AT44 - 6,35 - 9 lu şarjör.

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Arkadaşlar selam. AT44ümle ilk kez araziye çıktım. Hava aralıklı hafif rüzgarlı, rüzgar arka-sağ dan esiyor.
    Öncelikle tam 10 m mesafeye bir hedef tahtası koydum. silaha alışmak için öylesine elimdeki Prohunter pelletler ile atış yaptım. Çok enteresan bir şekilde hiç istikararlı atışlar yapamadım. sonra Crossmann - pointed pelletleri ile ayarlamaya çalıştım ve 10 m de benim yapabileceğim en mükemmel 0 lamayı yaptım. :)
    yaylıda hiç berememiştim bu işi :)
    ayar atışları ve yanımızdakilerle atış yarışmaları vs 1 tüp bitirdik.
    pompayla tüfeği tekrar dolurdum.(dün gece pompaya hava alma deliğinden silikon sprey sıktım. çok kolay dolduruyo)
    2.tüpte grupman denedim 10 m den. crossman pelletler tam hedefe giderken Gamonun magnum ve prohunter pelletleri de anlam veremediğim kadar kötüydü.
    Acaba 195-200 barlık tüp ilk basıncından mı kaynaklandı anlayamadım. Anlamak için tekrar crossmanlar ile denedim sonuç tam istediğim gibi.
    Sonuçta gamonun bu pelletlerini AT44ümde kullanmaktan vazgeçtim. Şarjöre de zor giriyorlar zaten. Pro hunter bir ara 10 mt döndü hedefe giderken.
    Fotoğraflarda da göreceksiniz :) (saçmalayan saçma :))
    Silahı ilk kullandığımda 4 şarjörde 50 bara düşmüştü hava. Bu günkü atışlarımda 6 şarjörde anca 75 barın altına indi. enteresan. normal mi sizce?

10 metre atışlarından sonra, beraberinde götürdüğüm 5 litreki plastik su bidonlarını 15 er metre arayla ve sonuncuyu da 75 metreye koydum. ve başladım atışa.
    Atışlar ayakta desteksiz ve allaha emanet bir şekilde yapıldı :)
    Atışlarda yine denemek için 1 şarjör prohunter, 1 şarjör gamo-magnum ve 1 şarjör de crossman pointed kullandım.
    ilk 30 metrede 3 pellet te vuruşlarını yaptı. ama 45 ten sonraki 60-75 mt atışlarında prohunter ve magnum ile hedefi vurmak çok zor. 75 m de magnum ile hiç isabet kaydedemedim. prohunter ile 4. veya 5. atışta isabet ettirdim 75 metreye. Crossman ile 2.seferde. Nedenini de anlatayım ilk atış hedefin ~20-30 cm önüne düştü.
    hedef biraz da olsa yukarı doğru meyilli bir arazideydi. sonra dürbündeki noktaların en alttan 2.yi kullanarak nişan aldım. ve tam ortadan isabet ettirdim.

Genel olarak pelletler konusunda vardığım kanı, GAMO nun prohunter ve magnum pelletlerini artık bu silahta kullanmayacağımdır. hedefi vurmada bir istikrar olsa belki kullanırım ama malesef yok. bunlar için dürbün ayarlamaya da deymez yani. Bu aşamada sormak istediğim, bu pelletlerin kutusunda 175 adet var. 500 lü ultra magnum ile kıyaslayabilirmisiniz. Ultra magnum da aynı derece istikrarlı bir pelletmidir. Yoksa 18 veya 16 gr JSB/FX mi almalıyım?

Yakın plan fotoğraflar. Genel fotoğraf aşağıdadır.
    [Resim Engellendi: http://s10b.directupload.net/images/100314/temp/vijhhs7t.jpg]
    [Resim Engellendi: http://s11.directupload.net/images/100314/temp/7vs2aqio.jpg]
    [Resim Engellendi: http://s11.directupload.net/images/100314/temp/5ychuu2b.jpg]
    [Resim Engellendi: http://s10b.directupload.net/images/100314/temp/xmd8dhbr.jpg]

Genel fotoğraf. Her iki hedef kağıdı da A4 tür.
    [Resim Engellendi: http://s11.directupload.net/images/100314/temp/af5hc7vy.jpg]

HW-100 T FSB 5,5 mm+IJK 6-24x50 FT
    Hatsan Airmax 5,5 mm+Optima_3*9-32
    Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD
    Zoraki- Hp-01 5,5 mm ULTRA+ADCO Red Dot-1,5 MOA
    Hatsan-AT44+BSA 8-32x44 MD
    Walther CP88 - 6" Competition

• Bir soru daha soucam. Okumuştum bi yerde ama şimdi hatırlamıyorum nereden bulacağımı bu konuyu.
    Soru: 10 mt ye sıfırlı bir dürbünle uzak mesafe atışı için, her+ 10 mt (hesap kolaylığı açısından 10 m) dürbündeki UP klik lerinden kaç tane çevirmam gerek? aradığım cevap, örneğin 100 metre için 38 klik, 150 metre için 49 vs. dürbüne not alıcam da. yardımcı olur musunuz?

