s410 tüp boşalması niye/kaç barda olur? boşalmış tüp nasıl doldurulur?

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Mustafa abi, bu konuda bizi aydınlatabilirmisin?

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• Official Post

FX lerde silah kurulu değilken çekiç valfe baskı yapmaz yani boştadır, çekiç yayının uzunluğu ve çekiç uzunluğunun tamamı çalıştığı hazneden biraz daha kısa yada aynıdır, başşta aynı iken bir süre sonra zamanla kavuşan ve yorulan yay kısalır ve haznedeki toplam uzunluk kısalır.

AirArms larda ise AA mühendisleri yayı daha uzun tutmuşlar, yay ve çekiçin toplam uzunluğu çalıştığı hazneden daha uzun, hal böyle olunca silah kurulu değilken çekiç sürekli valfe baskı uygulamaktadır, bu baskının kuvvetini 20 kilo dersek ve valf yayının terse yani valfin arkasından çekiç istikametine uyguladığı (valfi kapatmak için) kuvvet ile tüpdeki hava basıncının valfe uyguladığı kuvvetlerin topplamı 20 kilonun altına düştüğünde valf açılır ve tüpde ne kadar hava varsa boşalır.

Bu durum silahımızın çekiç yayının yeni olması, uyguladığı kuvvet bileşenleri ile silahımızın basıncı 40 ile 90 bar aralıklarına indiğinde tüpdeki havayı boşaltır, bu durum zamanla yayın bir miktar kapanması ile daha düşük basınçlarda boşalmalar gözlemlerin, (burada geciktiriciler fayda sağlamaz) ;kihhik,

Böyle bir durumu yaşadığımızda yapılması gereken, silahı kurup scuba tüple ani basınç uygulayarak valfin kapanmasını sağlamaktır, bu durumu ben yeni yapılıyor olan güçlü çekiçlerde daha güçlü ama daha kısa yay ile çözüyorum, bu durumu kendi silahımda çözmüştüm, yani FX lerdeki gibi güçlü bir vuruş ama çekiç arkasında sürekli baskı olmadan, FX kullananlar hatırlasın, silah kurulu değilken silahın namlusunu aşağı indirir yukarı kaldırırlarsa çekicin serbest bir şekilde harek etme sesini duyabilirler.

• Official Post
    DESERT_EAGLE™ yazdı:

Tarih: 12 December 2009 Saturday 19:38
    Alıcı: Mustafa Serdar
    Konu: CVP: CVP: CVP: CVP: CVP: CVP: İyi akşamlar

Abi maalesef kurma kolu çekiliykende kaçırıyor. Anlamadım gitti. Birde 90 barda tüpün boşalması normalmi? Bu biraz erken değilmi sizce

Turan, AirArms ın side lever a geçmesinin nedeni zaten daha güçlü yay kullanmaktı ve bu durumda daha yüksek basınçlarda boşalma yaşanması normal.

Bu konuyu Lütfen AA Fan da devam ettirelim.

• yanlış anlamadıysam, silah biraz kullanılıp yay oturunca daha yüksek basınçlarda da hava kaçırmayamı başlayacak?

.

ankarateam.png

• Official Post

yanlış anlamadıysam, silah biraz kullanılıp yay oturunca daha yüksek basınçlarda da hava kaçırmayamı başlayacak?

Hayır tam tersi, zamanla yay yumuşadıkça daha düşük basınçlarda havayı bırakacak.

• yani daha düşük basınç kalana kadar atış yapabileceğiz.

peki bu yay oturunca silahın gücünde düşme olacak mı?

.

ankarateam.png

• Official Post

Hayır çünkü zamanla valf milinin yatakları vs.. de rahatlayıp sürtünmeler azalacağı için yayın kapanmasını tolore edecek, ama sakın bu yay kapanmasını pistonlu silahlarla karıştırmayın, pistonlularda kapanma süreklidir çünkü yay % 95 kapanarak kullanılır, bu silahta ise yay %60 civarı kapanarak çalıştığı için ilk başta bir miktar oturu ve öyle kalır.

