum
    c- circulation :dolasım
    sırasıyla olay ne olursa olsun hep bunlara bakıyoruz ana mantık herzaman bu mesala trafık kazası kazazede baygın bızım ıcın en onemlı olanlar bunlar yanı ılk bakıcagımız airway yanı havayolun da herhangı bır ebgel var mı bunun ıcın hastanın agzın ve burnuna bakıyoruz nefes almasını engelleyen bır sey varmı mesela takma dısler yada aspıre ettıgı kan kusmuk yada kendı dılı ( bılıncı kapalı hastada gerıye kacarak havayolunu tıkar ne yapmamız gerektıgını daha sonra acıklıyıcam) yanı ılk hava yolunun acıklıgından emın olucaz
    sonra sırada b var breath nefes alıyormu (almıyorsa cpr da anlatcam) dıye bakıyoz nefesde alıyosa
    sıra c de cıculatıon dolasım nabız kontrolu nabzı varsa sorun yok
    bu durumun devamını saglamak gorevımız ambulans gelene kadar hepsıyle ılgılı genekl acıklama sızden gelen sorulara gore yapılcak

B RH +

• mustafa abı ına burda gunde en az 4 saat serbest cok efendı kımseye bır sey demıyo

B RH +

• Official Post

mustafa abı ına burda gunde en az 4 saat serbest cok efendı kımseye bır sey demıyo

Sosyal yetiştirdiğim içindir, ama sana alıştıktan sonra onun yanında kimse sana sesini yükseltmesin, aman dikkat.

• abı en cok ona hastayım zaten ben varken kım ne derse desın basını bıle cevırmıyo gercekten cok asıl esas olanın ben oldugumu bılıyobende zaten soyluyorum kesınlıkle vurma azarlama yok dıye yaparsanız karısmam dıyom benı kabul ettı bır tek dıgerlerıne kızıyo

B RH +

• Ben sorayım madem bir soru;
    Böcek ve yılan ısırıklarında ne yapılmalı ? Aklımı karıştıran birkaç durum var.
    Deniz hayvanlarının sokmalarında (trakonya, iskorpit, denizanası) yapılması gereken ısırılan bölgeye sulandırılmış amonyak sürmek, eğer amonyak yoksa bölgeye idrar sürmek, daha sonra da ısırılan bölgeyi hastanın dayanabileceği kadar ısıtmak (sıcak su örneğin). Bunun sebebi zehirin yapısını bozmak (zehir bildiğim kadarıyla protein).

Ancak karadaki hayvanlar için bunun tam tersi yapılmalı, hatta ısırılan bölgenin üzerine mümkünse buz koymalı diye öğrettiler bize, zehirler arasındaki fark nedir ki birini ısıtıp parçalarken birisini yayılmasın diye soğuk suya tutuyoruz ? Bilen var mı ?

Sorularım devam edecek :)

Mustafa
    26.04.1975

• trokonya ve iskorpit te aynen dedigin gibi sıcak su ile yıkanır zehiri nötrelize ediyor ama bu arada da adamı haslamamaya dikat etmek lazım deniz anasında ise carpan yerde binlerce igne kapsülleri var bu yuzden kesınlıkle kasınmaması lazım birde tatlı su ile yıkamakta aynen kasımak gıbı i kapsullerı patlatıyor o yuzden tatlı su ile yıkamkta yok yapılacak carpan yerın uzerıne ınce kum yada pudra dokup bıcagın keskın olmayan yuzu ıle kazınıp denız suyu veya amonyak la yıkanması tabi bunların hepsi ilkyardım yanı sadece daha kotuye gıtmesını onlemek icin yapıyoruz kesın tedavı ıcın ıllakı hastaneye gıtmesı lazım ordada verılecek kortızon ve antıhıstamınık ilaçlar
    zehırlerın yapısına gelırsek bu en cok yılanlarda farklı zehır turlerı arasında hematoksık(kan hucrelerını parcalar) norotoksık(sinir sistemini felc eder basta solunum sıstemı durur) kardıo toksık (kalbi etkiler) gıbı turlerı var hepsininde antidotu farklı ama turkıyede belli baslı yılan turlerı var geneldede avrupa engeregı antodotu verılır hasatalara

B RH +