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• Bir soru daha soucam. Okumuştum bi yerde ama şimdi hatırlamıyorum nereden bulacağımı bu konuyu.
    Soru: 10 mt ye sıfırlı bir dürbünle uzak mesafe atışı için, her+ 10 mt (hesap kolaylığı açısından 10 m) dürbündeki UP klik lerinden kaç tane çevirmam gerek? aradığım cevap, örneğin 100 metre için 38 klik, 150 metre için 49 vs. dürbüne not alıcam da. yardımcı olur musunuz?

malesef bir cevabi yok :( her durbune , her silaha , her sacmaya , gore degisir ustelik de hic stabil deger cikmaz ama kendi silahinin ve durbununun verilerini girersen bunu hesaplayabilecegin programlar var ,
    chairgun pro , ve brc , ikisinide hawke optics in sitesinden indirebilirsin ucretsiz bir program...

turgayttt
    ANTALYA
    Airarms s410 xtrafac pcp 22 cal, Xd optics 10-40x60 esf y reticle & green lazer sight
    Eser 177 cal , Tasco 3x12x40
    Gamo 177 cal, Tasco 2-9x40 ;tufey#
    SUMATRA 500 22 CAL VECTOR OPTİCS 4X16 50 FFP .
    yıldız superpoze 71 cm
    huğlu 103 de superpoze
    huğlu klasik çifte
    sarsılmaz verona camo semi auto 12 cal 4+1 71 cm
    lazer magnum slug molybdenum 12 cal 7+1 47 cm
    superpoze dolma tufek el yapımı antika tek tetik.
    cz 7mm rem mag ...
    sapan ve taş :)

• Bir sorum daha olacak arkadaşlar. Diyelim ki önümüz kış ve veya tüfeği uzun süre kullanmayacağz. Tüfeğin içindeki hava boşaltılmalı mı boşaltılmamalı mı? Teşekkürler.

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• Bir diğer haberde, AT44 ler için ay sonuna kadar Hatsan piyasa ürettiği yeni moderatörleri sunacakmış. konuştuğum bayiye test için gelmiş. test sonucu (bayinin dediğine göre) sadece çekiç sesi var, namlu ucu sesi tamamen kesiliyor.
    Umarım fiyatı da makul düzeyde olurda hepimiz mod lu her ortamda atış yapabiliriz.

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• Bir sorum daha olacak arkadaşlar. Diyelim ki önümüz kış ve veya tüfeği uzun süre kullanmayacağz. Tüfeğin içindeki hava boşaltılmalı mı boşaltılmamalı mı? Teşekkürler.

PCPler tüpü dolu olarak saklanmalıdır.

.

AA s400 MPR FT + Falcon 10-50x60 FT MilDot Metric

AA s510 Carbine .22 + Hawke RedDot

ankarateam.png

• AT44 pelet seciyor ve Gamo serisi ile ben de hic iyi sonuclar alamadim. AT44'un en iyi sonuc verdigi pelet Hallow Point'dir.

• Bende AA ve FX aldım. Ama denemelerim sonucu bu pelletlerden sanki fazla beklenti içine girmişim gibi hissettim. Yanında gelen Crosman Pointed lerden daha iyi değiller. Ben daha extra bir sonuç beklerdim. Yakın mesafede de uzak mesafede de aynı işi görüyorlar. Hollow Point denemedim ama fiyat sanırım AA,FX,JSB ile aynı olduğundan denemeye gerek yok. Daha ucuz olsa denerdim.

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• bence Crosman pointed-hollow point ile JSB/FX/AA yı aynı isabette atıyorsanız kesin silahlarınızda bir terslik vardır. namlularınızı temizleyin, namlu o-ringlerini kontrol edin derim. ha birde at44lerin namluları bloğa bazen sıkı oturmuyor, onu da bir kontrol edin, oynak olmasın.

.

ankarateam.png

• Evet Crosman Pointed ile JSB grubu peletler arasında dağlar kadar fark olması gerek. Crosman Premier ile denemiş olsaydınız belki diyecektim ama...

Air Arms S400 MPR-FT .177/ Hawke Optics Sidewinder 30 Tactical 8.5-25x42
    Air Arms S410-SL Xtra FAC .22 / BSA Deerhunter 8-32x44 SWF
    Webley Raider 10 .22

A Rh + fakat benden başkasına yaramıyor. =/

• Enteresan geldi yazdıklarınız. Tüfek daha 0 km gibi ama üretim hatası da olabilir. Akşama namluyu söküp bir bakıcam oring lerine. Namlunun bloa tam oturup oturmadığını nasıl anlayacağım peki?

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• namlu bloğa beton gibi sağlam oturması gerekir, eğer namluyu oynatmaya çalıştığınızda çok azda olsa bloktan oynuyorsa (ben 1-2 tane o şekilde at44 gördüm) vidayı sıksanızda isabet bozuk olur. namluyu söküp bloğa giren tarafını teflon bant ile sarıp oturtup sıkın. namlu-blok arasında boşluk kalmasın.

.

ankarateam.png

• Bu namlu oring lerinin değişme süresi ne kadardır? Kaç atışta bir mesela? Böyle bir sınırlama var mı?

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• namlu içi o-ringler wadcutter (düz kafalı) veya çapaklı pelletleri kullanılmasıyla ömrü kısalır. Çünkü pellet namluya sürülürken o-ringe zarar verir. belirli bir süresi yok, kullanım şartlarına, iklime bağlı olarak süre değişir. Namlu dışındaki o-ringler ise yine çapaklı bir üretim yok ise ve zedelemeden taktıysanız o-ringin malzeme kalitesine göre ömrü değişir. Bu iç-dış o-ringler isabet/istikrar sorunları ortaya çıktığında değiştirilir.

.

ankarateam.png

• Son 1-2 atıştır silahta bir dengesizlik vardı. Namluyu söktüğümde oringlerinin her kisinin de zedelenmiş ve etraflarında çapak parçaları olduğunu gördüm. Değiştireyim deidm ama malesef uygun oring bulamadım. Teflon bant mı önerirsiniz idarelik? Bu arada namlu içi oring gayet sağlam.

Raider Single-5,5
    AA-S410+Nikko 8-32x60 MD

• Crosman premier iyi bir pellet. Fakat sert bir pellet. Çok fazla sekiyor. İbrice limanında premieri sektirecek çok güzel bir kaya bulmuştum :)