• Daha deminde denedim. Kurma kolu çekili yani tüfek kuruluyken pompalamaya çalıştım ama nafile :) Kaçak aynen var. Tek çare scubaysa tüfeği size göndermekten başka çarem yok. Tövbe ettim birdaha 120 barın altına düşmem. Hevesim kursağımda kaldı

Hobiye ara verdim ;avci;;avci;

• Bana en yakın scuba Ekrem (Bısscmark) hocada var. Bana uzaklığı 1-1,5 saat. Bugün özel yanına gittik ama başaramadık. Bu yüzden tek çarem size yollamak Mustafa abi

• Official Post

Scuba çaren yoksa gönder diyeceğim aman paketlemeyi kendi kutusunda ve mutlak nayloon türü bir şeylerle ve pat patla sar, iyi bantla, yağışlı havalarda kargoların yağğmura tabi kalabilmesi olasılığına karşı dikkat edelim.

• Bana nasıl geldiyse aynı şekilde gönderirim abi. Çünkü o benim gözbebeğim. Bugün ben ne çektim bir ben bilirim ;#^+. Pazartesi göndersem acaba Cumaya kadar elimde olurmu? Haftasonu malum tatilimiz var :) İnşallah yetişir. Sonsuz saygılar abim.

• Official Post

Turan pazartesi gönderirsen cuma elinde olur ama ptt kargoyu kulllanmazsan.

• Turan pazartesi gönderirsen cuma elinde olur ama ptt kargoyu kulllanmazsan.

Abi PTT kargoyu kullanmamın nedeni fiyatta daha uygun olması. Ama napalım bu sefer başka kargoyla göndericez.

• Bu arada herhangi bir sökme işlemi yapılmayacak dimi Mustafa abi :whistling:

• Official Post

Bu arada herhangi bir sökme işlemi yapılmayacak dimi Mustafa abi :whistling:

Hayır sökmeyeceğiz ama "abi senin elinde bir sökülüp takılsın" dersen seve seve söker takarım ;kihhik,

• Zaten 130 bar altında güçte belirgin bir düşüş oluyor.Zaten tüfeğin sesinden anlaşılıyor.Arabalardaki yüksek vitesle bayır çıkmaya çalışırken motorun bayılması gibi.Bana göre sağlıklı kullanım 200-130 bar arası.Bu aralıkta zaten 40 atış yapılabilir.270 cc 30 fpe güç üreten bir silah için gayet iyi zaten.

FİLİNTALAR GRUBU

• Zaten 130 bar altında güçte belirgin bir düşüş oluyor.Zaten tüfeğin sesinden anlaşılıyor.Arabalardaki yüksek vitesle bayır çıkmaya çalışırken motorun bayılması gibi.Bana göre sağlıklı kullanım 200-130 bar arası.Bu aralıkta zaten 40 atış yapılabilir.270 cc 30 fpe güç üreten bir silah için gayet iyi zaten.

Tüfeğim hayırlısıyla gitsin gelsin, bi problemi olmasın yeterki, yapacağımı biliyorum. Birdaha 120 bar altına düşersem ne olayım.

• Hayır sökmeyeceğiz ama "abi senin elinde bir sökülüp takılsın" dersen seve seve söker takarım ;kihhik,

;şrofls;. Neden olmasın abi ama henüz iki günlük tüfek o yüzden sökülmesine pek sıcak bakmıyorum tabiki gerekmedikçe :)

• Mustafa bey , ağır çekiçlerin en düşük güçte 30 fpe civarı kullanıma izin vereceğini öngörürsek , ağır çekiç ile düşük ayarda havayı daha efektif kullanacağını öngörüyor musunuz?Örneğin benim tüfeğim 190-140 bar arası güç ayar düğmesi ile çok minik bir oynama ile oldukça stabil 30 atış yapıyor.Ama genede sizin hesabınızada güvendiğim için çekiç ağırlığını neden daha düşük yaptıklarına kafa yoruyorum.Bunun sebebi acaba silahın 12 fpe güçle de kullanılmasını sağlamak içinmidir.Eğer öyleyse çekiç ağırlığı/efektif hava kullanımından feragat etmiş olabilirler.

FİLİNTALAR GRUBU

• Arkadaşlar bu aralar bir süre PTT Kargo kullanmanızı tavsiye etmem. Ankara Kargo İşleme Merkezinin taşınması ve bu işlem sırasında ortaya çıkan bir takım aksaklıklar kargo hizmetinde genel aksamalara yol açıyor. Bir süre PTT Kargo kullanmamaya çalışın. Sanrıım 1 ay kadar sürecek işlerin yeniden rayına oturması.

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/